Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vw polo 2002 vs ford fiesta 2002
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dani_Oprean
Salut,

Asta e primul meu post pe acest forum. Bine v-am gasit!

As dori si eu niste impresii. Vreau sa cumpar o masina. Mi s-au facut 2 oferte:

1. VW Polo 2002
-motor benzina 1.4 75 CP
-pret 3500 de euro

2. Ford Fiesta 2002
-motor diesel 1.4 TDCI 68 CP
-pret 4000 de euro

Dotarile nu sunt atat de importante. AC si ABS au amandoua. Mai departe nu conteaza. Puterea nu conteaza pentru mine, nu vreau sa mearga masina cu viteza dar vreau sa se descurce pe o panta sau daca sunt 4 oameni in ea. Stiu ca estetic polo e mai urat, dar nici asta nu conteaza pentru mine.

CEEA CE CONTEAZA e sa ma duca si sa ma aduca in conditii de confort decent si sa fie FIABILA. Costurile de intretinere mici sunt inca un aspect la care ma uit.

In lumina celor prezentate, pe care dintre ele ati alege-o si mai ales de ce. Va rog sa argumentati pentru ca vreau pareri cat mai obiective.

Va multumesc anticipat!
Dani
HalbaSus
Ca motorizare as merge pe polo. Desi e un motor cu 8v destul de invechit tehnologic, este destul de fiabil. In plus, fiind benzinar sunt mai putine lucruri care se pot strica, in plus deobicei masinile diesel sunt luate de persoane care fac mai multi km/an.

Oricum in cazul masinilor SH conteaza mai mult starea lor actuala si mai ales cum au fost intretinute.
Rebel
Observ ca nu este vorba de un versus general ci de unul specific.
Depinde de nr de km si starea generala a masinii.
Cu 4 persoane in masina si la deal, nici una dintre ele nu o sa faca fata; cu greu da, dar in nici un caz onorabil.
Dani_Oprean
QUOTE (Rebel @ Oct 28 2010, 09:16 PM) *
Observ ca nu este vorba de un versus general ci de unul specific.
Depinde de nr de km si starea generala a masinii.
Cu 4 persoane in masina si la deal, nici una dintre ele nu o sa faca fata; cu greu da, dar in nici un caz onorabil.



Din intamplare ambele masini au cam acelasi nr de km. 135.000 fiesta si 138.000 polo
GabiA
verifica kilometrajul, starea masinii intr-un service si evita masinile aduse de samsari cu 130 mii km si conduse de doamne in varsta pana la sexshopul local turned.gif
James Kilowatt
Cu putin noroc, cu banii astia gasesti o nubira sau un kalos 1.4 16V, eventual pe GPL. Ambele se misca mult mai onorabil decat cele doua exemple, si in general intretinerea si reparatiile la daewoo sunt destul de ieftine.

LE
Pe forumul monomarca am vazut de vanzare o nubira model nou (aka cea similara cu lacetti) din 2006 pe GPL cu 4000€. Sunt convins deci ca un kalos poate chiar mai nou poate fi gasit la 3500, sau o Nubira "clasica". Ambele se misca onorabil.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.