Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pareri despre LOGAN (discutii aprinse???!!!)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
Pages: 1, 2, 3
Florin Ristei
Va invit sa discutati liber despre ceea ce credeti despre noul LOGAN. Parerile celor care au achizitionat deja masina si care au primit-o ma intereseaza cel mai mult. Mie o sa-mi vina un LOGAN Ambition 1.6 in decembrie, si vreau sa stiu mai multe de la cei care deja o folosesc. Asa ca va rog sa-mi spuneti detaliat ce va place si ce nu. Astept raspunsurile voastre.
Florin Ristei
Inca o intrebare mai am. Daca Radio-CD de la LOGAN ambition citeste si cd-uri cu mp3-uri, Multumesc
moldovan32327
parea mea este destul de bune ca doar este noua!!
dar ce te faci cu consumul in oras de 9,2-10l/100km.
si se stie ca orice masina noua consuma mai mult cind este in rodaj!!
bafta!!
si eu ma-m gindit la Logan.
Florin Ristei
aham...in rodaj sunt si eu de acord ca ar consuma mai mult. oricum, astept pararea altora in legatura cu masina, si vreau sa stiu de la cei care deja o folosesc raspunsul la intrebarile mele de mai sus.
Florin Ristei
Multumesc ca ati raspuns la subiectul acesta, dar nu ma mai intereseaza. Am facut o alegere mai buna. Mi-am cumparat un OPEL ASTRA. Daca vreti sa-mi impartasiti pareri, sunteti bineveniti. OPEL ASTRA
Tudor33702
Vai ! Ati vazut cum arata LOGANURILE ?? ? Doamne Feri ! Sunt foarte PUTIN de late, si inalte. Asa arata ... ca zici ca la prima curba se rastoarna. Doamne Feri ca si Solentza arata mai bine.

Mai bine un Golf I decat un Logan din-acela.

Uite la Golf-ul asta din poza. E mult mai eftin decat Logan si chiar dak e mai vechi, dar decat LOGAN .... smile.gif
ionut32111
radio-cd de la Logan nu citeste mp3,cat ai dat pe Astra si ce dotari are?
Florin Ristei
intrati la subiectul astra....raspund acolo....
Radu33501
Sincer o alegere destul de proasta. Consumul este destul de mare (pitesti- bucuresti ) 7,3-7,8 l In oras cam sare de 12!!!!
Pe sosea 130-140 11-12 l/100 ????? daca o accelerezi tare consumul sare uimitor de rapid.
Radu33501
Am avut ocazia sa merg cu un Logan 1,6 si la dealer din vre-o 20 de masini 5 au avut probleme tipic dacia!!! geamuri, inchidere, abs, radio, etc...
Zsolt28851
m-a apucat rasul cand am vazut spatele masinii live. masina asta e o gluma dupa parerea mea.
bark35485
Pot sa zic LOGAN...ei bine LOGAN e pura conceptie Renault dar materialele sunt de la noi si sunt de proasta calitate.Este facuta prost mai ales pentru ca este f f inalta ,in concluzie este facuta ca sa fie facuta.

Pur si simplu:DACIA sad.gif
Vlad6
N-a zis nimeni ca dai cel mult 8000 Euro si iti iei masina de 12000, deci parerea mea ca toate comentariile voastre sunt rautacioase. Mi-am luat de curand masina si nu pot sa ma plang de nimic, cat despre stabilitate sunt convins ca nu vor gasi ceva de comantat decat cei care nu au mers niciodata cu ea.
Consumul este intradevar destul de mare la cea cu motor de 1.6 insa la masina mea am constatat ca intradevar acesta este legat de rodarea motorului si scade constant. In orice caz nu te obliga nimeni sa conduci "sportiv", iar daca conduci "economic" consumul scade sub 9/100.
James Kilowatt
Ia priviti 16 noiembrie 2004

