Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Discutie & Pronosticuri - editia Hungaroring 2010
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
Oana
Tururi: 70
Lungime circuit: 4.381 km
Lungime cursa: 306.630 km
Record: 1:19.071 - M Schumacher (2004))

Castigatori precedenti
2009 - L. Hamilton (McLaren)
2008 - H. Kovalainen (McLaren)
2007 - L. Hamilton (Mc.Laren)
2006 - J. Button (Honda)
2005 - K. Räikkönen (McLaren)

Rezultate 2009
Pole Position: Fernando Alonso
Podium
Click to view attachment

Programul etapei:
- vineri 30 iulie
antrenamente 11:00-12:30
antrenamente 15:00-16:30
- sambata 31 iulie
antrenamente 12:00-13:00
calificari 15:00-16:00
- duminica 1 august
cursa 15:00

asteptam pronosticurile voastre pana la inceputul sesiunii de calificari. ele vor contine:
- top 10 - 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1 pct
- pole position - 3 pct
- fastest lap - 3 pct
- finish - 3 pct
- ultimul pilot care termina cursa (clasat) - 3 pct
- intrebarea etapei (de la Lucian) - premiata cu un tricou si o sapca
inscriptionate masini.ro. criteriul de departajare va fi, in cazul mai multor raspunsuri corecte,
numarul de puncte de la concursul de pronosticuri. (userul cu cele mai multe puncte este
declarat castigator)

clasament
Lucian107416
Care credeti ca va fi ordinea in calificari intre pilotii echipelor fruntase, desemnati mai jos?
LH - JB
SV - MW
FA - FM
NR - MS

Raspunsul va fi de forma x - y , unde x reprezinta numarul de piloti din coloana stanga care isi inving coechipierii, y reprezinta numarul de piloti din coloana dreapta. Evident, x + y = 4.
AZAZEL
red bull sunt obligati sa castige in ungaria desi hungaroring nu este un circuit de downforce. apoi urmeaza spa si monza, circuite care in teorie mclaren ar trebui (si au sanse mari) sa termine pe primele doua locuri.

nu stiu de ce, insa am feelingul ca red bull vor pierde si anul asta ambele campionate.
webber in ultimile 5 curse a terminat de 4 ori atat in spatele lui hamilton cat si a lui button, avand si un DNF iar vettel a terminat de 3 ori in spatele celor de la mclaren in ultimile 5 curse, avand si acesta la randul lui un DNF. cand cei de la red bull i-au batut pe cei de la mclaren in ultimile 5 etape, baietii de la mclaren s-au clasat imediat in spatele lor, minimalizand astfel pierderea. invers , nu s-a intamplat de fiecare data la fel.

imo ungaria este punctul cheie pt red bull in care sunt obligati sa castige si sa arate ca nu sunt in stare doar de poll position.
parca vad ca doar cu poll position-urile vor ramane pana la sfarsitul anului.

daca ii bat cei de la mclaren in ungaria, deja se duc prea in fata in camionat si daca nu se intampla ceva rau pt ei in belgia si italia, vor acumula in cele 3 curse un avans atat de confortabil incat nu vad cum mai poate sa-i ajunga red bull in restul de 5 etape ce vor fi ulterior.
statistic vorbind, ar cam fi vremea si pt mclaren de ceva neclasari in puncte tinand cont ca asta nu s-a mai intamplat de mult.

acum ca au mai aparut si cei de la ferrari , lucrurile se complica si mai mult pt red bull.
Oana
eu imi doresc o victorie massa. in primul rand ca sa-i dea peste nas lui alonso si echipei (ma gandesc ca nu il forteaza si a doua oara sa cedeze pozitia dupa tot scandalul din germania) si apoi pentru ca voi fi merge in ungaria si daca schumy nu are sansa la o victorie, ma multumesc si cu massa...
AZAZEL
QUOTE (Oana @ Jul 28 2010, 09:45 AM) *
schumy nu are sansa la o victorie,

cum nu are ???!!!
nu iese campion mondial anul asta?
asa parca era acum cateva luni.
36182451.gif
Oana
da' ce bre nu poate sa iasa campion si fara sa castige la hungaroring? whistling.gif ete la el...
20krpm
QUOTE (AZAZEL @ Jul 28 2010, 02:15 AM) *
QUOTE (Oana @ Jul 28 2010, 09:45 AM) *
schumy nu are sansa la o victorie,

cum nu are ???!!!
nu iese campion mondial anul asta?
asa parca era acum cateva luni.
36182451.gif

io zic sa-i mai dam un pic de timp...
Oana
pronostic cecyly:
1. Hamilton
2. Alonso
3. Vettel
4. Webber
5. Kubica
6. Massa
7. Button
8. Rosberg
9. Schumacher
10. Sutil

