Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Atentie la masinile foarte ieftine din Romania
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
DSerban
Eu sunt doar o persoana care doreste sa isi cumpere o masina, motiv pentru care am intrat pe mai multe site-uri cu masini second hand. Prima surpriza am avut acum vreo doua luni, cu un asa zis tip din Anglia care incerca sa convinga oamenii sa trimita banii prin Western Union, in Anglia pentru o asa zisa Skoda Octavia( pe el il chema Paul Towler si daca il veti cauta, il veti gasi pe forumuri din toata lumea). Nu mica mi-a fost mirarea cand am descoperit ca acest lucru se practica si in Romania. Acum vreo doua saptamani, am gasit un anunt pentru un WV Jetta, la 4000 euro. mi s-a parut foarte ok si am trimis un mail vanzatorului, pentru ca telefonul nu ii mergea. Raspunsul lui a fost ca el este mutat cu familia in Ungaria....bla, bla, bla - Daniel Negrea se numea vanzatorul. ( o sa va pun mai jos si mailurile pe care le-am primit de la acesti oameni). Mi s-a parut ceva necurat la mijloc si de asta nu am mai mers mai departe. Saptamana trecuta am gasit un anunt cu un Opel Astra, la 4000 de euro care iarasi, era o afacere extraordinara!!! Am trimis mail persoanei repsective ( iarasi nu ii mergea telefonul), si am primit, din nefericire, acelasi raspuns ca si la WV Jetta: " Va multumesc pentru mesaj. Masina este in stare excelenta, tinuta in garaj si nu a suferit nici un accident. Kilometrajul este real si nu am avut niciodata probleme cu motorul (sau de orice alta natura). Masina arata si functioneaza perfect. Eu sunt primul proprietar, am cumparat-o din Romania si este înca inmatriculata RO. Locuiesc de o perioada impreuna cu sotia mea in Ungaria, in apropierea lacului Balaton.
Suntem un cuplu de pensionari (eu am 64 iar sotia mea are 62) si nu mai folosim masina atât de des. Majoritatea calatoriilor pe care le facem sunt cu avionul, asa ca o masina nu mai este utila pentru noi. De asemenea, am vândut casa noastra din Romania si am cumparat o ferma frumoasa aici în Balaton. Daca sunteti cu adevarat interesat, noi suntem gata sa facem o excursie în Romania si sa va cunoastem personal. Puteti lua masina pentru un test-drive si orice fel de inspectie.
Va rugam sa ne spuneti unde locuiti! Sunt sigur ca vom gasi un oras frumos în Romania pentru a stabili o intalnire, o regiune acceptabila pentru noi si pentru dumneavoastra in acelasi timp. Am incredere ca aceasta poate fi o afacere buna!


P.S. Sunt recunoscator daca putem continua conversatia noastra prin e-mail. Semnal mobil este slab aici, trebuie sa mergem mai mult de 2 km pentru o conversatie cat de cat bu
na. Semnat, Tudor Orbu". Am vrut sa vad cum actioneaza acesti nemernici si le-am facut jocul: le-am spus ca inca mai sunt interesat, ca as vrea sa ne intalnim sa vad masina. Raspunsul a venit imediat: "Va multumim pentru raspunsul prompt. Asa cum v-am spus masina este in stare perfecta si nu are probleme tehnice. Nu exista zgârieturi vizibile si nici rugina. Îmi place sa intretin masina într-o stare buna, asa ca nu cred ca veti gasi ceva în neregula cu ea.
Masina este inmatriculata în Romania si are numere valabile. Toate taxele sunt platite. Am toate actele originale, inclusiv cartea service completa. Puteti utiliza numerele noastre, acest lucru este nici o problema pentru noi.
Asa cum am anuntat deja, suntem în Balaton, Ungaria (masina este aici de asemenea). Daca sunteti interesat de un test-drive sunt gata sa ne intalnim.

Ne putem întâlni saptamâna viitoare joi sau vineri dimineata la Odorheiul Secuiesc. Aici este inregistrata fiscal masina. Daca sunteti de acord vom cauta un hotel din zona.

Numai bine,
Orbu Tudor"
Am zis ca sunt de acord si ca astept sa imi spuna care este urmatorul pas , la care mi-au scris: "Sotia mea a facut rezervarea pentru hotel, la Hotel Boroka ( Beclean 113 , Odorheiul Secuiesc ). Vom ajunge acolo joi seara iar vineri dimineata vom scoate fisa fiscala, sambata ne vom intalnii cu dvs. Va rog sa aproximati o ora la care veti ajunge.
Aceasta este numarul meu de mobil din Romania pe care il vom folosi de cand intram in tara: 0742349189. Ma puteti apela in caz ca intarziati.