Consulatul roman din Paris este asaltat de scrisori si telefoane din partea cetatenilor francezi care doresc sa achizitioneze din Romania Dacia Logan. Lansata concomitent la Paris si Bucuresti, masina este fabricata pentru moment doar in Romania. Presiunea pietei a facut insa ca decizia de a o comercializa in Occident sa fie luata destul de repede. Prototipul nu a fost, totusi, prezentat la Salonul Auto, iar francezii au vazut-o, deocamdata, doar in fotografii. Cu toate acestea, articolele si reportajele consacrate Daciei Logan sunt atat de elogioase, incat au creat un adevarat sindrom. Cum in Franta masina va fi comercializata mai scump decat in Romania si cum ea nu exista inca decat pe piata romaneasca, o adevarata avalansa de scrisori din partea doritorilor asalteaza consulatul roman din Paris. Sunt in general solicitari de informatii privind deplasarea in Romania, regimul vamal, modul in care poate fi achizitionata masina la fata locului.
Florin Ristei
Sincer, eu cred ca francezii astia sunt chiar prosti. Sau oare presa vrea sa faca subiecte d-astea doar pt imaginea Loganului?
Sincer, nu cred ca francezii, cu renault la 2 pasi, cu masini mult mai bune ca ale romanilor, cu un nivel de trai MULT mai ridicat adica, cu o putere de cumparare mult mai mare, prefera sa achizitioneze o masina cum ar fi LOGAN in loc de a mai adauga ~2000 E si a achizitiona un Renault Megane Sedan sau chiar un Peugeot. NU CRED
Asa ca, nu mai credeti tot ce se scrie in presa.
Am condus si eu un LOGAN si nu e chiar asa de minunat cum il lauda unii. Stabilitatea lasa mult de dorit, comfortul este prea putin "sporit", iar designul este de-a dreptul HIDOS. Zici ca mergi cu un sifonier in spate (in loc de portbagaj), iar masina este mult prea inalta.
Astept raspunsuri.
James Kilowatt
In franta va fi scos la minim 8000€, mai ieftin si decat twingo. E cumva normal sa fie amatori... crezi ca twingo e mai avansat? Si cand au auzit ca in fr iese la 8000 iar in Ro e la 5000 imediat li s-au aprins becurile.... Cu tot nivelul lor ridicat de trai, sunt niste zgarciti si niste pomanagii greu de imaginat laugh.gif
Peugeot la aceeasi talie costa mai mult decat dublu... la fel si Megane, care e mai mica.
Oricum, nu voiam decat sa spun ca ... pentru unii e muma, pentru altii ciuma smile.gif Ne plangem de ea tocmai noi, romanii, iar francezii dau navala laugh.gif
Eu personal n-am vazut-o niciodata, asa ca nu-mi dau cu parerea. Insa personal n-as da niciodata 8000€ pentru un twingo. Mai degraba as lua solenza sau chiar matiz.
Iulian HondaFan
e surprinzator intr-adevar atitudinea unor francezi. in locul lor m-as uita de un subcompact sau compact folosit. si daca masinile japoneze au valori reziduale mici acolo as merge pe o corolla, un civic sau o mazda 323, care vor fi f. probabil sa tina mai mult decat un Logan nou.

totusi desi costul vietii a crescut semnificativ si in Ro in ultimii ani un salariu mediu de 1500-2000 euro lunar cum e in Franta nu e chiar atat de mult cat ar parea din Ro. faptul ca se gandesc la chilipire e normal, intrebarea este cat de bine facut e Logan. Acum cine plateste 8000euro pe o masina nu cred ca poate sa ceara sa fie si frumoasa si dotata si cu interior ingrijit si cu tinuta de drum buna si manevrabilitate aproape de BMW. trebuie numai sa se invarta si sa nu te lase in drum ceea ce e realizabil, cred.

sunt sigur ca Logan se va vinde bine in Ro si dacia va ramane marca nr.1 de departe.
Matei33782
QUOTE(Florin Ristei)
Zici ca mergi cu un sifonier in spate (in loc de portbagaj), iar masina este mult prea inalta.


