Help - Search - Members - Calendar
Full Version: "Bataie" Dacia SuperNova
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Sorin32431
Salut, am si eu o problema cu SuperNova mea. Inafara de faptul ca abia astept sa o vand (la doar 30k km) am sesizat mai demult o bataie (ca si cum o roata ar fi dezechilibrata) in stanga fata (cel putin asa mi se pare). Ma duc cu ea la service, trag baietii de bara stabilizatoare, bucsi, pivoti, planetare, etc cu ranga si imi spun ca este beton si ca nu are absolut nimic. Trebuie sa fie roata de vina, imi spun ei, si ma duc la echilibrat. Acolo imi spune un meserias ca cauciucul a facut "burta" si nu poate sa mi-o echilibreze. Ma duc acasa si imi pun roata de rezerva in loc (roata care doar fusese cumparata si echilibrata deoarece pe cea veche am "pierdut-o" in parcare).
Acum parca bataia s-a accentuat si pe deasupra mai si trage dreapta. Chestia e ca se simte la fel de bine si la 20km/h si la 120km/h. Discul nu poate fi pentru ca la franare e absolut ok, nu se simte nimic.
Ma poate ajuta cineva?
G e o r g e
se accentueaza atunci cand accelerezi ?

ca daca da , este planetara biggrin.gif
Sorin32431
Nu, nu se accentueaza cand accelerez, doar ca odata cu viteza, creste si frecventa bataii, pe la 70 - 90 km/h bataia se transforma intr-o trepidatie, dupa 100 - 110 nu se mai simte asa tare.
Daniel32762
Am avut si eu problema pe care o ai tu.Era de la o bara de directie.Dar este putin probabil.Sunt aproape sigur ca ai cauciucul stramb, din cauza asta ai bataia.
Cat priveste faptul ca trage intr-o parte este absolut normal daca nu ai cauciucurile uzate uniform.Spui ca ai pus o roata noua, presupun cu un cauciuc nou si celalalt este mai uzat.E normal sa ,,traga" intr-o parte.
Sorin32431
La chestia cu uzura neuniforma ma gandisem si eu, asa ca voi pune rotile de pe spate pe fatza si o sa vad daca se rezolva problema. Unde pot gasi niste meseriasi la echilibrat rotzi? M-am saturat de pustii de 17 - 18 ani care se dau experti in ale vulcanizarii si echilibrarii rotilor.
G e o r g e
vii dinspre linia lui 21 pe fundeni si cum cobori podul , pe partea dreapta .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.