Help - Search - Members - Calendar
Full Version: O asigurare CASCO ce nu ,,jupoaie''
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Florin-meganu
Cine imi poate da si mie o relatie pentru un CASCO la un Renault Megane 1,9 (2002-megane 1). Am vorbit cu cineva care este la o firma de asigurari si mi-a spus ca dat fiind faptul ca masina are sub 3 ani aceasta este evaluata la pretul de una noua si m-ar costa in jur de 75 de euro/luna. M-a deranjat faptul ca eram client vechi al lor si nu mi-au facut nici o reducere la care ma asteptam.
Pai astia ma jupoaie la drumul mare, hai ca mai intelegeam ca pe trimestru dar......... Eu cred ca a inteles ca e Megane II si nu Megane I.
Ceva am mai auzit pe la Allianz dar nu stiu exact cum e treaba.
dragos28836
fratele meu asa fac astia de la firmele de asigurari astea mai cunoscute dar am sa-ti vand un pont misto: te duci frumos la asigurari atlassib, aici iti evalueaza masina ca peste tot pentru ca e o grila nationala de calcul a valorii, dar ei iti dau bonusuri de pana la 30% si asa te scoti. ai bonus de plata integrala, ai bonus daca ai RCA la ei (dar iti convine sa-ti faci ca e vreo 15% in minus la casco), mai ai o reducere daca ai alrma... mie la o valoare de 4850E mi-a luat, cu toate reducerile, 217E pe an. tu ai valoarea mai mare, dar oricum nu ajungi la 75 pe luna :bounce:
BMW34294
Avantaje si dezavantaje. Spre exemplu, firmele mari, costa mai mult, dar si e mai usor in caz de dauna: decont direct, birocratie redusa, plata eficienta, etc...

Eu spun ca oricum e o asigurare de risc, iar riscul sa nu fi despagubit ca lumea, e mai mare putintel la firmele mai ieftine. Riscul asta nu-l acopera nimeni, in afara de tine... smile.gif
dragos28836
mosule, hai sa-ti zic o treaba am casco la astia si pe o dacie din 75 da crede-ma astia fac casco la orice masina... si pe casco la dacia aia dadeam 1.400.000 lei pe an si de obicei schimbam pe casco ala de vreo 5-6 milioane

la cielo asta la care am dat 217E pe an am schimbat pana acum de vreo 500 de E

sa stii ca o firma mai mica, ca atlassibul nu poate fi numita mica.... are mai mare interes decat porcii astia de la asirom de exemplu sa-si agate clienti

deci cand am avut o problema la atlassib mi-a rezolvat-o cel mult a doua zi la orice service am vrut eu, pe cand la asirom te obliga sa te duci in service-urile pe care le vor ei unde stai cu masina pana inebunesti si cand pleci cu ea vezi ca degeaba ai dus-o acolo
f33577
Am vazut ca atlassibul isi face treaba binisor, dar la o masina care o evalueaza pe la 12000E (cu toate ca eu am luat-o cu 8300), suma e ceva mai mare. Interesul meu este sa primesc despagubiri (Doamne fereste!!! de vre-un incident), atunci cand am nevoie si sa nu ma puna pe drumuri, hartoage si alte nazdravanii ca incep sa urc pe pereti.
Acum ceva ani am avut asigurare la Interamerican pentru o dacie si am gasit-o lovita in parcare (dragut nu?). Prinde orbu' scoate-i ochii. Autor necunoscut. Treaba e ca odata ce am avut constatarea de la politie am fost la ei, m-au trimis cu masina la un Service cu care lucrau ei perfect, am lasat masina acolo si a doua zi am luat-o data rezolvata. E adevarat ca pentru autohtone este mai usor de gasit piese pentru inlocuit iar la cele de afara se asteapta in cazul in care nu lea au in depozit dar a fost ok modul de rezolvare si rapiditatea lor. EEEEEEEEEEEiiiiiiiiii asta caut eu, despagubire fara complicatii, reparatii pe masura. Apropo' acolo nu am dat nici un leu in plus, doar o mica spaga la sticla de s-au facut aia manga. laugh.gif
Florin-meganu
Scuze si cer iertare pe aceasta cale si de la moderator. Am creat la inceput doua identitati si am dat azi raspuns de pe alta. Treaba este ca tot eu sunt si cu f si cu ren dar voi intra de acum inainte cu ren.....