PP: Hamilton
FL: Hamilton
F: 18
L: Trulli
Oana
1 webber
2 alonso
3 hamilton
4 vettel
5 kubica
6 massa
7 schumacher
8 button
9 rosberg
10 kobayashi

pole position - vettel
fastest lap - massa
finish - 20
last - grassi
q - 2-2
cristsib
1.Vettel
2.Alonso
3.Webber
4.Kubica
5.Hamilton
6.Kobayashi
7.Massa
8.Sutil
9.Button
10.Rosberg

Pole:Vettel
Fast:Alonso
Finish:20
Last:Kovalainen

Q: 4-0
roadempire
1.Vettel
2.Alonso
3.Webber
4Shumacher
5.Hamilton
6.Rosberg
7.Massa
8.Kubica
9.Button
10.Barichello
Pole:Vettel
Fast:Alonso
Finish:21
Last:Yamamoto

Q:2-2
9er
1. Vettel
2. Webber
3. Alonso
4. Kubica
5. Massa
6. Hamilton
7. Rosberg
8. Button
9. Schumacher
10. Barrichello

PP: Vettel
FL: Alonso
F: 17
L: Yamamoto
Q: 4-0
AZAZEL
trebuie sa dea mc laren cu mucii in fasole. sunt prea in fata si ma seaca acest lucru.
Diesel
1 S. Vettel
2 M. Webber
3 F. Alonso
4 R. Kubica
5 L. Hamilton
6 J. Button
7 F. Massa
8 N. Rosberg
9 V. Petrov
10 R. Barrichello

- pole position - S. Vettel
- fastest lap - S. Vettel
- finish - 19
- ultimul pilot care termina cursa (clasat) - Bruno Senna
- intrebarea etapei - 4-0
AZAZEL
1.webber
2.vettle
3.alonso
4.massa
5.button
7.kubica
8.hamilton
9.rosberg
10.sutil

pole webber
fastst vettel
termina 20
q 1-3
ultimul clasat di grassi
klm
Cu 2-3 minute inainte de calificari a picat masini.ro sad.gif!
Oana
oh, sorry. sa te inveti minte sa nu lasi lucrurile pe ultima suta de metri smile.gif
klm
Eu nu le-am lasat insa a trebuit sa ajung astazi la birou si n-am terminat decat pe la 3 fara ceva iar cand sa pun pronosticul... hop, 3 minute in urma ultima postare Azazel, clika - clika, nimic; data viitoare iti trimit pronosticul prin sms si postez un print cu ora la care ti l-am trimis biggrin.gif!
In decurs de o saptamana providenta asta a reusit sa-mi dea la gioale de 2 ori: saptamana trecuta ziua tatalui meu iar acum facu misto de mine fix in punctul culminant...
Eh, daca lucrurile merg ca saptamana trecuta (ca rezultat, nu ca desfasurare) nu-i bai smile.gif!

PS: valeu, acu' vad ca in concursul nostru sunt un fel de Buemi 36182451.gif deci e cazul sa schimb strategia!
AZAZEL
QUOTE (AZAZEL @ Jul 31 2010, 01:56 PM) *
q 1-3


aici am raspuns in functie de numerele de pe tricou. nici nu ar trebui sa fie altfel.
Mariustom
E mult, e pužin ???
http://www.ziare.com/michael-schumacher/me...aroring-1032760
klm
Cursa asta ce-a aratat din plin faptul ca masinile Red Bull sunt fantastice.
Oana
sa trecem si la concursul de pronosticuri, daca tot s-au calmat spiritele. cele mai multe puncte, 50, le-am adunat eu, urmata de azazel, cu 40 pct. clasamentul general il conduc tot eu, cu 297 pct, urmata de roadempire, cu 247 pct.

la intrebarea etapei am avut 3 raspunsuri corecte (4-0), dar in urma departajarii cristsib a fost declarat castigator.
Oana
Gerhard Berger says Michael Schumacher's defensive driving in Hungary earlier this month was a blast from the past.
The Austrian, who won 10 of his more than 200 Grands Prix in the '80s and '90s for top teams including Ferrari and McLaren, said the tactics deployed by Schumacher against Rubens Barrichello alongside the Hungaroring pitwall used to be commonplace.

"We drove harder and more brutally," said the 50-year-old, a former teammate of the great Ayrton Senna.

"Three times a lap we drove each other into the walls without complaining. This was just part of it."

"We would have thought nothing of an action like Michael's against Barrichello," Berger told the Austrian Tiroler Tageszeitung newspaper.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.