Masina prea inalta? ... exista asa ceva? .. eu cand am vazut-o m-am gandit: "uite dom'le, in sfarsit o masina in care as incapea si eu confortabil chiar si in spate" ... (nu zic ca in Skoda mea nu s-ar sta bine) ... si in nici un caz nu cred ca m-ar deranja un portbagaj cat un sifonier (nu se stie niciodata ce ai de dus in el ... :roll: )
James Kilowatt
Pentru Marius Iulian
Nu prea exista masini la mana a doua ieftine pe aici, decat daca sunt cu probleme. Foarte putine marci au valoare reziduala mica, si nu din cele japoneze. Singurele ieftine constant sunt cele coreene. Plus ca mecanicii auto sunt foarte scumpi si destul de prosti iar francezii castiga prost asa cum ai spus si tu, asa ca masinile nu prea sunt foarte bine ingrijite. Traficul in orase este oribil, am mai spus... faci 5 km in aproape o ora. Asa ca masinile folosite nu sunt obligatoriu prea grozave.... Costa mult si poti lua plasa. Cineva care da la 8000€ o masina noua si mai mare decat un Megane rupe gura targului.... cu conditia ca targul sa alfe de el:) Insa s-a scris destul in ziare despre Logan, a fost prezentat la televizor.... asa ca pe mine nu ma mira.
FESTINA
Mai da de arcurile de la porbagaj ce ziceti? Sunt criminale, m-au distrat teribil.
Si puneti-mi si mie, m-am tot uitat la un logan care avea si geamuri elecrice si pe spate, dar butoanele zau daca le-am gasit, le-am gasit numai cele pentru fata.
Andrei Suzuki
Cauta intre scaune,in spatele franei de mana.
TheCube
QUOTE(Andrei Suzuki)
Cauta intre scaune,in spatele franei de mana.


laugh.gif De cate ori merg la munte cu niste prieteni de-ai mei, fetita lor de doar 2 ani tot incerca sa intre printre scaunele din fata, pentru ca o fascineaza butoanele de pe bord. Cel din dreapta mea tine cotul in dreptul locului respectiv, pentru ca fetita sa nu ajunga in fata; insa nu vreau sa-mi inchipui ce s-ar intampla daca acolo ar fi butoanele pentru geamuri. laugh.gif Brrrr
FESTINA
hai ma voi chiar vorbiti serios, poate ca eu nu le-am vazut, dar sunt tare naspa pozitionate, nu calci pe ele?
Iulian HondaFan
QUOTE(TheCube)
QUOTE(Andrei Suzuki)
Cauta intre scaune,in spatele franei de mana.


laugh.gif De cate ori merg la munte cu niste prieteni de-ai mei, fetita lor de doar 2 ani tot incerca sa intre printre scaunele din fata, pentru ca o fascineaza butoanele de pe bord. Cel din dreapta mea tine cotul in dreptul locului respectiv, pentru ca fetita sa nu ajunga in fata; insa nu vreau sa-mi inchipui ce s-ar intampla daca acolo ar fi butoanele pentru geamuri. laugh.gif Brrrr


fetita ar trebui sa fie in "booster seat" si incenturata in 4-5 puncte, pt. siguranta ei. la un impact fetita ar zbura pur si simplu in parbriz daca este intre scaune.

aici risti o amenda babana daca politia te vede cu copilul fara centura si/sau scaun special ( dupa varsta) si chiar, daca se repeta, "child protection agencies" pot sa inainteze in instanta o motiune ca sa fii decazut din drepturile parintesti pentru "inconstienta" (recklessness)!!!
pharao28200
Good old Us of A. Inca o dovada ca sunt o natie de paranoici, si aici nu ma refer neaparat la emigranti, ci mai ales la aia care fac legile. In primu rand aia nu pricep ca un copil mai trebuie corectat din cand in cand, da nuuuu in state nu e voie ca cica'i distrugi personalitatea, nu cumva sa ridici mana la el ca te leaga, si apoi se mira ca sunt tara cu cea mai ridicat rata la violente si crime. O amenda pentru ce ai spus tu e deajuns, da sa te decada din drepturi parinteshti, aia nu iau in considerare trauma la un asemenea gest...in fine
James Kilowatt
Crezi ca e atat de simpla problema? Legile paranoice au fost facute de generatia care a facut razboaiele si care a incercat sa-si protejeze odraslele de orice greutate sau risc. A rezultat actuala generatie de papa-lapte (teoria nu-mi apartine mie, ci uneor sociologi profesionisti, e drept europeni nu americani)
Respectiva generatie de papa-lapte sunt foarte convinsi ca au toate drepturile insa nu prea multe obligatii.. asa ca foarte multi dintre ei sunt intr-adevar incapabili sa aiba grija si de altcineva in afara de ei insisi.... cumva cineva trebuia sa protejeze si copiii de niste parinti care au ei insisi nevoie de cineva sa le schimbe scutecele.... poate se exagereaza, insa oricum, solutia nu e foarte usor de gasit si aplicat....
TheCube
Stiu ca deviem de la subiect, insa vreau sa stiu cum convingi un copil de 2 ani sa stea 6-7 ore infipt in "booster seat", fara sa urle si sa-ti para rau ca nu ai plecat cu trenul? laugh.gif
James Kilowatt
Il sedezi:) ASta e mai greu de dovedit la un proces laugh.gif
Iulian HondaFan
iei pauza cand copilul devine agitat. eu am mers cu fiica mea (care are 2 ani) drumuri de 6-7 ore si a fost OK. de obicei adorm si nu ai probleme cateva ore.

