Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mazda 3 impresii
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
ereb
Salut,

Am luat acum 3 luni o Mazda 3 1,6 CE benzinara si are 2100 km de mers aproape exclusiv in prin oras.

masina e placuta la condus si are o stabilitate foarte buna.....afara n-am apucat sa-i dau decat max 150 iar la nivelul asta s-a prezentat bine.

Ca si probleme:

Consuma cam 10 L in oras, asta ma deranjeaza mai ales ca o conduc usor. La imbinarea intre spolierul fata si aripa a aparut o mica pleznitura in vopsea- la unghiul unde a aparut si dat fiind faptul ca totul in jur era OK nu avea cum sa fie nici zgarietura intentionata si nici vreo buseala.

Pe la vreo 1300 km a ramas blocat aerul conditionat, adica dadea mereu aer conditionat chiar si cand nu voiam asta.....am sunat la service sa ma rezolve dar intre timp si-a revenit singura si nici nu s-a mai repetat problema.

A ciupit si o idee de ulei - sa zicem c-o iert acuma ca a fost in rodaj, sa vedem de acum incolo.

Impartasiti si voi din experientele voastre...cum e Radacini, ce probleme ati mai avut cu ei sau cu masina?

mersi
laurentiu
Salut si bine ai venit!
As putea sa-mi spun parerea despre fosta generatie si aceasi motorizare. La indemnul meu un prieten si-a cumparat masina asta (noua) 1.6 110 CP parca. Intre timp masina a ajuns la 60000 de km fara nici un fel de problema. Este o masina foarte fiabila. Tipul vroia sa-si cumpere Golf, insa a fost printre putinele masini pe care am avut curaj sa pariez ca va fi multumit de ea (mai era si Toyota Corolla). Din cate am inteles noua generatie a mai pastrat din tehnica fostei generatii, iar daca ne gandim ca a fost o masina buna, lucrul asta nu poate fi decat in regula.
Consumul tau eu zic ca e bun. Mai bine zis, normal. Si ca sa ma fac mai bine inteles, Beetle-ul meu de 1.4 de exemplu tot cam 10 imi consuma in oras in orele de varf. Iarna trecuta cand plecam noaptea la serviciu si erau -20 de grade, imi consuma si 12-13 l/100. Deci eu zic ca e un consum normal pentru un motor de 1.6.
Despre pleznitura aia nu stiu ce sa zic. Poate a sarit o piatra, ceva.
Iar cu cei de la Radacini nu am avut tangente niciodata.
ereb
Salut Laurentiu + cei interesati,

Am ajuns si eu la vreo 6500 km (subtirel deci) si n-am avut absolut nici o problema cu masina in afara de cele mentionate in primul mesaj.
Ulei nu a mai mancat dupa rodaj iar chestia cu aerul conditionat nu a mai revenit. In ciuda a ce imi zici tu imi mentin parerea legata de consum, mi se pare ca papa cam mult. Intre timp am atins consumul minim de 7 litri- mergand constant pe autostrada cu sub 120 sub cifra asta chiar n-am reusit sa ajung.
Oricum daca inteleg bine se pare ca toti producatorii mint cand indica consumul prin reclame sau chiar carti tehnice.

In mai o sa am prima revizie, o sa va povestesc despre cei de la Radacini.

Sa auzim numai de bine
RUE
eu am facut cateva mii de km cu diverse mazda 3, dar prin arabia saudita. acolo traficul e total diferit de ce avem noi prin tara. e ceva in gen american mai mult.
capitala fiind, e f intins, distante mari intre punctele de interes (hotel, serviciu, puncte de lucru, restaurante), AC permanent din martie (parca), alternezi semafoarele cu speedroadurile gen autostrada pe care poti strabate diverse zone de oras, lipsa interesului spre un consum minim (13-14 centi litrul de benzina), placerea de a tura masina.
rezultatul? 9-9.5% cu cutie manuala, 10-11,50 cu automata.
masini de inchiriat si niciodata nu m-au lasat (toate aveau in jur de 50 000 km)
ereb
Salut dragi amatori + interesati de Mazda +servicii conexe

Am ajuns si la revizia de 1 an la Radacini. La 9300 km n-au schimbat decat ulei + filtru de ulei, filtrele de polen si aer le-au suflat si au dat cu niste silicon pe la chedere . Pe lista sustin ca au mai verificat mult mai multe chestii gen bujii, electrolit baterie, ulei cutie (sunt vreo 10-15 per total ) dar am usoare dubii pentru ca a durat relativ putin si mult timp nici n-au stat pe langa masina, misunau prin alte locuri.

490 RON, au stat 1 ora, au facturat la manopera 1,40 ore, n-am mai zis nimica (un fel de bacsis cu factura) pt ca per total mi s-a parut acceptabil pretul mai ales daca chiar le-au facut pe toate alea bifate.

Ingrijorator este ca au inceput sa apara niste fete de la dealer-ul- horror pe nume BDT. Am reusit sa aflu ca BDT are mari probleme financiare si ca s-ar fi hotarat preluarea de acolo a unor personaje (nu stiu de restul, dar cel pe care l-am vazut eu m-a "convins" instant in urma cu 1 an prin comportamentul lui sa nu iau masina de la BDT...)

In rest nici o problema cu masina ceea ca va urez si voua

Mihai
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.