Deci (ca tot se foloseste in discutii prea mult) ..... cum spuneam

Am vazut ca atlassibul isi face treaba binisor, dar la o masina care o evalueaza pe la 12000E (cu toate ca eu am luat-o cu 8300), suma e ceva mai mare. Interesul meu este sa primesc despagubiri (Doamne fereste!!! de vre-un incident), atunci cand am nevoie si sa nu ma puna pe drumuri, hartoage si alte nazdravanii ca incep sa urc pe pereti.
Acum ceva ani am avut asigurare la Interamerican pentru o dacie si am gasit-o lovita in parcare (dragut nu?). Prinde orbu' scoate-i ochii. Autor necunoscut. Treaba e ca odata ce am avut constatarea de la politie am fost la ei, m-au trimis cu masina la un Service cu care lucrau ei perfect, am lasat masina acolo si a doua zi am luat-o data rezolvata. E adevarat ca pentru autohtone este mai usor de gasit piese pentru inlocuit iar la cele de afara se asteapta in cazul in care nu lea au in depozit dar a fost ok modul de rezolvare si rapiditatea lor. EEEEEEEEEEEiiiiiiiiii asta caut eu, despagubire fara complicatii, reparatii pe masura. Apropo' acolo nu am dat nici un leu in plus, doar o mica spaga la sticla de s-au facut aia manga.
dragos28836
mosule treaba e ca eu pot sa-ti garantez serviciile pe care le are atlassibul pentru ca dupa cum ti-am spus mai sus am avut ceva daune anul asta si anul trecut (fie ca mi le-am facut singur fie ca asa am gasit-o in parcare). treaba e ca la orice masina furnizorii de piese aduc piesa in maxim 2 zile (asta daca nu e vreun prototip...). ce zici tu ca nu ai mai dat nici un leu in plus dupa dauna, aici pot sa-ti spun ca baietii ti-au tras o mica teapa. dupa fiecare eveniment trebuie sa dai un procent din suma cheluita pentru a ajunge inapoi la suma asigurata initial (sa zicem 12000E).
daca tu ai un accident pentru care reparatia e 100E, dupa ce iti faci masina normal e sa te duci la asigurare si sa le dai vreo 4-500.000 lei care reprezinta procentul de acoperire a 100 de E. daca nu dai banu' asta atunci valoarea masinii tale in caz de distrugere totala sau furt nu va mai fi de 12000E ci de 11900E. simplu nu? eu de exemplu am avut dauna de 280E si am dat 1.300.000 lei ca sa revin la suma asigurata initial

la dacie am avut spoilerul pe spate busit care facea cu tot cu manopera 1.400.000 lei si m-au pus sa dau vreo 92.000 lei

este adevarat ce zici tu, daca iei adeverinta de la politie nici o asigurare nu are dreptul sa o conteste, decat daca vor sa aiba de-a face cu OPC-ul...
de obicei daunele se rezolva in 3-4 zile (cu tot cu service)
Florin-meganu
Hopa-sa, stai nitel, am vrut sa zic, nu am dat spaga la flacaii care mi-au reparat-o decat o sticluta de drincuit, treaba la asigurare a fost alta, asa cum zici tu, am avut incident.........bla, bla, bla si anul urmator nu am mai beneficiat de ceva reduceri........ stii tu cum sta treaba.
Florin-meganu
Azi am fost eu la Allianz_Tiriac si am inteles de la ei ca fransiza pentru o masina cotata cu 4,86% este de 18%.
Se pare ca v-am bagat in ceata. Pai uite cum stau lucrurile:
- pentru o masina cu valoare nominala de 13.480 Euro suma de asigurare pentru un CASCO total este 10.748 Euro (la o vechime de 2 ani deci 80% din valoarea ei);
- cotatia (nu stiu ce este asta) ar fi de 4,86%;
- prima de asigurare este de 524 Euro pe an;
- o data la 2 luni se plateste 131 de Euro; din 2 in 2 timp de 6 luni iar restul de 6 luni nu mai dai fapt ce te obliga sa dai toata asigurarea in 6 luni si nu in 12 si nici macar pe trimestru (o data la 4 luni)- asta este naspa.

Daca iti faci asigurare si pentru persoanele din masina (pasageri) nu iti mai iau fransiza (18% adica cei aproape 2000 Euro). Deci la o despagubire totala in caz de furt se primesc doar aprox. 8700 Euro .
Alt lucru nasol este ca in caz de vandalism masina nu este despagubita si mai au alte chichite. In cazul in care iti faci pensie privata la ei iti mai fac o reducere la ratele de asigurare, la asigurarea locuintei la fel, doar, doar sa te agate cu inca ceva. Nu-i condamn dar un om care s-a chinuit sa stranga ceva maruntei sa ia o masina de o valoare ,,n'' se chinuie din nou sa isi asigure masina de frica unui furt.
A.........inca ceva, masina nu o asigura daca nu are alarma => alti bani.
Daca cineva are alte detalii le asteptam cu interes, eu cam asta stiu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.