cred insa ca siguranta copiilor este importanta, si, desi pedepsele sunt excesive in caz de recidiva, aceasta legislatie a dus la scaderea cu peste 30% a numarului de copii morti sau accidentati sever ( adica care necesita spitalizare pentru tratamentul injuriilor respective), ceea ce inseamna mii de vieti de copii salvate si zeci de mii de zile de suferinta evitate anual la nivelul USA. deci eu zic ca aceste eforturi se merita cu varf si indesat.

in ceea ce ma priveste eu imi protejez fetita intotdeauna cand merge in masina, si asa v-as sfatui si pe voi sa faceti cu copiii vostri. nu cred ca nici unul dintre voi si-ar putea ierta neglijenta daca ceva rau s-ar intampla copilului si care putea fi prevenit prin aceste masuri simple.

cat priveste bataia copiilor nu stie nimeni daca tu ii dai copilului tau o palma la fund din cand in cand si nu e vorba de asta. e vorba de copii care sunt batuti bestial si terorizati de parinti deranjati mintal, alcoolici sau narcomani. cred ca astfel de copii sunt destui si in Romania din pacate, asa incat o astfel de legislatie care face parintele raspunzator pentru maltratarea fizica a copiilor sai este binevenita si acolo.

Poti controla comportamentul unui copil si fara sa-l bati. nu cred ca un copil daca nu este batut va ajunge un criminal sau un ratat. delicventa juvenila provine mai ales din neglijare si din scaparea copilului de sub control de catre parinti dezinteresati sau afectati de boli psihiatrice mai mult sau mai putin evidente. bataia nu este solutia, ci grija, supravegherea discreta a copilului si interventii corectoare aplicate la timp si care sa nu fie la limita maltratarii si abuzului.
James Kilowatt
q.e.d, vezi argumentatia cu generatia de papa-lapte. Parinti dezinteresati, prosti, drogati.... a fost nevoie sa vina legea sa-i oblige sa aiba grija de copiii pentru ca natura umana e degenerata si nu mai e suficienta.
laugh.gif
oricum, noi discutam de Logan. Si ce daca ajunge copilul la butoanele de deschidere a geamurilor din spate? Bine ca nu ajunge la pedale
Manuelos
Eu am o Slz diesel cu geamuri electrice fata. Butoanele sunt in fata schimbatorului,bine amplasate.
Si eu m-am mirat :?: cand am vazut ca la Logan butoanele pt geamurile spate sunt in spatele franei de mana :banghead: De ce??????(deloc usor pt sofer sa dechida geamurile)
Mai bine le puneau langa cele pt fata :roll:
La fel cu butonul pt oglinzile electrice :brilsmurf:
Gica-6
MariusIulian, ai fost foarte simpatic cand ai scris "tratamentul injuriilor", imi dau seama ca te-ai grabit si te-ai gandit la "injury" in engleza, care la noi sunt "rani". Dar nu asta vroiam sa spun...ci faptul ca in Romania si oarecum si in tarile din Europa de est inca exista conceptia ca problemele legate de siguranta sunt o chestiune minora.
Sinu ma refer doar la siguranta traficului. Eu lucrez intr-o firma americana la origini si ma ocup si de protectia muncii si trebuie sa aplic toate politicile si procedurile facute de grupul american in SUA, iar aici pot spune ca americanii sunt inaintea europeniilor cu mult.
Negandim : la ce bun atata munca, atatea legi, proceduri (referitor la safety) + bani cheltuiti etc, cand putem face treaba si fara ele. Asta pana se intampla un accident si pierzi pe cineva drag sa spunem. Daca spui ca s-au redus cu 30% nr. de copii accidentati, inseamna ca oamenii aia care au facut legile nu sunt chiar nebuni, nimic nu este mai important decat viata si santatea noastra sau a copiilor ns.
Eu sunt de parere ca la noi exista prea multi oameni care nu constientizeaza cat de importanta e viata si sanatea, se grabesc sa ajunga la destinatie mai repede sau ii incomodeaza centura si nu o port. Si din pacate si eu sunt printre aceia, din ambele categorii si incerc in fiecare zi sa ma corectez.
Legat de educatie, cred ca o poti face fara sa lovesti copilul, nu am inca, dar tatal meu nu m-a batut niciodata si nu am ajuns un depravat... cred eu smile.gif
James Kilowatt
QUOTE(Gica-6)
Legat de educatie, cred ca o poti face fara sa lovesti copilul, nu am inca, dar tatal meu nu m-a batut niciodata si nu am ajuns un depravat... cred eu smile.gif