Înainte de a pleca spre Odorheiul Secuiesc, ne dorim pentru a fim siguri ca veti fi acolo si nu vom conduce in zadar. ... Exista un risc pe care vrem sa le evitam. Am vorbit cu sotia mea despre acest lucru si avem o propunere pentru dvs. Daca acceptati propunerea noastra, putem veni la intalnire asa cum am convenit ...

Sotia mea va merge mâine la Oficiul Postal din localitate. Ea va transfera 2000 Euro pe numele meu în Odorheiul Secuiescia, la Odorheiul Secuiesc. Sotia mea va fi Expeditorul banilor iar eu voi fi Destinatarul si voi lua înapoi banii de la Oficul Postal din Odorheiul Secuiesc. De îndata ce transferul este facut, va vom trimite o copie a documentului de transfer. Aceasta va fi dovada noastra ca vom veni la Odorheiul Secuiesc pentru a ne intalnii cu dvs. Va trebuii sa ne luam banii inapoi, asa ca va trebui sa venim acolo.

Acelasi lucru il vrem de la dvs. Sotia dumneavoastra sau un prieten poate merge la Oficiul Postal din localitate. Acesta trebuie sa faca un transfer de 2000 Euro pe numele dumneavoastra la Odorheiul Secuiesc utilizand servicul "Western Union". Acesta este un serviciu în cadrul Oficiului Postal în care nu aveti nevoie de un cont bancar. Este un transfer de la o persoana la o persoana care se realizeaza instantaneu. Vom merge imprenuna sa ridicam banii la momentul in care ne vom intalnii. Dupa ce transferul este facut, trebuie sa ne trimiteti o copie dupa documentul de transfer, ca dovada ca veti veni la Odorheiul Secuiesc ...

Va rugam sa întelegeti ca nu solicitam o plata în avans, singurul care poate ridica banii de la Odorheiul Secuiesc sunteti dvs. Nu am acces la banii, doar vreau sa vad ca sunteti Destinatarul banilor in Odorheiul Secuiesc.
Acest transfer va costa aproximativ 80 EUR. De îndata ce vom întâlni va vom voi returna banii cheltuiti pe acest comision. Aceasta este propunerea mea si nu este corect sa platiti vreo taxa in plus. Nu conteaza daca veti decide sa cumparati masina sau nu. În acest fel nu aveti nimic de pierdut.

Speram ca ati înteles mesajul nostru si, de asemenea, nu vrem sa parem nepoliticosi, dar este un drum lung din Balaton pentru o intalnire oarba. Asteptam decizia dumneavoastra.

Salutari,
Fam. Orbu"
Si asa am aflat cum fac acesti oameni bani pe spatele unor oameni naivi, care chiar au impresia ca isi vor achizitiona o masina ieftina si buna. Ideea e, pentru cei care nu stiu, ca pe acea hartie de transfer apare un cod, MTCN, iar el, daca stie acest cod si numele pe care au fost trimisi banii, poate scoate banutii in secunda doi. Asa ca, aveti grija la infractori de genul asta!!!!!
AlexTM
Am mai auzit de smecheria cu masini din Anglia, dar pentru care se cerea o plata in avans "pentru rezervare"
N-am mai auzit insa de chestia asta cu Western Union si tot nu inteleg cum poate sa scoata cineva banii, fara un act de identitate in original al destinatarului!
T u d o r
Probabil are o legatura la oficiul WU, altfel nu cred sa poata ridica banii fara act de identitate. Sau au o retea de falsificare acte, ma gandesc ca un functionar oarecare de la un ghiseu nu se pricepe prea bine sa verifice si se uita din instinct mai mult de forma pe documentele prezentate.
Baby Blues
QUOTE ( T u d o r @ Nov 5 2010, 07:32 PM) *
Probabil are o legatura la oficiul WU, altfel nu cred sa poata ridica banii fara act de identitate. Sau au o retea de falsificare acte, ma gandesc ca un functionar oarecare de la un ghiseu nu se pricepe prea bine sa verifice si se uita din instinct mai mult de forma pe documentele prezentate.

E destul de simplu. Cand ai un buletin fals si-l prezinti unui functionar de la o banca profiti de in primul rand de plicitseala, oboseala si rutina acestuia sau de factorii zilnic care intervin, aglomeratie, etc. Astfel in momentul in care ii prezinti acel buletin fals tre' sa fii convins ca functionarul nu va zabovi decat sa verifice daca datele din hartie bat cu cele din buletin si nu se va mai uita si daca acesta este fals sau nu. O a doua metoda este s te asiguri ca vei mai avea in spatele tau inca vreo 5-6 clienti nervosi iar in momentul in care -ti va cere buletinul , dupa ce prezinti codul, sa te faci ca-l cauti , zici ca nu-l ai la tine dar prezinti o copie (dupa unul fals) iar in momentul ala functionarul presat va lua de buna copia si-ti va elibera banii. Metode sunt multe.

