Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Aburire parbriz pe exterior
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Lucian107416
In ultima luna ma confrunt cu problema enuntata in titlu. Folosesc in permanenta AC dar parbrizul se abureste pe exterior, zona inferioara. Fara AC e si mai rau pentru ca se abureste si in interior. Mentionez ca se intampla asta mereu. Folosesc stergatoarele pentru a-l curata, dar in 15-20 secunde e din nou aburit. Nu inteleg ce naiba se intampla. A mai patit cineva asa ceva? Aveti idee ce se intampla? Ar putea fi vreo substanta ciudata pe parbriz? Daca ar fi fost primavara poate as fi fost tentat sa cred ca e polen daca e sa consider tiparul urmelor lasate dupa trecerea stergatorului( la cateva secunde dupa).
solmar
QUOTE (Lucian107416 @ Jul 15 2010, 10:15 PM) *
In ultima luna ma confrunt cu problema enuntata in titlu. Folosesc in permanenta AC dar parbrizul se abureste pe exterior, zona inferioara. Fara AC e si mai rau pentru ca se abureste si in interior. Mentionez ca se intampla asta mereu. Folosesc stergatoarele pentru a-l curata, dar in 15-20 secunde e din nou aburit. Nu inteleg ce naiba se intampla. A mai patit cineva asa ceva? Aveti idee ce se intampla? Ar putea fi vreo substanta ciudata pe parbriz? Daca ar fi fost primavara poate as fi fost tentat sa cred ca e polen daca e sa consider tiparul urmelor lasate dupa trecerea stergatorului( la cateva secunde dupa).


Poate trebuie sa schimbi filtrul/filtrele de la AC.

Lucian107416
au fost schimbate de nici o luna. Iar aburirea e pe exterior
G e o r g e
mergi cu AC ul dat pe minim si afara e cam cald ? smile.gif sa fie ca AC ul tau bata mult prea "tare" ?

parerea mea smile.gif condens pe exterior poti face doar daca dai "blana" la AC ... e normal smile.gif
JohnSA
QUOTE (Lucian107416 @ Jul 15 2010, 09:15 PM) *
In ultima luna ma confrunt cu problema enuntata in titlu. Folosesc in permanenta AC dar parbrizul se abureste pe exterior


Pai la 30 de grade si umiditate 70% punctul de roua e pe la 24 grade. Adica orice suprafata cu temperatura >=24 grade C "face condens".
La ce umiditate e in ultima vreme ....
Rebel
Joaca-te cu butoanele de distribuire a aerului (parbriz si podea, central si podea, etc). Probabil ca sunt inchise toate aeratoarele si il tii si la maxim concentrat in pozitia "numai parbriz"...

Dar butonul de recirculare a aerului cum il tii? ON sau OFF?
Lucian107416
intr-adevar, il tin numai pe pozitia dezaburire pentru a nu sufla aerul rece direct pe noi. Voi incerca azi alte chestii si va tin la curent. Butoinul de recirculare e pe OFF in general. Multumesc tuturor.
Baby Blues
Cam tot asa patesc si eu cateodata si e enervant. Nici eu n-am gasit vreo solutie pentru chestia asta confused.gif
Lucian107416
In ultimele zile fenomenul nu s-a mai prea manifestat. Am ajuns la concluzia ca era de la umiditatea excesiva( ca in nici un alt an) si dirijarea aerului rece exclusiv pe parbriz, asa ca au avut dreptate cei care au afirmat asta. Totusi, pentru mine a fost surprinzatoare durata acestui fenomen( cam o luna zilnic) si de aceea m-am gandit ca ar putea fi murdarit parbrizul de vreo substanta ciudata.
Multumesc tuturor.
22nst
Si eu patesc asta la Logan
Cum o rezolvi?
Mergi cu viteza, sa nu aiba timp sa se abureasca biggrin.gif
La mine functioneaza
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.