Perfecta dreptate cu siguranta. Plus ca la noi (si in alte parti) toti se considera Sebastian Loeb:) si accidentele se intampla intotdeauna altora. In romania e poate mai accentuat faptul ca fiecaruia i se pare ca problema lui este mai importanta decat a celorlalti din trafic si ca e justificat sa mearga ca nebunul...
In ce priveste educatia, e cred mai complicat. Tu poate ai avut norocul si ai mers la o gradinita si o scoala elementara unde nu ti s-au oferit droguri sau alcool inca dinainte de a avea buletin.... Din pacate in realitate nu doar parintii se ocupa de copiii, ci si scoala, anturajul, ori cand acestea o mai iau rara cineva trebuie sa compenseze, si asta nu e intotdeauna usor. Plus ca parintii de multe ori se prind tarziu ca ceva nu merge.
Iulian HondaFan
QUOTE(Gica-6)
MariusIulian, ai fost foarte simpatic cand ai scris "tratamentul injuriilor", imi dau seama ca te-ai grabit si te-ai gandit la "injury" in engleza, care la noi sunt "rani".


mda, sincer nu mai stiu daca "injuriu" are si in romaneste sensul din engleza ( sau altul afara de injuratura). oricum injuriu in sensul folosit de mine ar cuprinde nu numai rani ( "wounds" ci si fracturi, zdrobiri, entorse, luxatii, cucuie, etc.). poate cineva sa verifice DEx-ul ca eu nu am unul pe aici, credeam ca stiu romaneste bine...
Gica-6
MR, sunt intru-totul de acord cu tine, proabil ca perioada comunista in care am crescut avea si parti bune : nu auzeam sau poate chiar nu existau droguri si alte tentatii asa daunatoare. Ma gandesc cu groaza ca peste un an-doi probabil voi avea si eu un plod si va trebui sa il educ sa se fereasca de tot ceea ce e rau sau macar sa constientizeze...

Marius-Iulian, intr-adevar injuriu in romana nu are alt sens decat cel pe care l-ai precizat si tu, cel putin dupa cate stiu eu.... nici eu nu am DEX-ul :cry:
madalina
www.dexonline.ro (injuriu nu exista in limba romana, exista injurii, pluralul de la injurie=jignire)!

