Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina Second Hand 3500 Euro..
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
L_N_F
Buna thumbsup.gif Sunt nou pe forum si as vrea daca se poate sa imi da'ti o mana de ajutor...

As vrea sa imi cumpar o masina PANA in 3500 euro..inmatriculata..sa fie diesel si sa nu fie veche..dupa 96-97

Am cautat pe diferite site'uri si am gasit in cele mai multe cazuri Ford Focus Break 1.8 tddi..66kw..din 2000/2001

Ar fi una din variante..mai ales ca are consum <6/100km...(cel putin asa cred) .

Voi ce parere aveti de masina asta..?? ce plusuri si minusuri ar avea?..sau ar trebui sa ma uit si inspre alte variante?... confused.gif si care ar fi acelea..ma tenteaza Ford'ul rolleyes.gif

Astept pareri... Multumesc anticipat
RD-Woo
Un cielo nu se incadreaza? mai multe detalii discutam PM!
L_N_F
QUOTE (RD-Woo @ Oct 28 2010, 11:29 AM) *
Un cielo nu se incadreaza? mai multe detalii discutam PM!



Nu prea se incadreaza..parerea mea e ca Fordul arata de 10 ori mai bine..si mie imi trebuie neaparat diesel

ce sa zic...

Nu sare nimeni in ajutor? mellow.gif
L_N_F
Oameni buni ajutati'ma.!!.cam in 2 saptamani trebuie sa imi iau masina... ninja.gif

Lucian107416
ce trebuie sa faca masina?? Eu as lua mai degraba o masina mai mica, pe benzina, motor aspirat si mai noua. In plus, o masina din 2001 e destul de veche si orice ai lua s-ar putea sa ai probleme si sa bagi bani in ea de te saturi...
L_N_F
QUOTE (Lucian107416 @ Oct 30 2010, 07:31 PM) *
ce trebuie sa faca masina?? Eu as lua mai degraba o masina mai mica, pe benzina, motor aspirat si mai noua. In plus, o masina din 2001 e destul de veche si orice ai lua s-ar putea sa ai probleme si sa bagi bani in ea de te saturi...


pai la 3500 ce sa iau mai nou?...pana mea..

ma orientasem spre Ford deoarece e diesel si e economica..

masina mica..nu prea votez cu clasa asta..am uitat sa precizez ca vreau ceva spatios .pt familie...acuma la bani astia..stiu...cam multe vreau si eu.. dry.gif

cam ce probleme as intampina la focus..? par cam naiv dar mi se pare mie sau 3000-3500 pt un focus din 2000/2001 e putin?
multumesc lucian de sfat!! rolleyes.gif
Lucian107416
3500 euro nu e putin deloc. In plus, mai exista pe forum enuntate destule probleme tehnice carora nu le da nimeni de cap. Spuneam de motor aspirat pe benzina pentru ca pana la urma cred ca e cea mai fiabila varianta. Problemele de turbina sunt destul de frecvente si nu tocmai ieftin de rezolvat. Apoi s-ar putea sa constati ca masina se comporta la fel si ce de fapt problema este altundeva, "dar oricum turbina trebuia inlocuita ca te-ar fi lasat maine-poimaine". Depinde mult de tine, cat timp/bani poti sa aloci unuor astfel de probleme, pe cine cunosti, la ce service mergi etc. S-ar putea sa te alegi cu o groaza de timp pierdut si sa constati ca in scurt timp ai "dublat" valoarea masinii. In jur de 4000 euro gasesti masini bune si mai noi - dupa 2006 - din clasa mini. Eu zic ca decat o masina mare si stricata, mai bine una mica si functionala. Altfel spus, la Focus 2001 as lua mai degraba un 1.6 benzina.
laurentiu
De acord cu Lucian, insa omul vrea diesel. Si daca asta vrea, hai sa ne referim la lucrul asta. Ok, 3500, diesel, masina mai spatioasa... nu da cu parul, un Clio Symbol sau un Logan care sa aiba pana in 150 000 de km? De fapt cam pe-acolo cred ca te incadrezi la cele doua si o vechime de 5-6 ani (poate putin mai mult in cazul lui Clio Symbol). E drept ca Clio Simbol nu e tocmai o referinta in privinta spatiului, mai ales al celui din spate, insa fata de hathback e mai ok din punctul asta de vedere.
Ar mai fi Astra G. Stiu, e model vechi, insa diesel-urile sunt fiabile, au fost preluate cu mici modificari si pe Astra fabricat din '98 (nu mai stiu ce indicatv are generatia aia, H parca). Iar esteticul am vazut ca ar conta pt tine. Trebuia insa sa fi foarte atent la fiecare detaliu. Pentru ca un pas gresit te poate are la buzunar. Cred ca ai gasi unul care sa aiba undeva in jur de 250 000 de km in stare buna. Daca are mai putin de 250000de km si se incadreaza in buget nu zic sa-l ignori. Dar mare atentie!

