Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce sa cumpar ???
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
jack70
Buna ziua tuturor doamnelor si domnilor. Parafrazandu-l pe Marin Sorescu vreau sa va intreb ce ati lua cu voi daca s-ar pune problema sa faceti zilnic naveta intre rai si iad ca sa tineti niste cursuri? Toyota Yaris, Ford Fiesta, Opel Corsa, Skoda Fabia, VW Polo, Mazda 2, Citroen C3, Suzuki Swift ? Sau ce altceva din clasa mica? Si de ce?

Cerere : masina noua, benzinar 1,4 - 1,6 l max, cutie manuala, cam 100 cp, consum rezonabil whistling.gif , minim 3 ani sau 100.000 km garantie, 5 usi, clima, geamuri electrice, ABS, ESP, radio cd, etc...., intretinere cat mai facila si ieftina (daca se poate)

Oferta : 10.000 EURO (eventual + 25% max)

daca nu cer prea mult, credeti ca am ceva sanse ?

daca am postat gresit "sori compresori"
daca mutati postul de aici va rog sa imi spuneti unde

va astept parerile cu mult interes


G e o r g e
o grea alegere. adica prea multe variante ... tie ce ti-ar face cu ochiul ?
Legionaru'
Toyota Auris 1.33 100 cp 10.300 euro.

Oglinzi exterioare reglabile electric, jante 15", aer conditionat cu reglare manuala, radio CD & MP3 cu 4 boxe, computer de bord, indicatoare tip OPTITRON, geamuri portiere fata actionate electric, airbag-uri frontale sofer + pasager, airbag-uri laterale fata, directie asistata electric , ABS & EBD & BA, inchidere centralizata cu telecomanda si multe alte dotari. In plus, nivelul de poluare indeplineste cerintele Euro5.
RUE
@legioanaru: ala e pret cu 3 rable?
Legionaru'
Da.
Fac ei cadou 3 tichete.
T u d o r
Jack, welcome. smile.gif

Ok, sa ma bag si eu in seama. ESP nu cred ca-ti trebuie la nivelul asta de putere. Adica nu strica dar nu e extrem de util si costa extra. Restul cerintelor tale le regasesti in oferta tuturor producatorilor. Daca faci naveta (btw, care e distanta dintre rai si iad? biggrin.gif) poate un diesel mic ar fi o optiune mai buna in conditiile in care sari de 25000 km anual.

Eu de banii astia as lua un Sandero. Sincer. E mai mare decat masinutele astea de clasa mica, calitatea interiorului nu difera prea mult, are costuri de intretinere sensibil mai mici si o poti avea diesel la banii pe care vrei sa-i cheltui. Dci-ul de 85 de la Reno (pus pe Sandero) se va descurca foarte bine. Eu am mers cu Megane cu motorizarea asta si in ciuda diferentei destul de importante de masa tragea multumitor.

So, alegerea mea ar fi Sandero. Daca se bat europenii vestici pe el inseamna ca merita banii. Din punctul de vedere al fiabilitatii oricum sta bine.
Seri
Vezi si Opel Astra Classic III la 7.800 euro, pretul este valabil pentru motorizarea 1.4 de 90 cp si include TVA si 3 prime de casare. Are dotari decente, iar daca faci upgrade la motorul de 115 cp, se si misca decent. Cand ma gandesc ca acum 2 ani am dat peste 12.000 pe Classic II... wallbash.gif

Daca circuli doar urban, cel mai bun ar fi Swift, avand multi simpatizanti aici pe forum.
22nst
uite ce topic interesant smile.gif

o masinuta mica, pt oras vreau si eu
laurentiu
CITAT(jack70 @ May 24 2010, 08:30 AM) *
Cerere : masina noua, benzinar 1,4 - 1,6 l max, cutie manuala, cam 100 cp, consum rezonabil whistling.gif , minim 3 ani sau 100.000 km garantie, 5 usi, clima, geamuri electrice, ABS, ESP, radio cd, etc...., intretinere cat mai facila si ieftina (daca se poate)
Oferta : 10.000 EURO (eventual + 25% max)


10000+25% inseamna max. 12500 de euro. Pai in banii astia se incadreaza cam orice masina de clasa mica ti-ai dori. Personal iti recomand: Suzuki Swift (cred ca are cel mai bun raport calitate/pret), Ford Fiesta (o masina de conceptie mai noua, este mai confortabila, mai spatioasa si probabil mai fiabila si mai sigura) sau Mitsubishi Colt 1.3 95CP (o masina fiabila si incapatoare pentru clasa ei , care, alaturi de Yaris, are avantajul de a avea bancheta spate rabatabila si culisabila-o chestie marunta dar foarte utila). Recunosc ca pentru Colt am o slabiciune inca de cand a aparut teehee.gif
O alternativa ok ar fi si Opel Corsa, obligatoriu cu motor de 1.4 90CP sau mai mult.
getodac
QUOTE (laurentiu @ May 25 2010, 02:44 AM) *
10000+25% inseamna max. 12500 de euro. Pai in banii astia se incadreaza cam orice masina de clasa mica ti-ai dori.



