Help - Search - Members - Calendar
Full Version: OCTAVIA II FACELIFT 1.6MPI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 2
vali1977
rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif Va salut pe acesta cale pe toti forumisti si pasionatii de skode.
In primul rand, sa ma prezit, Vali e numele meu iar, de curand am achizitionat o Octavia II 1.6MPI, binenteles dupa 2 luni de citit (fel de fel de articole) si de umblat pe la dealerii. Am dorit sa-mi iau disel insa nu am putut sa ma incadrez in programul RABLA 3VOUCHERE, asa ca cam asta a fost singura OFERTA, ce mai ramasese la vanzare pe taraba lor.
Am testat si celelate marci cu ofertele ce le insotea, insa la capitolul calitate+obtionale Skoda a iesit invingatoare, mentionez ca nici o secunda nu am fost pasionat de acesta firma, sunt fan inrait AUDI, insa bugetul meu de bugetar nu-mi permite si acum nici nu se mai pune problema sa mai visez la asa ceva.
Toate bune si frumoase am zis ori AUDI A4 SH ori lucru nou in fapt Skoda OCTAVIA 1.6MPI-DRIVE, noaptea fiind un bun prieten m-am hotarat sa raman la a 2-a varianta. Asadar am achitat masina integral in urma cu o saptamana ramanand sa se valideze si tichetele si sa vina masina, asta sa vedem cand caci dealerul imi zice ca vine azi ca vine maine ca nici eu nu mai inteleg cand soseste, insa aceasta este o alta poveste.
Pe scurt cam cu asta m-am ales cand nu am mai avut ce culege, insa mi-ar fi de mare AJUTOR ca posesorii stric al acestui model sa-mi dea sfaturi despre intretinere si nu numai, metionez ca sunt si incepator in ale sofatului.
Am dorit sa-i pun ESP si SENZORI PARCARE SPATE insa dealerul mi-a spus ca masina este in CURTICI si nu se mai poate face nimic, astept sfaturi de la VOI, mai pot pune ce si unde?
Doresc sfaturi legate de REVIZII unde e mai bine sa le fac, si orice alt sfat este bine venit.
Multumesc anticipat pentru primirea in sanul vostru si sper sa am multe de invatat de la voi si sa ma sprijiniti oridecate ori este nevoie.
Va salut cu respect, al dumneavoastra membru nou VALY.
T u d o r
Bine ai venit Vali.

Senzorii ii poti pune la un atelier sau chiar la dealer (mai scump ca deh... e "da firma") fara nici o problema. Cu ESP nu cred ca te poate ajuta cineva aftermarket.
DORU
Ai luat o masina de pe stoc, asadar nu mai poti alege multe optionale...ar mai ramane senzorii parcare, alarma, diverse audio/video.

Atentie, masina este in garantie 2 ani, pt a o pastra trebuie sa apelezi numai la reprezentantele oficiale.

Idem si pt revizii...

S-o stapanesti sanatos !
vali1977
Multumesc pentru urari Tudore si Dorule, sa vad cat ma costa senzorii de parcare la un reprezentant autorizat.
Am o intrebare pt voi , este adevarat ca in provincie mana de lucru este mai ieftine, eu, sunt din bucuresti. Mentionez ca am luat masina cu banii jos asa ca nu cred ca sunt obligat intr-un fel sa fac reviziile de la cei care am cumparat-o, ce stiti despre acest aspect?
22nst
Nu conteaza unde faci revizia atat timp cat este un service autorizat Skoda.
Iti recomand reprezentantele. In cazul in care trebuie sa apelezi la garantie sa nu le dai motive sa nu o acorde smile.gif
vali1977
QUOTE (DORU @ Oct 24 2010, 05:31 PM) *
Ai luat o masina de pe stoc, asadar nu mai poti alege multe optionale...ar mai ramane senzorii parcare, alarma, diverse audio/video.

Atentie, masina este in garantie 2 ani, pt a o pastra trebuie sa apelezi numai la reprezentantele oficiale.

Idem si pt revizii...

S-o stapanesti sanatos !

Mercci pentru urari, sper ca am facut o alegere corecta, o sa vad in timp ce si cum. Poti sa-mi spui care dintre servicesurile auto din bucuresti sunt cei mai OK? Thk.
bogcot76
Noile reglementări au intrat în vigoare începând cu data de 1 iunie 2010.
Comisia Europeană a adoptat un nou regulament care face referire, în principal, la activitatea de reparație a autovehiculelor, și prin care se dorește rezolvarea anomaliilor apărute ca urmare a competiției existente pe piață și reînnoirea regulilor din acest domeniu. Printre altele, Regulamentul UE 461/2010, adoptat pe data de 27 mai, stabilește noile baze ale reglementărilor referitoare la activitatea atelierelor de reparații și la comercializarea pieselor de schimb, fie ca este vorba de autoturisme, camioane, sau de autobuze. De asemenea, regulamentul oferă posibilitate jucătorilor de pe piață să concureze cu service-urile și distribuitorii de piese autorizați.

Noul regulament asigură următoarele:

* producătorii de autovehicule nu vor putea pune pe viitor ca și condiție pentru păstrarea garanției, efectuarea schimbului de ulei sau a altor operațiuni de întreținere exclusiv la dealerii autorizați
* pentru efectuarea lucrărilor în garanție nu este obligatoriu ca piesele necesare efectuării reparațiilor să fie aprovizionate de la producător, fiind posibilă achiziționarea acestora și din surse alternative, independente
* atelierele de reparații independente vor avea acces la datele tehnice necesare efectuării reparațiilor în garanție.

