Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Motorul se opreste la franare rapida repetata
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Favorit/Felicia
masster
Problema se manifesta stand pe loc cu motorul la relanti si apasand frana in mod repetat in succesiune rapida. Turatia motorului scade rapid pana aproape de oprire.

Banuiesc ca are legatura cu servofrana si vacuumul din galeria de admisie. Ma intereseaza sa stiu ce piesa poate fi defecta si mai ales de ce defectarea acelei piese tinde sa opreasca motorul.

Mai pot face si alte teste ca sa verific servofrana ? Asta ca sa mai elimin din posibilele defecte.




SuzuMaTeo
da, e destul de complicat, ar putea fi servofrana. singurul test care-mi vine in minte e sa masori presiunea din galerie (care duce la servofrana). daca trebuie s-o schimbi, iti recomand sa ceri o oferta la src, eu de la ei imi iau piesele, au preturi ok. mai intai fa testul si apoi da un mail la office@srcpieseauto.ro, daca e cazul. bafta!
masster
din pacate nu am ceas de masurare vacuum.
DORU
Apeleaza la un service care are. DIn ce oras esti ?
masster
QUOTE (DORU @ Oct 18 2010, 01:02 PM) *
Apeleaza la un service care are.
daca vroiam sa merg la service, nu mai intrebam nimic aici.
nu tin sa stau in sala de asteptare si sa nu am voie in "sala de nasteri" unde geniile mecanicii nu pot fi deranjate sau verificate... dupa care sa-mi vand un rinichi ca sa platesc lucrarea.


DORU
Deduc ca vorbesti despre Reprezentante biggrin.gif

Exista si service-uri in afara retelei oficiale unde poti sta langa mecanic. Nu mi-ai raspuns la intrebare: din ce oras esti ?
masster
 Bucuresti.

Ideal ar fi sa gasesc de imprumutat o masina de generat fum ca aici: http://www.youtube.com/watch?v=a1MzMSqrSJA

In 10 minute as afla tot ce rasufla. Dar cred ca in Romania daca spui de o asa masina se uita la tine ca la martieni...

DORU
Iti pot recomanda in Buc. un service decent cu specific VAG, dar din afara retelei PoRo.
Daca esti nteresat da-mi PM.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.