Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Comparatii
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
klm
CITAT(bogcot76 @ Jun 18 2010, 09:47 PM) *
Iar legea nu ne permite sa cumparam aparatura direct din Germania.
[...]
Concret, cineva cu un salariu brut de 1000 euro sa zicem, plateste 5,5% la sanatate. Nu confundati cu CAS-ul - aia e altceva. 5.5% din acest salariu de 1000 de euro inseamna cam 55x12 = 660 euro pe an.

Legea romaneasca nu permite achizitionarea din spatiul european?! Daca nu ma insel asta e o incalcare a aquis-ului si cred ca merita anuntate institutiile comunitare.
Ca sa iti dau un exemplu: faceam anumite cumparaturi dintr-un magazin on-line din Franta care livra marfa pe teritoriul intregii UE; un "afacerist" roman a cumparat o franciza pentru Romania unde vindea aceeasi marfa la mult mai mari ca in Franta; dupa refuzul scris al magazinului francez de a mai livra in Romania pe motiv ca exista franciza si toate cumparaturile in Romania se vor face de acolo, dupa un alt refuz in urma explicatiilor pe care le-am dat in legatura cu preturile am contactat [imi pare rau insa nu-i mai stiu denumirea] o institutie frantuzeasca ce se ocupa cu astfel de situatii, le-am atasat discutia iar in maxim 1 luna am primit un raspuns de la magazinul francez in care ma invitau sa reluam colaborarea in aceleasi conditii de pana la deschiderea francizei din Romania; si astazi un articol care in magazinul frantuzesc costa 10 eur (reducere de la 21) costa in cel romanesc 128 lei (reducere de la 150).
Cat despre a 2-a parte a mesajului citat vreau sa fac precizarea ca pentru un angajat se plateste 10,7% pentru sanatate (mai da si angajatorul 5,2%) deci la 2.000 lei (media/tara) contributia va fi 200 lei/luna, 2.400 an; nu pot spune daca e mult sau putin insa cu o asigurare privata la care platesti jumatate din banii aia ai parte de servicii mult mai performante de prevenire.
bogcot76
1. Daca vrei sa cumperi aparatura direct din Germania de la Olympus sau de la oricare firma ti se raspunde sec : aveti reprezentant in Romania, cumparati de la el.

2. Care asigurari private in Romania? Te referi la abonamentele alea ale companiilor? Alea nu sunt asigurari private. In Romania nu exista asigurari private in adevaratul sens al cuvantului. Da-mi un exemplu concret si o sa-ti demonstrez ca te inseli.

3. 2400 lei pe an inseamna chiar mai putin decat am calculat eu in exemplul dat. Asa ca nu faci decat sa intaresti si mai mult ceea ce am spus acolo.
ozz86651
QUOTE
5.5% din acest salariu de 1000 de euro inseamna cam 55x12 = 660 euro pe an.


Comparativ la cost, o asigurare bunicica in USA cost vreo 15.000$. Pe an. Stiu, Romania e de 3 ori mai ieftina, dar nu de 20 de ori.
Baby Blues
bogcot76: Nu se pune problema sa te pun in aceiasi oaala cu tot sistemul medical romanesc. Departe de mine gandul de- judeca pe cineva fara nici macar sa-l cunosc. Cinste tie pentru ca ai facut cum ai spus mai sus. In chimb experientele mele in sistemul medical romanesc, ma fac sa spun ca este foarte putred in sensul in care pe unde m-am dus am aruncat cu bani in stanga si-n dreapta iar calitatea de cele mai multe ori a fost jenanta. Sa-ti dau exemplul negativ al spitalului din Buzau, unde am internat-o pe bunica mea cu fractura la piciorul stang iar dupa o operatie a facut la scurt timp din pacate o pareza. A fost mutata la neurochirurgie unde a trebuit sa platim cu 70 de lei o ingrijitoare/ zi deoarece spitalul n- o ingrijea , adica n-o spala , schimba , hranea, etc. In afara de conditiile infecte si tratamentul aproape de zero, toti banii dati medicilor , asistentelor, ingrijitoareleor s.a.m.d, precum si toate medicamentele , si celelalte lucruri luate (pansamente, branule, vitamine injectabile, etc. ) au intrat in buzunarul sistemului medical romanesc (la negru) indiferent ca e vorba de farmacii, doctori, asistente, etc. dar fara sa aduca un plus de calitate actului medical. Cand bunica a decedat oricum n-au mai contat banii dar a ramas gustul amar.
Am avut si o singura experienta placuta la Spitalul Militar din Bucuresti, unde am operat-o pe sotie dar banii pentru operatie, asistente, etc tot i-am dat dar parca mai cu inima larga atat timp cat toata lumea s-a purtat ok.
Eu si sotia avem un venit net de 5000 lei si te rog sa calculezi cat platesc lunar sau anual la stat si -ti spun ca n-am luat timp de 10 ani medicamente c-o valoare mai mare de 500 lei . Unde sunt restul banilor sau macar de ce nu primesc un serviciu medical corespunzator de banii acestia, atunci cand am nevoie.

Din pacate singura rezolvare in acest sistem medical corupt pana in maduva oaselor si foarte neperformant este tot sistemul privat si asigurari medicale private care sa se faca in sistem concurential si sa aduca o imbunatatire concreta. Dar atat timp cat sistemul medical privat este o capusa pe spatele celui de stat, cand la privat faci doar analize si consult si la spitalul de stat te operezi (deci medicul foloseste infrstructura statului , a noastra, pentru a lua bani) nu vad vreo iesire din situatia asta. Te duci la spital pentru un consult iar medicul te cheama la el la cabinetul particular iar cand vine vorba sa te opereze, mergi la spital cu infrastructura statului si-ii mai dai si bani (in buzunar). Culmea nesimtirii am vazut-o la Maternintate unde am inteles ca exista niste rezerve dar sunt ale unor doctori si doar cu ei poti vorbi sa le poti folosi. Incercand sa-i gasesc sotiei una, am aflat stupefiat ca de fapt sunt rezerve din patrimoniul spitalului dar "aranjate" de medici pe banii lor iar daca vrei sa ai un loc acolo tre' sa platesti cateva milioane bune aceluiasi medic dar fara chitanta, etc. Pai asta nu-i marlanie ? Adica e ca si cum eu mi-as lua o cladire a statului as amenaja-o, mi-as deschide un magazin, n-as plati nimic la stat si toti banii incasasti ii bag in buzunar. Asta-i taxa de smecher. Aste-s exemple vis-a-vis de probleme cu care m-am intalnit si le-am observat usor. Nu vreau sa maa gandesc ce se intampla in spatele sistemului medical romanesc, la achizitii, etc. Cam asa se intampla prin toate sistemele de stat din Romania, ca e vorba de educatie, ca e vorba de administratie, etc. Ma repet dar hai sa ne uitam in curtea unui spital din Romania si hai sa vedem expozitia de masini de lux. Pai cum daca sistemul medical este falimeentar angajatii au super masini ? Cum spuneai si tu, de ce Colegiul medicilor functioneaza asa cum functioneaza si este o institutie paralela cu justitia ? De ce functionarii publici sau restul oamenilor sunt judecati conform unor legi iar medicii dupa altele? De ce la politist banii primiti pentru c-a facut ceva se numesc spaga iar la medici se numeste "atentie". Pe politisti, procurori, functionari, etc, ii rastignim public daca se afla ca iau spaga iar pe medici ii intelegem? Cate cazuri de medici condamnati cunoasteti pentru neglijenta in serviciu sau cate cazuri de medici cunoasteti ca au fost arestati pentru spaga? Aproape de zero!
bogcot76
@Baby Blues

Cunosc problema foarte bine si daca o sa revezi posturile mele de la inceput o sa vezi chestii si mai sinistre. Garda de garda ma confrunt cu orori facute de alti confrati pe care nu-i apar deloc. In special in tara e jale jale. Ce nu inteleg e de ce familia respectiva stie perfect ca aia au gresit, insa de multe ori sunt doar multumiti ca are cine sa repare tampeniile facute de aia. Stiu ca colegiul medicilor in afara de a lua o gramada de bani de la noi nu face mai nimic, insa exista si calea justitiei. Numai ca vezi tu, justitia asa cum spuneam, e ca sistemul medical si ca mai orice in tara asta.