Poti lua in calcul inclusiv si VW Polo, o masina fiabila, cea mai frumoasa din clasa ei (parere subiectiva), motorizari economice si pe benzina nu doar diesel, plus ca la motorul de 1.2 TSI de 105cp poti alege si cutia DSG.
Succes thumbsup.gif
AZAZEL
vw polo cu 1.2 tsi este cea mai buna alegere. e racheta in comparatie cu marea majoritate a masinilor ce circula pe strazi, 9.5 sec pana la 100(in masuratori), cutie manuala in 6 trepte sau cu dublu ambreiaj, esp in standard, finisaje si materiale de calitate samd. e altceva in comparatie cu ce produc ceilalti concurenti.
sa ai tu bani sa o cumperi...
HalbaSus
polo 1.2 tsi e o alegere foarte buna din punct de vedere dinamic, scumpa ca dracu' daca e sa ne raportam la clasa mica (si-a comandat un prieten, trebuie sa ii vina in cateva saptamani... cu oaresce dotari trecea de 13.000, pe de alta parte i-au facut o oferta buna de buy-back, probabil fara buy-back poti sa o scoti la 12.000).
Eu mi-as lua fiesta sau corsa/grande punto daca nu as fi in cautare unei masini foarte rapide.. iar daca m-ar interesa performantele... mi-as lua ceva SH biggrin.gif
Deci sincer, mergi la un drive-test cu fiesta si grande punto/corsa... Sandero nu o varianta proasta in principiu, raportul pret/calitate e imbatabil, dar daca esti dispus sa dai 10.000+ pe o masina... Sandero nu e o optiune comparativ cu celelalte.
vio
cat de des faci 0-100 in blana ca sa iti trebuiasca asa ceva , ar inseman sa mergi numa 1-2 in oras ca de ... e p...oasa nu ?! in rest este ca orice mashina zic. 0-100 este numa de marketing. sunt fff multe ex mai ales din grupul VAG care la 0-100km/h rup , dar pana la 0 -400m sau alte teste sunt prashti ...
alias
Daca masina nu trebuie decat sa te duca din punctul A in punctul B, suma luata in calcul este mult prea mare. Orice SH atent ales iti face economie mare in buget.
Oricum, poti lua in calcul si Peugeot 206+ si Fiat Panda.

Cat despre 0-100 nu cred ca este cazul sa discutam. Omul a zis ca are nevoie de masina ca sa se poata deplsa sa tina niste cursuri.
Daca nu sunt cursuri de liniute nu vad de ce ar da banii pe niste performante carora nu le vad rostul in regimul de circulatie descris.

HalbaSus
Omul a zis ca vrea sa faca naveta... asta inseamna ca va avea nevoie de o putere rezonabila, de altfel si cerintele lui indica asta (100 cp pt clasa mica). 0-100, viteza maxima si orice alti indicatori de performanta disponibili pe net (din pacate majoritatea producatorilor nu dau date despre 400m, 1km, 80-120, 0-200) sunt deosebit de importanti chiar daca nu isi va petrece timpul facand liniute si mergand cu viteza maxima, acesti indicatori in general reflecta performantele masinii. Ca mai exista si anomalii ? da, dar foarte rar... si deobicei la masini cu tractiune integrala (unele SUV-uri scot timpi excelenti pe 0-100 dar pe 400m sunt batuti de masini de clasa mica).
jack70
Revin cu cateva precizari suplimentare:

- masina va fi a doua in familie

- va fi destinata doamnei care din motive de "imagine" nu are disponibilitatea necesara sa conduca "brandul national"

- nu va fi o masina destinata navetei cum gresit am dat de inteles (dar imi place mult poezia respectiva)

- inclinam destul de mult balanta in favoarea ofertei Toyota Auris optimal drive (la care facea referire Legionaru) avand in vedere pretul promotional si faptul ca preferam totusi o compacta tinand seama de bugetul alocat

Intrebare:

de ce nu ar trebui sa achizitionam Toyota Auris optimal drive (cu face fift) ?
cu alte cuvinte si daca nu cer prea mult sunt interesat de argumentele contra

Va multumesc pentru sprijinul acordat si imi cer scuze daca v-am indus in eroare prin modul in care am redactat postul precedent

inca o data astept parerile voastre cu mult interes
Legionaru'
QUOTE (jack70 @ May 30 2010, 11:34 AM) *
Intrebare:

de ce nu ar trebui sa achizitionam Toyota Auris optimal drive (cu face fift) ?
cu alte cuvinte si daca nu cer prea mult sunt interesat de argumentele contra


E Toyota, urata, fara personalitate, bla,bla!

Daca vreti Auris in promotie grabiti-va!
22nst
QUOTE (jack70 @ May 30 2010, 11:34 AM) *
- va fi destinata doamnei care din motive de "imagine" nu are disponibilitatea necesara sa conduca "brandul national"


Dar ce "imagine" are nevasta-ta de nu poate sa conduca o Dacie?
DRAGOS
wtf? nene, ce intrebare-i asta? blink.gif
jack70

Dar ce "imagine" are nevasta-ta de nu poate sa conduca o Dacie?
[/quote]

Nerelevant.
solmar
Adica ne minti pe fata precum guvernantii nostri? In plus iti iei masina pe criza!? Si nu vrei brandul national romano-francez? Ia sa ne spui de unde ai bani! Hmmm... profesor -> meditatii! Ai platit impozit pentru banii din meditatii? Chinui bietii copii si vrei sa te plimbi cu masini straine... Doua masini in familie !!!! woot.gif whistling.gif

T u d o r
Uite niste variante la Auris.

