Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Discutie & Pronosticuri - editia Abu Dhabi 2010
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
Pages: 1, 2
Oana
Tururi: 55
Lungime circuit: 5.554 km
Lungime cursa: 305.361 km
Record: 1:40.279 - S. Vettel (2009)

Click to view attachment

Castigatori precedenti
2009 - S. Vettel (Red Bull)

Rezultate 2009
Pole Position: - 1:40.948 - Lewis Hamilton (McLaren)

Podium
Click to view attachment

Programul etapei:
- vineri 12 noiembrie
antrenamente 11:00-12:30
antrenamente 15:00-16:30
- sambata 13 noiembrie
antrenamente 12:00-13:00
calificari 15:00-16:00
- duminica 14 noiembrie
cursa 15:00

asteptam pronosticurile voastre pana la inceputul sesiunii de calificari. ele vor contine:
- top 10 - 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1 pct
- pole position - 3 pct
- fastest lap - 3 pct
- finish - 3 pct
- ultimul pilot care termina cursa (clasat) - 3 pct
- intrebarea etapei (cecyly) - premiata cu un tricou si o sapca
inscriptionate masini.ro. criteriul de departajare va fi, in cazul mai multor raspunsuri corecte,
numarul de puncte de la concursul de pronosticuri. (userul cu cele mai multe puncte este
declarat castigator)

clasament
AZAZEL
hai cu intrebarea !
cecyly
Oau! Ma bucur ca, am castigat si eu.
Intrebarea mea este:
Cel care castiga aceasta cursa, va obtine si titlul de campion mondial?
serious_sam
Wow circuitul seamana un pic cu cel din brazilia in sensul ca are doua linii lungi si un "infield"
Dupa parerea mea cei de la Red Bull for fi super favoriti si aici (de neatinsi) .Poate doar capaşosul alonso se va tine aproape de ei
AZAZEL
daca tot e ultima etapa in acest weekend, ar trebui ca fiecare din noi sa dea un pronostic si pt cine va fi campionul mondial.

just for fun, extraconcurs.

deci, va rog, pronosticul pt campionul mondial.
serious_sam
La Abu Dhabi (vezi link-doamne ce tare merge acest hamilton biggrin.gif)cred ca Vettel va spulbera concurenta (va matura cu ei pe jos mai pe romaneste) insa alonso il va depasi pe webber (poate chiar la start) si va deveni campion.
AZAZEL
stai un pic sa fie calificarile.
poate se califica alonso pe 5 in spatele ambelor red bull si ambelor mclaren iar apoi la start poate il va depasi pe button si nu pe webber.
sau poate se califica alonso al doilea si webber pe 3 si, tinand cont de praful care este pe acest traseu, cei ce se califica pe pozitiile pare au sanse mari sa piarda startul.
intai sa fie calificarile si apoi se pot face scenarii atat de clare ca al tau despre cum va fi startul si cum va evolua cursa.
AZAZEL
pregatiri
pmhoria
Sper sa castige el titlul anul asta ..
serious_sam
QUOTE (AZAZEL @ Nov 12 2010, 11:06 AM) *
stai un pic sa fie calificarile.
poate se califica alonso pe 5 in spatele ambelor red bull si ambelor mclaren iar apoi la start poate il va depasi pe button si nu pe webber.


Button ?Bine ca nu Massa smile.gif)))))))))))))))))))))))))
Hai sa fim seriosi totusi...pe langa red bull singurii care l-ar putea depasi pe alo in calificari sunt hamilton si kubica (merge bine pe acest circuit + reno-ul e bun pe liniile drepte )
Astia 5 piloti for lupta pt primele pozitii in calificari, ceilalti nu conteaza....

Oana multumim pt link eu unul nu stiam de el si deja am aflat ceva f f important privind seoznul 2011 ( KERS-ul va reveni in 2011) Foarte bine! thumbsup.gif
Oana
eu nu m-as mira sa apara un "glock" in cursa asta, care sa incurce planurile... thumbsup.gif

LE: BBC live stream - fp2
AZAZEL
am gasit un post interesant pe un blog:

"Has Alonso actually overtaken anyone on the track this year?"