Problema mea cea mai mare (a mea personala) este insa aceea ca sistemul actual si conditiile date nu imi permit sa imi desfasor activitatea la standarde civilizate. Din toate punctele de vedere. Eu nu fac ce fac animalele alea. De gresit oricine poate gresi si poate am gresit si eu insa poti fi sigur ca fara voie. Si de aceea spun, ca pentru mine personal lipsa finantarii sistemului e una din problemele importante. Nu am puterea sa ma duc sa-l iau de gat pe animalul ala de la Buzau ca as face-o, crede-ma. Cei care trebuie sa o faca sunt din aceeasi cloaca.

QUOTE (ozz86651 @ Jun 19 2010, 09:53 AM) *
QUOTE
5.5% din acest salariu de 1000 de euro inseamna cam 55x12 = 660 euro pe an.


Comparativ la cost, o asigurare bunicica in USA cost vreo 15.000$. Pe an. Stiu, Romania e de 3 ori mai ieftina, dar nu de 20 de ori.


Pai vezi. Eu sustin in continuare ca lucrul asta nu le permite celor care se comporta cum se comporta sa faca asta. Insa, pentru mine si altii care vor cu adevarat sa faca treaba aici, asta e o problema.
Baby Blues
Am citit ce-ai scris si sunt de acord cu ceea ce ai anuntat si stiu ca mai exista inca in toate sitemele astea din romania , oameni care fac treaba pentru care sunt platiti si inca ceva pe deasupra. Din pacate restul jigodiilor de pe langa ei ii vor sfasia prin rapacitatea pentru privilegii, bani, putere, etc, pana cand facanduli-se lehamite, acestia ori vor cadea in capcana lor ori vor pleca ori se vor resemna si vor fi indiferenti.
Tare mi-e ca din pacate nu vor putea sa schimbe ceva in tara asta.
GLC120
QUOTE (bogcot76 @ Jun 18 2010, 09:47 PM) *
Trage de mai bine de un an un prieten de-al meu sa vin in Franta pentru ca nu au gastroenterolog in spital. Si repet, privatul in Romania e egal cu aproape zero. In afara de niste analize si de niste interventii minore altceva nu se face in privat.


bogcot, sunt mai multe aspecte aici.
- din ce scrii pe aici inteleg ca esti printre doctorii dedicati, care isi fac treaba din pasiune. Datorita acestora reusim inca sa supravietuim cu acest sistem de sanatate usor prabusit.
- nu e adevarat ca privatul este aproape zero. Unele "meserii" se fac mult mai bine in privat, din toate punctele de vedere. Nu exista nici un argument sa spui despre Gastro ca nu se poate face in privat.
- cu plecatul din tara este o alta problema pentru noi, sau oportunitate pentru personalul medical, foarte mare. Este decizia fiecaruia. Evident ca un om sanatos la cap care vrea sa-si faca meseria cu pasiune, fara sa ia bani/diverse de la pacienti, va fi greu sa traiasca in Romania cu 1000 RON pe luna. Dar nu imposibil, daca este ajutat de familie!
- pe langa conditiile precare, in spital te lovesti si de problemele de personal. Seful este de multe ori un stapan de plantatie. Ca sa nu discutam de mari ""doctori"" care sunt sefi de sectie la doua spitale de stat si directori la nu stiu ce policlinica privata. Oameni capabili frate, normal ca au bani de masini de lux. Normal ca nu poti sa te lupti cu ei indiferent ce grozavii se intampla prin spital. Salariile, ca si la profesori nu au legatura cu performanta, tot felul de nulitati paralele cu medicina castiga dublu sau triplu decat un tanar competent, pentru ca sunt medici primari (fix o formalitate ca si gradele de la profesori) si pentru ca au 53 de ani !! Cu cat sunt mai paraleli cu atat sunt mai obedienti si mai atasati de seful atotputernic. Sa vedem cine se poate lupta cu o astfel de gasca.

Daca tu ai gasit un spital ca lumea si un colectiv adevarat unde poti sa faci medicina fara ce ceri nimic pacientilor, bravo tie! Cu cei care ofera diverse atentii fara sa le ceara nimeni, e mai delicat. Nu se va schimba situatia prea curand.

Daca spitalul de stat e doar unul din locurile de munca, sau din sursele de venit, e altceva.
klm
CITAT(bogcot76 @ Jun 18 2010, 08:47 PM) *
Chiar azi am avut o discutie agresiva cu niste colegi care imi bateu apropouri ca vreu sa investighez un pacient dupa standarde mai vestice pentru ca mi-a dat ala spaga. In realitate era un amarat caruia i-am dat si bani de tren inapoi catre Giurgiu.

Sincer sa fiu, mi se pare mai condamnabil sa iei spaga de la cineva care castiga pana in 1.000 lei/luna: astia muncesc apoi ca niste sclavi pentru ca raman restanti 2-3 luni la intretinere dupa ce "s-au cautat"...
Rebel
Eu chestia asta cu spaga o vad cu doua taisuri.

Daca nu ati da niciunul spaga atunci s-ar schimba situatia. Saptamana trecuta ma uitam la un cersetor (da, sunt si aici cu o pancarda pe care scrie" Homeless, hungry, please help, bla, bla); nu-i da frate nimeni nimic. Dupa o saptamana de stat in soare la intersectie a disparut homeless-ul. Sa mentionez ca era in jur de 25 de ani, vajnic si bun de munca?

Inteleg ca stramtorat si speriat de boala, omul face orice, da, ca deh trebuie sa scape, sanatatea este primordiala, dar este strigator la cer. Stau si ma gandesc care ar fi solutia unui cerc atat de vicios?

Statul roman ar trebui sa isi revina, Romania este de 20 de ani pe drumul gresit, talharita si siluita financiar de tot felul de hoti si smenari, multi veniti din tari straine...

In plus, o lege care ar preveni taxele la aparatura medicala si ar interzice vinderea ei pe teritoriul Romaniei cu un pret mai mare decat in alte tari EU. Adica suntem in EU doar pentru avantajul altora?

Mama ce "colonoscopie" le-as face eu multora cu aparatura "Tepes"...
Baby Blues
Acum cateva zile vorbeam cu-n prieten ,care acum vreo 2-3 ani s-a operat printr-un spital din Bucuresti cu staif, la o anumta doamna doctor. Avand in vedere boala pentru care s-a cautat, a putut pleca de cateva ori de acasa pana cand s-a operat, in perioada de investigatii. Mi-a povesti ca doctorita lui n-a luat niciun ban . Da ! Ati ramas blocati? Nu lua nici un leu ci lua doar ... produse. Cica il intreba in momentul in care se reinterna ce i-a mai adus . Baiatul asta stiind ca femeia lua orice , i-a adus vin de Pietroasele, branza , Carnati de Plescoi, etc, etc si mi-a povestit ca doamna docctor avea in cabinetul ei (intr-un vestiar) o adevarta "alimentara" dupa o zi de lucru. Mi-a zis ca a evaluat din ochi produse de ordinul milioanelor de lei zilnic.
In sfarsit, ideea in sine a fost foarte amuzanta si chiar ne gandeam ce face doctorita cu atatea produse si singura solutie care ne-a venit a fost ca le vinde la vreun magazin , caci altfel nu vad cat putea sa manace ea si familia ei. confused.gif

Rebel: Vezi ca teapa sa fie de prun. Vor fii betivi mai putini iar lemnul e destul de bun . teehee.gif
ozz86651
QUOTE
Mi-a povesti ca doctorita lui n-a luat niciun ban . Da ! Ati ramas blocati?


