Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cielo second hand
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
Florin5
Vreau sa cumpar o masina si cunosc o persoana de incredere ce are un Cielo din '96, tinut in garaj, cu 27.000 Km la bord. Singura problema e pretul de 5.000$. Voi ce credeti, merita?

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-05-12 12:36 ]
Sorin1
Boierule, 5000 poate parea mult...dar daca spui ca-i bine intretinuta, numai 27000km, garaj, etc poate ar merita.Depinde si de dotarile masinii. Io aveam o parere rea de Cielo dar mi-am schimbat-o de cand au niste prieteni.Dar daca vrei sa o iei si sa o freci un an si pe urma sa o vinzi, e cam mult, nu o sa-ti scoti banii !
Florin5
este un GLE. Si kilometrii facuti sunt foarte putin prin Bucuresti. Toti imi spun ca este cam mult dar poate merita.
Eu vreau sa o tin pana o sa inceapa sa-mi manance banii cu piesele sau sa-mi permit una mai buna.
GEANINA
recent am cumparat si eu un cielo din 1999,cu 135000km reali,bine intretinuta,un singur propietar( pe care il cunosc) si am dat pe el 4000 usd.personal mi se pare cam mult,avand in vedere ca poti gasi cielo 1996 cu aer conditionat la 3700 usd.trebuie sa ai rabdare ,sa cauti si sa nu te grabesti
A Go Go
Pentru Geanina

Model 1999 cu 135000 de km la bord mie mi se pare excesiv de mult anual. Revin la cifra de 33750 de km anual.Foarte ridicat .
Daca era vechi de 8 ani si avea 135000 la bord asta mai mergea .
Parerea mea este ca ai platit exagerat de mult.
Totusi sa-l stapinesti sanatoasa si fara probleme.
De aceea eu le recomand la cei care au economisit deja 4000,5000,6000,de dolari sa-si ia o Solenta nou nouta ca de masina nou ii noua cel putin pentru 3-4 ani adica merge fara reparatii.
personal am avut masini vechi si-am reparat la ele in afara de o marca si anume Toyota in care nu am bagat nici un ban.
GEANINA
cunosc propietarul masinii mele iar kilometrii pe care ii are masina mi se par justificati doarece acesta face naveta zilnica la serviciu cam apox.120km/zi.am fost cu masina la mecanic si mi-a spus ca merita.sper sa nu aiba nimic nici in viitor.
valentino
Shefu.... (adica Sorin)... lasa omu' sa-si ia Cielo, nu-i baga insolentza in cap... inteleg ca e masina noua, bla, bla, bla... da' tot corcituta e. Da' sa nu intram iar in pro si con solnitza....
[addsig]
Sorin1
Korekt-korekt ! Tizu' meu recomanda la tot poporu' sa-si ia in Solenza...da' el pare a fi peste ocean, deci are circumstantza atenuante ca nu shtie despre ce vorbeste ! Decat o ciuma de Solenza, mai bine un Daewoo second
Paul1
5000 ??? ce dreaku mah, nu face 5000 nici ala nou.
dc tot vrei sa-ti iei cielo S.H. cauta pe net si o sa gasesti la 3000-3500
Asta e parerea mea
Paul1
5000 ??? ce dreaku mah, nu face 5000 nici ala nou.
dc tot vrei sa-ti iei cielo S.H. cauta pe net si o sa gasesti la 3000-3500
Asta e parerea mea
A Go Go
Pentru cei doi, Valentin si Sorin care recomandati la multi sa bage banii in vechituri...cind ar avea optiunea sa-si ia o masina noua ca Solenta cu aceiasi 5000-6000 de dolari investiti intr-o masina veche:
1.Poate ca voua va place sa va aruncati banii pe geam investind in masini vechi pe care va place sa le tot reparati
2.Sinteti gelosi fiindca deja Dacia Pitesti a aparut cu un produs autohton care pare a fi bun pentru pretul platit
3. se pare ca nu citititi articolele de pe acest forum unde veti vedea ca Solenta se vinde foarte bine de la aparitia ei acum citeva saptamini
4. Chiar daca oi fi eu peste ocean asta nu ma impiedica sa apreciez cind vad ceva bun ,la un pret bun si anume Dacia Solenta.
Geanina poate sa-si ia ce vrea ea, era numai o parerea pe care mi-am dat-o dar se pare ca nu am sa-mi dau prea mult cu perera pe acest forum fiindca este plin de multi cu nasul pe sus sau a-tot stiutori. Acum am inteles exact de ce nu merge nimic in Romania asa ca va las in plata voastra pe forumul VOSTRU !!!!!!!!!!!!!
valentino
Eu oricum as mai astepta 6 luni - un an sa vad/aud primele pareri de propietari de solnite. Cel putin Cielo e masina "rodata" pe piata romaneasca.