Uita-te si la Peugeot atat la 206 cat si la 207. Sunt ambele masini bune, fiabile si arata bine.

22nst
Jack, relevant sau nu eu trag urmatoarea concluzie.
Nevasta-ta este o fitioasa.
Ce are Dacia?

Tare naspa sunt astia cu Toyote tongue.gif
Diesel
Problema nu consta in ce are Dacia, ci elementele care ii lipsesc. Cum ar fi comfort, design, dotari, etc.

Eu ma intreb cat de lung e Lancer Sportback, ca daca e la fel de mare ca sedanul e destul de trist.

Cat despre Auris, putini forumisti au luat contact cu noul model. Cel mai interesant comentariu e asta laugh.gif

QUOTE (vio @ May 17 2010, 01:52 AM) *
e acelashi kkt ... de 8 luni stiu si poze si cum arata, nu va zic unde l-am vazut ca ... e un kkt cosmetizat , parerea mea. tot plastic dinala eco...


Click pe sageata aia mica pentru a merge la discutie. Eu am fost neimpresionat de finisajele interioare la Auris/Corolla mk. 10, dar e vorba de versiunea dinainte de face-lift.
HalbaSus
Am mai spus odata ca una din cele mai naspa masini pe care le-am condus a fost un auris 1.4D4D... am pus treaba asta si pe seama motorului care are o forta aproximativ echivalenta cu un storcator de fructe... si inca unul stricat...
De curand am discutat si cu proprietarul (o femeie de altfel) care e cat se poate de dezinteresata de aspectul putere/viteza/comportament dinamic, si totusi, si ea era dezamagita de masina si regreta ca nu si-a luat un golf V (care la momentul respectiv era mai ieftin, golful fiind pe final de cariera iar aurisul abia aparut pe piata).

Pe de alta parte aurisul are un spatiu interior chiar foarte mare si cu promotia actuala e si foarte ieftin... deci s-ar putea sa merite, mai ales daca nu aveti asteptari dinamice foarte mari.
solmar
Acum serios. De ce nu iei un Fiat Panda? Am unul la birou si chiar nu-l simt la bani in comparatie cu 2 Clio Symbol care se duc in service precum vaca la apa. Iar la banii de care spui poti sa iei pe motorina...
jack70
Feed back. S-a marcat. A ramas Aiurisul cel nou de la oferta (1,33 dual vvt-i). Mi se pare submotorizat dar asta este... Viata bate filmul, ca sa zic asa. Altul era planul pana in urma cu ceva vreme. Sa speram ca nu v-a fi o dezamagire si ca va corespunde scopurilor pentru care a fost achizitionat. Va multumesc pentru concursul oferit. Argumentele decisive au fost constituite garantia de 5 ani sau 160.000 km si de pretul rezonabil. Sa traiti mult...ca bine-i mai greu!
laurentiu
Felicitari! Stai linistit ca ai facut o alegere foarte buna, iar in privinta motorizarii nu tre' sa te gandesti ca e submotorizata. Mai bine spus nu e masina de viteza, dar merge frumos cu 100-120-140 km/h (personal niciodata nu merg cu masina cu viteza maxima, ci cu max. 30-40 km/h mai putin decat viteza maxima a masinii, pentru ca in cazul in care am nevoie de viteza mai mare sa o am disponibila mereu). Te asteptam cu impresii despre masina. smile.gif

Off topic, ca nu pot sa ma abtin: oameni buni, cum adica ce are Dacia? In primul rand are bani de o masina (mult) mai buna si de ce sa isi cumpere Logan? Asta o data, apoi poate statusul sotiei lui (imaginea mai bine zis) nu e tocmai de rand si Loganul nu e o masina potrivita. Credeti sau nu, im mare asta e motivul pentru care conduc un New Beetle, cand puteam sa-mi cumpar alte masini mult mai "bengoase" la banii pe care i-am dat pe el. Nu e vorba neaparat de vreo fita. In plus este o diferenta enorma intre modul cum merge un Logan si cum merge o alta masina mai scumpa. Diferenta de pret se cunoaste inclusiv in tinuta de drum a masinii.
Chit ca imi iau warm, nu cred ca a fost un gest frumos din partea unora. Sau daca a fost o gluma, consider ca a fost una proasta. banned.gif
AZAZEL
nevasta-mea are un golf pe benzina de 102 cp si este atat de lipsit de vlaga. f greu de condus extraurban.
Lucian107416
Azazel, eu nu sunt de parerea asta. am condus motorul asta pe Octavia Tour. Nu cred ca la un concurs pe circuit ar fi castigat Focus-ul diesel de 90cp pe care l-ai vandut in fata Golf-ului de care vorbesti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.