Am "patit" si eu cu masina din UK care avea volan pe stanga , etc. La mine dost cu Irlanda nu cu Anglia. Asta-i raspunsul "irlandezului dupa ce i-am cerut copii dupa actele masinii.

"Hello Adrian,
Thank you for your interest in buying my car but since I want a fast sale I already crated the car and at this time the car have all the shipping and insurance fees paid by me and is ready to go. Unfortunately I cannot send you the copies requested below because I have all the original papers in the car and I did not saved a copy of the registration but I assure you that the car is not stolen and have clear title. Also for security reasons mobile.de advise to not send copies of the registration. I can send you the car for inspection with all the original papers as soon i will have the confirmation that you made the deposit (3400 EUR) at the shipping company. From the moment you receive the car I will offer you 10 days to inspect it at any service you want. After this 10 days if you decide to keep it you just inform Pegasus Cargo Ltd. about that and they will give me the money. If you decide to send it back (but I don't think that you'll send it because you'll have to believe me..you'll love the car) I will pay the shipping back on my expense and Pegasus Cargo Ltd. will give you the money back. If you are agree I will need your shipping address and your name in order to put Pegasus Cargo Ltd. in contact with you and they will give you all the payment and shipping details. I will wait your reply.
Regards"

I-am scris din nou:
Here I'm again! I would like to ask you when "mobile.de" told you not to send the copy of your papers to anybody, because today I've put the car of one of my friend on the site and I wasn't informed about this. At least you could tell me some tehnical details. And I asked you about a phone number so that we could talk?
My best regards and I'm waiting to speak forward!
Asta se intampla prin 2006. In prima faza n-a trezit suspiciuni (de fapt am povestit pe forum) deoarece pretul era corect . Dupa aia a inceput cu tot felul de vrajeli pana a cerut bani ca mai sus. O sa caut toate mail-urile daca mai exista si le afisez. Astea-s luate dupa forum. Curios sunt sa vad ce i-am raspuns exact cand i-am amintit de toate rudele incepand cu 1900. biggrin.gif
DSerban
QUOTE ( T u d o r @ Nov 5 2010, 07:32 PM) *
Probabil are o legatura la oficiul WU, altfel nu cred sa poata ridica banii fara act de identitate. Sau au o retea de falsificare acte, ma gandesc ca un functionar oarecare de la un ghiseu nu se pricepe prea bine sa verifice si se uita din instinct mai mult de forma pe documentele prezentate.


Ideea este ca fiecare tara are politica sa cand vine vorba de WU. In Anglia de exemplu, dupa cate mi-a spus cineva care lucreaza in domeniu, nu ai nevoie de niciun co si de niciun buletin. Trebuie doar sa stii numele pe care au fost trimisi banii. In Rmania, nu stiu...exact cum ati spus si dumneavoastra, probabil cei carelucreaza aici ori nu baga de seama ori...cine stie...ideea e ca anunturide genul asta se gasesc peste tot si sunt persoane care pica si care sunt jecmanite de asemenea persoane.
ozz86651
Din cite stiu eu la WU si MG n-ai nevoie de nici un act.
Iar din cite stiu, Anglia e una din tarile in care nu exista buletin (ca si USA, unde nu exista nici notiunea de domiciliu). Americanii spun ca e stalinism smile.gif.
Baby Blues
QUOTE (ozz86651 @ Nov 6 2010, 08:19 PM) *
Din cite stiu eu la WU si MG n-ai nevoie de nici un act.
Iar din cite stiu, Anglia e una din tarile in care nu exista buletin (ca si USA, unde nu exista nici notiunea de domiciliu). Americanii spun ca e stalinism smile.gif.

La Wu ai nevoie de buletin. Chiar operatorul iti face si-o copie dupa el. Asta-i politica in Romania, in alte tari o fi altfel. La MG nu stiu cum este.
Titi1988
si eu am primit un mesaj asemanator si am stiut dupa primul rand ca este ceva putred la mijloc.
Iar eu am trimis mesajul la ora x iar dupa exact 20 de secunde am primit raspunsul..deci a fost trimis automat.
Numele meu este Cernat Marius Adrian.
Pretul final este 8700 Euro. Masina este aici in Anglia.
Lucrez la o companie aici in Anglia si este foarte dificil sa conduc o masina cu volan pe stanga.Trebuie sa imi cumpar una de aici cu volan pe dreapta.
Am gasit una care imi place foarte mult dar cel care o vinde se cam grabeste pentru ca are nevoie de bani.Acesta este motivul pentru care vand masina la acest pret.Masina este inmatriculata in Romania si are toate actele de Romania , iar aici nu o cumpara nimeni(in Anglia).Toate documentele sunt in regula.Motorul este perfect,masina nu a fost lovita niciodata.Masina am cumparat-o cu banii jos.Nu este luata in leasing

