Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Comparatii
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
T u d o r
Pai si de ce ma contrazici? smile.gif Nu m-ai contrazis deloc, ai transpus in planul real ideile mele generale. Am precizat ca e inutil sa dam vina ca e clar ca toti au fost si sunt la fel. Vorbeam pur despre idei corecte. Iar legile le voteaza parlamentul, nu ministrii. Legea ANI cum a trecut prin Senat/CD? Votata de toti, ciuntita si inutila in forma finala. Yuck!
GLC120
QUOTE (G e o r g e @ Jul 10 2010, 12:22 PM) *
na ca am vazut si eu ce indruga GLC. prietene, atunci eu sunt chiabur si traiesc pe spinarea cetatenilor doar pentru ca am CEVA ? cam asa inteleg eu ... ok exagarez un pic, dar nu e departe de ce crede 99% din populatia romaniei.
ei sunt aia care imi zgarie masina doar pentru ca ei nu au. si automat presupun ca eu am pentru ca am furat !


george subaristule, pana te hotarasti tu daca citesti sau ignori anumite posturi iti spun un lucru foarte clar si foarte simplu.
Nu stiu si nu ma intereseaza de unde ai avut banii dar e nevoie de foarte multa nesimtire ca sa stai la bloc si sa beneficiezi de ajutoare sociale, cand ai avut o caruta de bani de aruncat pe masinile alea (zgariate, ce e drept).
La noi aici nimic nu e clar, cand ne convine citim cand nu ne convine ignoram, cand ne convine respectam legea cand nu ne convine nu o respectam, cand e nevoie suntem saraci si amarati dar cand ne dam rotunzi suntem cei mai smecheri si mai bogati. O singura idee e fixa: Basescu a distrus tara si vom muri de foame.

Cat despre "discernamant" inseamna: Facultatea de a judeca, de a raționa, de a discerne, de a gândi; judecată, rațiune. Tudor, probabil voi vorbiti despre discriminare.

Cat despre masurile care ar trebui luate, nu stiu cine si cum va putea reda increderea populatiei fara o justitie functionala si impartiala. Daca nici un nemernic nu pateste niciodata nimic, ci doar e plimbat cateva zile cu catuse prin fata camerelor de luat vederi, omul de rand de ce ar respecta TOATE legile si ar plati toate darile cu elan patriotic si muncitoresc ?
Baby Blues
Stai ca te contrazic iar biggrin.gif
Din pacate tara asta e distrusa rau si tin sa-ti amintesc acest fapt, respectiv ca marea majoritate a actelor normative sunt date de catre guvern care conduce prin ordonante de guvern , hotarari, ordine ale ministrilor, etc. iar sincer sa fiu nu-mi aduc aminte de ultima lege facuta de parlament de la cap la coada.
De asemenea daca guvernul este dupa cum vedem ca este, parlamentul a ajuns o marioneta in mana guvernului (sau partidului de guvernamant) asa cum a fost de 20 de ani de zile. Acum PSD-ul se vede batut cu armele lui si tipa din toti rarunchii ca PDL-istii sunt mafioti- vezi regulamentul de functionare a Parlamentului, vezi CSAT-ul, vezi Curtea Constitutionala. Toti sunt o apa si-un pamant. La groapa comuna cu ei. fara nicio exceptie. Mie imi place de un singur om politic din tara asta- Lavinia Sandru.
HalbaSus
QUOTE
Stiti, mie mi se pare ca normalitatea in tara asta difera cam mult de ce inseamna normalitate intr-o tara dezvoltata. Sa ni se para aiurea sa impozitam orice venit obtinut e cel mai grav lucru.

Ok, eu in continuare vreau sa se inceapa cu Gutza, Florin Salam zis fermecatorul si Printesa Ardealului. Daca impozitam cu 16% tot ce primesc ei "fara numar", nu doar ce declara atunci cred ca adunam impozitul dupa vreo 1000-2000 de pensii medii. Nu am o problema cu largirea bazei de impozitare, problema e ca tot ce se face in tara asta e se face in stil pompieristic. Ca un sofer care mereu cu o secunda inainte de impact trage brusc de volan, fara sa stie in schimb directia in care merge, destinatia, etc... Stiu ca guvernul vrea mai multi bani, dar nu a spus pentru ce. Din ce am inteles eu: banii sunt necesari ca sa platim imprumutul luat de la FMI iar din imprumutul luat de la FMI noi dam pensii si salarii la bugetari iar cu restul banilor tinem euroiul in frau sa nu se duca dracului la 6 lei. Pai dupa ce se termina banii de la FMI... noi din ce plm o sa mai dam pensii si salarii la bugetari ? iar euroiul o sa sara direct de la 4.2 la 8 lei...

QUOTE
Si cel mai grav e ca n-am auzit asta de la cei "ajutati" social sa aiba ce bea in crasma la tara ci de la niste oameni pregatiti, educati si peste media veniturilor din Romanica. smile.gif Adica tocmai de la cei carora li se ia pentru a avea nea' Caisa ce "consuma" la birtul din capu' satului. Eu nu sunt de acord sa se stimuleze nemunca si bataia de joc pe spinarea mea. Daca s-ar colecta tot ce trebuie ar fi bani si pentru soselele/autostrazile care ne lipsesc, si pentru investitii de anvergura care sa absoarba excedentul de forta de munca si pentru alte si alte minuni care la altii sunt realitati.

Nah, ce sa facem daca suntem pe masini.ro nu pe ajutoratisocial.ro biggrin.gif Eu nu plang de mila pensionarilor sau bugetarilor (o mare parte dintre ei isi merita pe deplin soarta si consider ca taierea de 25% e prea mica). Ce criticam eu este ca toate aceste masuri lovesc cel mai tare in economia reala, in slabanogul care sustine in spate toata sandramaua. Ca privatul nu o sa plateasca cu 25% mai putin impozit ! In schimb va avea vanzari cu 25% mai mici !. Din potriva, aia care traiesc pe banii nostri o sa supravietuiasca si cu 25% mai putini bani... in schimb pentru o firma, intr-un moment de criza, sa ii spui ca o mare parte din clienti vor avea un buget mai mic cu 25% poate insemna o lovitura decisiva. Un exemplu clasic: vanzarile bergenbier au scazut cu 40% dupa anuntul scaderii salariilor din sectorul bugetar.

Vrei sa scazi salariile bugetarilor, ok, e o idee buna, dar in aceasi masura trebuie sa scazi impozitul in sectorul privat, cum a facut ungaria... care de altfel nu a scazut salariile bugetarilor ci a scazut fondul pentru diverse cheltuieli (telefon, masini de serviciu, protocol, etc). Altfel nu i-ai ajutat cu nimic pe privati, eventual singura consolare poate fi ca la bugetari le merge si mai prost, desi eu cred cu tarie ca o scadere cu 25% a salariilor bugetare afecteaza mai tare anumite parti din sectorul privat decat sectorul bugetar. Bugetarii vor renunta la anumite cheltuieli mai putin necesare (bere, tigari, restaurante, cafenele, chestii marunte) in schimb sectorul privat care vinde aceste produse va fi afectat mult mai grav (in plus efectul e de domino: bugetaru' se lasa de fumat si iese mai rar la cafenele, in schimb vanzatorul de tigari nu e afectat doar de faptul ca s-a lasat bugetarul... ca poate se lasa si ala cu cafeneaua de tigari... iar toti 3 (bugetarul, vanzatorul de tigari, si patronul de cafenea) vor iesi mai rar la restaurant deci si ala se va lasa de tigari, cafenele... la naiba... cred ca ati inteles ideea).