Producătorii se vor achita de îndatoririle referitoare la furnizarea informațiilor prin intermediul unor firme de distribuție a datelor. Astfel, atelierele pot intra în posesia informațiilor tehnice, tehnologice, de normare a lucrărilor, precum și a celor referitoare la piesele de schimb necesare pentru reparații, prin achiziționarea diferitelor baze de date.



Adica vreti sa spuneti ca nu e valabila aceasta reglementare in Romania? Eu zic ca cu un avocat si cu Protectia consumatorului, se rezolva tot, in caz de probleme.
22nst
Dar de ce sa ne mai complicam pentru 100 lei in plus?
Mergi la reprezentanta si gata smile.gif
RUE
eu la logan am luat senzorii de la metro si i-am montat la firma autorizata si agreata de metro din oras.
singura intersectie cu sistemele masinii a fost ca e alimentat de pe becul de mers inapoi, fapt pe care il face si dealerul.
nimeni nu a comentat ceva de sistem la service si la revziile anuale. singura problema cu servicele dacia din tm a fost cand mi au futat un senzor cand au revopsit bara. au pus altul care bipaia continuu la mersul cu spatele si care l am deconectat cu mana mea si am abandonat certurile cu servicele oficial din oras (tinichigeria).

eu astept modelul din 2007 1.6 mpi dsg de la un prieten sa se sature de ea de la anu' si sa mi faca un pret bun.
astept sa mi spui despre motor dupa ce o ai si o folosesti.
la o2 era o boala cu radiatorul de climatronic care cam a cedat la multi si costa cam 2800 ron. si amicul meu acum e lovit de problema.

da si tu detalii cu dotarile si pretul scos ca sa nu cautam noi oferta pe site si care poate nu e la fel cu a ta.

sa o primesti cu bine si sa o conduci sanatos!
bogcot76
QUOTE (22nst @ Oct 24 2010, 07:45 PM) *
Dar de ce sa ne mai complicam pentru 100 lei in plus?
Mergi la reprezentanta si gata smile.gif


Daca la Skoda e doar 100 lei e ok, nu merita complicatia. La a mea, si nu numai, e vorba de vreo 800.
vali1977
QUOTE (RUE @ Oct 24 2010, 08:20 PM) *
eu la logan am luat senzorii de la metro si i-am montat la firma autorizata si agreata de metro din oras.
singura intersectie cu sistemele masinii a fost ca e alimentat de pe becul de mers inapoi, fapt pe care il face si dealerul.
nimeni nu a comentat ceva de sistem la service si la revziile anuale. singura problema cu servicele dacia din tm a fost cand mi au futat un senzor cand au revopsit bara. au pus altul care bipaia continuu la mersul cu spatele si care l am deconectat cu mana mea si am abandonat certurile cu servicele oficial din oras (tinichigeria).

eu astept modelul din 2007 1.6 mpi dsg de la un prieten sa se sature de ea de la anu' si sa mi faca un pret bun.
astept sa mi spui despre motor dupa ce o ai si o folosesti.
la o2 era o boala cu radiatorul de climatronic care cam a cedat la multi si costa cam 2800 ron. si amicul meu acum e lovit de problema.

da si tu detalii cu dotarile si pretul scos ca sa nu cautam noi oferta pe site si care poate nu e la fel cu a ta.

sa o primesti cu bine si sa o conduci sanatos!

Salut, desigur am sa te tin la curent cu ce ai nevoie, daca doresti mai multe detalii lasa-mi o adresa de mess in post-replay.
DORU
QUOTE (vali1977 @ Oct 24 2010, 06:45 PM) *
Merci pentru urari, sper ca am facut o alegere corecta, o sa vad in timp ce si cum. Poti sa-mi spui care dintre servicesurile auto din bucuresti sunt cei mai OK? Thk.


Avia si Brady au ora de manopera mai ieftina. In rest, evita PoRo...scumpi si nu mereu corecti din pacate.

QUOTE (bogcot76 @ Oct 24 2010, 07:07 PM) *
Noile reglementări au intrat în vigoare începând cu data de 1 iunie 2010.
Comisia Europeană a adoptat un nou regulament care face referire, în principal, la activitatea de reparație a autovehiculelor, și prin care se dorește rezolvarea anomaliilor apărute ca urmare a competiției existente pe piață și reînnoirea regulilor din acest domeniu. Printre altele, Regulamentul UE 461/2010, adoptat pe data de 27 mai, stabilește noile baze ale reglementărilor referitoare la activitatea atelierelor de reparații și la comercializarea pieselor de schimb, fie ca este vorba de autoturisme, camioane, sau de autobuze. De asemenea, regulamentul oferă posibilitate jucătorilor de pe piață să concureze cu service-urile și distribuitorii de piese autorizați.

Noul regulament asigură următoarele:

* producătorii de autovehicule nu vor putea pune pe viitor ca și condiție pentru păstrarea garanției, efectuarea schimbului de ulei sau a altor operațiuni de întreținere exclusiv la dealerii autorizați
* pentru efectuarea lucrărilor în garanție nu este obligatoriu ca piesele necesare efectuării reparațiilor să fie aprovizionate de la producător, fiind posibilă achiziționarea acestora și din surse alternative, independente
* atelierele de reparații independente vor avea acces la datele tehnice necesare efectuării reparațiilor în garanție.

Producătorii se vor achita de îndatoririle referitoare la furnizarea informațiilor prin intermediul unor firme de distribuție a datelor. Astfel, atelierele pot intra în posesia informațiilor tehnice, tehnologice, de normare a lucrărilor, precum și a celor referitoare la piesele de schimb necesare pentru reparații, prin achiziționarea diferitelor baze de date.



Adica vreti sa spuneti ca nu e valabila aceasta reglementare in Romania? Eu zic ca cu un avocat si cu Protectia consumatorului, se rezolva tot, in caz de probleme.



Acesta ar fi un semn de NORMALITATE ! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.