Hai ma ce naiba, e plin de doctori in Romania care: nu cer bani, cu care trebuie sa te lupti sa-i bagi ceva in buzunar, sau care accepta bani dar nu conditioneaza actul medical de bani.
Ce dracu ca nu-s eu cel mai norocos cu tangente cu spitalele si doctorii.

Din pacate sint FOARTE multi pe dos... dar nu e nici o uimire daca cineva nu pretinde bani, e banal.
Baby Blues
QUOTE (ozz86651 @ Jun 21 2010, 11:57 PM) *
QUOTE
Mi-a povesti ca doctorita lui n-a luat niciun ban . Da ! Ati ramas blocati?


Hai ma ce naiba, e plin de doctori in Romania care: nu cer bani, cu care trebuie sa te lupti sa-i bagi ceva in buzunar, sau care accepta bani dar nu conditioneaza actul medical de bani.
Ce dracu ca nu-s eu cel mai norocos cu tangente cu spitalele si doctorii.

Din pacate sint FOARTE multi pe dos... dar nu e nici o uimire daca cineva nu pretinde bani, e banal.


Doar am povestit ceva amuzant. In schimb experientele mele cu spitalele sunt foarte sumbre.
James Kilowatt
Experiente dure cu spitalele poti avea oriunde.
Un coled de-al meu a fost dus cu salvarea la spital, cu simptome de infarct. A asteptat 4 ore inainte sa-l vada un doctor, in Bruxelles.
Cel mai bine e sa nu te imbolnavesti...
solmar
Citeam ce scria bogcot76 mai deunazi cu biletul de tren pana la Giurgiu.

E un exemplu trist. Probabil ca nu e singurul, citeam prin alte parti de un doctor care a luat spaga de la pacientul A si a cumparat medicamente pentru pacientul B care n-avea cu ce... sau ca isi aduc un necesar de medicamente de acasa. Asta e un comportament gresit, nu e datoria medicului sa subventioneze un spital/o sectie care este prost manageriata sau prost aprovizionata. In primul rand ca astfel de gesturi nu pot fi universal valabile si doi: nu toti doctorii gandesc/se comporta la fel. In al 3-lea rand ce faci cand dai ultima pastila sau ti se fura si urmatorul pacient moare din cauza asta? Esti vinovat de moartea acestuia? Poate in ultimul rand salariul/veniturile licite ale unui medic nu ajung pentru a repeta acest gest la nesfarsit. De cate ori poti scoate cate 10-20 lei din buzunar intr-o luna? Ca doar nu e o tigara sa zici ca faci economie la un cui. Probabil doar bogcot76 poate raspunde in cunostinta de cauza.

