Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sistem de termoviziune
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
mihai111
Salut!
Am si eu o intrebare, am auzit de un sistem de termoviziune, gen soferul vede mult mai bine pe intuneric, ploaie, drumuri neluminate. As fi interesat pe unde as putea sa iau si eu un astfel de sistem, sau sa obtin mai multe detalii despre. Va multumesc anticipat pt raspunsuri thumbsup.gif
Seri
Da, exista si se numeste PathfindIR:
http://www.flir.com/cvs/americas/en/transp...cts/pathfindir/
Este exact sistemul disponibil pe BMW seriile 5, 6 si 7.

Se poate monta pe orice masina si costa 4.500 USD.
solmar
Cool. Si cand ajungi acasa il demontezi, il atasezi la gun si te dedici activitatilor extracuriculare! ninja.gif
Baby Blues
QUOTE (razvanbb1 @ Nov 18 2010, 05:13 PM) *
QUOTE (mihai111 @ Nov 18 2010, 02:29 PM) *
Salut!
Am si eu o intrebare, am auzit de un sistem de termoviziune, gen soferul vede mult mai bine pe intuneric, ploaie, drumuri neluminate. As fi interesat pe unde as putea sa iau si eu un astfel de sistem, sau sa obtin mai multe detalii despre. Va multumesc anticipat pt raspunsuri thumbsup.gif



Exista un service unde moteaza asa ceva blablabla.com .suna si o sa iti dea ei mai multe detalii.


Miroase ciudat! whistling.gif
James Kilowatt
Foaarte ciudat... niste clone discuta intre ele...
RUE
camerele cu termoviziune vor fi si prin dotarea unor pompieri militari. sunt utile la:
- coordonarea fortelor de interventie prin fum dens, ceata, vizibilitate scazuta
- gasirea victimelor (accidentati etc) in incendii sau alte situatii de salvare,
- identificarea focarelor ascunse si nestinse dupa lichidarea incendiului, impiedica reaprinderea dupa plecarea pompierilor,
-identificarea cablurilor electrice suprasolicitate acolo unde este cazul
etc
E greu sa ne imaginam ca toti ne am permite camere din astea pe masini. intai sa le cloneze chinezii la modul serios... :-)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.