Daca te razgandesti, atunci un Focus de prin 2000, benzina 1.4 75 CP ai putea sa gasesti in stare buna la banii tai. Succes! thumbsup.gif
L_N_F
QUOTE (Lucian107416 @ Oct 31 2010, 03:47 PM) *
3500 euro nu e putin deloc. In plus, mai exista pe forum enuntate destule probleme tehnice carora nu le da nimeni de cap. Spuneam de motor aspirat pe benzina pentru ca pana la urma cred ca e cea mai fiabila varianta. Problemele de turbina sunt destul de frecvente si nu tocmai ieftin de rezolvat. Apoi s-ar putea sa constati ca masina se comporta la fel si ce de fapt problema este altundeva, "dar oricum turbina trebuia inlocuita ca te-ar fi lasat maine-poimaine". Depinde mult de tine, cat timp/bani poti sa aloci unuor astfel de probleme, pe cine cunosti, la ce service mergi etc. S-ar putea sa te alegi cu o groaza de timp pierdut si sa constati ca in scurt timp ai "dublat" valoarea masinii. In jur de 4000 euro gasesti masini bune si mai noi - dupa 2006 - din clasa mini. Eu zic ca decat o masina mare si stricata, mai bine una mica si functionala. Altfel spus, la Focus 2001 as lua mai degraba un 1.6 benzina.


Da Lucian..ai mare dreptate..de asta am zis k apelez la voi ca sa vad cu ce probleme m'as putea confrunta...sa stii k m'ai pus pe ganduri..am vazut fiesta de prin 2005 cu 3500..am sa ma gandesc si la varianta ta..

Multumesc de sfat
L_N_F
QUOTE (laurentiu @ Oct 31 2010, 11:56 PM) *
De acord cu Lucian, insa omul vrea diesel. Si daca asta vrea, hai sa ne referim la lucrul asta. Ok, 3500, diesel, masina mai spatioasa... nu da cu parul, un Clio Symbol sau un Logan care sa aiba pana in 150 000 de km? De fapt cam pe-acolo cred ca te incadrezi la cele doua si o vechime de 5-6 ani (poate putin mai mult in cazul lui Clio Symbol). E drept ca Clio Simbol nu e tocmai o referinta in privinta spatiului, mai ales al celui din spate, insa fata de hathback e mai ok din punctul asta de vedere.
Ar mai fi Astra G. Stiu, e model vechi, insa diesel-urile sunt fiabile, au fost preluate cu mici modificari si pe Astra fabricat din '98 (nu mai stiu ce indicatv are generatia aia, H parca). Iar esteticul am vazut ca ar conta pt tine. Trebuia insa sa fi foarte atent la fiecare detaliu. Pentru ca un pas gresit te poate are la buzunar. Cred ca ai gasi unul care sa aiba undeva in jur de 250 000 de km in stare buna. Daca are mai putin de 250000de km si se incadreaza in buget nu zic sa-l ignori. Dar mare atentie!