Cel mai bine e sa nu te imbolnavesti...
vali44
Vom avea in curand o a doua revolutie in Romania. Spectrul ei se simte in aer, pe strada, in case si chiar in gandirea oamenilor. S-a pradat tot si oamenii au ajuns la disperare. Imi aduc aminte de orele si zilele revolutiei din 1989. Era aceiasi tensiune, ca acum, peste tot. A fost deajuns scanteia de la Timisoara pentru ca totul sa izbucneasca intr-o mare valvataie, intr-un mare incendiu. Din pacate multi au murit si nu au mai avut ocazia sa vada ca cei care i-au incitat au tradat a doua zi cauza si idealul adevaratilor martiri. Fosta securitatea a fost autoarea morala si materiala a acestei manevre, a declinului ulterior al Romaniei. In haosul instaurat deliberat, de dupa revolutie, membrii mafiei securitatii au jefuit tot ce se putea jefui imediat si au devenit peste noapte stapanii Romaniei.
Unul dintre acestia este chiar actualul nostru presedinte impostor Traian Basescu care inca de pe bancile scolii militare aducea elogii si urale cuplului prezidential Ceausescu si in acelasi timp, in gandirea sa, incepea sa se contureze, ca o panza de paianjen, ceea ce urma sa faca pentru crearea unui sistem de imbogatire personala si distrugere machiavelica a tuturor celor care-l puteau eventual impiedica. In acest sens a construit imaginar un sistem, pe care ulterior l-a pus in practica, bazat pe coruptie si distrugere prin care si-a jurat sa prinda si sa racoleze, in plasa lui, pe cei pe care-i putea insela si distruge ca un demon al raului.
Mai tarziu, dupa ce si-a gasit vocatia alaturi de securitate, a intrata in hora lor si a inceput sa fie apreciat pentru tunurile pe care le dadea mai ales dupa ce a dat foc in anul 1982 la 38 de nave in portul din Rouen (Franta). Indirect, chiar el a confirmat in fata camerelor de luat vederi la 23 iunie 1998 intr-un interviu dat la postul de televiziune Prima TV, in jurul ore 23, ca el este autorul moral si material al acestei diversiuni care a avut loc in dana rafinariei Sholfrancaise unde era amplasata nava Arges pe care o comanda. In acest sens el a declarat, citez : am schimbat ceva in instalatie inainte sa permitem accesul autoritatilor franceze la bord, ceea ce a facut imposibila demonstrarea vinei noastre... Acasa, nu puteam sa nu spun care a fost realitatea...nu puteam sa mint, iar in echipaj erau destui care stiau ce s-a intamplat - am incheiat citatul.
Cariera lui de securist a inceput sa fie benefica regimului comunist, fapt pentru care a fost numit ulterior sef al reprezentantei Navrom la Anvers (Franta) si agent de securitate sub acoperire, functie ascunsa pe care si-a pastrat-o pana in zilele noastre. Imi aduc aminte ca in anul 1986 l-am intalnit la Constanta si am stat chiar de vorba cu el. Avea o privire specifica, sireata, care nu-ti inspira incredere in timp ce ochii ii jucau in orbite evitand sa te priveasca direct. Se spune ca fata omului si privirea sa tradeaza interiorul lui si defineste caracterul acestuia. Ei bine, am citit atunci in privirea lui un om care se ascunde de tot ce spune si de tot ce face incercand sa pareze sau sa ocoleasca intrebarile care nu-i conveneau printr-un zambet bizar sau sarcastic. A fost si este un manipulator ghidandu-se dupa dictonul divide et impera. Din pacate, unii au cazut in plasa acestui paianjen, pe care-l asociez cu cel mai veninos specimen din lume : Vaduva Neagra. Odata prinsi in plasa acestuia, victimele sale au fost muscate si paralizate fara nici o remuscare de acest odios individ.
Betia lui dupa putere si goana dupa avere i-a creiat imagini demoniace, paranoice pe care si le exprima prin viu grai, ca si Hitler, in fata oglinzii inaintea iesirilor lui in public. Din nefericire, tinerii fara cultura si experienta de viata au fost tinta lui principala deoarece a putut sa-i manuiasca mai usor, sa le promita visuri ireale dezvoltate intr-o societate imaginara si asta pentru a-i insela si atrage cu scopul ca ei sa-l urmeze neconditionat si in final sa-l aclame si respectiv sa-l voteze. Paianjenul - Vaduva Neagra - si-a dozat cu minutiozitate cantitatea de otrava si cand tinerii respectivi, imbatati de melodia sirenei aducatoare de moarte si tesatura sireata a Vaduvei Negre, au crezut ca tot ceea ce li s-a spus este real si va fi aplicat in practica, atunci Paianjenul i-a muscat, pe neasteptate, cu paralizanta lui otrava.
Din punct de vedere profesional si educational este de o incompetenta si marlanie crasa si nu realizeaza grotescul declaratiilor sale publice cand in permanenta n-a facut decat sa spuna cuvinte si fraze necontrolate care l-au plasat pe primul loc in topul celor mai neinstruiti si nesimtiti conducatori. Comportamentul si limbajul grosolan si de maidan a lui Basescu de tipul : tiganca asta agresiva si imputita, asculta pasarico vin la tine la birou si o facem, bai caraghiosule, niste gauzari, da muie, constat atitudinea imbecila a unui ministru, hahalerele din partidele de opozitie si multe altele sunt dovezi clare ale modului cum intelege presedintele impostor sa se exprime in public la adresa poporului roman.
Colaborator activ al securitatii, a promovat incertitudinea, jaful, scandalurile politice, extorsiunea financiara, diviziunea si incitarea oamenilor unii contra altora, xenofobia, nepotismul, amenintarea cu dosare penale dupa ce chiar el le-a intins momeala. Totul a devenit pentru el o betie continua care-l fascineaza si ii da imagini halucinante pe care incerca sa le estompeze cu alcool dar care, la randul sau, i-a distrus cu timpul organismul, fiinta si gandirea. In aceste conditii, a devenit mai arogant, mai amenintator si chiar a facut si crize de isterie peste tot, chiar in familia lui.
Familia, pentru el, nu a reprezentat si nu reprezinta decat un capriciu, un refugiu temporar si o institutie unde sultanul este cel care comanda peste tot in timp ce sclavii lui respectiv sotia, copiii, rudele si prietenii nu fac altceva decat sa execute ordinele lui Zeus, nume pe care de altfel il adora.
Si in viata lui exterioara, ratacita de marinar de apa dulce, s-a comportat la fel cu oamenii din jur sau chiar cu cei din anturajul sau. A bagat peste tot zazanii si se amuza de efectul acestora, savurand ca un drogat fumul ireal al urzelilor lui.
Dupa ce a devenit presedinte, prin cea mai mare frauda electorala din istoria Romaniei, acest impostor, pentru a-si consolida puterea absoluta, a pus in functiune masina infernala a securitatii, inconjurandu-se de indivizi alesi pe masura lui cu ajutorul carora a inceput o campanie de denigrare si de acuzare directa a tuturor celor care s-au opus ambitiilor lui. Nu a facut nici o selectie si nici o distinctie, a distrus totul cu picatura chinezeasca si a mers pana acolo pana cand oamenii au inceput chiar sa-si ia zilele.
Traian Basescu si complicii acestuia au devalizat Romania, prin interpusi, cu milioane de euro sustrase din mult controversata disparitie a Flotei Romaniei, unde s-a dovedit implicatia sa clara si directa in perioada cand era ministru al transporturilor. Parte din documentele de incriminare au fost salvate si pastrate in secret de catre a serie de patrioti care vor servi mai tarziu la acuzarea sa in justitie. Fostul sef al Corpului de Control al Guvernului Ciorbea, Dl. Valerian Stan, detine deja o parte dintre ele. Se afirma chiar ca intre turul intai al dezbaterilor avute loc la alegerile prezidentiale din 2009 si cel de-al doilea, cateva file importante din dosarul real in care actualul presedinte este parte in calitate de prim inculpat, au transpirat deja. Au aparut si alte cateva dintre documentele importante care sunt tinute secret si care vor juca un rol decisiv in condamnarea definitiva a lui Traian Basescu, imediat dupa reluarea judecarii dosarului, respectiv dupa iesirea acestuia de sub protectia imunitatii asigurate de functia suprema in stat. Interpelat de Crin Antonescu la Cluj, in prima dezbatere, Basescu a explodat nervos declinandu-si aportul direct in vanzarea mascata a flotei. Mai mult, in cea de a doua dezbatere, Traian Basescu a incercat din nou sa-si demonstreze nevinovatia, fluturand in prim plan expertiza efectuata de D.N.A prin bunavointa D-lui Daniel Morar, omul de curte al presedintelui Romaniei care a pus umarul la desculparea lui Basescu si pentru care ulterior a primit inalte distinctii prezidentiale.
Dupa afacerea cu flota maritima a urmat mai tarziu cea a flotei aeriane. Proiectul aprobat de CSAT, care vizeaza inzestrarea armatei romane, prevede un volum de cca 15 miliarde de euro suportat integral de bugetul Romaniei. Comisioanele lui Basescu, Udrea si Oprea sunt trecute intr-o anexa a contractului si care ajunge la sume de ordinul milioanelor de dolari. Se vehiculeaza de asemeni in presa straina si pe internet si faptul ca Administratia de la Washington a inchis ochii la imensa frauda electorala din decembrie anul trecut pentru ca Romania sa cumpere cele 24 de avioane F16 rable, la mana a doua, in contextul in care banii pentru salarii si pensii s-au epuizat, spitalele lucreaza cu materialul clientului, scoala romaneasca se destrama si se desfiinteaza iar floarea intelectualitatii romane emigreaza in masa spre alte tari unde primesc adevarata recompensa a valorilor lor, in timp ce Romania se scufunda incet, dar sigur, in faliment dupa ce a fost in prealabil amanetata in totalitate la Fondul Monetar International.
Daca va mai reamintiti, cand Basescu a prezentat in fata Camerelor reunite ale Parlamentului, raportul Comisiei prezidentiale pentru analiza dictaturii comuniste din Romānia, acesta a spus, citez : Ca sef al statului roman, condamn explicit si categoric sistemul comunist din Romania, de la infiintarea sa, pe baza de dictat, in anii 1944-1947 si pana la prabusire, in decembrie 1989. Luand act de realitatile prezentate in raport, afirm cu deplina responsabilitate : regimul comunist din Romania a fost ilegitim si criminal, am incheiat citatul. Daca analizam cu atentie aceasta declaratie putem constata ca singur se auto-incrimineaza ca fost membru de conducere al regimului comunist mentionand ca acesta, adica si el : a fost ilegitim si criminal ! Cata murdarie, cinism si jignire adusa poporului roman prin aceasta declaratie prin care acest impostor a incercat sa-si ascunda propriile sale sentimente de adoratie fata de Ceausescu si de securitatea care l-a promovat in inaltele functii de stat.
Contrabandist inrait de talie mondiala cu trafic de armament catre teroristii internationali si vanzari la negru de uraniu, Basescu impreuna cu fratele sau Mircea a construit de-a lungul timpului o retea internationala de mafioti care, prin intermediul companiilor Defence Security and Intelligence Co, Energy Holding si altele, a adus prejudicii imense nu numai Romaniei dar si celor mai puternice state din lume respectiv S.U.A. cat si Rusiei. Nu intamplator seful CIA domnul Leon Panetta a venit de curand in Romania pentru a-l acuza pe Basescu de colaborare cu teroristii internationali si in special pentru ca acesta a trimis in Columbia, catre gruparea terorista FARC, atat rachete sol-aer IGLA-S24, fabricate in Romania, cat si o cantitate impresionanta de - bombe murdare -, cum este numit pe piata neagra, uraniul.
In anul 2008, Basescu a refuzat sa semneze Codul de Conduita al Uniunii Europene respectiv al Agentiei Europene de Aparare (European Defence Agenty, EDA) fapt pentru care excelenta sa, domnul Alexander Weis, seful acestei Agentii, a declarat ca refuzul lui Basescu se datoreste faptului ca din investigatiile facute de EDA s-a demonstrat, citez : implicarea lui in domeniul achizitiilor militare favorizand contrabanda nationala si interstatala cu arme de distrugere in masa, am incheiat citatul. Iata deci ca un inalt reprezentant au Uniunii Europeene a facut aceasta declaratie care vine sa se adauge la imensa gama de marsevii a acestui dezechilibrat mintal. Urmare a acestei situatii, EDA a exclus Romania de la comertul legal si transparent cu armament militar, situatie din care tara noastra a pierdut pana acum mai mult de 5 miliarde de euro pe care i-ar fi putut sa-i obtina, pe cale legala, din acest comert.
Dupa cum se stie Basescu este implicat si in afacerea de la Rosia Montana pentru care a dat unda verde la compania israeliana Beny Steinmetz Group Invest (BSG) condusa de magnatul israelian Beny Steinmetz sa puna in practica exploatarea cu cianuri din Muntii Apuseni pentru extractia de aur, argint si uraniu. Valoarea tranzactiei initiale s-a ridicat conform intelegerii semnate la suma de 67,5 milioane de dolari. In realitate, suma tranzactionata este mult mai mare, de ordinul a sute de milioane de dolari, din care Basescu si Adriean Videanu au partea leului si care se cifreaza la 300 milioane de dolari numai pentru Basescu. In acelasi timp, firma lui Beny Steinmetz a finantat si campania electorala a lui Basescu, investind zeci de milioane de dolari in schimbul monopolului de la Rosia Montana.
Basescu nu s-a multumit numai cu atat, a complotat continuu impotriva tuturor oamenilor din Romania si a atacat direct si si-a subordonat toate institutiile principale ale statului : Magistratura, Guvernul, Parlamentul si chiar Curtea Constitutionala a Romanie. Nu de mult a chemat la ordin la Cotroceni pe Presedintele Curtii Constitutionale, domnul Ioan Vida si i-a dat ordin sa respinga eventuala reclamatie a partidelor din opozitie si a sindicatelor cu privire la neconstitutionalitatea masurilor curbei de sacrificiu impusa de el.
Scopul sau final a fost si este imbogatirea peste masura. In prezent detine o avere dovedita de peste 4 miliarde de euro, fara a mai adauga suma de peste 18 miliarde de euro care se afla in studiu la CIA si care este plasata majoritar in strainatate pe numele unor apropiati cu complicitatea amantei sale oficiale, Elena Udrea, ce conduce sforile acestei imense averi fapt pentru care l-a facut pe Basescu sa-i faca cadou acestei destrabalate unul din cele mai finantate ministere (Ministerul Turismului si al Dezvoltarii Regionale), minister format dupa indicatiile date de Udrea si unde aceasta, in calitate de ministru, nu face altceva decat sa se plimbe in strainatate si sa-si etaleze corpul pe jumatate dezbracat prin toaletele sale scumpe care contrasteaza flagrant cu cele ale femeilor noastre de rand.
Basescu, dupa ce a parjolit tot ceea ce se putea distruge si mai ales acum cand oamenii si-au dat seama cu cine au de a face, cauta iesiri ca un iepure care a fost incoltit de dulaii ce l-au inconjurat si care-l vor inhata mai mult ca sigur. Puterea si vraja lui demoniaca s-a risipit. Nu mai reprezinta nimic decat un nor otravit care se risipeste in atmosfera creata chiar de el ca si cel emanat de vulcanul din Islanda. Nu mai este nimic de facut pentru el si sunt convins ca acum, nici in ceasul al 12-lea, nu-si dea seama de gravele prejudicii si erori pe care le-a facut si care i-au distrus viata dar, din nefericire, au distrus si pe a celor care au avut incredere in el sau care l-au votata sau l-au aplaudat la baile de multime unde participa ca un erou. Va ramane o umbra neagra in istoria acestui zbuciumat popor care acum il reneaga si-i doreste sa ajunga cat mai curand posibil pe ultimul sau drum. Amin !
vio
bai vali , dar mult ai mai scris ... poate faci un rezumat ..imi e lene sa citesc atat , ti am mai zis ... nu v-a fi nimic, asta e Voia Lui sa trecem prin astea...
JohnSA
Eu am avut rabdare sa citesc. Cred ca e un decupaj din Romania Mare sau Vali a auzit ca a dat ortu' popii Tribunul si a simtit o noua nisa pe piata scandalului.