Deoarece eu lucrez si nu pot pleca,voi trimite masina cu o companie de transport masini si motociclete in toata Europa(Europetransport).
Cu aceasta companie,dumneavoastra puteti proba masina inainte de a o cumpara..
VOI FACE O PROCURA PE NUMELE UNUI AGENT DE LA ACEASTA COMPANIE IAR EL SE VA OCUPA DE TOATE ACTELE SI MA VA SCOATE DE LA FISC(CU DREPT DE SEMNATURA).NU AM NICI O DATORIE LA FISC.
Impreuna cu acest agent puteti merge la un mecanic si sa o bagati pe un tester ca sa vedeti km si starea motorului.Se accepta orice test.
Cum se face:
Dupa ce imi dati numele si adresa unde doriti sa vina masina,duc masina la companie.Compania verifica toate actele masinii la politie inainte de a face contractul pentru a vedea daca totul este in regula.
Dupa aceasta verificare si daca nu exista nici o problema compania ia legatura cu dumneavoastra ca sa va instiineteze,apoi se face transportul.
Transportul il platesc eu.Dumneavoastra nu platiti nimic in plus in afara de pretul masinii.Daca masina nu o sa va placa,compania imi va returna masina,urmand ca eu sa platesc si acest transport pentru returnare.
De accea va rog sa va ganditi bine inainte.Masina este asa cum va spun si nu am nimic de ascuns.
Daca sunteti interesat,va rog sa completati si sa imi trimiteti urmatoarele date pentru ca eu sa iau legatura cu compania:
Nume :
Prenume :
Adresa :
Oras si Judet :
Numar telefon :
Imediat ce am aceste date voi merge la companie si voi lasa masina in custodia lor.


O zi buna si astept un raspuns.


Nu cere niciun ban dar in urmatorul mail parca se cer 200-300 euro si etc..nu am mai continuat oricum discutia dupa acest mail.
James Kilowatt
Asta face colectie de identitati, nume + prenume + adresa sau telefon.

Pe mine m-au contactat vreo 50 din astia cand am dat anunt ca vand Hyundaiul, dai peste ei si cand vinzi nu doar cand cumperi. Doar ca ai mei voiau in plus si numarul de cont in care sa-mi trimita banii pe el, inainte sa-l fi vazut.... si ca o sa vina apoi un prieten de-al lor / nevasta sa-l ridice.
ozz86651
QUOTE
La Wu ai nevoie de buletin.


E bine asa smile.gif. Traiam cu impresia ca e numai parola aia.
kustictrue
Nu mai cita intregul mesaj anterior

thumbsup.gif

James Kilowatt
Numai atat ai de spus, la prima prezenta printre noi?
RD-Woo
Nu stiu de ce, insa cred ca i-a modificat/sters mesajul... whistling.gif
22nst
Si eu vreau sa-mi vand masina si am un anunt pe net.
Tocmai am primit o oferta

Mai jos aveti emailul primit smile.gif Bineinteles asta dupa ce ma intreaba el care este pretul final iar eu i-am spus ca nu este negociabil
Vaca mea pleaca in Afganistan 36182451.gif

QUOTE
Bună ziua,

Vă mulțumesc pentru mail, eu sunt foarte interesat in masina, va rugam sa-mi faci o favoare prin menținerea masina OK pentru mine.

Am văzut prețul de masina ta în anunț și eu sunt dispus să vă trimitem plata în numerar a sumei integrale. Dar, în plus, și mai important, doresc să vă anunțăm că voi fi trimiterea de departe o mare parte din suma pentru masina care va trebui să păstreze în condiții de siguranță pentru mine confidențial până când am venit în țara dumneavoastră sa-l ridic în următoarele două de săptămâni.

Sunt Generalul Dan Kelly McNeil, care deservesc personalul militar în Afganistan. Sunt un membru al Forței Internaționale de Asistență de Securitate staționate aici, în Kabul, un oras est aici, în Afganistan. În timpul unui raid la o locație teroriste din Afganistan, am dat peste o cantitate uimitor de 7.3 milioane dolari SUA în numerar ținute de către grup. L-am ascuns de la colegii mei de supraviețuire și mai târziu a depus cu o CRUCEA ROȘIE de bază ca relicve sfinte și istorice și documente. De fapt, cred că poți avea încredere, deoarece aveți de afaceri reală și de aceea am contactat tu și eu sunt gata să vă oferim 30% din acești bani dacă puteți primi și păstrați-l în condiții de siguranță pentru mine.