------------------------

These are the overtakes I remember:

- Vettel at Bahrain... when Vettel slowed with spark plug issues
- Vettel AND Webber on the pit straight in China... by jumping the start
- Kubica at Silverstone... by cutting the corner and getting a drive-through
- Vettel at Korea... when Vettel's engine blew up
- and of course, Massa at Hockenheim...


nici eu nu-mi aduc aminte sa mai fi facut vreo depasire demna de memorat. l-a mai depasit pe petrov cand se luptau pt un loc 10-11 pe la mijlocul cursei. ce altceva?
Lucian107416
de doua ori pe Hamilton in ultimele 2 curse. Greseli personale ale lui H -- iesiri largi din viraj/circuit. smile.gif
AZAZEL
asa l-a depasit si pe petrov. eu intreb ce depasiri a facut alonso pe bune.

mai citeam pe ici pe colo si nu prea gasesc oameni care sa-l vrea pe alonso campion. 70% din opinii sunt pt webber , apoi urmand hamilton, vettel si alonso.
webber a mers magistral pe la mijlcul sezonului insa a intrat la apa dupa belgia. apoi a pierdut ceva puncte aiurea in monza si a pierdut puncte si in coreea pe o greseala proprie, greseala ce zic eu ca a venit pt ca el este pilotul ce-si doreste cel mai mult acest titlu mondial iar asta il apasa enorm de mult. si faptul ca avea un nr de puncte avans in coreea l-a facut sa greseasca si nu pt ca ar fi vrut sa mareasca acel avans ci pt ca se afla intr-o situatie inedita.
vreau ca webber sa coboare pe circuit sambata si duminica si sa zbarnaie. ar castiga acest campionat asa cum i-ar sade bine unui campion. ma gadesc ca ar avea cine sa termine pe doi pt ca si hamilton cred ca merge bine in acest weekend. webber trebuie sa ii bata pe toti pe circuit pt ca celelalte lucruri se vor aseza de la sine insa problema mare este ca acest circuit ii displace rau.

nu mica mi-ar fi mirarea ca hamilton sa castige aceasta cursa si sa le strice socotelile celor de la red bull.
cum spunea si lucian, hamilton i-a facut doua cadouri in ultimile doua curse lui alonso. sper ca nu-i va mai face inca unul castigand cursa de duminca.
Oana
la propunerea lui azazel, avem si un poll... in caz ca nu ati observat.
20krpm
QUOTE (AZAZEL @ Nov 12 2010, 10:51 AM) *
am gasit un post interesant pe un blog:

"Has Alonso actually overtaken anyone on the track this year?"

pe massa la intrarea in pits, in malaysia. (sau china, nu mai stiu exact. dar cred ca malaysia.) dupa mine aia a fost depasirea anului, si momentul determinant in care l-am pus pe alonso in categoria "true racers".

si o gramada de backmarkers in monaco.
cristsib
1. Vettel
2. Hamilton
3. Alonso
4. Webber
5. Button
6. Kubica
7. Rosberg
8. Massa
9. Kobayshi
10. Barrichello

Pole: Vettel
Fast: Hamilton
Finish: 21
Last: Klin

Q: nu
AZAZEL
cotele la pariuri pt victoria in marele premiu sunt:

Webber, 7/4
Vettel 15/8
Alonso, F 4/1
Hamilton, 9/2
Button, 28/1
Massa, 28/1
Rosberg, 50/1
Kubica, 50/1
Schumacher, 100/1
Barrichello, 150/1
Hülkenberg, 200/1

practic se considera ca vettel nu va fi in pozitia in care sa ia campionatul iar cota buna a lui webber este cauzata de suma sanselor proprii la victorie cat si de posibilitatea ca vettel sa i-o ofere.
vettel are o cota buna probabil pt ca se considera ca exista o mare porbabilitatea ca webber sa nu fie in stare sa il urmeze pe pozitia a 2-a in cursa si astfel, vettel neavand altceva de facut decat sa castige.

foarte multe cote de pariuri , mai jos:

http://www.bluesq.com/bet?action=go_event&ev_id=2375093
serious_sam
QUOTE (AZAZEL @ Nov 12 2010, 10:51 AM) *
am gasit un post interesant pe un blog:

"Has Alonso actually overtaken anyone on the track this year?"


Pe Button in malaezia cu masina ferrari pe butuci .E cel mai bun.