Mai Vali, daca tot stii tu sigur ca a facut toate alea "dovedit" cum spui, de ce nu faci tu o plangere la Parchet cu dovezile in opis la coada ?

Ia sa vezi exercitiul dracului cand e sa cauti "dovezili, dovezili" cu care ti-au impuiat capul derbedeii.
Lucian107416
QUOTE (JohnSA @ Jun 23 2010, 12:15 AM) *
Mai Vali, daca tot stii tu sigur ca a facut toate alea "dovedit" cum spui, de ce nu faci tu o plangere la Parchet cu dovezile in opis la coada ?

Pai si parchetul e al lor !! biggrin.gif
klm
Mah, vali, tu ori il urasti rau de tot pe Basescu, ori esti foarte rau intentionat, ori esti un naiv incurabil, ori... esti singurul care stie adevarul.
In chestiuni politice eu ma informez din 3 surse: 1 apropiata unei tabere, 1 apropiata alteia, a 3-a din afara Romaniei (pentru ca in tara gasesti cu greu presa impartiala) apoi iau toate informatiile si le trec prin filtrul gandirii mele logice inainte sa trag o concluzie.
Dupa 2004-5 cele mai de seama privatizari au fost Petrom si BCR deci presedintia basesciana a vandut mai putina "tara" decat oricare altii; despre colaborarea sa cu securitatea nu ne putem pronunta in lipsa de informatii insa mi se pare putin probabil sa n-o fi facut la fel cum mi se pare extraordinar de putin probabil ca Iliescu nu are deloc dosar; flota nu se vinde de un simplu ministru, chiar de o facea doar el fii sigur ca lipsa vapoarelor ar fi sarit in ochi si i s-ar fi cerut cota parte; mai jos de atat n-am avut rabdare sa citesc.
solmar
Rezumat la ce-a scris Vali: Basescu e cah!
ozz86651
Mai Vali, pui banu jos cu revolutia aia? Hai, pe cit?
Sa-ti explic ca si aia care au iesit sa lalaie ceva au fost mobilizati de pedesere si sindicate, eventual cu stat de plata si cind s-a inchis robinetul s-au dus la cashile lor? ce fel de revolutie vrei tu, adica finantata de cine? smile.gif
solmar
ozz

Acu are si Vali dreptatea lui: s-a cam ascutit lupta de clasa. Si cei mai expusi sunt si cei mai nefavorizati de tranzitie sau democratie originala, cum vrei sa-i spui. Consecinta imediata nu e o noua revolutie. Si nu pt ca Basescu e prea destept ci pentru ca exista supape. In '89 nu era nici o supapa de refulare - era o situatie fara iesire.
Acum lumea are posibilitatea sa plece din tara, sa faca scandal (pe cheltuiala proprie), samd.

Insa din ce se vede mai e loc pentru strans surubul. Deja se anunta ca la iarna se vor dubla cheltuielile cu intretinerea. Are cineva interesul sa agite spiritele? Se pare ca da. Cine face publica chestia asta: ultimul a fost Videanu. Cine e afectat? Cel mai abitir e pensionarul care pe langa taierea de 15% mai are de dat cca 100 de lei in plus la intretinere!!! Si daca reiei "informatia" pe post toata vara vei crea o psihoza ca la iarna e jale. Cine poate strange capital politic din chestia asta? Doar cine e la putere daca peste cateva luni va anunta ca statul nu ia subventia la gigacalorie si lasa in continuare pensiile nesugrumate... Cine e la putere? Nimeni altul decat Basescu, restul sunt simpli pioni si pot fi inlocuiti. Basescu nu va avea nici un scrupul sa le taie mana lui Videanu, Berceanu, Udrea...

In caz contrar la iarna cu pensiile taiate si cu 100 in plus la intretinere situatia nu va fi roza. Pensionarii sunt singurii din Romania care nu mai au ce pierde. Iar la lupta ies doar cei care nu au ce pierde. Mai rau de atat nu poate fi pentru ei. Sa muncesti o viata si la sfarsit sa ti se refuze si demnitatea de a imbatrani fara datorii (nu uitati ca sunt singurii cu platile la zi)... asta e prea de tot.
Baby Blues
Nu contest ce-a scris omul dar nici nu vreau sa arunc toata vina asupra lui Base pentru tot raul din tara. Insasi caracterul romanilor ne- a facut sa ajungem aici. Am inceput sa furam C.A.P-urile, I.A.S-urile, fermele zootehnice, tot ce s-a putut iar restul le-am vandut pe doi bani altora care le-au vandut ca fier vechi. Pe timupl lui nea Iliescu am ajuns sa fim confundati cu o tara din America de sud. iar acum suntem ultima tara din Europa.
GLC120
In legatura cu eseul revolutionar postat de vali..... nu are nici o legatura cu Basescu.