PS: si nu sint deloc invidios pe Dacia Pitesti ca au scos o corcitura (asta e adevarul !!!): motor + cutie = OK; restul = ma indoiesc ca ar fi la fel de ok.
[addsig]
Sorin1
Tizule, te superi degeaba ! Unu la mana, o masina de 1-2 ani din vest, nu se compara niciodata cu o Dacia noua, asta o poate spune oricine.Tocmani pentru ca nu-mi place sa arunc bani pe geam mi-am luat o masina din vest.Am si Dacia, nu sunt un sofer care sa o frece in ultimul hal, o menajez cat pot, ocolesc gropile, etc dar tot trebuie sa bag constant bani in ea. Si ce-l doare cel mai tare pe roman e, dupa intretinere, costul carburantului, care aici e ff mare in raport cu venitul mediu. Degeaba dai exemle de preturi de la voi, ca raportarea se face pe alte criterii , indici economici.
2. Ca sa fiu gelos pe ce face Dacia, ar trebui sa fiu competitor, concurent...logica elementara.Mai bine spuneai ca-s nervos pe ei, pentru ca mizeaza pe gustul indoielnic am romanului, pe faptul ca e mmereu dispus sa inghita orice rahat, pe criteriile si standardele de calitate de cel mai jos nivel.
3. Nu se pare ca NU CITIM articolele de pe acest forum ci se pare ca tu nu citesti si altceva decat ce scrie aici ! Io am mai afirmat ca am senzatia ca astia de la masini.ro iau bani de la Dacia sa le faca reclama Sunt singurii care o lauda. Mai citeste si tu articolele scrise in revistele de specialitate de adevaratii jurnalisti din domeniul auto !
Sa stii si tu ca, in afara de motor si cutie (care sunt Renault) nimic nu e de calitate. Mai asteapta cateva luni si pe urma da-ti cu parerea pozitiv, dupa ce apar problemele. Se spune ca se vinde foarte bine.Se vinde din doua motive : sunt unii care chiar au enorm de multi bani si o cumpara de sanki, si mai sunt si o gramaa de prosti sau ignoranti - meteahna de popor care se trage din doi barbati !
Iti spun sincer, daca eram full de bani, sau sa-i castig usor, fara munca, luam si eu una, asa la misto...asa trebuie sa ma multumesc cu "vechitura" mea occidentala, care e diesel ( fir-ar a dreaq de economicoasa, ce sa fac cu restul de bani?), are climatronic ( fir-ar a dreaq , ce, sa nu mai transpir leoarca?), are airbag-uri ( de ce dreaq sa nu mor la cel mai mic impact?), e silentioasa( de ce sa nu fie mixaj intre muzica si sunetul suav al motorului?)....intr-adevar, nu se merita....prea ne-am invata cu binele, am parea cu nasul pe sus daca le-am pretinde celor ce vor sa ne vanda diverse chestii sa ne respecte si sa ne dovedeasca asta prin ridicarea stachetei, a calitatii produselor lor !
Catalin2
Cu 5000$, adica vreo 4500 euro, depui un avans de 40% la un leasing pe 5 ani la un

GOLF 4 din 2001, 1.6 benzina, foarte dotat (full fara piele), cu 45.000 km, luat de la Porsche Romania --> nu are km dat inapoi sau probleme;

