Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SKODA OCTAVIA versus SEAT EXEO
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
sorin200693010
O cunostinta de-a mea doreste sa isi cumpere un autoturism si in acest moment oscileaza intre Skoda Octavia II, motorizare 2lTDI si Seat Exeo, motorizare 2l TDI.
Din ce stiu este Exeo este peste Octavia, Exeo fiind copia fidela a lui Audi A4, fabricat intre anii 2005-2007.Platesti un Seat si cumperi de fapt un Audi A4(ma rog, pe aproape).
Voi ce parere aveti?
T u d o r
Au acelasi pret la dotari similare? Atunci Seat, e clasa mai mare si cum spuneai e un A4 restilizat din generatia anterioara.
James Kilowatt
LA confortul in fata, Seat e peste Octavia, au niste scaune care mie mi s-au parut foarte faine.
In spate e invers. Spatiul la picioare in Exeo e simbolic, Octavia e mult peste.
Depinde deci de necesitati

Atentie la motoare, initial Exeo avea motoarele PD de generatie anterioara. Cele cu motorizarile CR se cheama "new exeo" pe la mine. Daca e vre-o super promotie, sa nu fie modelul vechi cu motorul PD. Si la benzinare a fost acceasi chestie, initial Exeo a venit cu 1.8t 150CP (injectie clasica) iar acum a trecut la tsi cu injectie directa.

Exeo vine insa si cu 2L TSI 200 si 211CP.... daca as alege exeo, pe asta l-as lua wub.gif
DORU
De ce nu incerci o vizita la dealerii Skoda si Seat in Baia Mare / Satu-Mare pt un drive-test si feeling-ul in masina ? Pozele nu spun totul.
AZAZEL
exeo are si motor longitudinal, planetare egale, mai putin torque steer.
daca nu ai probleme cu spatiul, exeo all the way.
sorin200693010
Amicul meu vrea sa aiba o masina spatioasa, de familie.Din ce scrieti voi Exeo nu ofera prea mult spatiu.
O sa ii sugerez sa faca o plimbare pe la reprezentante ca sa poata compara mai bine cele doua modele auto.
Seat si Skoda , ca si marci auto, in general, sunt la fel din punct de vedere calitativ, nu?
DORU
Folosesc platforme, motorizari, repere, tehnologie VAG. Au doar imegini diferite si se adreseaza unor target-uri diferentiate. Cu toate ca Skoda este in plin proces de rebranding...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.