Indiferent daca l-a scris el singurel sau l-a copypaste de undeva, mesajul disperat este de ordin medical. Se pare ca e foarte greu cu medicamentele compensate.

BTW revolutia populara nu va fi contra lui Basescu ci pro-Dan Diaconescu, varful de lance al automobistilor cu stil. Forumul nostru va participa cu o companie bine echipata (inclusiv cu afise in relief "Ascutirea luptei de clasa salveaza Romania" pe suport de lemn blink.gif ). E un topic unde se fac inscrieri. Apoi va fi o selectie foarte dura, atentie amatorilor, trebuie un dosar beton. Daca sunteti pensionari si aveti maxim 4 clase primare, acces gratuit.
getodac
@vali 44

La spiritul tau revolutionar si tinand cont de profesia ta, ai putea organiza cu usurinta o trupa de gherila, gen CHE, undeva in munti. Fondurile pentru alimente, armament si munitie le poti suporta fara a face credit la banci din pensia ta deloc mica (uni ar spune nesimtita, dar eu nu o fac). Iti ajunge chiar sa achizitionezi un sniper cu care sa rapui balauru cu tz capete care ne conduce atat de odios.
solmar
Mie imi place teribil ultimul aliniat, dar in special partea boldata: acolo e chimie, acolo e poezie, e traire intensa, e patetism.
+++
Basescu, dupa ce a parjolit tot ceea ce se putea distruge si mai ales acum cand oamenii si-au dat seama cu cine au de a face, cauta iesiri ca un iepure care a fost incoltit de dulaii ce l-au inconjurat si care-l vor inhata mai mult ca sigur. Puterea si vraja lui demoniaca s-a risipit. Nu mai reprezinta nimic decat un nor otravit care se risipeste in atmosfera creata chiar de el ca si cel emanat de vulcanul din Islanda. Nu mai este nimic de facut pentru el si sunt convins ca acum, nici in ceasul al 12-lea, nu-si dea seama de gravele prejudicii si erori pe care le-a facut si care i-au distrus viata dar, din nefericire, au distrus si pe a celor care au avut incredere in el sau care l-au votata sau l-au aplaudat la baile de multime unde participa ca un erou. Va ramane o umbra neagra in istoria acestui zbuciumat popor care acum il reneaga si-i doreste sa ajunga cat mai curand posibil pe ultimul sau drum. Amin !
+++

Ca fapt divers. Vali, i-ai cerut scuze lui Tudor? Public/privat?

GLC! Bati vreun apropo? Zi direct daca ai ceva pe suflet!
GLC120
solmar, nu e nici un apropos, am citat exact ideile tale liberale.... Iar pe suflet am numai poezie, patetism, trairi intense. blink.gif

tu esti suparat pe impozitul forfetar, vali ca ii scade pensia amarata unsure.gif, cred ca ideea cu muntii nu e departe de adevar.

Este evident ca Basescu trebuie prins si pedesit, mai tare decat Ludovic al XVI-lea. Suntem alaturi de voi si va vom parasuta periodic portocale si biscuiti. Se poate chiar face o intalnire a forumistilor la voi in pestera.
solmar
Pragmatic despre "previzibila criza de la iarna". Daca stai sa te gandesti, scaderea pensiilor, cresterea impozitelor si a intretinerii va duce la un nou val de inflatie imobiliara. Cine nu va putea sa suporte cheltuielile va fi nevoit in cele din urma sa vinda. Scaderea cu 20-25% a pretului la apartamentele vechi va duce la scaderea pretului si la cele noi. Bani nu prea sunt, bancile (cel putin la noi) nu bat din picioare sa dea credite pentru locuinte. Probabil piata se va aseza la adevaratul pret 30-50k eur un apartament cu 3-4 camere, 20-25 k eur unul cu 2 camere.


solmar
QUOTE (GLC120 @ Jun 23 2010, 12:09 PM) *
solmar, nu e nici un apropos, am citat exact ideile tale liberale.... Iar pe suflet am numai poezie, patetism, trairi intense. blink.gif

tu esti suparat pe impozitul forfetar, vali ca ii scade pensia amarata unsure.gif, cred ca ideea cu muntii nu e departe de adevar.

Este evident ca Basescu trebuie prins si pedesit, mai tare decat Ludovic al XVI-lea. Suntem alaturi de voi si va vom parasuta periodic portocale si biscuiti. Se poate chiar face o intalnire a forumistilor la voi in pestera.


Iar faci confuzii. Eu nu ma duc in munti decat in vacanta. Faptul ca Basescu trebuie sau nu prins ma lasa rece - tu ai enuntat asta mai sus. Eu am consumat prea mult timp pe subiectul asta. Astept sa se manifeste intr-un fel sau altul criza. Scad salariile la stat, o sa le scad si eu. Scad preturile la apartamente - fac o afacere cumparand. Scad pensiile alor mei... cu ce economii fac de la salarii ies in castig. Si uite asa mai montez vreo 15 oameni si familiile lor impotriva asimetricului! biggrin.gif
klm
Gandind tot pragmatic, apartamentele din blocuri vechi de locuit n-ar fi trebuit niciodata sa ajunga la aceste preturi; bancile au deja in proprietate apartamente pe care nu la vand din cauza scaderii preturilor insa vor fi nevoite s-o faca in curand.
GLC120
solmar, esti foarte oscilant. Ba inchidem afacerea mica si neprofitabila din cauza a 8000 RON impozit, ba suntem patroni de succes profitand de oportunitatile crizei. Ba suntem liberali din tata-n fiu, ba emitem idei solcialiste egalitariste la fiecare 3 posturi sau 2 pagini, prima conditie indeplinita.

Cu o singura idee suntem toti de acord, daca nu era Basescu era mai bine ca in Elvetia + Norvegia, iar tu erai mai tare ca Virinel. Deoarece PSD-ul ar fi incurajat competenta, cinstea si harnicia, calitati traditionale ale poporului.
solmar
QUOTE (klm @ Jun 23 2010, 12:54 PM) *
Gandind tot pragmatic, apartamentele din blocuri vechi de locuit n-ar fi trebuit niciodata sa ajunga la aceste preturi; bancile au deja in proprietate apartamente pe care nu la vand din cauza scaderii preturilor insa vor fi nevoite s-o faca in curand.


Pai in banci nu lucreaza tot oameni? Iar unii dintre ei sunt extrem de pragmatici cand vine vorba de banii lor si mai tin putin apartamentele "on hold" poate le vor lua pe nimica (ei sau mandatari de-ai lor)... numai ca bancile s-au pricopsit cu apartamentele in schimbul unor credite. Sa fim seriosi, unele din aceste apartamente nu se vor vinde niciodata mai mult de jumatatea din valoarea la care au fost estimate. Bancile nu sunt asa de bucuroase de "afacerea" asta si nu prea le convine inca o scadere masiva in imobiliare. Din comisioane nu te ingrasi, banii trebuie sa circule. Banii inseamna credite.

Problema e ca nu te poti lipsi de banci; daca un guturai mai trece fara sa te duci la un doctor, o finantare din vazduh nu se poate. Iar sa te duci la prieteni sa le ceri 100.000 de eur ... trebuie sa ai prieteni din anturajul celor pe care-i mascaream mai devreme. Iar daca ai prieteni de calibrul ala, n-ai de ce sa faci afaceri, ca le face taticu sau unchiu... tu esti la varsta distractiilor, varsta care se opreste pe la 55-65 de ani.