In alta ordine de isei, ce legatura are educatia copilului (nu ca nu ar fi importanta) cu Loganu-ul?
James Kilowatt
Pai are.... ca Loganul are butoanele de la geamurile din spate puse undeva unde plodul nedisciplinat si netinut in lesa poate sa le ajunga! Iti dai seama ce nenorocire daca le atinge?! laugh.gif Logan sucks! laugh.gif
Trebuie musai sa vad si eu masina asta ca vad ca e mai populara decat oricare alta.... parca e unul din candidatii presedentie pe care nu-l numesc... Toata lumea fie il adora fie il uraste, indiferent nu este nimanui....
Gica-6
Buna observatia ! S-au cam format 2 tabere : Cei ce "iubesc" si cei ce "urasc" Loganul, daca ma pot exprima asa... Bine inteles, sunt multi care nu sunt interesati de masini, dar pe iei nu ii luam in considerare. Spui ca nu ai apucat sa il vezi (banuiesc ca doar in poze l-ai vazut), presupun ca vei veni in tara de sarbatori ca tot romanul smile.gif si vei avea ocazia din plin. Nu te astepta la prea mult din partea disignului, care oricum depinde de gusturi, am intalnit persoane care au spus "mie chiar imi place Logan-ul" si este dreptul lor. Este insa foarte practic si "iti faci treaba cu el" (asta ca sa folosesc o expresie consacrata). Banuiesc ca foarte multe firme il cumpara si chiar sunt mirat ca nu prea le vad inscriptionate, in Franta nu sunt majoritatea masinilor inscriptionate daca apartin firmelor ? Aici parca multi se feresc de asta...
James Kilowatt
Ba da; lumea pe aici inscriptioneaza pe aici masinile cu nume de firme.... cu ocazia asta afli de niste ocupatii de care nici nu stiai ca exista laugh.gif De exemplu, sunt unii care vin si-ti fac mobila noua sau tablourile sa para veche, ca asa e moda ... tot ce e mai nou e de kk, tot ce e bun s-a facut inainte de 1900 laugh.gif
Cu uratenia masinilor nu cred ca suntem singurii... cineva spunea ca loganul a fost proiectat la modul iei un frigider si desenezi porbagajul in jurul lui. Atunci, hyunday athos sau suzuki wagon R au fost proiectate la modul "se baga in portbagajul unui logan si se taie ce ramane pe dinafara" laugh.gif
Gica-6
laugh.gif laugh.gif He He interesante indeletniciri pe la voi, pe-acolo. Asta se intampla cand lumea civilizata (vestul Europei) devine prea civilizata. :colors: Nu mai vrea lucruri noi, se intoarce la vechituri, ma intreb daca nu sunt nostalgici francezii dupa vremea lui Napoleon Bonaparte, cand au cunoscut probabil cea mai glorioasa perioada... :cheers:

Au facut Loganul sa intre frigiderul in portbagaj cum bine ziceai si nu prea le-a mai pasat cum arata si probabil ca cei de la GM au proiectat Wagon-ul R si Opel Agila in care nici nu intra mai nimic si sunt frumoase la cum ai precizat mai sus :cry: .
pharao28200
http://www.auto-motor-si-sport.ro/test/articole/dacia.php

pentru marea parte a posturilor despre Logan, macar documentati'va ce e masina si ce ofera nu ce atzi vrea voi de la ea. Daca ati cumparat'o si sunteti dezamagiti inseamna ca nu ati citit ce poate...
sorin37756
QUOTE(MR28673)
In franta va fi scos la minim 8000€, mai ieftin si decat twingo. E cumva normal sa fie amatori... crezi ca twingo e mai avansat? Si cand au auzit ca in fr iese la 8000 iar in Ro e la 5000 imediat li s-au aprins becurile.... Cu tot nivelul lor ridicat de trai, sunt niste zgarciti si niste pomanagii greu de imaginat laugh.gif
Peugeot la aceeasi talie costa mai mult decat dublu... la fel si Megane, care e mai mica.

Confirm chestia cu francezii, niste zgarciti care nu mananca si n-au pic de omenie, ca si romanii de altfel, doar ca noi mancam...ne mancam si intre noi!
Dragos31078
Pana acum o jumatate de an aveam certitudinea ca cea mai urata masina este Fiat Multipla...acum, dupa Logan, nu mai sunt asa de sigur...Chestia cu frigiderul n-ar fi chiar rea, daca indivizii care au proiectat astfel Loganul, ar fi scos mai intai frigiderul din cutie, inainte sa-l masoare laugh.gif laugh.gif ...
In alta ordine de idei, cica ar fii aparut deja fostii proprietari de noua Dacie :albino: ...
razvan38455
hai ba nu mai fitzi asa de carcotasii.... Noul "Golan"(logan in alta ordine de idei adik ... marea golaneala a celor de la dacia-renault) .... nu este masina .... perfecta dar nici chiar cea mai proasta :albino: Sa recunoastem ca totusi sa incercat ceva ... chiar dak nu a reusit! Sincer dak mai pune sa aleg intre o dacie Nova GTi si un Golan cred ca as alege golanu ... dak miar faceo cadou tongue.gif[color=darkblue][/color][size=18][/size]
mihai38772
este ca exista o idee preconceputa despre Dacia.Am o intrebare pt toti carcotasii acestei discutii: ce masina are dotarile Loganului de 8200 si la ce bani ( masina noua )( aer,dublu airbag,jenti de aliaj ,gemuri electrice full,ABS,cd,inchidere centralizata,compiuter de bord,etc)? cu butoanele geamurilor intre scaune e o pozitie logica si deservesc pasagerii din spate.Pt cel cu copilui :aceste butoane se blocheaza daca soferul doreste asta.



