Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Austria vara
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Alex-F1
Tare m-ar tenta pt. vara anului viitor o vacanta, sa-i spunem 2 in 1, ca balsamul, in Austria, la un lac, care sa aiba langa el munti de peste 3.000m, cu zapezi {aproape} vesnice, adica dimineata sa bag un snowboard/sanius sus pe ghetar, iar dupa masa sa ma balacesc jos in lac! biggrin.gif Aveti cunostinte despre asa ceva? A fost cineva? Un exemplu ar fi in poza de mai jos: lacul Zell am See (cica temperatura medie a apei vara este de 26 de grade), cu ghetarul Kitzsteinhorn in imediata vecinatate (se urca cu telecabina la 3.029m)!!! Cred ca peisajele de acolo te lasa mut, dar am auzit ca preturile sunt putin cam maricele, desi nu exagerate, comparativ cu ce se ofera....
cristsib
Am fost anul trecut la inceputul lui septembrie, am stat in Kaprun, preturile acceptabile dupa parerea mea, sus pe Kitzsteinhorn era zapada dar nu de schiat. Oricum in zona ai ce face vreo sapatamana-10 zile.
James Kilowatt
E foarte faina zona, eu am fost iarna. Zell am See statiune e destul de "fitoasa" insa fara sa fie kitch si cred ca preturile sunt acceptabile. Din cate am vazut e genul de statiune mai traditionala (gen Baden-Baden), daca vrei poti sa dormi in patul nu stiu carui tar, nu una ultramoderna. E oricum destul de mare.
Insa sunt si alte statiuni in zona, in Austria ai intotdeauna de unde sa alegi.
Si foarte aproape e si cea mai inalta strada din Europa (zic austriecii, francezii zic ca e la ei). Grossglockner, e la o aruncatura de bat. Din pacate eu am fost iarna si era inchisa..
AZAZEL
mergi si la cascada krimml, cea mai mare din europa. e la 60 km de zell am see.
Tiberiu61940
Am fost anul asta in iunie-iulie, am stat la Kaprun.
Ca idee, cauta pensiuni care sa iti ofere gratis Zell Am See card. Cu el ai acces gratuit la toate instalatiile de urcat, si economisesti destul de multi bani (eu am economisit mai mult de pe urma cardului decit am platit pe cazare).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.