QUOTE
Si vreau sa vin cu un sablon care se potriveste perfect: "avem conducatorii pe care-i meritam". Punct.

Acum sa fiu rau si sa zic ca doar aia 50.xx% merita asta ? NU, nu ar fi corect... majoritatea decide. Dar daca tot am dat exemplu ungaria. In ungaria voteaza doar cei cu resedinta in Ungaria (adica nu-i suficient sa fii cetatean, trebuie sa si stai in tara ca sa votezi), diaspora nu are drept de vot. Chestii marunte, dar uneori conteaza.

@solmar, hai sa fim seriosi, EBa e cea mai mare problema a romaniei ? Oh c'mon... sincer putea sa o faca si prim-ministru (EBa, Boc... e tot una... defapt e posibil ca EBa sa nu fi fost chiar atat de ascultatoare si supusa). In plus EBa a avut o idee foarte buna, legalizarea drogurilor usoare. Care evident ar fi fost impozitate de ai fi devenit "high" numai cand te-ai fi uitat la procentul de impozitare, dar poate acum nu era necesar sa scada pensiile si salariile bugetarilor, poate ca am fi avut si noi turism (ce crezi ca lumea merge in Olanda sa vada lalele ???).
Lucian107416
QUOTE (G e o r g e @ Jul 10 2010, 11:12 AM) *
QUOTE (Lucian107416 @ Jul 10 2010, 08:34 AM) *
Am vazut mai demult un tabel cu echivalentul taxei de prima inmatriculare. Aveau Danemarca si tarile nordice niste taxe de mureai. Peste 100% din pretul masinii. Aici nu platesti impozite intreaga durata de viata a masinii cat platesti acolo pe prima inmatriculare.
Nu stiu daca atat nivelul taxelor e problema cat schimbarile radicale ale acestora. Practic nu avem un sistem coerent si echitabil de taxe si impozite, iar modificarile par facute orbeste.

cute but it's wrong again.

am fost in dealership mercedes-benz in finlanda. m-am uitat pe listele de preturi , la o masina de 40 000 aveai prima inmatriculare 20% adica vreo 10 000 .
sa calculam la noi :
- ma un C350 benzen , cu o taxa de prima inmatriculare de vreo 5000 pe care il tii minim 3 ani si mai platesti 1000 pe an platesti in total 8000 .
- la ei masinile nu se vand cu 30% devalorizare in primul an , maxim 5-7% !!!
- ia calculeaza tu acum daca la ei cu un salariu mediu pe economie de 1000 eur in mana se sta mai bine ca la noi cu un salariu meidu de 250 sau cat dracu e .

Cum spui tu. Totusi citeste tabelul aici.
PS. daca e prea jignitoare adresa( nu sunt abonat la ziar), poti cauta in alta parte pentru ca informatia se gaseste si pe alte site-uri. Pentru Finlanda ai avut dreptate, uzual e pana la 30%. Eu retinusem aproape exact cazul Danemarcei.
Lucian107416
QUOTE (Baby Blues @ Jul 10 2010, 04:32 PM) *
Mie imi place de un singur om politic din tara asta- Lavinia Sandru.

Stim si de ce wink.gif. Al meu astazi implineste 2 ani biggrin.gif
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Jul 10 2010, 02:59 PM) *
Si repet, nu Eba e problema tarii (ci doar una de moralitate si imagine pentru presedinte). Problema tarii sunt contractele date pe interese, umflate si prost executate. Problemele tarii sunt inapoierea sistemului administrativ, coruptia generalizata, legislatia primitiva, interpretabila si smechereasca, aparatul justitiei clientelar si hot. De aici pleaca toate.

Disclaimer: Exceptiile de la "tezele" mele sunt binevenite si ar fi minunat sa fie cat mai multe.


Ba pardon, EBa e problema tarii. Daca n-o rezolvam si scoatem altceva in fata, EBa ramane in continuare o problema de imagine a presedintelui si a tarii. Daca in PE e interpelata si trebuie sa vorbeasca in direct (sper ca exista posibilitatea asta) despre mai stiu eu ce subiect atunci sigur vin aia sa investeasca aici.

QUOTE
Propun prima lege: sa nu mai fie permisa modificarea contractelor castigate in niste conditii prin acte aditionale si alte tertipuri. Elimini astfel contractarea de catre "apropiati" a unor lucrari de 1 milion cu 500 mii, ulterior ajungandu-se la 2 milioane cost final.

Se vede treaba ca nu te-au invatat ghidusiile inca la partid.

Sa presupunem ca maine intra legea in vigoare. Castiga licitatiile tot cei care trebuie. Achizitiile de materiale se vor face la jumatate de pret de la firme alese tot pe spranceana. Daca nu se poate adauga se poate scadea de asa natura incat rezultatul final sa fie acelasi. Simplu, nu? Important e sa castige cine trebuie nu oricine. De ce sa vanda aia la jumatate? Pentru ca le-o cere partidul... se va considera un fel de subventionare.
Baby Blues
QUOTE (Lucian107416 @ Jul 10 2010, 05:23 PM) *
QUOTE (Baby Blues @ Jul 10 2010, 04:32 PM) *
Mie imi place de un singur om politic din tara asta- Lavinia Sandru.

Stim si de ce wink.gif. Al meu astazi implineste 2 ani biggrin.gif



Fericitule! biggrin.gif
Oricum imi place de ea ca om in general nu numai ca om politic.

Halba, iti dau dreptate in mare parte in ceea ce priveste fermecatorii si printesele.

In ceea ce priveste noile taxe iar inclin sa-ti dau dreptate , avand in vedere ca o taxare mare aduce automat evaziune, fuga in tari cu fiscalitate mica, etc. Dar ca sa nu vorbim din carti hai sa vedem despre ce este vorba la un SRL romanesc. Se deschide societatea cu 5 angajati, sa zicem o mica firma de constructii. Ce face patronul? Se angajeaza pe el si pe nevasta-sa . Pe el ca sa-i mearga cartea de munca si pe neavsta-sa pt. ca intr-un an va naste si astfel are nevoie de indemnizatia de crestere a copilului. In plus angajeaza doi mesteri mai priceputi la finisaje, etc si un mester sef de santier. La toti le va da minimum pe economie , deoarece il mananca banii dati inapoi la stat pentru un salariu mai mare . Pe langa asta se va mai folosi de vreo 3-5 zilieri, in functie de lucrarile pe care acesta le are. In acest mod le va da cel putin 1000 de lei/ luna acestora. Celor doi trei angajati le va da minimum pe economie pe cartea de munca si restul pana la aproximativ 1500 de lei direct in mana. Cum face rost de bani? Pai din 5 lucrari, doar una apare in acte caci de aici tre' sa plateasca la statul japcar roman tot felul de impozite ce nu se mai sfarsesc. Dac facem o mica calculatie vom vedea ca statul prin aceasta impozitare excesiva pierde mai mult decat cu o fiscalitate mai relaxata, care ar permite patronului sa-l motiveze pe angajat cu un salariu mai mare, salariu ce i-ar permite sa-si ia si amaratul ala un credit, ce ar duce la cresterea consumului, taxarea acestuia si roata se invarte, colectarea taxelor, etc. Pai si de ce nu face statul roman chestia asta daca pare relativ simplu? Nu face chestia asta deoarece primii care fenteaza statul sunt chiar cei care-l conduc, adica smecherii care stau cocotati la putere pentru ca de asta e buna putere, nu vrajeala din aia ca vor ei sa ajute tara si pe noi. Mie scarba de ei si de familiile lor imbuibate. Nu-ti ajunge o casa, o masina, vrei sa ai doua case, una la mare una la munte, masini la toti copii basinosi, aur la nevasta-ta cu patru clase dar o mare doamna si inca nu stiu cate sute de mii de euro in conturi in strainatate. Sa-i luati cu voi pe lumea aialalta si sa vedem la ce va vor folosi. Am zis ! biggrin.gif
Sper c-a inteles cineva ceva din ce-am scris ! tongue.gif
bogcot76
Asa e cum spui, insa mentalitatea romanului e asa spurcata, ca daca ar fi sa dea doar 1 leu dintr-o suta la stat, tot s-ar scarpina in cur cum sa dea numai 50 bani. Si asta pentru ca nu exista si nu se vrea / poate realiza un sistem de control pe bune. Si baietii destepti din varf au firme mari de tot si ar trebui sa dea la stat sume importante de bani dar nu "le da". Pai ce, sa-si taie craca de sub picioare? Si asa se invarte roata, ca la nunta, hai hai.