Cine va reusi sa se finanteze fara banci ala va revolutiona lumea.
Lucian107416
De finantare pe piata de capital ai auzit?
solmar
QUOTE (Lucian107416 @ Jun 23 2010, 01:19 PM) *
De finantare pe piata de capital ai auzit?

trebuie sa citesti/interpretezi totul mot-a-mot?

si ca sa-ti raspund la intrebare, mai am si acum actiuni cumparate prin 96 (trebuie sa ma uit acasa sa vad exact anul) ... cred ca am fost printre primii care cumparau cand toata lumea vindea. am imprumutat atunci 1000 de dolari cu dobanda de 50% ca sa ma lansez si am strans de-o dacie (era 32 de milioane una). am fost printre primii care au luat actiuni la comvex (cmvx), chimpex, socep... tlv...
era cat p'aci sa punem (impreuna cu niste prieteni) de-un SVM, aveai nevoie doar de vreo 300 de milioane capital (doar pe rasdaq parca, nu si pe bursa). pacat ca n-am marsat pe idee. din nefericire tatal meu a facut primul infarct si s-au risipit mare parte din bani prin spitale.

si sa ma leg putin si de sensul intrebarii. e cineva dintre noi care are vreo afacere personala in care a atins 5-10 milioane eur cifra de afaceri sau are profit in zona milioanelor de lei? ca acolo intradevar poti vorbi de capitalizare pe bursa.
solmar
Lucian

Si cand ma refer la Comvex si celelalte ... actiunile erau 3-4000 bucata. Cateva luni mai tarziu au urcat pe 28000 si apoi la 32000... Cele mai profitabile (pentru cei care vindeau atunci) erau actiunile Romcim - un cupon ajunsese si pe la 4-5 milioane.
solmar
QUOTE (GLC120 @ Jun 23 2010, 01:10 PM) *
solmar, esti foarte oscilant. Ba inchidem afacerea mica si neprofitabila din cauza a 8000 RON impozit, ba suntem patroni de succes profitand de oportunitatile crizei. Ba suntem liberali din tata-n fiu, ba emitem idei solcialiste egalitariste la fiecare 3 posturi sau 2 pagini, prima conditie indeplinita.

Cu o singura idee suntem toti de acord, daca nu era Basescu era mai bine ca in Elvetia + Norvegia, iar tu erai mai tare ca Virinel. Deoarece PSD-ul ar fi incurajat competenta, cinstea si harnicia, calitati traditionale ale poporului.


pardon. te rog mai citeste odata ce-am scris. afacerea inchisa e a sotiei. afacerea mea (in care sunt eu actionar/angajat) e proftabila. si ti-am exemplificat ca as putea sa reduc si eu salariile avand cel putin 3 motivatii:
- statul o face
- statul da afara 100.000 persoane
- e criza

probabil ca intr-un tarziu vei intelege ca impozitarea directa a cca 200.000 firme o singura data este mai putin rentabila decat impozitarea lor indirecta pe mai multi ani. nu trebuie sa fii vreun geniu al finantelor sa-ti dai seama de asta.

eu n-am parinti liberali, poate tu. Si nici n-am scris asa ceva despre ei.

sa mai clarificam ceva: nici cu psd-ul n-am vreun halis veris asa ca n-ai nimerit-o. mi-s la fel de antipatici ca pdl-ul (am mai scris-o).
HalbaSus
vali44 - de azi esti banat ! banned.gif

Motivele (pe care sunt convins ca le consideri politice) sunt:
- atac la persoana
- mesaje obscene (azi ai deja a doua poza cu mesaje obscene la avatar)

Trebuia sa iei ban din prima, pentru un atac foarte dur si neprovocat fata de Tudor. Atitudinea ta de atunci a fost pusa pe seama unei anumite stari de spirit mai incinse si asteptam o reactie din partea ta (respectiv sa iti ceri scuze). Nu doar ca nu ti-ai cerut scuze fata de Tudor dar perseverezi in atitudinea violenta fata de tot ce nu e in accord cu parerile tale. Nu putem tolera asa ceva pe forum. Esti liber sa bati campii in alte zone ale internetului.

GLC120
Solmar, daca elimini PSD si PDL cine mai ramane ? Nu trebuie sa fii un geniu ca sa intelegi ca PNL este solutia salvatoare (pentru tine). Numai ca ideile tale nu prea se potrivesc cu doctrina liberala. Atat aveam de spus.

Ca 99% din cei care injura masurile actuale, nu esti consecvent si nu poti prezenta nici o alternativa clara si realizabila. Impozitarea indirecta a 200,000 de firme care nu faceau profit neam de neamul lor, este strict o poezie patriotica.

Lucian107416
@Solmar : BRAVO(pe bune).
Legat de intrebarea mea, eu nu facusem altceva decat sa raspund cu o intrebare la afirmatia ta "Cine va reusi sa se finanteze fara banci ala va revolutiona lumea.". Evident ca nici eu nu ma refeream la finantarea unui chiosc pe piata de capital.
solmar
GLC
Foarte logic ce spui! biggrin.gif Imi pui cuvinte in gura, cuvinte pe care nu le-am spus. Am spus eu ca alternativa e PNL? Nu. Mai mult decat atat, cand am facut (intr-un post mai vechi din tema de fata) enumerarea "preferintelor" i-am pus si pe ei acolo.

Mi-a cerut mie cineva o alternativa?? Si solutia iesirii din criza? Ascult! Exista o singura metoda de a iesi din criza - impunerea si respectarea cu strictete a legii. Asa proasta cum e legea actuala poate fi perfectionata. Dar daca nici n-o aplici, nici nu o folosesti decat pentru exceptii de la pedepse... atunci nu ai un stat de drept. Iar aici fara nici o exceptie au participat toate partidele. Vrei sa schimbi ceva, schimba garnitura actuala a tuturor partidelor. Aplica legea si in 2 ani ai rezultate. Si nu uita sa-i iei carnetul lui Basescu ca a condus matol, sa o iei pe EBA si pe sor'sa la puricat de unde au avut banii pentru LR, apartamente... la fel si cu Paunescu, Becali, ungurii care au facut praf padurile, asta de la PNL (Orban) cu accidentul cu fetita... Nu se poate? Evident ca nu se poate, atat timp cat 20 de ani legea s-a aplicat selectiv si la comanda politica!

Mai departe. Eu intru in categoria celor care ii injura pe toti politicienii - evident cu nesat pe PSD, UDMR, PRM si PDL si poate mai incet PNL-ul... PNTCD a iesit din viata politica.

Vad ca in continuare ramai in urma. Terminasem subiectul cu forfetarul. Ramasese sa-mi arati unde-am spus eu ca e firma mea, ca ai mei sunt liberali samd. Atentie - cauta si unde ti-am pus vreun epitet pana acum, ca sa nu-ti raman dator in caz ca ma uit si la asta.
klm
CITAT(solmar @ Jun 23 2010, 12:16 PM) *
bancile s-au pricopsit cu apartamentele in schimbul unor credite. Sa fim seriosi, unele din aceste apartamente nu se vor vinde niciodata mai mult de jumatatea din valoarea la care au fost estimate.

Perfect de acord cu acestea; in 2007-2008 se faceau supraevaluari ale imobilelor mergandu-se pana la 5-10% mai mult decat valoarea de piata (care deja insemna cu mult peste 50% din cat ar fi trebuit sa valoreze) pe premisa ca in 2-3 luni imobilul respectiv oricum ajunge la acea valoare numai ca in 2009-2010 cifrele au scazut cu 25-50%. Cine a cumparat atunci ar fi tampit sa plateasca creditele la acele valori asa ca ori se cer scutiri de la plata pe perioade care pot ajunge chiar la 1 an de zile, ori ii spui bancii sa iti ia casa; nu mai amintesc de normele intrate in vigoare de la 1 iunie privind normalizarea serviciilor bancare (apropo, tot guvernul asta prost a emis niste norme extraordinare pt clientii bancilor, n-a negociat nimic si nu a pierdut nimic din ceea ce a cerut)!
solmar
Scutirile nu fac decat sa prelungeasca agonia de ambele parti. Mai degraba pierzi apartamentul. Nu stiu cum ramane cu diferenta si sper sa nu aflu decat din curiozitate. Ramai dator in continuare si te executa din toate pozitiile pentru restul de bani sau apartamentul + (avansul cu ratele) deja platite se asimileaza cu lichidarea creditului?
Lucian107416
QUOTE (HalbaSus @ Jun 23 2010, 02:16 PM) *
vali44 - de azi esti banat ! banned.gif

Care este sensul? va renaste probabil ca vali45.
solmar
QUOTE (Lucian107416 @ Jun 23 2010, 05:12 PM) *
QUOTE (HalbaSus @ Jun 23 2010, 02:16 PM) *
vali44 - de azi esti banat ! banned.gif

Care este sensul? va renaste probabil ca vali45.