După cum știți, eu sunt un ofițer de informații al armatei și am un mijloc autentic de transport acestei bani din Afganistan pentru a vă utilizând Crucea Rosie MISIUNEA scutire de taxe vamale. Am nevoie doar de acordul dumneavoastra si de asigurare pe care le poate lua custodia livrare în numele dvs. și păstrați-l în siguranță mine pentru confidențial.

În fiecare săptămână, un CRUCEA ROSIE RELIEF JET zboara in Europa de la Kabul, în Afganistan pentru a colecta materiale de scutire de la donatori din Europa. Am două dintre oamenii mei ca de securitate la avion, așa că după pregătirea fiecare document în numele dvs. ca beneficiar al fondurilor, voi sigiliu apoi și să îl înregistrați ca o Diplomatic transport Trunk Box vor fi livrate la tine în Europa. Avion că transportul aerian va lotul este un CRUCEA ROSIE JET, care are la fel de imunitate diplomatică pentru a ridica astfel de loturi și alte obiecte dure. Deci, ori de câte ori acesta terenuri in Europa, tu si diplomat va veni imediat în contact și, dacă nu poți merge acolo să-l întâlnească și să colecteze lotul de la el, el va aranja să-l aducă la tine în țara dumneavoastră. Rețineți că va trebui să contact cu diplomat care este de a face livrarea la tine. Pentru airlifting de la Kabul, voi face sigur că am să efectueze cerințele legale și va trimite la tine toate documentele de înmatriculare imediat; Vă rugăm să am nevoie de informațiile de mai jos la tine urgent.


1, NUMELE DVS FULL (S),

2, Adresa dvs. de CONTACT CURENT,

3, numărul de telefon (S),

4, profesia ta.


Aceste informații vor permite-mi pregăti documentele necesare în numele tău. După ce am terminat cu asta, am vă va permite să știu și eu, de asemenea, vă va trimite o copie a scrisorii de transport aerian document care va indica direcția lotului. Eu va permite, de asemenea, știi numele și numărul de telefon de diplomat pentru a vă permite să-l contacteze de îndată ce sosește marfa Europa OK.

Am de gând să se pensioneze imediat după scoate din trupelor noastre din Afganistan și anul viitor cu acest tip de bani în posesia mea, voi dori să se stabilească în afara țării mele de cel puțin zece ani și mai mult înainte de întoarcerea acasă. Dacă vom găsi în cele din urmă ne buni prieteni și de încredere, vă va ajuta să mă stabili în mod corespunzător în țara dumneavoastră.

În cele din urmă, voi fi actualizarea voi ca noi progrese. Vă rugăm să trateze acest lucru cu secretul și urgența pe care o merită ca Mă bazez pe tine. Dumnezeu este cu noi. Așteptare pentru răspunsul dumneavoastră de urgență privind trimiterea mine rapid informații pentru a ne permite continua imediat.

Vă rugăm să rețineți că aș fi capabil să te sun o dată pot obține acces la gadget noastre prin satelit de telecomunicații aici în tabără.

Ceea ce privește,
Generalul Dan McNeil Kelly.
CFLORINXYZ
Salutare tuturor! Iata o ''negociere'' in curs de finalizare drive.gif laugh.gif



Tue, November 9, 2010 9:07:38 AMRe: Detalii Citroen C3
From: CARP FLORIN <cflorinxyz@yahoo.com>Add to Contacts
To: Tiglici Ionel <dr.tiglici@yahoo.com>

Domnule Tiglici,

insist sa luam legatura telefonic. Vreau sa va conving ca nu veti face deplasarea pana in Romania fara niciun rezultat. Avand si masina la ferma, nu cred ca ar fi un mare impediment deplasarea pana in cel mai apropiat oras. Ar trebui sa discutam si referitor la transferul banilor prin WU, deoarece nu garanteaza prezenta niciunuia dintre noi la locul de intalnire stabilit (banii trimisi prin WU se pot ridica de la orice ghiseu apartenent)

Cu respect,
Carp Florin


--------------------------------------------------------------------------------
From: Tiglici Ionel <dr.tiglici@yahoo.com>
To: CARP FLORIN <cflorinxyz@yahoo.com>
Sent: Tue, November 9, 2010 12:21:31 AM
Subject: Re: Detalii Citroen C3


Buna seara,

Imi pare rau dar nu am un telefon functional in momentul de fata. Ca sa va pot suna trebuie sa merg pana in oras. Va rog sa intelegeti ca este perioada recoltei si imi este foarte greu sa plec de la ferma. O pot ruga pe sotia mea sa mearga in oras sa va sune, insa ea nu stie sa va dea detali despre masina.