Basescu cand spune ce spune, spune bine, si mai ca l-as pupa intre ochii aia shui daca nu l-as cunoaste, insa cand stiu ce-i poate pielea imi vine sa vars de ciuda (l-am cunoscut pe vremea cand era la transporturi si am avut ocazia sa-i vad caracteru de aproape in cateva randuri....bleah)
GLC120
QUOTE (bogcot76 @ Jul 10 2010, 06:59 PM) *
Asa e cum spui, insa mentalitatea romanului e asa spurcata, ca daca ar fi sa dea doar 1 leu dintr-o suta la stat, tot s-ar scarpina in cur cum sa dea numai 50 bani.


Din pacate pentru noi ai dreptate. In pofida numeroaselor impozite in Romania nu s-au colectat in 2008 decat 32.8% din PIB. Numai Slovacia a colectat mai putin decat noi. Media UE a fost 44.7%.

Deci ideea ca impozitele sunt mari este falsa. Cu sau fara Basescu-Boc-EBA cheltuielile trebuie reduse drastic pentru ca bani la buget.... va fi greu sa stranga mai mult. Iar cei care fac aceste reduceri ar trebui sa fie consecventi si sa faca ordine mai intai in ograda proprie. Partid, afaceri de partid, ministere, agentii guvernamentale ......

Economia se bazeaza foarte mult pe incredere iar in situatia actuala (exact inversul poeziilor si spectacolelor care il laudau pe Nea Nicu la televizor inainte de 1989, acum toata lumea injura presedintele si guvernul) e greu sa ajungi la un climat de incredere, fara de care lumea se apuca mai greu sa consume.
HalbaSus
QUOTE (solmar @ Jul 10 2010, 06:19 PM) *
Ba pardon, EBa e problema tarii. Daca n-o rezolvam si scoatem altceva in fata, EBa ramane in continuare o problema de imagine a presedintelui si a tarii. Daca in PE e interpelata si trebuie sa vorbeasca in direct (sper ca exista posibilitatea asta) despre mai stiu eu ce subiect atunci sigur vin aia sa investeasca aici.


Nu EBa, ci tat'su... ala care bate impinge copii, injura ziaristi, spune ca 90% din romani sunt manelisti si 20% sunt homosexuali, ala care l-a pus pe boc prim-ministru (de vreo 4 ori), care a adus PSD-ul la guvernare si a spus ca "si-a vazut visul cu ochii", ala care a bagat-o pe udrea in guvern de 2 ori (la mai multe ministere), ala care l-a bagat in guvern pe "seful mafiei personale a lui Adrian Nastase"... de 2 ori... ala care a condus baut dupa ce a baut cu gigi becali... si omul care a fost ales a doua oara in functia de presedinte "ca sa nu vina la putere comunistii sa mareasca TVA-ul si sa desfinteze cota unica"...

Dap. Eu ma bucur nespus ca nu au venit comunistii sa mareasca TVA-ul si l-a marit Dl. Boc care e anticomunist. Ma simt mult mai bine cand platesc un TVA marit de anticomunisti decat daca as fi platit un TVA marit de comunisti.

EBa e doar o fata... singura ei vina e ca e fiica lu' tat'so (eu sincer nu cred ca ea a zis "tati, tati... vreau sa intru in politicaaaaaaaaa... pleaseeeee"... eu cred ca ea era mai fericita daca era lasata in pace sa se pitziponceasca prin bamboo 'n stuff... cred ca a fost ambitia lui "tati" sa isi vada fiica calcandu-i pe urme). Ahhh... si are niste gusturi oribile in privinta masinilor.
GLC120
Va propun un joc de societate. Macar trei injuratori de serviciu ... va puteti pune de acord asupra unor masuri concrete care ar fi scos tara din cacat in cursul anului 2010, masuri ce ar fi putut emana din inteleapta si onesta conducere Geoana - Antonescu - Johannis ?

Ca sa nu mai spun ca e greu sa iti imaginezi ce super presedinte ar fi fost Geoana, daca si de la partid l-au matrasit imediat desi luase milioane de voturi, saracul prostanac. Adica pentru Romania era perfect, salva poporul cu siguranta, dar la noi la partid nu e bun.

Va place sau nu va place, astia sunt politicienii nostri, parveniti si mizerabili in cea mai mare parte, iar PDL-ul cred ca este in continuare "cea mai mica dintre rele".
GLC120
si ca nu se extenueze vreun neuron facand calcule, uite si fituica cu masurile concrete propuse de PSD:

"10 masuri imediate propuse de PSD
1. Sa profesionalizam aparatul de colectare a taxelor si sa il facem sa colecteze bani pentru stat, nu pentru partid.
2. Sa directionam colectarea spre DOMENIILE unde este marea evaziune
3. Sa depolitizam real administratia
4. Sa acordam fonduri publice pe prioritati reale, nu pe criterii politice
5. Sa reducem garantiile cerute companiilor la contractele publice
6. Sa oprim jaful "baietilor destepti" din energie
7. Sa scurtam perioada de evaluare a dosarelor pe fonduri europene
8. Sa dam drumul rapid la toate programele europene
9. Sa dam din nou facilitati investitorilor care vin in Romania sa creeze locuri de munca
10. Sa reluam subventionarea agriculturii si sa ajutam micii producatori"

GLC120
Uite si balerinul:

"PNL propune in locul solutiilor presedintelui scaderea numarului de ministere la sapte, acestea urmand sa fie Ministerul Dezvoltarii Nationale, cu atributii in finante publice, economie, infrastructura, telecomunicatii si dezvoltare regionala, Ministerul Resursei Umane, cu atributii legate de Munca, Sanatate si Educatie, Ministerul de Interne, Ministerul Justitiei, Ministerul Agriculturii si Mediului, Ministerul Apararii Nationale si Ministerul de Externe.

Mai mult, PNL propune si diminuarea numarului de agentii guvernamentale, de la aproximativ 120, cate sunt in prezent, la 30, impreuna cu reduceri "substantiale" de bugete ale unor institutiilor publice a caror finantare a fost crescuta "din ratiuni politice" si reducerea bugetelor Camerei Deputatilor si Senatului.

Nu in ultimul rand, PNL doreste "eliminarea sinecurilor clientelei portocalii" prin concedieri si disponibilizari masive, efectuate cu prioritate si cu respectarea criteriilor de competenta, din randul functionarilor aparatului administrativ central si local."

Informatie ajutatoare: in 2008 Tariceanu avea 224 de agentii guvernamentale. In 2009 s-a redus numarul la 120.

