Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Problema cu cheia
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
STOICA88938
Salut. De cand am cumparat masina din Germania, am doar o singura cheie tip briceag. Am fost la un dealer VW sa-mi comand una si dupa ce mi-au luat seria de identificare a masinii au comandat-o in Germania. Toate bune si frumoase, insa dupa ce a venit coletul cu cheia, au inceput problemele. Au bagat-o in contact si au incercat sa o bage in program pentru a-i implementa CIP-ul. Nu a mers. La o privire mai atenta si-au dat seama ca dantura era diferita. Mi-au spus ca e posibil ca fostul proprietar sa-i fi schimbat cheia. Intrebare. Daca este asa nu trebuia sa existe in istoricul fabricii si sa se poata comanda o alta cheie? Care este solutia?
DORU
Ipoteza 1:

Masina are cheile originale, impreuna cu broasca de usa/ incuietoarea si contactul originale.
Pt a se comanda chei identice, este necesar plasticul care a fost livrat odata cu masina, ce contine codul mecanic al cheii si cel electronic al chip-ului. Acestea impreuna cu VIN-ul masinii sunt suficiente pt o copie perfecta.

Ipoteza 2:

Vechiul proprietar a schimbat cheile originale, deci implicit butucul de la usa si contactul motor. In acest caz, pt a avea 2 chei identice, se vor schimba cu totul inca o data sau mergi la un atelier privat unde un meserias iti face o copie dupa cheia actuala dupa care tot el ar trebui sa foloseasca VAG IMMO pt a-ti rescrie a doua cheie. Ultima varianta este mai ieftina darmai putin de incredere... Decizia iti apartine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.