Cu stima,
Ionel Tiglici



--------------------------------------------------------------------------------
From: CARP FLORIN <cflorinxyz@yahoo.com>
To: Tiglici Ionel <dr.tiglici@yahoo.com>
Sent: Mon, November 8, 2010 5:39:34 AM
Subject: Re: Detalii Citroen C3


Buna ziua,

sunt de acord cu conditiile impuse de dvs, insa as dori sa purtam o conversatie telefonica inainte, pentru a preveni orice fel de neplaceri si de a va convinge ca sunt dispus sa cumpar masina. Astept o propunere din partea dvs in acest sens.

Numai bine, Carp Florin


--------------------------------------------------------------------------------
From: Tiglici Ionel <dr.tiglici@yahoo.com>
To: CARP FLORIN <cflorinxyz@yahoo.com>
Sent: Mon, November 8, 2010 12:20:39 PM
Subject: Re: Detalii Citroen C3


Buna ziua,

Sotia mea a facut rezervarea pentru hotel, la Hotel Berthelot ( Str. Gen. Berthelot, Nr. 9, Bucuresti ). Vom ajunge acolo joi seara iar vineri dimineata ne vom intalnii cu dvs. Va rog sa aproximati o ora la care veti ajunge.
Aceasta este numarul meu de mobil din Romania pe care il vom folosi de cand intram in tara: 0744358235. Ma puteti apela in caz ca intarziati.

Înainte de a pleca spre Bucuresti, ne dorim pentru a fim siguri ca veti fi acolo si nu vom conduce in zadar. ... Exista un risc pe care vrem sa le evitam. Am vorbit cu sotia mea despre acest lucru si avem o propunere pentru dvs. Daca acceptati propunerea noastra, putem veni la intalnire asa cum am convenit ...

Sotia mea va merge mâine la Oficiul Postal din localitate. Ea va transfera 2000 Euro pe numele meu în Romania, la Bucuresti. Sotia mea va fi Expeditorul banilor iar eu voi fi Destinatarul si voi lua înapoi banii de la Oficul Postal din Bucuresti. De îndata ce transferul este facut, va vom trimite o copie a documentului de transfer. Aceasta va fi dovada noastra ca vom veni la Bucuresti pentru a ne intalnii cu dvs. Va trebuii sa ne luam banii inapoi, asa ca va trebui sa venim acolo.

Acelasi lucru il vrem de la dvs. Sotia dumneavoastra sau un prieten poate merge la Oficiul Postal din localitate. Acesta trebuie sa faca un transfer de 2000 Euro pe numele dumneavoastra la Bucuresti utilizand servicul "Western Union". Acesta este un serviciu în cadrul Oficiului Postal în care nu aveti nevoie de un cont bancar. Este un transfer de la o persoana la o persoana care se realizeaza instantaneu. Vom merge imprenuna sa ridicam banii la momentul in care ne vom intalnii. Dupa ce transferul este facut, trebuie sa ne trimiteti o copie dupa documentul de transfer, ca dovada ca veti veni la Bucuresti ...

Va rugam sa întelegeti ca nu solicitam o plata în avans, singurul care poate ridica banii de la Bucuresti sunteti dvs. Nu am acces la banii, doar vreau sa vad ca sunteti Destinatarul banilor in Bucuresti.
Acest transfer va costa aproximativ 80 EUR. De îndata ce vom întâlni va vom voi returna banii cheltuiti pe acest comision. Aceasta este propunerea mea si nu este corect sa platiti vreo taxa in plus. Nu conteaza daca veti decide sa cumparati masina sau nu. În acest fel nu aveti nimic de pierdut.

Speram ca ati înteles mesajul nostru si, de asemenea, nu vrem sa parem nepoliticosi, dar este un drum lung din Balaton pentru o intalnire oarba. Asteptam decizia dumneavoastra.

Salutari,
Fam. Tiglici



--------------------------------------------------------------------------------
From: CARP FLORIN <cflorinxyz@yahoo.com>
To: Tiglici Ionel <dr.tiglici@yahoo.com>
Sent: Sun, November 7, 2010 1:36:35 PM
Subject: Re: Detalii Citroen C3




Buna seara!

Sunt de acord sa ne intalnim joi sau vineri in Bucuresti. Dupa cum am precizat, sunt realmente interesat de achizitionarea masinii. Imi doresc C3-ul pentru uzul personal, iar faptul ca a fost intretinuta bine nu poate decat sa ma multumeasca (sunt un fan al masinilor din grupul Peugeot-Citroen). Va propun sa tinem legatura in zilele imediat urmatoare pentru a stabili coordonatele intalnirii noastre.