Adica noi suntem destepti si onesti pana ajungem la aritmetica, cand brusc devenim muci.
solmar
QUOTE (HalbaSus @ Jul 10 2010, 10:47 PM) *
EBa e doar o fata... singura ei vina e ca e fiica lu' tat'so (eu sincer nu cred ca ea a zis "tati, tati... vreau sa intru in politicaaaaaaaaa... pleaseeeee"... eu cred ca ea era mai fericita daca era lasata in pace sa se pitziponceasca prin bamboo 'n stuff... cred ca a fost ambitia lui "tati" sa isi vada fiica calcandu-i pe urme). Ahhh... si are niste gusturi oribile in privinta masinilor.

EBa era doar o fata cand facea figuratie in bambu.

Cand a intrat in PDL a incetat sa mai fie o inocenta. Care-a fost primu cu ideea? Ea, tac'so, ma'sa, unchiu' Mirciulica... e mai putin important. Dar devenise, de desteapta ce e ea, un magnet pentru presa si decat sa-l faca zilnic de cacao cu lapte, tac'so a hotarat s-o scoata de pe scena politica din Romania. Putea s-o tina bine merci in tara, dar duduia ar fi avut mult prea mult timp liber si presa s-ar fi delectat cu un asemenea izvor nesfarsit de gafe. Putea s-o trimita la bunici... dar acolo nu e bambu, si-ar fi trebuit sa umple timpul cu carti, internet si daca citea ii crestea IQ-ul si nu te mai poti intelege cu fiara.

Asa ca mr Farter a hotarat s-o trimita afara. Acolo se vorbeste alta limba, nu-ti dai seama instantaneu daca fata e tantalaie sau daca a lipsit la limba romana. Daca aia vorbesc engleza, tu zici ca ai studiat rusa... si ai scapat. Mai zici un hau du iu du. Fain, tenchiu... Nais uetar autsaid. Letz smoke a sigaret! Si gata conversatia. Mai strecori ca ai fost la Paris, ce misto e in Italia, mama ce yacht meserias are un prieten de-al tau si gata. Daca te intreaba cineva de Romania ii spui pe bune ca nu stii ca taticu are grija de toate si acasa in familie nu vorbeste politica si ai driblat si subiectul asta. Mai greu ar fi cu interpelarile oficiale, dar acolo ai o armata de consilieri, mai dai un meil in tara si-ti vin subiectele frumos rezolvate chiar cu poze, cu muzica, cu scris (pps).

Si uite asa a scapat de pacoste. Mai ramane s-o marite si dupa aia e treaba lu barbata-su. Cate betii o fi tras el tac'su de nervi bucurie cand a descoperit cu ajutorul presei ce podoaba are la usa!?
GLC120
L-ati rapus pe asimetric si ati trecut la fetita minune care ii face de ras pe europarlamentarii vostri Vadim si Becali ?

solmar
QUOTE (GLC120 @ Jul 10 2010, 11:59 PM) *
L-ati rapus pe asimetric si ati trecut la fetita minune care ii face de ras pe europarlamentarii vostri Vadim si Becali ?


Vezi ca prin postul de mai sus jignesti profund presedintele Romaniei. Din partea ta asta e INALTA TRADARE!

"vostri"???? Eu n-am facut si nu fac parte din nici un partid. Nu-s ai mei. Sunt europarlamentarii tai in aceeasi masura in care sunt si ai mei.

Am trecut la podoaba de EBa pentru ca nici un om cu scaun la cap, fie el si membru PDL, nu poate sa aduca un argument pertinent care sa justifice prezenta ei in PE.

De ce sunt Vadim si Becali in PE? Raspunsul e prea complicat sa-l intelegi din prima. Poti sa razi la prima citire si apoi iti explic si poanta.

Si Vadim si Becali au jucat cartea lui Basescu anii trecuti. Unul pe fata, altul ca pion otravit. Becali n-a stat o luna la mititica degeaba - totul a fost o regie. Ia la mana presa din perioada aia si vei vedea de la ce a distras atentia scandalul Becali. Cu Vadim e putin mai incalcita. Basescu avea nevoie de ceva de la Vadim in perioada in care zgubiliticul a pierdut pragul electoral. A fost o mica tradare atunci, a lui Vadim. Apoi o mana spala pe alta.
T u d o r
Ei nu ca asta e cam prea teoria conspiratiei. Tu daca ai fi in locul lui asimetricu' te-ai incurca cu unul ca Becali? Adica cu unul care te poate da in gat imediat ce i se pune pata? Exemplele sunt nenumarate in lumea fotbalului cea atat de colorata.

Si daca te referi la cazul cu Popoviciu, oare de ce nimeni nu-l mai pomeneste? Din nici un partid, nimeni. Daca ar fi asa de apropiat presedintelui presupun ca orice politician din opozitie s-ar folosi de numele lui la fiecare 2 fraze pentru a-l discredita. Vezi repetarea obsesiva a Elenei Udrea sau a Ebai. Ma tem insa ca Popoviciu e din alta barca, una externa.
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Jul 11 2010, 12:55 AM) *
Ei nu ca asta e cam prea teoria conspiratiei. Tu daca ai fi in locul lui asimetricu' te-ai incurca cu unul ca Becali? Adica cu unul care te poate da in gat imediat ce i se pune pata? Exemplele sunt nenumarate in lumea fotbalului cea atat de colorata.

Si daca te referi la cazul cu Popoviciu, oare de ce nimeni nu-l mai pomeneste? Din nici un partid, nimeni. Daca ar fi asa de apropiat presedintelui presupun ca orice politician din opozitie s-ar folosi de numele lui la fiecare 2 fraze pentru a-l discredita. Vezi repetarea obsesiva a Elenei Udrea sau a Ebai. Ma tem insa ca Popoviciu e din alta barca, una externa.


Arestarea lui Becali n-are legatura cu Popoviciu. Nu e nici vreo mare conspiratie. Vadim a jucat o carte de care avea nevoie Basescu - nu mai stiu exact momentul, la care din alegeri. Dar au fost niste mutari cu totul iesite din comun. Si in momentul in care Vadim era cat pe ce sa ramana pe afara (nu trecuse pragul electoral) tocmai a primit o functie de la Base. Ma opresc aici - cred ca poti gasi pe internet detalii.
solmar
Se intampla in 2008. "În urma trocului parafat și formal, printr-un protocol scris, PDL i-a cedat lui C.V. Tudor funcția de vicepreședinte al Senatului, deținută de Radu Berceanu până la momentul demisiei dinainte de locale, pentru una de secretar și a primit în schimb șefia comisiei economice și un scaun de secretar la Camera Deputaților"
bogcot76
QUOTE ( T u d o r @ Jul 11 2010, 12:55 AM) *
Si daca te referi la cazul cu Popoviciu, oare de ce nimeni nu-l mai pomeneste? Din nici un partid, nimeni. Daca ar fi asa de apropiat presedintelui presupun ca orice politician din opozitie s-ar folosi de numele lui la fiecare 2 fraze pentru a-l discredita. Vezi repetarea obsesiva a Elenei Udrea sau a Ebai. Ma tem insa ca Popoviciu e din alta barca, una externa.


Nu nu , Popoviciu e in toate barcile, de asta sunt toti mucles .......... 36182451.gif Baiat destept. Ca si SOV. Astia nu vor pati nimic in veci, pentru ca au plecat in anii 90 cu totii la drum impreuna si pe urma s-au mai separat, insa trecutul ramane. Ce-ai vrea, sa se dea in gat unu pe altu? Elena Urdea e doar cu Base si de asta o pipaie toti pe cur. Iar EBA e fica-sa, ce naiba.
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Jul 11 2010, 12:55 AM) *
Tu daca ai fi in locul lui asimetricu' te-ai incurca cu unul ca Becali? Adica cu unul care te poate da in gat imediat ce i se pune pata?