Concurs

1. Vettel
2. Alonso
3. Hamilton
4. Webber
5. Kubica
6. Button
7. Rosberg
8. Massa
9. Petrov
10. Schumi

Pole: Vettel
Fast: Vettel
Finish: 19
Last: Senna

Q: NU
roadempire
1.Hamilton
2. Webber
3. Vettel
4. Alonso
5. Button
6. Shumacher
7. Rosberg
8. Massa
9. Kobayshi
10. Barrichello

Pole: Webber
Fast: Vettel
Finish: 21
Last: Senna
Q: nu
Oana
1 vettel
2 kubica
3 hamilton
4 webber
5 massa
6 schumacher
7 button
8 kobayashi
9 barrichello
10 sutil

pole position - webber
fastest lap - vettel
finish - 21
last - senna

q - da
cecyly
1. Alonso
2. Hamilton
3. Vettel
4. Webber
5. Button
6. Massa
7. Rosberg
8. Kubica
9. Schumacher
10. Sutil

Pole: Hamilton
Fast: Alonso
Finish: 20
Last: Klin

Q: da
Diesel
1 M. Webber
2 S. Vettel
3 L. Hamilton
4 F. Alonso
5 J. Button
6 R. Kubica
7 F. Massa
8 M. Schumacher
9 N. Rosberg
10 V. Petrov

- pole position - M. Webber
- fastest lap - M. Webber
- finish - 19
- ultimul pilot care termina cursa (clasat) - Kovalainen
- intrebarea etapei - DA

Eu cred ca Webber merita campionatul, sper macar sa avem un spectacol interesant.
9er
1. Vettel
2. Alonso
3. Webber
4. Hamilton
5. Rosberg
6. Kubica
7. Schumacher
8. Button
9. Massa
10. Petrov

PP: Vettel
FL: Webber
F: 20
L: Klien
Q: nu
Oana
pronostic azazel

1 vettel
2 webber
3 hamilton
4 button
5 alonso
6 kubica
7 rosberg
8 massa
9 barrichello
10 schumacher

pole position - vettel
fastest lap - hamilton
finish - 20
last - gra

q - da


BBC stream
Alex-F1
Interesanta grila de start.....va fi o cursa de urmarit!!! thumbsup.gif GO WEBBEEEEEEEERRRRRRR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! drive.gif
AZAZEL
Sebastian Vettel and Mark Webber have been given the blessing of Bernie Ecclestone to use team orders to defeat Fernando Alonso in the title showdown - as long as it is not done Ferrari-style.

cred ca e mai usor ca alonso sa termine al 5-lea in comparatie cu sansele pe care webber le are sa castige aceasta etapa.
daca australianul nu este macar al 4-lea dupa start, este termiat.
Diesel
link?

Pare fortat. Cred ca va fi suficient de mult spectacol fara indicatii de la comitetul central.

Aia de la BBC defilau ieri niste conspiratii de m-a pufnit rasul.
AZAZEL
webber este atat de disperat si de papagal incat dupa primul tur ori este pe 7 sau 8, ori cu rotile prin copaci.
alonso are sanse mari sa-i fumege masina azi.
nu mica mi-ar fi mirarea sa-l vad pe vettel sau pe hamilton campion.

cat m-as amagi,cel mai probabil alonso va lua titlul.
AZAZEL
pana la urma s-a facut dreptate.
Oana
am multe de spus, dar acum trebuie sa plec...

pe scurt... felicitari SEB, cel mai tanar campion de F1! band.gif o victorie meritata, muncita. iar anul asta cel mai mult l-a ajutat faptul ca a invatat sa-si stapaneasca emotiile. cred ca michael e tare mandru de el.

urmariti stream-ul BBC ca se intampla lucruri frumoase. dupa intreruperea transmisiunii urmeaza BBC Forum, o emisiune care dureaza cam o ora. http://www.vipstand.net/watch/10926/1/watc...-main-race.html

a fost o cursa frumoasa, cu emotii extraordinale si cu 3 WDC pe podium. cu siguranta petrov e omul zilei, acel "glock" al sezonului 2008. l-a razbunat pe massa mai mult decat am sperat. "Fernando, you lost the title. Can you confirm you understood this message?"

AZAZEL
impertinentul a indraznit sa arate pumnul spre petrov la finalul cursei, iar rusul i-a facut o schmea ca pe DN1.

greseala celor de la ferrari a venit de la faptul ca cel mai mult le-a fost frica de webber si vazand ca acesta din urma schimba anvelopele atat de repede si cu tot cu blocajul lui alguersuari, castiga timp, s-au bagat si pe alonso la boxe ca apoi sa iasa in fata lui webber. nici nu s-au gandit italienii ca cei din fata vor mai sta pe traseu 15-20 de tururi.
ei credeau ca daca il vor bate pe webber, au campionatul asigurat
pmhoria
Am devenit fan Petrov dupa cursa asta rolleyes.gif teehee.gif
serious_sam
A castigat pilotul care a avut sub fund cea mai rapida masina....cam greu...cam prea greu dry.gif
In fine ...felicitari lui Seb ....(macar na fost smiorcaila big cry baby ala ,webber)
20krpm
good job, kiddo. good. serious. legitimate. job.