Cu respect, Carp Florin

-------------------------------------------------------------------------------

From: Tiglici Ionel <dr.tiglici@yahoo.com>
To: CARP FLORIN <cflorinxyz@yahoo.com>
Sent: Sun, November 7, 2010 10:52:57 PM
Subject: Re: Detalii Citroen C3


Salutari,

Va multumim pentru raspunsul prompt. Asa cum v-am spus masina este in stare perfecta si nu are probleme tehnice. Nu exista zgârieturi vizibile si nici rugina. Îmi place sa intretin masina într-o stare buna, asa ca nu cred ca veti gasi ceva în neregula cu ea.
Masina este inmatriculata în Romania si are numere valabile. Toate taxele sunt platite. Am toate actele originale, inclusiv cartea service completa. Puteti utiliza numerele noastre, acest lucru este nici o problema pentru noi.
Asa cum am anuntat deja, suntem în Balaton, Ungaria (masina este aici de asemenea). Daca sunteti interesat de un test-drive sunt gata sa ne intalnim.

Ne putem întâlni saptamâna viitoare joi sau vineri dimineata la Bucuresti. Aici este inregistrata fiscal masina. Daca sunteti de acord vom cauta un hotel din zona.

Numai bine,
Ionel Tiglici





--------------------------------------------------------------------------------
From: CARP FLORIN <cflorinxyz@yahoo.com>
To: Tiglici Ionel <dr.tiglici@yahoo.com>
Sent: Fri, November 5, 2010 3:05:36 PM
Subject: Re: Detalii Citroen C3


Domnule Tiglici,

va multumesc pentru detalii. Sunt realmente interesat de oferta dvs si mi-as dori sa ne intalnim in vederea concluzionarii tranzactiei. Eu locuiesc langa Ploiesti, insa putem stabili locul de intalnire unde doriti. Astept o propunere in ceea ce priveste data unei eventuale veniri a dvs in RO (eu sunt disponibil oricand, fiind student, beneficiez de timp liber suficient).

Cu respect, Carp Florin



--------------------------------------------------------------------------------
From: Tiglici Ionel <dr.tiglici@yahoo.com>
To: cflorinxyz@yahoo.com
Sent: Fri, November 5, 2010 9:18:50 PM
Subject: Detalii Citroen C3


Buna ziua,

Va multumesc pentru mesaj. Masina este in stare excelenta, tinuta in garaj si nu a suferit nici un accident. Kilometrajul este real si nu am avut niciodata probleme cu motorul (sau de orice alta natura). Masina arata si functioneaza perfect. Eu sunt primul proprietar, am cumparat-o din Romania si este înca inmatriculata RO. Locuiesc de o perioada impreuna cu sotia mea in Ungaria, in apropierea lacului Balaton.
Suntem un cuplu de pensionari (eu am 64 iar sotia mea are 62) si nu mai folosim masina atât de des. Majoritatea calatoriilor pe care le facem sunt cu avionul, asa ca o masina nu mai este utila pentru noi. De asemenea, am vândut casa noastra din Romania si am cumparat o ferma frumoasa aici în Balaton. Daca sunteti cu adevarat interesat, noi suntem gata sa facem o excursie în Romania si sa va cunoastem personal. Puteti lua masina pentru un test-drive si orice fel de inspectie.
Va rugam sa ne spuneti unde locuiti! Sunt sigur ca vom gasi un oras frumos în Romania pentru a stabili o intalnire, o regiune acceptabila pentru noi si pentru dumneavoastra in acelasi timp. Am incredere ca aceasta poate fi o afacere buna!


P.S. Sunt recunoscator daca putem continua conversatia noastra prin e-mail. Semnal mobil este slab aici, trebuie sa mergem mai mult de 2 km pentru o conversatie cat de cat buna.

Aveti mai jos datele complete ale masinii . De aseamnea am trimis si ceva poze.

CITROEN C3 1.6 hdi VTR (limited edition)
Pret: 3000 EUR ( fara schimburi )
Inmatriculata in Romania.
Anul fabricatiei: 2005 / 10
Verificarea tehnica: 2011 / 01
Km. rulati: 54.0000 km
Combustibil: DIESEL
Capacitate cilindrica: 1560 cm&sup3;
Putere: 80 kw (109 CP)
Culoare : albastru metalizat
Consum : 5,5 - 6,8 L / 100 km

Masina a fost tinuta doar in garaj , folosita foarte putin . Este dotata cu : , inchidere centralizata, computer de bord, aer conditionat, geamuri electrice fata, oglinzi cu reglaj electric si incalzite, carte service,4airbag-uri, abs, cd-player, jante aliaj originale, interior combinatie piele . Este ca noua , reviziile facute doar la reprezentanta. Acest lucru pote fii vazut pe cartea service. Noi fiind oameni in varsta am folosit-o putin de-a lungul timpului si am ingrijito .
Acceptam orice fel de test la un service autorizat

