Help - Search - Members - Calendar
Full Version: RAR-Parerea ta: preturi, comportament,gropi etc
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
cucuta33496
Lipsa de respect fata de public este din start sugerata de locatia RAR. Ajungi acolo greu, prin hartoape greu de imaginat, amplasarea este total periferica, lucru anormal pentru o institutie care doar observa, urmand sa te intorci de un anumit numar de ori.
Eu am ajuns acolo la ora cu strictete alocata, dar o ora am stat in hangar fara sa fiu bagat in seama. intr-un tarziu un inginer nervos, sef, care pana atunci se ocupase de telefonul mobil, a venit si a inteles sa rezolve problema doar prin cercetarea unui document, in loc sa vada masina, doar de aia este inginer, sef. Mi-a spus ca lipseste un numar si ca trebuie inlocuita respectiva componenta a masinii. Mai mult tipa, de parca eram sluga lui. A spus ca are probleme in familie. Dupa alta jumatate de ora a gasit pe componenta un numar si a spus ca daca il completez pe document "el il accepta", fara sa-mi spuna ce fac in cazul in care revin cu documentul completat si stampilat in dreptul completarii, la alt salariat.
Nu am inteles de ce trebuie musai sa schimb componenta masinii pentru ca firma furnizoare nu mai exista si implicit stampila nu mai exista! Doar era vorba de o completare, nu de stergere a unor date, de o modificare.
Dupa toate acestea, pretul. Desi contraprestatia este nesemnificativa, exista o nemultumire geneala, pt orice fleac niste preturi de te dai pe spate. Eu consider ca RAR-ul este sfidator, ca toti prestatorii care detin monopolul unei activitati.
Apoi nu am inteles de ce nu a facut toate constatarile , altele decat acel nenorocit de numar necompletat. Probabil pentru a reveni de cat mai ulte ori. Or tot revenind prin acele depresiuni si gauri ramai si fara bucsi, pivoti, arcuri, poate se rupe si masina, deci nu mai ajungi niciodata sa-ti inmatriculezi masina.
Presupun ca angajatii RAR, sunt si ei soferi. Oare si in trafic ne sfideaza?
Oricum incidentul mi-a adus aminte de medicii din Romania. Nu se uita la pacient, se uita la hartii(sic)! Pai daca suntem o natie de intelectuali functionari, pentru ce mai exista functionari de profesie si contabili. Lasati-i pe astia din urma cu actele si sa fie inginerul cu piesele, medicul cu trupul. In acest fel inginerul si medicul se vor simti utili, si pe aceasta cale, daca-si doresc cu disperare, se vor simti si cu adevarat importanti in societate!
Florin33511
Salut.
Am fost si eu la rar acum 5 ani si anul asta din nou.
Exact acelasi drum, exact aceiasi functionari ("ingineri") marlani.
Suntem o populatie (nu natiune, nici macar popor) de barbari, prost crescuti (evident), hoti, lenesi si marlani.
Eu m-am resemnat si ma pregatesc sa plec din tara asa ca nu ma mai afecteaza marlania romanilor si rrromanilor.
Repetitia (vezi "marlan") e suparatoare dar din pacate obligatorie.
Te sfatuiesc si pe tine sa procedezi la fel (sa pleci unde vezi cu ochii).
Cei care-si dau seama ca nu au ce cauta in tara asta chiar nu au ce cauta aici.
Mult succes si sa ne vedem in lumea civilizata.
Iulian HondaFan
asa am plecat si eu din tara in 1999 :angryfire: , dar chestiile se mai estompeaza pe parcurs si dai de altfel de mitocanie si pe aici :scratch: .

Dar sunt de acord ca functionarii publici si in general manierele de PR (public relations) la romani sunt deficitare si in nevoie urgenta de imbunatatire. :3some:

Good luck and brace yourself for a bumpy ride!
madalina
Mai informati-va si de salariile functionarilor publici. Stiti ce salariu are un consilier al unui ministru in Romania anului 2004? 6 000 000 lei. Imaginati-va cat are un functionar de la ghiseu.
Iulian HondaFan
relativ cu veniturile medii nici aici functionarii publici de nivel local nu au salarii mari si totusi...

nu e vorba numai de salariu, un inginer sef de la RAR cred ca nu moare de foame, deci nu prea are nici o scuza sa se poarte ca mai sus.
madalina
Singurul motiv pt care nu moare de foame este spaga.
Iulian HondaFan
bine, sa zicem ca trebuie sa ia spaga ca sa traiasca, dar mai trebuie sa se si poarte omeneste.

