Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat cumparare masina!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
marius113
Salut,
desi am vazut un alt topic pe aceeasi tema, am sa-l fac si eu pe al meu.

Dupa cum zice vreau sa cumpar o masina, m-am oprit la (le-am pus in ordinea prioritatii).

ford focus, 99-01 (coupe)
golf IV
audi a4 95-96

as fi dispus sa dau pana prin 3500 de euro.

ford focus-ul am inteles ca nu e prea fiabila, cel putin cea diesel, avand in vedere ce fel de motorina
e la noi. m-as duce mai mult pe benzina coupe, dar nu stiu cat e de fiabila.. cat ajunge intretinerea

golf 4 ce am vazut in pretul asta e ceva coupe, se poate gasi golf 4 la pretul asta ?

audi - se merita dati banii astia la cat de veche e masina, presupun ca masina e destul de veche
si incep sa cedeze toate cele, cum e cu intretinerea?

ce caut e consum, fiabilitate, aspect. alte recomandari ?

mersi anticipat.
laurentiu
Asta cu aspectul nu prea se poate discuta pentru ca tine de gusturi.
Cam ce stiu eu despre fiecare din lista ta:
Focus in general e o masina destul de fiabila iar pretul e mai bun ca la Golf. O ruda de-a mea are un Focus TDDI fabricatie 1999 sau 2000 cu 240000 de km si merge bine.
Golful 4 dpdv tehnic e ca masina mea si ce pot sa spun e ca pana acum nu mi-a facut probleme serioase, doar minore si cam enervante (gen flansele amortizoarelor de pe fata, o garnitura care nu mai statea etans si masina scotea un sunet mai ciudat, iar dupa ce am luat-o saptamana asta din service am sesizat ca se aude un fel de vibratie de sub motor la relatiu... ma gandesc ca cei de la service din greseala au miscat toba). In rest e destul de ok masina. E adevarat insa ca are foarte putini km, aproape 30 000.
Audi nu ti-as recomanda, pentru ca un Audi bun la banii astia are peste 15 ani si vreo 300 000 de km (reali)... in cazul fericit as zice. In plus intretinerea nu e tocmai ieftina la o astfel de masina, mai ales daca alegi un TDI, iar problemele pot aparea mai repede (probleme precum rugina mai ales).
Daca ar fi sa ma orientez spre ceva din lista ta ar fi Focus. Insa personal as prefera ceva gen Opel Astra 98-2000 (pentru ca e mai ieftin decat Focusul) sau un Opel Corsa cu motor de 1.4 90 CP. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.