Daca te razgandesti, atunci un Focus de prin 2000, benzina 1.4 75 CP ai putea sa gasesti in stare buna la banii tai. Succes! thumbsup.gif



Sa stii ca m'am gandit si al un logan..1.5 dci..consum mic..destul de fiabil..din auzite..si cum zici tu..pana in 150k ar fi exceelent..intamplator am vz la 2700-2900 1.4 mpi..dar eu tot spre motorina ma inclin..un dci pana in 150 ar fi excelent..

De astra..ce sa zic..1.7 dti pe lant sunt economice si trage binisor..dar din auzit cica sunt pacatoase..k nu tin..k pica turbo repeede..pt diesel tot timpul a fost pacatos turbo...cam toate pe la 200-250k km pica..
am avut inclinatie spre opel ..am condus un opel agila dry.gif ..vreo 8000 km...masina de servici..1.0 benzina.si mi'a placut..foarte mult...desi urasc masinile mici cu motorizari mici...asa k prin experienta opel am trecut..as alege intre focus 1.8 astra 1.7 sau logan 1.5....si ar mai fi peugeot....de 1.4 diesel..stiu e masina mica cu motor mic.. whistling.gif
RUE
eu pe logan 1.4 cu ac si abs din 2006 nu stiu daca iau 3500 usor.
GabiA
Injectoarele de pe 1.5 dci sunt foarte sensibile la motorina de la noi si pica foarte des. Evita-le.
In rest asculta-l pe lucian si ia o masina pe benzina. Riscurile sunt mult mai mici si nici nu te alegi cu un tractoras cu 300 mii km.
Si inainte de a cumpara informeaza-te de pe forumurile-urile dedicate ce probleme are modelul/motorul respectiv.
L_N_F
QUOTE (RUE @ Nov 1 2010, 07:53 PM) *
eu pe logan 1.4 cu ac si abs din 2006 nu stiu daca iau 3500 usor.


Bine zici...am vazut anunturi cu 2800 - 3200 euro si am ramas uimit..nu'mi vine a crede..pt o masina din 2005 -2006..care sa fim serios nu e rea..e chiar excelenta pt drumurile din romania.. am de unde alege..o sa ma gandesc f bine

QUOTE (GabiA @ Nov 2 2010, 12:07 AM) *
Injectoarele de pe 1.5 dci sunt foarte sensibile la motorina de la noi si pica foarte des. Evita-le.
In rest asculta-l pe lucian si ia o masina pe benzina. Riscurile sunt mult mai mici si nici nu te alegi cu un tractoras cu 300 mii km.
Si inainte de a cumpara informeaza-te de pe forumurile-urile dedicate ce probleme are modelul/motorul respectiv.


Am sa ma interesez...acuma k venii vorba de benzina..am vazut audi a4 1.6 101 cp...la 3000e.. consuma mult oare? mellow.gif

nu mai stiu de capu meu..chiar k am de unde sa aleg.. dry.gif

Multumesc de sfat GabiA

QUOTE (RUE @ Nov 1 2010, 07:53 PM) *
eu pe logan 1.4 cu ac si abs din 2006 nu stiu daca iau 3500 usor.


Rue.. ai sa vezi k la inceputul anului vei primii si mai bine..parerea mea. vor fi la mare cautare masinile inmatriculate...parerea mea

SCZ de OFFTOPIC thumbsup.gif
getodac
QUOTE (L_N_F @ Nov 2 2010, 07:33 PM) *
Am sa ma interesez...acuma k venii vorba de benzina..am vazut audi a4 1.6 101 cp...la 3000e.. consuma mult oare? mellow.gif


Urban consuma mult, eu am motor vw de 1.6, 101cp si am un consum urban de 11, la drum intins rareori scad sub 7, nu cred sa fie mare diferenta la consum intre motoarele vw si audi de 1.6, mai ales ca fac parte din acelasi grup.
L_N_F
QUOTE (getodac @ Nov 2 2010, 09:46 PM) *
QUOTE (L_N_F @ Nov 2 2010, 07:33 PM) *
Am sa ma interesez...acuma k venii vorba de benzina..am vazut audi a4 1.6 101 cp...la 3000e.. consuma mult oare? mellow.gif


Urban consuma mult, eu am motor vw de 1.6, 101cp si am un consum urban de 11, la drum intins rareori scad sub 7, nu cred sa fie mare diferenta la consum intre motoarele vw si audi de 1.6, mai ales ca fac parte din acelasi grup.