Se baneaza IP-ul.
Baby Blues
Combatul este bun dar nu rezolvam nimic din pacate. Am mai avut o propunere ceva timp in urma prin care deschisesem un topic pentru propuneri ale forumistilor , propuneri punctuale prin care se putea schimba ceva in tara asta. Avand in vedere ca fiecare suntem din diferite medii, mai mult sau mai putin profesionisti, ma gandeam ca niste propuneri concrete n-ar fi stricat. Atunci propuneam un exercitiu prin crearea unui guvern virtual unde fiecare ministru, secretar de stat pe diferite probleme , putea propune diferite masuri vis-a-vis de situatia din Romania. Cum topicul n-a avut succes, as face o mica analogie cu politica romaneasca, unde din pacate n-au succes nici "exercitiile" lor mai bine sau mai putin bine intentionate. Daca unor forumisti, asupra carora nu planeaza nicio suspiciune de rea intentie, n-au reusit sa faca acest exercitiu , m-as mira ca unor politicieni "rau intentionati" sa le iasa ceva bun.
Lucian107416
"Se baneaza IP-ul."(Solmar)
si nu exista proxy-uri? Daca vrea, poate sa scrie, fii fara grija. In plus, daca ai banat un IP poti bloca n utilizatori dintr-un intranet cu un singur IP extern/vizibil. Iar daca Ip-ul lui e dat de un DHCP server, chiar n-ai facut nimic. Ma rog, daca credeti ca transmit idei negative, sa stearga un admin post-ul asta.

@Baby Blues " Atunci propuneam un exercitiu prin crearea unui guvern virtual unde fiecare ministru, secretar de stat pe diferite probleme , putea propune diferite masuri vis-a-vis de situatia din Romania. Cum topicul n-a avut succes, as face o mica analogie cu politica romaneasca, unde din pacate n-au succes nici "exercitiile" lor mai bine sau mai putin bine intentionate"

Ar fi fost o joaca descriptiva de-a macroeconomia, intrucat iti lipsesc datele concrete.
drabisan
QUOTE (HalbaSus @ Jun 23 2010, 01:16 PM) *
vali44 - de azi esti banat ! banned.gif

Motivele (pe care sunt convins ca le consideri politice) sunt:
- atac la persoana
- mesaje obscene (azi ai deja a doua poza cu mesaje obscene la avatar)

Trebuia sa iei ban din prima, pentru un atac foarte dur si neprovocat fata de Tudor. Atitudinea ta de atunci a fost pusa pe seama unei anumite stari de spirit mai incinse si asteptam o reactie din partea ta (respectiv sa iti ceri scuze). Nu doar ca nu ti-ai cerut scuze fata de Tudor dar perseverezi in atitudinea violenta fata de tot ce nu e in accord cu parerile tale. Nu putem tolera asa ceva pe forum. Esti liber sa bati campii in alte zone ale internetului.



Halba, FELICITARI!
Stiu ca tu esti ultra-anti-basescu si iti respect opinia. Dar, per-total, reactia voastra, a adminilor/moderatorilor, a fost extrem de lenta!

As intelege o reactie violenta din partea cuiva care are o pensie mica si este afectat, sau din partea unui bugetar amarit (si in virsta, pentru ca altfel eu unu l-as trimite la munca in tara sau afara, daca e tinar si poate sa lucreze, dar s-a complacut ca bugetar).

Dar asa, chiar nu pot sa inteleg! O reactie furibunda, directionata aiurea spre membrii care nu sint deacord intru totul cu el, din partea unuia care clar nu e in faliment...

Dar am avut parte de o demonstratie din partea unui falimentar dpdv uman! Si una absolut fara decenta (btw: o fi scris el ultimul fluviu, sau l-a luat din alta parte? nu conteaza).

Ma repet: Felicitari Halba. Pacat ca s-a reactionat prea greu!
solmar
QUOTE (Baby Blues @ Jun 23 2010, 05:34 PM) *
Daca unor forumisti, asupra carora nu planeaza nicio suspiciune de rea intentie, n-au reusit sa faca acest exercitiu , m-as mira ca unor politicieni "rau intentionati" sa le iasa ceva bun.


Eu am mai fost odata ministru intr-un guvern pe net biggrin.gif. Asa ca nu nu mai vreau. Nu vreau sa-mi aud vorbe ca umblu dupa fonctii! De fapt si din primul guvern mi-am dat demisia desi il conduceam din umbra. sic

Pot sa va spun ca a fost distractiv, a durat putin si a fost o semi-bascalie. S-a ajuns la concluzia ca mai bine legiferam spaga. Facem totul pe fata, nu ne ascundem ca astia de acum. Si am inceput prin a ne imparti portofoliile. A fost la liber pentru ceva timp si totusi lumea nu se inghesuia. Apoi am decretat dictatura. L-am trimis pe ministrul de finante in Belize sa ne puna banii la adapost. Evident cu aeronava prezidentiala, ca doar era in interesul statului.

Oricum sa stii ca exista pe net destule materiale/studii/scenarii facute de bajeti care se pricep... si pe diverse teme de la economie la probleme sociale. Cauta blog de politici publice sau doar politici publice.

@ Lucian
Corect... mea culpa. Dar vali44 ar fi oricum vizibil si sub alt nume. De la primul post e cu arma-nbanduliera!
GLC120
Tribunul este in spume maxime la Realitatea. Pe el nu il interzice sau baneaza nimeni. Nu e important, doar un amarat de europarlamentar, ales de popor. Important este sa scapam de cei ca vali87 care polueaza forumurile, aceste lacase de cultura auto-moto-foto-sport.
Rebel
QUOTE (drabisan @ Jun 23 2010, 06:55 PM) *
As intelege o reactie violenta din partea cuiva care are o pensie mica si este afectat, sau din partea unui bugetar amarit (si in virsta, pentru ca altfel eu unu l-as trimite la munca in tara sau afara, daca e tinar si poate sa lucreze, dar s-a complacut ca bugetar).

Dar asa, chiar nu pot sa inteleg! O reactie furibunda, directionata aiurea spre membrii care nu sint deacord intru totul cu el, din partea unuia care clar nu e in faliment...


Sa inteleg ca daca pensia sa este mai mare decat media si nu este afectat in aceeasi masura ca altii, respectivul nu este indreptatit la o opinie politica?
Adica ala cu Mercedes nu are voie sa participe la un meeting importriva cresterii pretului benzinei de exemplu; e bogatan ce mama dracului.

Interesant mod de a gandi domnule...

Nu in ultimul rand, nu este treaba nimanui daca unul lucreaza in sistemul bugetar sau nu si nici nu esti tu indreptatit sa judeci ori sa tragi concluzii gen "s-a complacut ca bugetar". Fiecare lucreaza unde poate, cum poate si unde crede ca este benefic pentru el.

In ciuda teoriilor de tot felul nu pot sa nu remarc teoria cu capra vecinului si bucuria unora cand altul esueaza. Cand va veti debarasa de aceasta gandire, doar atunci veti putea -oarecum- vorbi de schimbare.

-----------------




This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.