In general vorbind, cand doi d'astia grei se pun la masa tete a tete au ceva important de discutat, ca nu prea au timp liber. Si sigur nu vorbesc despre curve, fotbal sau cum a fost in armata decat daca e presa pe aproape. Oare ei n-au telefoane sa-si dea sms-uri? Telefoanele lasa urme si urmele sunt periculoase pentru politicieni. La intalnirile astea de taina se hotaraste cate-un tun. Fiecare isi ia partea si-si tine unul altuia spatele. Ai auzit pana acum
pe unul din astia de e vesnic ministru/parlamentar/ambasador sa scuipe ceva despre Famiglia? Nu, si nici n-o sa auzi. De ce oare tocmai s-a votat "transparenta maxima" pentru averile parlamentarilor?

Inca o observatie de baraj. Tu sa fii Becali si sa ai cateva miliarde.... Oare nu te suna nimeni (asa din prietenie) cu ceva timp inainte sa te avertizeze ca vine potera sa te salte? Sa nu mai zic ca maimuta s-a dus cu masina proprie iar politia l-a escortat. Si ii astepta bine mersi in halat, barbierit... Circ numai bun de vandut ziarele.
GLC120
Aici ai dreptate a fost foarte suspect faptul ca Becali razboinicul era deja barbierit. ermm.gif Si e clar ca exista o conspiratie care distruge tara sistematic, in care sunt implicati toti dusmanii poporului inclusiv Vadim, fanariotii, masonii sau Soliman Pasa.

Norocul este ca exista PSD si PNL precum si o multime de forumisti revolutionari care desconspira imediat orice aranjament al asimetricului si prietenilor lui.

Despre masurile salvatoare nu ziceti niciunul nimic. Cred ca singura dezbatere la revolutie va fi in ce ordine ii impuscati.
klm
Halba, mi se pare normala supararea ta - desi dusa la extrem - majoritatea celor care ne conduc sunt incompetenti; e just sa faci misto de cei care trambitau ca voteaza cu Base ca sa nu revina comunistii la putere; vrei ca Guta sa fie impozitat - si eu, Guta precum si cei care nu platesc acum deloc impozit (nu mai intereseaza ordinea); spui ca scaderile salariilor vor lovi in final tot in mediul privat - eu sunt de alta parere: o sa moara niste intermediari? asa si? sa moara da-i drq, si asa doar capusau societatea, dispar cafenelele 36182451.gif CARE? cele care sunt pline toata ziua? 36182451.gif
Pe de alta parte o sa incep sa fac si eu misto de cei care urlau in gura mare inainte de alegeri ca Basescu este dictator; sa vedem ce a "dictat" dupa ce a fost ales: scaderea pensiilor - CC i-a dat peste bot; parlament unicameral cu 300 de deputati - Parlamentul ii da peste bot; reducerea cheltuielilor in ministere/agentii - Guvernul ii da peste bot; si unul dintre cele mai distractive lucruri: in regimul dictatorial basescian - care a condamnat public comunismul - se infiinteaza Partidul Comunist Roman 36182451.gif.
Halba, prietene, daca tu asta intelegi prin dictatura da-mi voie sa te felicit pentru ca ai uitat repede perioada ceausista iar Venezuela se afla prea departe de noi; asa regimuri dictatoriale tot sa fie smile.gif.
Baby Blues
Hai mai nene ce soarele mamii ei de treba , noi suntem copii? Chiar credeti ca afacerile unora si altora nu se intalnesc la un moment dat si nu se impreuneaza intr-un mod armonios? Hai sa fim seriosi. Pe la puscarie ajung doar cei care supara foarte tare pe unul sau pe altul. Nu ca si astia n-ar merita. Problema este cum ne fraieresc pe noi muciosii. Daca la unele nivele se mai dau capete in gura, suturi in c...e, se mai musca de nas, urechi, etc, asta se intampla ca se mai ciocnesc interesele. Hai sa fim seriosi. Credeti ca in sferele de interes ale PDL-ului (sa zicem) nu exista si oameni ai PSD-ului care sa nu stie ce se intampla? De ce nu se dau in gat? Pentru ca urmeaza ei la carma si s-ar putea sa primeasca acelasi lucru . Asa ca in mare parte se joaca un teatru frumos , bine pus in scena, in care spectatorii (noi) sa creada ca scena este cat mai reala , suturile in c...e dor si capetele in gura lasa sange, cand de fapt astia au aparatori la c...e si manusile sunt dotate cu burete gros.
HalbaSus
klm, in primul rand scaderea salariilor bugetarilor loveste intreg sectorul privat, treaba cu "cafenelele" sau "vanzatorii de tigari" erau niste cum pana mea li se zice... asta... figuri de stili... smile.gif La fel ca si scaderea vanzarilor cu 40% de la bergenbier... teoretic ar trebui sa zic "da-i dreaqului cu poshirca lor, eu oricum nu beau bergenbier". Acest efect se resimte in absolut toate ramurile economiei. Am un prieten care are o firma de IT, instaleaza servere, face retele, audit de securitate, chestii d-astea... Resimte masurile guvernului din plin. Pentru ca clientii lui au din ce in ce mai putin bani de dat pe chestii "nu strict necesare" (gen: un server mai performant, deschiderea unei noi sucursale care sa necesite un nou server, etc).
Deci, nu e vorba ca dispar cafenelele... sau intermediarii... e lovita intreaga economie, ca pana la urma si intermediarul e intermediar intre cumparator si producator, daca lui nu ii merge, crezi ca producatorul prospera ?. E ca si cum ai lovi un om in testicole si ai zice ca "ok, fix acum nu poate sa faca sex, dar in rest sunt convins ca se simte bine" desi respectivul se tavaleste pe jos de durere.

Referitor la Basescu dictator, imi mentin pozitia. OK, nu e la nivelul lui ceausescu, totusi regimul ceausescu s-a cladid pe vreo 30 de ani de dictatura (pentru ca democratia disparuse din romania cam de pe la inceputul celui de-al doilea razboi mondial). Ce inseamna dictatura ? Putere discretionara. Nu are inca majoritate in Curtea Constitutionala (desi credea ca a dobandit-o fix cu vreo 2 saptamani inaintea deciziei prin numirea lui Stefan Minea si alegerea ca presedinte a lui Augustin Zegrean).

Am o intrebare ?
Boc... ar putea sa faca ce vrea ? impotriva vointei lui Basescu ? il crezi in stare ? Raspunde sincer, adica boc, catzelushul lui Basescu si-ar putea oare musca mana care l-a pus in aceasta functie de 4 ori ? Daca nu. Inseamna ca Basescu are control deplin asupra puterii executive care este impartita intre el si boc (care e tot un alter ego al lui Basescu - si daca va aud cu "exista disensiuni si tensiuni intre presedinte si guvern" atunci eu ma retrag din discutie).
Parlamentul... in care PDL a reusit sa obtina o majoritate (destul de) bunicica dupa atragerea PSDistilor... errrm... vroiam sa zic independentilor si udmristitilor, i se va impotrivi vreodata ?
Deci are putere deplina executiva si legislativa. Mai lipseste intr-o oarecare masura cea judecatoreasca, desi a facut tot posibilul in acest sens (ti se pare normal ca presedintele curtii constitutionale acum 4 ani sa fi fost membru cu acte in regula al PDL-ului ?).

Parlament unicameral de 300 de membrii ? Nu cred ca l-a interesat in mod deosebit niciodata. Ahhhh... ca era o masura populara, buna de fluturat prin campania intelectuala.
Condamnarea dictaturii comuniste ? Oh please... de catre un fost securist... stii ceva... din acest moment CONDAMN CU MANIE PROLETARA BAUTUL BERII SI IL CONSIDER O ACTIVITATE TOTAL IMORALA SI INDECENTA ! M-a crezut cineva ?

