Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Problema cu norma de poluare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Costy70
Salutare,

Am cumparat recent o masina din germania an fab. 1999. In brief scrie: Schadstoffnorm: D4 EURO4 .
Am fost cu masina la RAR si mi-au spus ca este euro 2 in nici un caz euro 4.
Problema este ca mi-au scos cartea de identitate a masinii si a fost omologata ca fiind euro 2. Pentru ca nu sunt multumit as dorii sa ii fac RAR-ul in alta parte(alt judet) , dar ei zic ca nu se mai poate din moment ce am primit C.I.V deoarece a fost inregistrata la RAR Bucuresti. Se poate asa ceva ca nu mai inteleg nimic??.. Pot anula cumva aceasta omologare si sa i-o fac din nou in alta parte?
Mariustom
RAR omologhează mașinile ca fiind într-o normă de poluare funcție de seria de motor.
În brief cred că scrie doar D4 nu și Euro 4.
Oricum, normele de poluare din De nu coincid cu cele din Ro unsure.gif
Există n-șpe cazuri în Ro de cetățeni ce și-au luat mașină cu D4 în brief și Euro 2 sau 3 în talon.

Pentru mai multe lămuriri citește pe aici:
http://www.rarom.ro/RO/article--Cum_stabil...tate_--125.html
Costy70
Da ,intradevar ..am mai auzit si eu despre cazuri dastea.
In brief scrie si D4 si EURO 4 ( Schadstoffnorm: D4 EURO 4).

Pe mine m-ar interesa daca pot sa ii anulez C.I.V-ul si sa il mai fac odata in alta parte.
Mariustom
Costy, închipuieți că nu-ți place cum arăți în poza din CI. "Te bagi" să-l anulezi ca să-l refaci ??? biggrin.gif
Nu cred că e posibil ca să poți anula CIV-ul, dar poți pune întrebări pe site-ul lor.

Îți doresc baftă, chiar dacă cred că nu ai șanse confused.gif
Știi și tu, trăim în România și unora ne pare rău ...
ninja.gif
klm
CITAT(Costy70 @ Aug 19 2010, 01:55 PM) *
Am cumparat recent o masina din germania an fab. 1999. In brief scrie: Schadstoffnorm: D4 EURO4 .

Salutare, in 1999 nici macar nu exista euro 4 ba chiar euro 3 era la inceputuri asa ca as inclina sa cred ca, de fapt, masina este intr-adevar E2.
Costy70
Cunosc cazuri concrete in care masini si din `96 au iesit Euro 4..

Deci se poate!
bogcot76
KLM - aia sunt anii orientativi cand au fost introduse ca obligatorii normele EURO. Gloful meu din 2002 e Euro 4 desi norma euro 4 era obligatorie din 2005 parca. Totusi din 1996 mi-e greu sa cred ca era vreun producator auto care scotea motoare euro 4. Poate euro 3 da, dar euro 4.....

Oricum, Costy, cred ca te poti lamuri aici oarecum legat de problema ta:

http://www.totalauto.ro/2007/01/12/normele...d-din-germania/

Chiar se face referire la modelele din preajma anilor 1999-2000 cand cica au fost vandute la greu si epuizate stocuri de motoare Euro 2. Odata omologata Euro 2 s-a terminat.
Costy70
mersi pentru ajutor !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.