chestia cu spaga e pactul cu diavolul...

eu pot sa marturisesc din experienta mea de student la medicina si medic rezident intre 1988 si 1999...

medicii in Ro daca s-ar fi organizat ar fi putut spune NU guvernului si ar fi obtinut salarii decente si ar fi putut impinge reforma in medicina mai repede din anii '90. stiu ce putere politica enorma au medicii aici in USA, nici un guvern nu ar putea rezista unei actiuni bine organizate din partea acestei categorii sociale...

din nefericire, ca restul societatii romanesti, medicii romani au preferat sa ia spaga (si sa dea spaga pentru promovari), lucru care a dus la pierderea in buna masura a prestigiului de care se mai bucurau inca inainte de 1989 (desi chestia cu spaga dateaza dinainte, ea nu era la nivelul la care s-a ajuns dupa) cat si la transformarea actului medical in ceva contrar juramantului lui Hipocrate si, pe alocuri, chiar in cea mai reprobabila promiscuitate morala.

si asta din partea unui grup social care este cat se poate de bine educat si care ar trebui sa isi asume si o misiune de apostolat intr-o tara cu problemele sociale de magnitudinea celor din Ro. nu vreau sa intelegeti ca generalizez, multi au ramas saraci si muncesc inca in conditii grele, pacat ca vocile si exemplul lor nu este urmat de majoritate.
Florin33511
Banii (mai exact lipsa lor) nu reprezinta o scuza pentru lipsa de bun simt.
E adevarat ca daca n-ai bani gandesti alfel (ti se muta calculatorul in burta), dar da-i bani destui unui functionar "public", Madalino si sa vezi surpriza: e acelasi dobitoc precum era inainte. Parerea mea.
Iar in ce priveste gropile, cum spune romanul, ce sa-i faci, asta e, n-avem bani dar las' ca-si fac parlamentarii alee de 6 miliarde (lei deocamdata), ca vorba altui roman, banii lor sunt ai lor, banii nostri tot ai lor.
madalina
daca il platesti bine, nu iti este greu sa dai afara dobitocul si sa-l inlocuiesti cu altul eficient si cu bun simt, dar cand salariile sunt de mizerie ce om capabil vine sa lucreze acolo?
Florin33511
Da, ai si tu dreptate.
Sa zicem ca 99 de incapabili si unul capabil (eficient, cinstit, cu bun simt) concureaza pe acelasi post (prost platit).
Solutia I: este angajat capabilul (prezumtie: cel care recruteaza sa fie de asemenea capabil). Probabilitate de reusita: 1/100 * 1/100 = 1/10000 (in litere: unu la zece mii), sansa buna doar la LOTO.
Solutia II: micsoram numarul de incapabili la - sa zicem - 50%.
Dintr-o data avem sanse de 1/2 * 1/2 = 25%. Opa, e mai buna asta!
Prezumtii la alegere:
-p1: decimarea incapabililor - din pacate nu se poate.
-p2: pus biciul pe incapabili ca sa mai recuperam vreo 2-3.
-p3: mutarea capabililor intr-un alt spatiu geografic la adapost de incapabili. Asta se poate: vezi exodul de "creiere" spre unele tari.
-p4: educatia (asta cere mult timp dar oricum trebuie facuta).
Eu optez pentru p3.
Partea proasta e ca tot rationamentul e fals daca si eu sunt un incapabil. Pa.
Florin-meganu
Ne plangem de birocratie si spaga. Asta este de cand lumea. Daca nu dai spaga parca nu se ung rotitele. Nu mai departe de acum doua luni am dat spaga la RAR numai pentru o identificare la masina pe care am cumparat-o la 2-nd hand care in decembrie face 2 ani de la productie..... si toata chestia asta pentru ca nu aveam rabdare sa stau la cozi si sa pierd zile pentru o simpla formalitate.
Dupa parerea mea si noi intretinem mizeria asta de spaga, pe de o parte, dar pe de alta parte daca totul ar merge perfect parca n-ar fi nici asa bine.........cum spunea cineva mai demult ca lumea perfecta ar fi o utopie deci........n-are cum sa existe.
Ce tare mi-as dori sa nu mai scot bani de spaga din buzunare pentru ca indiferent de salariile lor tot nu te baga in seama pana nu misti putin din urechi.
Iulian HondaFan
o lume fara ( sau f. rara) spaga e posibila si nu e deloc perfecta... aici e fapt de viata cotidiana. singura spaga acceptata este bacsisul la chelneri si la stewards-ii de la hotelurile de lux.
Dan27
sunt naspa si la cluj.ce putem face?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.