rata pe 5 ani vine la vreo 175 euro pe luma cu CASCO si TVA incluse

mai sunt si alte masini; daca te intereseaza, suna-ma. 0745-937.808
FLORIN2
Sorin din RO ai nishte texte in tine....nu stiu ce varsta ai dar nu ma intelege gresit, sunt bune si cu gust.
Cat pt SORIN din SUA as mai vrea sa-ti spun ceva: daca spui ca solnitza are vanzari, chiar daca datele nu ar fi modificate cum spune tizu tau(desi e posibil sa fie) atunci eu iti spun cine cumpara chestiile astea noi----cei care si-au propus sa cumpere o SupeRNova sau o berlina normala si care s-au gandit ca daca mai pun o diferenta isi iau ultimul TIP/MODEL dar asta numai acei romani care vor sa arate ceva s-au prefera sa zica ca au o masina noua, insa cineva care e cu capul pe umeri prefera sa-si ia chair si un diesel mai vechi chiar daca arata mai cine stie cum dar AIA e adevarata masina.
Sorin1
Koane Florine, 32 (treijdoi) de trandafirashi in buketzelu' vietzii ! ....mai am fotreij'ceva pan' la pensie ! Da' ce legatura are varsta cu prefectura ? Textele nu au legatura cu varsta ( sper ca ma aproba si doktorii) ...Acum, lasand gluma la o parte, ai punctat foarte bine acel segment important al cumparatorilor care asteptau sa adune banii pt. o berlina sau SNova si s-au reorientat pt ceva nou. Deh, nu stau sa le numar neuronii astora, da' acum cateva zile am avut niste discutii cu niste rude de la tara care chiar n-au ce face cu banii si vor sa ia asa ceva...no comment !
Din momentul asta imi propun sa nu mai ma iau de mormanul ala de fiare...inSolenza ...numai de nu ma racaie careva...fiecare face ce vrea cu banii lui...daca-si respecta sau nu munca, sudoarea fruntii....sau in ce mod considera ca e normal sa o faca, il priveste pe fiecare !
Nu vreau deloc sa ma laud, dar ma consider realizat aici, in Romania..undeva la medie....am casa mea, masina "nemtzeasca", nu am datorii, imi permit destule chestii...deci ar trebui sa tac dreaq din gura, nu ?...Aiurea, Cand vad pe unii ca afirma ca "lasa bre, ce-ti trebe masina straina, sa te uste la buzunar...mai bine troaca asta care o repari cu o sarma si un patent la marginea drumului"...mentalitate de pionieri intarziati, imi vine sa-mi iau campii, in momentele astea imi pare rau de anii pierduti si imi vine sa o tai spre vreo ambasada cu actele. Cat naiba trebuie sa ne mai balacim in mentalitatea asta mocirloasa ca trebuie sa inghitim orice?...ca ce pretentii sa ai de banii astia?.ca mai bine troaca noastra, romaneasca, decat un second din vest, in care s-au besit altii inaiintea noastra, deci nu noi primii?


samoila1
Eu sunt nou pe forumu' asta si sunt cam dezamagit.... pe langa faptul ca sunt putine posturi, multa lume de aici vorbeste fara sa aiba habar... Cum poti sa ai o parere despre o masina si mai ales sa o racomanzi altora, cand nu ai vazut-o decat in poze?!
Eu sunt fost proprietar de DSN, actualmente de espero si pot sa va spun ca NU SE COMPARA sub nici o forma una cu alta.
Am dat cam aceeasi bani pe espero pe care i-am luat pe DSN si sunt foarte entuziasmat de masina. In 20k km nu am schimbat decat consumabile!!. Masina, care nu e foarte menajata, merge si se simte la fel ca atunci cand am luat-o.
Si cand simti asa o diferenta mare intre o masina din 96 si una din 01, cum mai poti sa iei vreodata dacie?!
Mai ales ca solenza,care intr-adevar este un pas in plus fata de DSN, a ramas cu acelasi tren de rulare si aceeasi caroserie cu probleme...
Poate cand o sa apara x90, o sa se mai schimbe situatia, ca altfel....
valentino
Ai dreptate koane samoila !!! Cum am mai zis (scris) pe forumu' asta, la inSolentza motor+cutie=ok, restul=kk
[addsig]
c28588
si pe mine m-ar interesa un cielo,stie cineva consumul ca se vehiculeaza o multime de cifre contradictorii
petre28466
La 5000 de euro si eu mi-as lua mai bine Solenza ca e mai sigura decat Cielo si in plus este noua
cristianc
In ce sens e Solenza mai sigura decat Cielo?
ionut32111
QUOTE(Florin5)
Vreau sa cumpar o masina si cunosc o persoana de incredere ce are un Cielo din '96, tinut in garaj, cu 27.000 Km la bord. Singura problema e pretul de 5.000$. Voi ce credeti, merita?<BR><BR><font size=-1>[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-05-12 12:36 ]</font>

Sincer e cam mult la banii astia iti ieie unul din 2000,sau mai pui un pik si iti iei o Nubira care este ceva mai dotata un ABS,2 ayrbag-uri,ce-i adevarat consuma un pik mai mult
ionut32111
QUOTE(c28588)
si pe mine m-ar interesa un cielo,stie cineva consumul ca se vehiculeaza o multime de cifre contradictorii

al meu este din 2002 si consuma 7 si un pik afara(intre 120-140km/h) si 11 in oras
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.