Deci DA, Basescu isi doreste o dictatura. Intr-o oarecare masura a reusit. Nu e perfecta ? Pai plm, cum vrei sa iasa o dictatura facuta de un betiv ?

Oricum, imi pare extrem de rau ca nu e posibil ca realitatea sa mearga pe 2 variante paralele... stii filmele alea in care arata ce s-ar fi intamplat daca personajul principal facea o anumita chestie, si ce s-ar fi intamplat daca facea alta chestie. Mi-ar placea sa existe o realitate paralela in care sa fie o romanie in care in 6 decembrie ar fi castigat prostanacul iar in cealalta realitate paralela sa fi castigat marinaru'... Si din cand in cand sa se transmita stiri dintr-o realitate in cealalta. Sa vedem cum ar fi fost daca ar fi castigat prostanacul. Eu nu cred ca ar fi fost mai rau. In continuare sustin ca daca iesea Simona Sensual presedinte si il punea pe piticul porno prim ministru tot era mai bine decat acum. Din pacate nu pot dovedi asta, dar nici voi nu puteti dovedi contrariul tongue.gif
Baby Blues
Domle m-au atins la lingurea comparatiile tale cu berea dar si propunerea cu Simona Sensual presedinte. Propun un guvern format din vedete porno pe care-l voi sustine neconditionat. thumbsup.gif Daca s-ar gasi macar o functie de secretar sau consilier personal al vreunui ministru , ma sacrific.
Si ca sa vin si eu ca musca in completare cred ca nu cunoastem regulile economiei de piata si va explic de ce :
Fara intermediari, producatorul va muri 100%. De ce? Pai in primul rand ca si exemplu putem sa mergem la poarta oricarei fabrici din Romania si hai sa vedem daca putem cumpara ceva de acolo sau daca putem cumpara, hai sa vedem ce preturi au distribuitorii. Va asigur ca mai mici decat la poarta fabricii. Intermedierea inseamna aplicarea unui procent al distribuitorului la un pret dat de producator. La prima vedere ni s-ar parea ca pretul va fi mai mare daca avem intermediar dar nu este asa. In primul rand daca fabrica ar avea si-o activitate de distributie, vanzare en -detail, marketing la nivel micro, cresteau automat preturile produsului finit cel putin la un cuantum egal cu pretul distribuitorului. In afara de asta preturile cresteau si mai mult daca producatorul incepea sa in infiinteze in fiecare judet, (tara) filiale care sa se ocupe atat de distributia, vanzarea si marketingul produsului. Asa, aceste ultime lucruri sunt facute de distribuitor si intra in pretul de pe piata pe care producatorul l-ar avea mult mai mare daca ar ar face el singur chestiile astea. Asta nu inseamna ca producatorul nu va avea agenti de vanzari, departament de marketing, etc. Acestia vor vinde direct distribuitorilor si clientilor mari iar partea de marketing se va desfaura la nivel macro si nu la orice magazin in care li se distribuie produsele. De aceea guvernantii nostri nu prea cunosc mecanismele reale ale economiei si plus de asta nu lasa piata sa se autoregleze ci o distrug sistematic.
solmar
QUOTE (Baby Blues @ Jul 11 2010, 04:29 PM) *
Fara intermediari, producatorul va muri 100%. De ce? .....De aceea guvernantii nostri nu prea cunosc mecanismele reale ale economiei si plus de asta nu lasa piata sa se autoregleze ci o distrug sistematic.

Unul dintre cele mai mari riscuri la care te expui ca producator este de a ramane cu facturile neincasate. Prin distribuitor elimini in foarte mare parte acest risc. Plus ca poti sa-ti asiguri un cash-flow regulat daca stii sa-ti joci cartile.
Lucian107416
QUOTE (solmar @ Jul 11 2010, 06:19 PM) *
Unul dintre cele mai mari riscuri la care te expui ca producator este de a ramane cu facturile neincasate. Prin distribuitor elimini in foarte mare parte acest risc. Plus ca poti sa-ti asiguri un cash-flow regulat daca stii sa-ti joci cartile.

nu sunt de acord. riscul neincasarii facturilor se transmite indirect si asupra producatorului, chiar daca exista distribuitor. Stiu ca sunt necesari distribuitorii, dar alta este argumentatia.
T u d o r
In principiu o firma de distributie are deja reteaua formata, agentii de vanzari nu vand doar produsul tau si marketingul se face de asemenea pe toate produsele din portofoliu. Asta reduce costurile de vanzare pentru producator, care in lipsa firmei de distributie ar trebui sa aiba propriul sau departament comercial, propriul marketing, retea de vanzare, masini, etc. Cand aceste costuri se impart la "n" produse valoarea lor pe unitate scade considerabil.
Baby Blues
Si tot asa... Sunt jurist totusi, am si eu limitele mele ... biggrin.gif
Tudor: exista si distribuitori unici, care au interesul sa-si promovoveze produsele pe fiecare gama.
bogcot76
Pana una alta am aflat cum e cu impozitul la masini in Franta - nu e. Deci, JK avea dreptate. Exista doar taxa de inmatriculare si impozit pe locul de parcare daca-l ai - multi au. Adica cum e la noi taxa la primarie. Rahatul ala mancat la ziar a fost propus in Franta anul trecut insa nu s-a aprobat si probabil ca nu se va aproba prea curand. Mea culpa JK.

In Germania inca nu am aflat ca pretenul meu probabil inca plange dupa infrangerea cu Spania.
James Kilowatt
In Franta au avut candva impozit pe masini, insa l-au scos. De acolo au ramas "caii fiscali" francezi, functie de care se calculeaza asigurarile in general. Multi francezi habar n-au ce putere are masina lor: daca ii intrebi cati cai are masina ta, iti vor spun "6 cai" sau "7 cai", adica categoria fiscala. Si mai haios e ca ei se inteleg intre ei asa.... stiu ei ca un "6 cai" o acolo o masina medie, iar un "8 cai" e una ceva mai puternica si mai rapida, pentru ei informatia cu caii fiscali e suficienta ca sa-si faca o idee si de cat de rapid e cazanul.
La belgoizi e cam la fel, insa au si o taxa de drum care e stabilita functie de grupa fiscala. La francezi n-au nici taxa de drum, insa au autostrazi cu plata...

Insa la ei, ca si la belgieni de exemplu, categoria fiscala e stabilita de la inceput, si ramane batuta in cuie pentru masina aia. Un cazan "5 cai" non-euro sau unul euro 6 platesc aceleasi taxe. Nu-ti cumperi un smart si peste 3 ani vine guvernul si declara sa polueaza prea mult si-i mareste taxele de 10 ori. Daca dai ocazia guvernului sa umble la taxe la fiecare noua norma de poluare ai pus-o, or sa inventeze norme in fiecare si si in fiecare zi vor mari taxele.

Propunerea ca sa se bage "taxe functie de poluare" e si prost gandita si mai si exista deja biggrin.gif Una la mana, gradul de poluare e stabilit intr-o procedura standard, iar masinile moderne "trec" testul ala intr-un mod care nu are nimic de-a face cu realitatea.
A doua la mana, o masina care nu merge, nu polueaza. De ce sa platesc taxe si daca tin masina nemiscata in garaj?
Exista accize la benzina... pentru mine alea includ "taxele de poluare".