Cu bine,
Dr. Tiglici



HalbaSus
@22nst: Poți să-i răspunzi că tu ești fiul unui politician Nigerian care a fost asasinat în timpul unei răscoale iar tu împreuna cu familia te-ai refugiat în România. Înainte de a fi asasinat, tatăl tău a deschis pe numele tău un cont în care au fost virați 20 milioane de USD dar tu nu îi poți accesa din varii motive. Întrucât el pare un om de onoare ești dispus să îi virezi lui întreaga sumă și să împarți suma de bani deoarece tu acum trăiești în mizerie și nu ai bani nici de mâncare. Și să îți trimită numele, adresa și numărul de cont iar tu îi vei vira de îndată cele douăj de milioane de parai.
T u d o r
Ce misto, nici macar nu se obosesc sa schimbe textul...

Ionele tu ai si fata de nigerian ma, nu se poate sa nu te creada aia. biggrin.gif
DSerban
Intr-adevar...nici nu se mai obosesc sa schimbe textul...si chestia e ca toate site-urile sunt pline de anunturi de genul asta si chiar ma gandesc: oare sunt oameni care inca mai pica???? ma gandesc ca mai sunt atat timp cat anunturile de genul asta sunt din ce in ce mai dese...
T u d o r
Cred ca daca ar exista interes ar putea sa-i prinda. Ideea e ca politistii sunt niste functionari satui de munca, nu se streseaza si lasa lucrurile sa curga. Nu cred ca ar fi greu sa intre pe un fir si sa-i surprinda in flagrant.
22nst
Sa-i trimit emailul sa vedem ce zice...
Am fata de nigerian aaa? Bravo Tudor 36182451.gif
solmar
QUOTE (DSerban @ Nov 9 2010, 11:48 AM) *
Intr-adevar...nici nu se mai obosesc sa schimbe textul...si chestia e ca toate site-urile sunt pline de anunturi de genul asta si chiar ma gandesc: oare sunt oameni care inca mai pica???? ma gandesc ca mai sunt atat timp cat anunturile de genul asta sunt din ce in ce mai dese...


Sa stii ca mai sunt.

Citind toata descrierea masinii mi-am adus aminte ca anul trecut unul dintre colegi a gasit un VW la 4200 eur, o nebunie. I-a trimis pensionarul si poza, asta s-a ambalat, voia sa plece dupa masina pe undeva prin vestul Europei. Pensionarii evident nu mai stateau in Germania ca luasera o proprietate avantajoasa prin tarile scandinave... dar masina era in continuare inmatriculata in Germania... Isi daduse si numele/adresa si atunci am inceput eu sa-l caut iar la adresa cu pricina statea o familie cu un arbore genealogic care mergea inapoi vreo cateva sute de ani. Ce s-a mai dezumflat cand i-am spus ca alearga dupa potcoave de cai morti.... el mai avea putin si facea rezervarea la avion.
Titi1988
mai sunt multe persoane care "pun botul" la orice. Si mama mea se numara printre ele, ea nu concepe ca o persoana poata sa te minta in fata, sa te insele pentru bani, pur si simplu nu crede si daca ii pui negru pe alb. Si uite asa aceast tip de inselatorie o sa mearga mai departe.
Cand un lucru este prea ieftin sau prea bun incep sa-mi fac griji, asta am invatat pe pielea mea turned.gif
Mariustom
A se citi !!! (link)
helokitty
Exact asa am patit si eu ca si dl.Serban.Noi trebuia sa ne intalnim in Oradea.Povestea pe care mi le trimiteau parca este trasa pe xerox.Numai ca stiam din start ca este teapa ptr.ca masina era prea ieftina si am gasit masina care este si acum de vanzare pe mobile.de,si este al unui cetatean german.M-am gandit sa sesizez politia si sa-i pregatim un flagrant,dar m-am temut de urmari deoarece nu stiu cu ce filiera de hoti am de-a face.Sper totusi ca cineva le va veni de hac,eventual politia citind aceste randuri le va deconspira.
RD-Woo
QUOTE (helokitty @ Nov 13 2010, 06:40 PM) *
...eventual politia citind aceste randuri le va deconspira.


Chair crezi ca stau pe net sa citeasca astfel de mesaje? crezi ce ei nu stiu de astfel de practici
de inselatorie? crezi ca ei nu sunt patiti? dar le este atat de greu sa faca ceva fara o plangere/reclamatie prealabila... yucky.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.