Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cand se schimba distributia la vw bora?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
petru81
buna seara
as vrea sa stiu cand trebuie sa schimb distributia la un vw bora 2001.eu o am din 2008,a fost adusa din olanda.am vazut pe carte ca ultima data a fost schimbata la 180000 km,cand am adus-o avea 220000 km,si acum am aproape 250000
o seara buna
petru81
QUOTE (petru81 @ Aug 25 2010, 11:11 PM) *
buna seara
as vrea sa stiu cand trebuie sa schimb distributia la un vw bora 2001.eu o am din 2008,a fost adusa din olanda.am vazut pe carte ca ultima data a fost schimbata la 180000 km,cand am adus-o avea 220000 km,si acum am aproape 250000
o seara buna


nu ma poate ajuta nimeni ?
Lucian107416
distributia se schimba la motor, nu la model de masina. Ar trebui sa specifici in primul rand ce motor ai.
petru81
QUOTE (Lucian107416 @ Aug 27 2010, 07:43 PM) *
distributia se schimba la motor, nu la model de masina. Ar trebui sa specifici in primul rand ce motor ai.


scuze,ca am omis.motorul este 1.9 tdi
DORU
Pt MY2001, la fiecare 90.000km sau 4 ani. thumbsup.gif
petru81
multumesc mult d-nu doru
DORU
Cu placere !

Schimba odata cu kitul distributie atat pompa de apa cat si cureaua de alternator, tot platesti manopera. thumbsup.gif
petru81
d-nu doru,inca o intrebare
este indicat sa-mi pun inaltatoare pe fata la un vw bora ? la munca pe care o fac trebuie sa merg mai mult pe teren accidentat,si bani de alta masina nu am.
va multumesc
DORU
Pt Bora nu stiu sa existe inaltatoare OEM, dar poate se pot adapta cele de pe Octavia 1.
In caz ca da, atunci vor fi afectate putin stabilitatea pe viraje prin schimbarea centrului de greutate si coeficientul aerodinamic.

Ce rulaj are masina in prezent ? Uneori prin schimbarea amortizoarelor se recastiga garda la sol a masinii de noi.
petru81

masina are 240000 km.mi-a zis un mecanic ca poate face niste inaltatoare de 4,5-5 cm,nu sa le adapteze de pe octavia.asta vreau, sa ridic garda la sol


QUOTE (DORU @ Sep 7 2010, 06:13 PM) *
Pt Bora nu stiu sa existe inaltatoare OEM, dar poate se pot adapta cele de pe Octavia 1.
In caz ca da, atunci vor fi afectate putin stabilitatea pe viraje prin schimbarea centrului de greutate si coeficientul aerodinamic.

Ce rulaj are masina in prezent ? Uneori prin schimbarea amortizoarelor se recastiga garda la sol a masinii de noi.

DORU
Unele artizanale ? unsure.gif

4-5cm este F MULT ! Cele OEM de la Octavia 1U sunt de 2 tipuri: intre 2 si 3cm maxim. Se monteaza numa pe fata.

La rulajul specificat de tine recomand un test pt amortizoare, costa 40-50 lei. Ar fi trebuit schimbate de cel putin 2 ori, sa nu zic 3 ori pana acum, dc masina a rulat in RO cu precadere...
petru81
cred ca artizanale,masina am adus-o din afara cu 220000,eu am facut in RO numai 20000.amortizoarele le-am testat,mai merg
De Octavia,unde gasesc? cam cat ar costa?

QUOTE (DORU @ Sep 8 2010, 12:39 PM) *
Unele artizanale ? unsure.gif

4-5cm este F MULT ! Cele OEM de la Octavia 1U sunt de 2 tipuri: intre 2 si 3cm maxim. Se monteaza numa pe fata.

La rulajul specificat de tine recomand un test pt amortizoare, costa 40-50 lei. Ar fi trebuit schimbate de cel putin 2 ori, sa nu zic 3 ori pana acum, dc masina a rulat in RO cu precadere...

DORU
|Daca esti din capitala sau imprejurimi, iti pot da cateva locatii de unde sa le comanzi (prin MP). Doar inaltatoarele ar trebui sa fie 50-70RON.
petru81
QUOTE (DORU @ Sep 10 2010, 01:42 PM) *
|Daca esti din capitala sau imprejurimi, iti pot da cateva locatii de unde sa le comanzi (prin MP). Doar inaltatoarele ar trebui sa fie 50-70RON.


nu sunt din capitala,sunt din provincie (suceava)
oricum,multumesc mult de informatii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.