Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Testare - rezultate - ROG opinii
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
manu_tmuu
Salut,

Am fost azi cu un Seat Ibiza 2003 (luna august), masina adusa din Germania la teste la reprezentanta Volkswagen din Baia Mare, unde mi-au facut o diagnoza din care a reiesit multe erori.
Am fost apoi cu masina la un service de cartier care i-a facut un RESET la calculatorul masinii si apoi au mai iesit doar 3 erori: ceva legat de clima + de difuzorul de la radio.
La VW mi s-a spus ca masina a fost lovita in fata, ca are un far schimbat, dar nu au zis nimic despre motor - necesita alte teste facute si nu le-am mai facut.

Mai jos e lista cu erori:
1.
-------------------------------------------------------------------------------
Address 01: Engine Labels: 036-906-034-APE.lbl
Part No: 036 906 034 AH
Component: MARELLI 4MV 4834
Coding: 00071
Shop #: WSC 31414
VSSZZZ6LZ3D004070 SEZ7Z0C2017329

1 Fault Found:
18049 - Please check DTC Memory of A/C Controller
P1641 - 35-00 - -
Readiness: 1110 0101

-------------------------------------------------------------------------------

2.
-------------------------------------------------------------------------------
Address 08: Auto HVAC Labels: 6Q0-820-045.lbl
Part No: 6L0 820 045
Component: Klimaanlage X0840

1 Fault Found:
00819 - High Pressure Sensor (G65)
07-00 - Signal too Low

-------------------------------------------------------------------------------

3.
-------------------------------------------------------------------------------
Address 56: Radio Labels: 1J0-035-18x-56.lbl
Part No: 6L0 035 156
Component: seat s04 GRO 1 88
Coding: 00401
Shop #: WSC 31414

1 Fault Found:
00852 - Loudspeaker(s); Front
36-00 - Open Circuit

End ---------------------------------------------------------------------

Am atasat intreg fisierul - care contine atat partile bune, cat si cele 3 erori descrise mai sus.

Rog parerea voastra in legatura cu aceasta masina - trebuie sa ma decid neaparat pana diseara.

Masina costa 4300 euro, neinmatriculata, adusa din Germania, e din 08.2003, motor 1,4 benzina.

Multumesc frumos.

DORU
Erorile nu par de speriat, dar... daca nu poti sti exact cat de lovita a fost frontal, iti asumi un risc.
manu_tmuu
Da, asa e - imi asum un risc luandu-o ... de aia nu am sa o ia ..si am sa evit acest risc - consider ca e cel mai bine asa .
Ms mult Doru.
Daca mai sunt pareri pana diseara le astept cu placere.
Cum as putea de ex. sa stiu daca motorul a avut de suferit in urma lovirii frontale ?
QUOTE (DORU @ Oct 6 2010, 02:41 PM) *
Erorile nu par de speriat, dar... daca nu poti sti exact cat de lovita a fost frontal, iti asumi un risc.

RD-Woo
Unii mai verificau lonjeronele masinii sa vada cat de grav a fost impactul..
RUE
asa am facut cu un amic cu octavia 4x4 si e scris pe un topic undeva.
au pus diagnoza pe ea la porsche, au ridicat o, ne au zis istoricul cu ce s-a schimbat.
masina e buuuunaaa....

am mers la un meserias la marginea orasului, in 10 minute ne a zis muuuulte....
aripi, capota indreptate, usi vopsite, fata lovita binisor, bataie de volanta:>>>> NU luati masina! asa ca nu a luat-o.
DORU
La o masina SH este vital sa exista carte service la zi si istoric service verificabil ! thumbsup.gif
manu_tmuu
nu am mai luat-o ... azi am vazut-o din nou in targul de masini ... mai scumpa: 4650 ..


Acum am nevoie de un alt ajutor .. caut un Polo si am dat peste unul din 2002, 1,4 benzina 110.000 km, 3800 euro. Stiti ceva despre ele ? Pareri?

DORU
Pt pareri ale posesorilor poti incerca pe VW Forum.

Ma repet: indiferent de masina, nu discuta despre bani decat dupa ce ai verificat amanuntit produsul aflat la vanzare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.