Olandezii s-ar putea sa aiba impozite pe masini, ca unii dintre ei fac tot felul de inginerii sa le inmatriculeze in strainatate, cum fac romanii cu bulgarii.
bogcot76
QUOTE (James Kilowatt @ Jul 11 2010, 07:00 PM) *
Propunerea ca sa se bage "taxe functie de poluare" e si prost gandita si mai si exista deja biggrin.gif Una la mana, gradul de poluare e stabilit intr-o procedura standard, iar masinile moderne "trec" testul ala intr-un mod care nu are nimic de-a face cu realitatea.
A doua la mana, o masina care nu merge, nu polueaza. De ce sa platesc taxe si daca tin masina nemiscata in garaj?
Exista accize la benzina... pentru mine alea includ "taxele de poluare".


Pai asa e, dar daca tot vor sa bage o taxa capacitatea cilindrica singura nu reprezinta nimic. Macar la poluare exista o diferentiere "mai corecta" cat de cat. Discutia cu masina nemiscata in garaj e valabila si pentru taxa de drum oriunde in Europa unde exista, insa cum ai vrea sa faca? Eventual sa ia in calcul si numarul de km pe an. teehee.gif Si parca vad in Romania afaceri la negru cu datu kilometrajului inapoi.

Ca paranteza, i-am auzit pe foarte multi ca nu inteleg cum nemtii nu au taxa pentru autoturisme pe autostrada si totusi se descurca. Pai da, da pretul per litru e cam cu 20-30 centi mai mare ca in Austria de exemplu. In final cred ca iesi mai scump mai ales ca acolo toci benzina nenica ca poti sa o arzi cu cat vrei pe multe portiuni.
Lucian107416
Pentru mine lucrurile sunt clare. Taxa de poluare trebuie inclusa in pretul carburantului in functie de clasa de poluare( adica un Euro 2 arunca noxe mai urate decat un Euro 4 in atmosfera dintr-un litru de benzina). Teoretic este ideal sa taxezi asa, insa este impracticabil deocamdata modelul. adica litrul de benzina ar trebui sa aiba pret diferit pentru un gold 6 fata de un litru pentru Dacia 1300. Pentru ca restul modelelor sunt idioate de-a dreptul, as alege acum doar modelul cu taxa anuala pe clasa de poluare si o taxa fixa in pretul carburantului. Dupa ce nu va mai exista moneda fizica si plati cash, probabil ca lucrurile se vor schimba si in domeniul taxelor si impozitelor.
James Kilowatt
Un sofer "eco" cu o masina euro 2 arunca mult mai putine noxe decat un inecat cu euro 5. Nu ar fi si mai normal sa taxam asa la modul ideal?
Un dizal arunca mult mai multe taxe decat un benzinar la aceeasi norma de poluare, si tot nu la fel e taxat.

Taxarea functie de clasa de poluare (care repet, nu exista nicaieri din cate stiu eu in afara de Romania) e o cutie a pandorei, da ocazia guvernului sa schimbe taxele zilnic.

Ca o masina a fost incadrata intr-o clasa de taxare si functie de poluare atunci cand a fost lansat modelul, sau cumparata, e altceva, insa cand iti cumperi o masina iti faci niste calcule si nu e frumos sa vina guvernul si sa le arunce in aer.

Cel mai prost lucru e impredictibilitatea fiscalitatii, asta e in stare sa sperie oricine are un ban de cheltuit/investit. Daca vrei sa fii sigur ca in loc sa imi bag banii la Mamaia ii bag la Cannes, da-mi impresia ca umbli la taxe asa cum iti tuna...
Lucian107416
QUOTE (James Kilowatt @ Jul 11 2010, 10:42 PM) *
Un sofer "eco" cu o masina euro 2 arunca mult mai putine noxe decat un inecat cu euro 5. Nu ar fi si mai normal sa taxam asa la modul ideal?

Fiecare sofer arunca mai putine noxe conducand un euro 5 decat conducand un euro 2. Restul sunt speculatii.

Clasa de poluare reprezinta capacitatea de filtrare a celor mai nocive elemente. Mi se pare normal sa se taxeze diferit. Am zis ca-mi pare mai normal modelul cu taxa inclusa in pretul carburantilor. Din punctul meu de vedere aceasta taxa trebuia sa existe(chiar marita progresiv) pentru a incuraja tehnologii alternative. Randamentul motoarelor cu ardere interna e o palma pe obrazul stiintei, de ex.
De acord in ce priveste stabilitatea sistemului fiscal, dar nimeni nu-ti poate oferi garantii timp de 10 ani pentru ca asa ti-ai facut tu calculele. Sigur ca schimbarile radicale ale nivelului taxelor ar trebui evitate si , in particular, ce s-a intamplat in romania e o grosolanie fara margini. Ce sa spun, penalizati la vot daca se poate. Eu am incetat sa votez de cativa ani buni tocmai pentru ca sunt convins ca nu se poate.
T u d o r
Cred ca taxarea pe norma de poluare e importanta in Romania. Aici parcul auto e foarte invechit si daca nu incurajezi inlocuirea masinilor din anii '70 cu unele macar din '90 n-ai facut nimic. JK, daca mergi acelasi nr de km cu un noneuro si cu un euro 5 n-ai cum sa poluezi la fel. Daca bagi taxa asta doar in benzina nu faci altceva decat sa incurajezi rablele care sunt cu duiumul pe soselele de la patrida. Si daca-mi amintesc eu bine diferentele de emisii intre norme sunt uriase, n-ai cum nici sa te apropii cu un E5 forjat la blana de un E2 la ralanti.
Lucian107416
QUOTE (Lucian107416 @ Jul 12 2010, 12:17 AM) *
Fiecare sofer arunca mai putine noxe conducand un euro 5 decat conducand un euro 2. Restul sunt speculatii.

Mda, trebuie sa mai completez smile.gif Masinile sa fie similare la capacitatea cilindrica si mod de utilizare. Ca nu cred eu ca Tico-ul meu Euro 1 polueaza mai mult ca un S65 AMG de ultima generatie biggrin.gif
G e o r g e
@lucian , poate ca nu , dar d'aia trebuie o metoda combinata.
eu ti-am zis : tribeca 3.6 polueaza cat 2 loganuri 1.4 dar plateste impozit cat pentru 100 .
GLC120
ce se intampla aici, am luat o mica pauza pentru finala de aseara si voi ati trecut la masini. Nu-l mai injura nimeni pe asimetric de 24 de ore unsure.gif

Deci reluam subiectul. Speranta nu moare niciodata la romani si acum avem in sfarsit o masura care va relansa economia si va tripla veniturile lui solmar. Mircea Geoana a gasit solutia finala. Se vor inregistra pepenii de Dabuleni la OSIM.
HalbaSus
QUOTE ( T u d o r @ Jul 11 2010, 11:39 PM) *
Cred ca taxarea pe norma de poluare e importanta in Romania. Aici parcul auto e foarte invechit si daca nu incurajezi inlocuirea masinilor din anii '70 cu unele macar din '90 n-ai facut nimic. JK, daca mergi acelasi nr de km cu un noneuro si cu un euro 5 n-ai cum sa poluezi la fel. Daca bagi taxa asta doar in benzina nu faci altceva decat sa incurajezi rablele care sunt cu duiumul pe soselele de la patrida. Si daca-mi amintesc eu bine diferentele de emisii intre norme sunt uriase, n-ai cum nici sa te apropii cu un E5 forjat la blana de un E2 la ralanti.


Cred ca ceea ce vrei tu cu adevarat este inspectie tehnica mult mai severa si care sa nu poata fi trecuta cu spaga. Pentru ca vorbind "treehugeristic" daca ai un golf I non-euro, si nu il schimbi atunci "amprenta de carbon" (ce nume cretin) pe care o lasi e mai mica decat daca iti iei un prius nou-nout. Pentru ca producerea priusului, transportul materialelor, etc, produc mai mult codoi decat daca circuli cu golful de 20 de ani. Ceea ce cred ca vrei tu este ca masina din spatele tau (fie ea golf, fie prius) sa aiba frane si sa se opreasca cand te opresti si tu... preferabil fara ajutorul portbagajului tau.