si cu ocazia unei misiuni implinite, toate steguletele, tricourile, sepcile si abtibildurile mele vor purta un nou nume: kamui kobayashi.
AZAZEL
QUOTE (serious_sam @ Nov 14 2010, 06:32 PM) *
A castigat pilotul care a avut sub fund cea mai rapida masina....cam greu...cam prea greu dry.gif


asa este, prea greu a castigat tinand cont de defectiunile tehnice ce le-a avut in acest an . altfel, castiga inca din Coreea.

dar nu intotdeauna castiga pilotul cu cea mai buna masina? cand stii tu ca s-a intamplat altfel ?
James Kilowatt
Mie mi s-a parut o cursa de kkt, un trenulet din turul 6 si pana la sfarsit. Nu cred ca a fost vreo depasire in top 10.

Pe de alta parte, Vettel merita felicitat, a tras pentru capionatul asta. Din fericire, n-a fost nevoie de ordine de echipa la Red Bull pentru asta. Haios e mental Vettel pare cel solid, si Webber ala mai "sensibil"...
Oana
QUOTE (20krpm @ Nov 14 2010, 06:47 PM) *
si cu ocazia unei misiuni implinite, toate steguletele, tricourile, sepcile si abtibildurile mele vor purta un nou nume: kamui kobayashi.

why is that? adica sper ca pentru evolutia lui din tot sezonul, nu pentru ce a facut azi (remember abu dhabi 2009).
RUE
am prin pe mess dupa ce s-a terminat cursa un amic alcatelist ce l stiam in UAE.
Ultima data prin sudul Asiei a avut ocazia sa vada motogp live.
acum mi a zis ca era 500 euro beletul si nu s-a mai aruncat.
20krpm
QUOTE (Oana @ Nov 14 2010, 11:28 AM) *
QUOTE (20krpm @ Nov 14 2010, 06:47 PM) *
si cu ocazia unei misiuni implinite, toate steguletele, tricourile, sepcile si abtibildurile mele vor purta un nou nume: kamui kobayashi.

why is that? adica sper ca pentru evolutia lui din tot sezonul, nu pentru ce a facut azi (remember abu dhabi 2009).

pentru ce a facut sezonul asta si sezonul trecut, si pentru conditiile in care a reusit ce-a reusit. am crezut ca ma stii, sint departe de a fi un impulse buyer smile.gif

stilul lui de competitie e foarte entertaining, si la mine asta conteaza. nu stiu daca va deveni vreodata campion mondial. depinde de contractele pe care el si peter sauber or sa reuseasca sa le obtina, depinde de cit de mult sau de repede se vor intoarce producatorii japonezi in F1, de circuitele de la fuji si de la suzuka. eu doar vreau sa vad cit mai mult din felul in care alearga. trebuie sa te gindesti cum ar arata o cursa cu 24 de kobayashis.
Oana
QUOTE (20krpm @ Nov 14 2010, 10:18 PM) *
pentru ce a facut sezonul asta si sezonul trecut, si pentru conditiile in care a reusit ce-a reusit.

asa da, sunt de acord. insa nici hulk nu e de lepadat... de fapt am impresia ca ai si spus asta deja, pe undeva, printr-un alt post. (la ora asta nici ce-am spus eu nu mai stiu)
pmhoria
Expresia neputintei ...
serious_sam
http://www.youtube.com/watch?v=qRVDQkBlxEQ
mellow.gif

Pe mine asta ma impresionat .Mai ceva ca Vettel pe podium.Deci nu e greu de ghicit cu cine am tinut in cursa tongue.gif
Oana
nici nu ne-am inchipuit vreo secunda ca ai fi tinut cu vettel banned.gif

o da, saracu de el, avea nevoie de dadaca. hamilton, massa au stiut sa piarda mai bine. acum ceva timp am avut senzatia ca s-au produs niste schimbari in caracterul sau, dar de cand e la ferrari a inceput sa-si dea iar arama pe fata.... tot un inganfat a ramas, ce crede ca i se cuvine tot. ok, asta nu inseamna ca nu este un pilot talentat...

QUOTE (pmhoria @ Nov 15 2010, 10:25 AM) *
Expresia neputintei ...