Din cate stiu e acelasi motor..si pe Audi si pe Vw..
11 urban?..cam mult:( ..enorm de mult.. de asta vreau eu motorina.. dry.gif
T u d o r
Motorul e acelasi. Iar consumul de 11% in oras nu e asa mare daca tii cont de conditiile de trafic. In Bucuresti spre exemplu e unul ok, nu ai cum sa scoti mai putin decat daca mergi la orele la care ceilalti dorm. smile.gif Iarasi, daca ai drumuri foarte scurte si mergi cu motorul rece poti avea surpriza sa consume si mai mult, eu am avut un 1.6 hdi pe un 307 care iarna mi-a luat 12% medie in conditiile astea. 1.6 pe Logan lua 16% pe acelasi traseu tot iarna. Si e vorba de Rm. Valcea nu de Bucuresti. smile.gif

Deci consumul poate diferi mult in functie de talpa, trafic sau anotimp.
klm
CITAT(L_N_F @ Oct 28 2010, 08:15 PM) *
mie imi trebuie neaparat diesel

Nu va mai luati harburi vechi cu motoare diesel: sunt mai scumpe (intretinere, pret), put si umplu orasele de putoare (folosesc un termen decent pentru mizeria care iese pe esapamentele lor).
CITAT(laurentiu @ Nov 1 2010, 12:56 AM) *
Ok, 3500, diesel, masina mai spatioasa... nu da cu parul, un Clio Symbol sau un Logan care sa aiba pana in 150 000 de km? De fapt cam pe-acolo cred ca te incadrezi la cele doua si o vechime de 5-6 ani (poate putin mai mult in cazul lui Clio Symbol).

Cine da atatia bani pe astfel de masina?! Pretul corect al unul Logan 1.6 din 2006-2007 cu maxim 45-80.000 km este undeva in jur de 4.000 euro (masina de care spui tu nu merita mai mult de 2.000 mai ales ca bagi in ea inca vreo mie).
getodac
QUOTE (L_N_F @ Nov 3 2010, 01:30 PM) *
Din cate stiu e acelasi motor..si pe Audi si pe Vw..
11 urban?..cam mult:( ..enorm de mult.. de asta vreau eu motorina.. dry.gif


Pai e mult daca il compari cu diesel, dar pentru un motor de 1.6 pe benzina cred ca e ok, cel putin eu m-am obisnuit, 11 litri la suta de km doar in oras este un consum mediu pt mine, sunt zile din cursul saptamanii in care nu scad sub 12 indiferent cat de economic incerc sa conduc dar recuperez in weekend cand uneori scad usor sub 10 cel putin in extrasezon cand traficul este mult mai lejer.
Un diesel de 1.9 consuma undeva intre 8-9 urban, nu mi-se pare o diferenta uriasa pentru a schimba benzina pe motorina si ma refer stric la 1.9 105cp vs. 1.6 101cp.
La cum ti-ai facut tu calculele e clar ca ai nevoie de o masina diesel 1.5 de la renault sau 1.7 de la opel. Succes.
mihalachebarbu
QUOTE (L_N_F @ Oct 29 2010, 10:46 PM) *
Oameni buni ajutati'ma.!!.cam in 2 saptamani trebuie sa imi iau masina... ninja.gif

si eu vreau sa cumpar o masina dar are parbrizul si lateralulu spart.
stie cineva unde se schimba?
am gasit pe net firme care se ocupa cu asaceva .
stiti ceva de o reclama?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.