QUOTE
Cel mai prost lucru e impredictibilitatea fiscalitatii, asta e in stare sa sperie oricine are un ban de cheltuit/investit. Daca vrei sa fii sigur ca in loc sa imi bag banii la Mamaia ii bag la Cannes, da-mi impresia ca umbli la taxe asa cum iti tuna...


Stii in cat timp s-a trecut de la TVA de 19% la 24% ? in fix 3 zile... suficient timp sa se acomodeze toata lumea.
GLC120
QUOTE (G e o r g e @ Jul 12 2010, 09:13 AM) *
eu ti-am zis : tribeca 3.6 polueaza cat 2 loganuri 1.4 dar plateste impozit cat pentru 100 .


sula are o mare legatura cu prefectura. Dar ce conteaza, mama lui de asimetric! Mi-a trebuit mie masina de lux, ca sa dea bine pe forum! Mai vine si intretinerea acum. blink.gif
Baby Blues
Recunoscand ca l-am votat pe matrozul asimetric, nu ma pot abtine insa sa nu-l injur. Incep sa inclin ca am gresit dar asta-i viata. Pe seama lui Boc nici n-are rost sa ma enervez. Ca sa fiu cinstit totusi tre' sa recunosc ca s-au luat cateva masuri bune dar prea putine. Cum ministrii ca Berceanu si Videanu, elena Udrea etc, slabe sanse. Cred ca singurul ministru ca lumea este V.Blaga , care la inunddatiile asstea chiar a stiut sa se mobilizeze bine. De altfel si echipa lui manageriala de la minister este formata din profesionisti si aici ma refer la secretarii sai de stat Fatuloiu si Tutilescu (care va pleca pana la urma)
Uitandu-ma in partea ailalta la Geoana, Voiculescu si alti lideri marcanti ai politicii romanesti iar ma intreb : Astia erau alternativa? Nu cred ca aia sau astia sunt mai destepti si nici nu cred ca aveam mai multe sanse pe criza asta cu vreunul din ei asa ca revin la vorba mea ca toti sunt o apa si-un pamant.

Vorbind de masini, cred ca singura posibilitate reala de taxare corecgta a acestora ar fi o combinatie intre accizele din carburanti si o taxa pentru poluare aplicata atat conform emisiilor date de cartea tehnica a masinii dar si de o inspectie ITP corecta. Daca vrei sa taxezi luxul taxeazal in functie de pretul masinii la achizitie ( care oricum se face ), nu in functie de capacitatea cilindrica.
solmar
QUOTE (GLC120 @ Jul 12 2010, 10:32 AM) *
ce se intampla aici, am luat o mica pauza pentru finala de aseara si voi ati trecut la masini. Nu-l mai injura nimeni pe asimetric de 24 de ore unsure.gif

Deci reluam subiectul. Speranta nu moare niciodata la romani si acum avem in sfarsit o masura care va relansa economia si va tripla veniturile lui solmar. Mircea Geoana a gasit solutia finala. Se vor inregistra pepenii de Dabuleni la OSIM.


GLC, tu esti sanatos? Tu recitesti ce scrii sau gandurile iti izbucnesc cu putere, degetele nu te mai asculta si trebuie sa scrii repede pe forum orice aberatie iti strafulgera prin creier? E a nu stiu cata oara cand ti-o ceri. Si daca o ceri e pacat sa nu ti se dea.

Vrei neaparat sa te contrezi cu cineva? Esti sub papuc acasa si simti nevoia sa refulezi pe forum. Acum ai vreo problema cu veniturile mele? Ai o problema cum calca Lucian107416 pedala de ambreiaj? Ai o problema cu Halba, cu klm te-ai contrat... Trebuie sa ne demonstrezi fiecaruia cate ceva si noi nu stim. Ai ceva frustrari ca nu te baga lumea in seama? Da-ti un refresh la varsta si afla ca nu te mai joci cu copii. In consecinta afla intai care e problema ta si daca nu-ti convine ce afli reproseaza-le asta parintilor, nu noua.

Spre deosebire de discutii abstracte eu ti-am dat un caz concret. Daca nu-ti convine e pur problema ta. Acum bati campii cu PSD/Geoana desi ti-am spus de cateva ori ma lasa rece subiectul. Bati campii cu gratie desi n-ai reusit sa delimitezi stanga de drepta.

Ti-am dat ocazia sa demonstrezi ca ai "balls". Ai dovedit ca n-ai.

Probabil ca daca nu te autosedezi o sa adopt si eu atitudinea generala "nu e bine sa te pui cu nebunul, ca are resurse nelimitate" si o sa te ignor si eu.
GLC120
solmar, asa mult ti-a luat sa gasesti raspunsul ? Imi cer scuze ca m-am enervat in timp ce tu esti calm, relaxat si spiritual. 36182451.gif

Alternativa la Basescu si Boc era Geoana si ceata lui. Adica era alba sau neagra. Nu e ca la masini, poate firma, poate leasing poate chiar Forester..... Si daca ai balls combate singur, tot iti faci echipa doar doar te mai scoti cateva posturi.

Mi-e frica sa fac pariu cu Foresterul, sunteti mai multi, poate o luati la comun..... si nici nu stiu ce inseamna "trollii". Ai ceva impotriva daca m-am speriat ? 39110506.gif

Tot din cauza nervilor, trebuie sa remarc postul de mai sus al lui baby blues care este foarte rezonabil si care demonstreaza ca se poate combate si civilizat. Iar cine NU l-a votat pe Geoana are dispensa.... si poate sa-l injure pe Basescu (maxim 3 ori in 24 ore).
solmar
GLC pai tu ai propus pariul, tu te dai inapoi? Asa-i sta bine voinicului?

PS I know something you don't know!
HalbaSus
QUOTE (solmar @ Jul 12 2010, 02:38 PM) *
Probabil ca daca nu te autosedezi o sa adopt si eu atitudinea generala "nu e bine sa te pui cu nebunul, ca are resurse nelimitate" si o sa te ignor si eu.


Referitor la GLC ai 2 variante care sa functioneze...
Prima varianta de anihilare a unui troll e asta.
Fiind un pic homofob... eu am preferat a doua varianta... Ignore... e mai simplu biggrin.gif
solmar
Halba,
multam fain, merg ambele, le-am incercat. Dar cateva firimituri odata la doua trei zile tot trebuie sa-i dam sa nu moara de foame.
GLC
tu nu esti troll inca, esto o banala lipitoare de forum. Urmatoarele firimituri miercuri sau joi. Daca uit striga.. Oricum daca uit, nu-i bai. Te satisfaci si singur.
PS1 I know something you don't know!
PS2 Ai grija de tine, maine e marti 13.
GLC120
QUOTE (solmar @ Jul 12 2010, 04:48 PM) *
PS1 I know something you don't know!
PS2 Ai grija de tine, maine e marti 13.


Referitor la jigniri este evident ca pe acest forum nu exista nici o limita, suntem o gasca imparabila care ne permitem orice. Trecem peste asta.

Dar cele de mai sus sunt amenintari in toata regula. Rog pe cineva responsabil sa isi dea cu parerea. Nu baietii destepti care ignora de 3 luni dar continua sa le "ia drept in freza" si raspund la fiecare doua zile sau trei posturi.

In mod normal combatul trebuia oprit de mult pentru inferioritate tehnica.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.