Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce masina?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
mitzza
Salutare, vreau cat de curand sa cumpar o masina insa sunt complet nedumerit... as vrea una care sa arate bine, sa fie fiabila mai ales pentru drumurile noastre si sa nu-mi golesc buzunarele pe intretinere. Stiu sigur ca vreau ceva nemtesc si as vrea sa aleg intre VW Touran, VW Bora, Audi A4, Audi A3, Skoda Octavia sau Superb. Motorizarea sa fie diesel 1.9 - 2.0... parerile voastre ma ajuta mult in alegerea masinii.
P.S. max 7500 euro. si anul 2002 minim.
Seri
Evita 2.0 TDI, are probleme de fibilitate, la modelele produse inainte de 2006 la peste 100 mii km crapa turbina sau se rupe lantul de distributie.
Cel mai recomandat ar fi 1.9 TDI de 105 cp care respecta Euro 4, fiind un motor foarte bun din pdv al fiabilitatii, consumului si elasticitatii. Toate masinile din lista le gasesti si cu motorul asta, inafara de Bora care este doar Euro 3. Cel mai bine se potriveste pe caroseria de Octavia II, la banii astia poti gasi una de prin 2005 cu ESP, multe airbaguri, climatronic, etc.
mitzza
Am primit un sfat din partea unui mecanic auto... VW si Audi sunt facute de nemti pentru nemti iar skoda sau seat de ex. sunt facute de nemti pentru altii... acum calitativ ma gandesc ca are dreptate dar trebuie sa ma gandesc si la intretinere. Oare chiar atat de scump ii sa intretii un audi? aaa si inca o intrebare un a3 il intretii mai usor sau nu?
Seri
Mda, un adevarat meserias.... rolleyes.gif
Audi sunt masini mai de fitze, si fitzele costa. Daca nu te deranjeaza interiorul de calitate slaba si suspensia mai tare, poti incerca un Seat. VW tinde spre Audi ca preturi de intretinere. Cea mai echilibrata este Skoda Octavia 2.

Mai multe raspunsuri nu o sa primesti deoarece este un supiect care s-a mai discutat de zeci de ori. Consulta si topice mai vechi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.