+1
klm
Nimic despre cursa in afara faptului ca m-am plictisit intens, de altfel, intregul campionat nu merita mai mult de stilul lapidar pe care o sa-l adopt in urmatoarele fraze.
Vorbim in primul rand de Caesar si ii transmitem toate felicitarile noastre; cum-necum, cu sansa sau cu ghinion, cu talent sau cu ajutor, cu catel sau cu purcel Vettel este campionul meritat al acestui sezon (Azazel, lui Vettel ii spun campion fara nicio retinere smile.gif).
Marelui perdant, Alonso: "Nu-i posibil sa vrei titlul dar sa nu-l poti depasi pe Petrov!!! Plangi ca o fata mare in loc sa fi rupt rahatul ala de Ferrari in doua a.i. chiar de-ti crapa sub fese macar mureai frumos si stateai cu capul drept dupa cursa si sezonul acesta."
De acum incolo Webber nu cred sa mai ocupe atat de multe litere de-ale noastre; a fost sansa lui, i-a fost frica de ea/a fost facut sa-i fie frica/n-a prinso/n-a vrut s-o prinda habar n-am, nici nu mai conteaza dar cat timp Trulli mai e prin F1 se va gasi un volan si pt el.
Au fost etape in care aproape fiecare dintre pilotii nou veniti au impresionat; n-o sa nominalizez pe nimeni ci o sa le doresc mult succes in continuare.

Incepe sa nu-mi prea mai placa F1: nu tu depasiri, nu tu rasturnari de situatii (evolutia primilor clasati nu poate fi considerata asa ceva), nu tu reguli clare - aceleasi pentru toata lumea, nimic altceva decat un show grandios din trecut redus la un circ marunt. Formula 1 ar trebui sa inseamne performanta pura, sa poti schimba 10 motoare pe cursa, sa poti merge cu aceleasi anvelope sau sa le schimbi in fiecare tur (daca te tine), sa ai o masina care sa-ti moara dupa ce treci primul linia de sosire, sa testezi in draci 24h/24 (iti iei sandvisul in cabina si dormi in curbele mai lente); ce bugete, ce suport pentru echipe?! Daca nu-ti permiti material, inseamna ca nu ai ce cauta aici.
CITAT(Oana @ Nov 15 2010, 11:49 AM) *
o da, saracu de el, avea nevoie de dadaca. hamilton, massa au stiut sa piarda mai bine. acum ceva timp am avut senzatia ca s-au produs niste schimbari in caracterul sau, dar de cand e la ferrari a inceput sa-si dea iar arama pe fata.... tot un inganfat a ramas, ce crede ca i se cuvine tot. ok, asta nu inseamna ca nu este un pilot talentat...

Alonso are ceea ce apreciam si la Schumacher: nesimtire, un ego imens si o dorinta infinita de a fi primul cu orice pret. De ce apreciam aceste trasaturi? Pentru ca pe mine nu ma intereseaza ca pilotul sa raspunda frumos intrebarilor reporterilor, sa pozeze cu catei, sa apere drepturile frunzelor de tei, nu ma intereseaza sa isi "respecte" colegii de cursa ci sa incerce cu orice ocazie sa arate ca este mai bun decat toti, sa castige si sa faca pentru asta spectacol pe pista.
Acestea fiind spuse, tragem cortina peste un sezon nereusit (acelasi lucru as fi spus oricare ar fi castigat titlul) si [poate] asteptam anul viitor.
20krpm
QUOTE (Oana @ Nov 14 2010, 02:55 PM) *
insa nici hulk nu e de lepadat...

hulkenberg e altceva - el e soferul pentru echipa care cumpara eventuali cistigatori. e bun, stie sa scoata ce trebe de la masina, stie sa fie cumpatat, e orientat spre rezultate, adica are toate calitatile de invingator. sint sigur ca in vreo 2-3 ani va avea un loc bun intr-o echipa de virf si va fi in competitie pentru titlu. kobayashi - la el e ceva cu tenta artistica, nebunia aia de moment, manevre neasteptate, alunecari laterale, samd. e entertaining, dar nu are stofa de campion. sint citiva oameni care au condus in aceeasi maniera - senna, montoya, sato sint cei mai reprezentativi. acum un an de zile si vettel era la fel, dar de cind si-a pus mintea sa cistige un campionat a devenit mult mai atent si mai calculat.
Oana
Rosberg pe Twitter: Nice way to finish the season with 4th!Had a big pool team party last night. Everyone thrown in. Now sitting in police car as I got stopped. (5 hours ago)... police let me go after 1hr in station. missed out on party+Had2call my dad to get my liscence from my room. he was not amused. Now dubai cycling

smile.gif
serious_sam
Rosberg aproape ia luat fata lui Massa in cl. general.
Curios si faptul ca cineva a votat in poll-ul de mai sus cu Vettel dupa ce acesta castigase deja titlul.ha ha ha
roadempire
Felicitari Oana pentru locul 1 la general. thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.