modificat de administrator, care tine la ochii altora
G e o r g e
scrie si tu ca un om normal te rog !!!

ai un avertisment ! :evil:
jkno
QUOTE(mihai38772)
este ca exista o idee preconceputa despre Dacia.Am o intrebare pt toti carcotasii acestei discutii: ce masina are dotarile Loganului de 8200 si la ce bani ( masina noua )( aer,dublu airbag,jenti de aliaj ,gemuri electrice full,ABS,cd,inchidere centralizata,compiuter de bord,etc)? cu butoanele geamurilor intre scaune e o pozitie logica si deservesc pasagerii din spate.Pt cel cu copilui :aceste butoane se blocheaza daca soferul doreste asta. [color=darkblue][/color]


Sunt de acord cu tine (chiar daca nu cu fonturile pe care le-ai folosit :colors: ). Am un Logan Laureate de 1.6 si sunt destul multumit. Ceea ce nu ma prea incanta totusi este lipsa ABS-ului si a optiunii de a-l pune separat, la comanda (ca la oricare alta firma auto).

Cauciucurile sunt din pacate destul de proaste: Montana si nu ai o aderenta chiar ata de buna cum ai spera de la niste cauciucuri noi, si cred ca in curand voi lua un set de Michelin sau Pirelli.

CD-ul sau casetofonul e bun, sonorizarea merge si e placuta (oricum eu voi schimba cass-ul cu un Kenwood super din SUA - asta era valabil la orice masina as fi luat).

Scaunele sunt comfortabile, mai comfortabile ca la Clio-ul unei prietene, cosumul poate ca e mare insa am doar 180Km inca, ceea ce eu zic ca e inca rodaj (pe la vreo 3000 mai vorbim).
FESTINA
Nu exista nici o ideie preconceputa despre dacia logan.

Dar diferenta de 2000, 3000 sau 4000 de euro intre dacia logan si alta masina din clasa ei se vede in materiale si finisaje. Stai sa vezi si cu fiabilitatea in timp adica sa mai treaca un an, doi sa vezi daca troncane daca boncane, daca se strica etc.

Pe de alta parte este comparata cu marci de masini ca Clio, Skoda, si altele dar nu se ridica la asteptari. (parerea mea)

In alta oridine de idei toata lumea face aceiasi greseala compara cifrele, si dotarile.
Atentie mare!!! Nu comparam Loganul cu Clio de exemplu si plecam de la aceleasi finisaje, si materiale, adica sunt doua masini la fel care costa diferit, ci sunt doua masini diferite care costa diferit.
Atentie mare!!! La materiale, consum, finisaje si design.
Un exemplu simplu facand comparatie cu Clio ca asta i-mi vine in minte acum e pe spate la porbagaj Clio telescoape - Logan arcuri, si exemplele pot continua la nesfarsit atat comparandu-l cu Clio cat si cu alte masini.
Asta daca o compari cu marcile de afara, daca o compari cu ce a fost e un pas clar inainte.
mihai38772
Scuze pt caractere ,nu am vrut sa scriu asa mare smile.gif

In legatura cu finisajele , eu propun sa astepatam 2 ani sa vedem cum rezista insa hai sa nu comparam 8.200 euro cu 12.000 euro , e normal ca daca ai 4.000 euro in plus cumperia altceva .De fapt in diferenta de bani se vede si diferenta de finisaje (deci aici suntem de aceeas parere)

La 8.200 euro ,pret cu TVA ,nu am ce masina sa-mi iau cu dublu airbag, spatioasa,ABS,etc

Eu am depus dosarul pt modelul de 8.200 , daca ma mai poate razgandi cineva sa o faca acum laugh.gif
Iulian HondaFan
un compact second-hand: Golf, Astra, Megane (sau, mai bine, o Corolla sau Civic daca ai gasi) sunt in banii astia si cred ca sunt masini mai confortabile, mai performante si mai economicoase.

cateodata nu tot ce e ieftin este si economic...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.