Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cate salarii lunare nete a costat masina?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
mihaimilk
Ma intereseaza doar ordinul de marime, nu salariile precise ale membrilor forumului smile.gif

Oare trebuie mai multe optiuni 49+?
James Kilowatt
La care din masini te referi smile.gif Unii au mai multe.... sau au avut mai multe.
mihaimilk
Pai simplu: se aduna costul tutulor masinilor si se imparte la suma veniturilor nete lunare din diferite surse.


PS. apoi se inverseaza rezultatul whistling.gif
James Kilowatt
Pai tot nu-i clar... de exemplu, sa presupunem ca am cumparat o masina acum 3 ani a costat 4 salarii, insa ACUM (2010) salariul meu e dublu... deci aceeasi masina de atunci m-ar costa doar doua salarii acum. Plus ca la cat s-a mai devalorizat, probabil acea masina acum nu mai costa nici un salariu 2010.
mihaimilk
Mi s-a parut evident si nu am mentionat.

Cat a costat masina in momentul cumpararii smile.gif. (raportat la veniturile din momentul respectiv )
James Kilowatt
Ok, am votat dupa formula ta. Insa nu prea inteleg la ce ajuta:

Daca vrei sa afli cati bani sunt dispusi forumistii sa bage in masini, in salarii nete, atunci ar trebui ca totul sa fie raportat la salariul actual, sau sa iei in calcul doar ultima masina. Adica daca am cumparat acum 20 ani o masina care m-a costat 10 salarii, acum 10 ani alta tot asa, si alaltaieri una care m-a costat 10 salarii, o sa votez 30. Insa in realitate, pe mine cele doua masini ma costa numai 10, ca alea vechi a de acu' 10 si 20 ani nu mai costa nimic. Daca le vand sau le pastrez ma costa fix acelasi lucru, insa pentru statistica ta intr-un caz votez 10, in altul votez 30

Daca vrei sa vezi cam o medie de pretul unei masini / venit, atunci ar trebui sa imparti la numarul de masini, si eventual la numarul de membri de familie.... unu' care are mai multe masini, unele vechi, altele noi, si la care a mai contribuit si nevasta o sa bage un vot mult mai mare decat realitatea
RUE
in 2007 masina a ajuns total 7500 euro si aveam salariul de 14-15 meleoane.
diferenta era ca atunci diurna mi a permis in 3 luni sa iau masina in afara salariului.
Diesel
Mi se pare destul de limpede.

La momentul achizitiei masinii, cat ai sacrificat din venituri pentru a cumpara masina? cam asta ar fi intrebarea fundamentala.

Complicatiile apar cand pui problema veniturilor sotiei dar foloseste doar sotul masina... sau ceva asemanator.

Erm... eu ma incadrez la 14-18 dar am votat din 19-24... asa ca ametitul.
T u d o r
Fara sa gandesc am votat tinand cont doar de venitul meu. In cazul celor familisti cred ca trebuie luat in calcul venitul intregii familii. Cum nu cred ca pot retracta ce-am votat ramane asa dar in realitate ar trebui impartit la doi. Ma incadrasem la 25-36 dar in fapt sunt jumatate. smile.gif
solmar
N-are nici o noima intrebarea. Pe bune.
Pentru ca:
- salariul nu e de obicei unicul venit, sunt cazuri in care masina e luata pe firma, e luata dintr-o mostenire, etc
- salariul nu e ceva constant, iar venitul cu atat mai putin
- nici pretul masinii nu e constant, depinde in final de negocierile cu agentul de vanzari
- se compara doua variabile iar rezultatele sunt irelevante.
Poti foarte bine sa ai pe cineva care da de 100 de ori venitul/salariul pe o masina din clasa medie si pe altcineva care poate sa-si cumpere o masina de peste 50K in trei luni de zile... La fel de bine cel de-al doilea poate sa aloce doar jumatate din venituri pt o masina ca deh e zgarcit...
Lucian107416
Ba are noima si nu te verifica nimeni daca ti-au iesit calculele la virgula. E ceva aproximativ si vrea sa determine cam cat este dispus omul sa dea pe o masina( in termeni de venituri medii pe luna). Simpla banuiala, dar eu asta am inteles si am votat in consecinta. Bine, la mine venitul mediu pe luna este salariul , asa ca ... a fost mai simplu biggrin.gif
pista
Un alt aspect:
- sa presupunem ca ai vandut masina veche cu 10.000Euro
- ai luat masina noua cu 20.000Euro
- e adevarat ca ai fost dispus sa dai 20.000 pe noua masina dar efortul financiar suplimentar este de numai 10.000
getodac
Calculul e simplu imparti costul masinii la valoarea salariului tau in euro.
Problema e cat de mare e salariu fiecaruia ca una e sa votezi 20 salarii cand ai un salariu de 200 euro, asta inseamna ca ai dat pe masina 4.000 euro si alta este sa votezi tot 20 de salarii cand ai salariu 1.000 de euro, asta insemnand ca ai o masina de 20.000 euro, iar cine are o masina de peste 20k nu cred ca are venit doar salariu.
Cam ciudat poll-ul asta.

ozz86651
Eu presimt ca la romanii din romania o sa iasa mult mai multe salarii decit la romanii din vest. Ma refer la statistica generala, nu la 10 membri pe forum smile.gif.
O sa spuneti ca e normal pentru ca pe medie in Romania se cistiga mai putin ca-n vest. E corect, dar sint masini la toate preturile... adica ce ii opreste pe aia in vest sa-si ia masini de 40 de salarii? chiar la un salariu mare gasesti masini suficient de scumpe smile.gif.
Concluzia mea (am mai avut noi un topic pe chestia asta) est eca in Romania nu e deloc asa rau cum se plinge lumea si ca felul in care se calucleaza veniturile (prin raportare la pretul mincarii de exemplu) e profund incorect pentru ca in vest sint cheltuieli enorme pe chestii care vin de-a gata, gratis sau foarte ieftin in Romania.
In al doilea rind exista si cheltuieli de care romanii nu-s contienti (putini realizeaza ca trebuie sa stringa bani d epensie incepind cu virsta de 20 de ani de exemplu).
Si in al trelea rind masina are importanta mult mai mare in Romania ca in vest unde e o simpla unealta cu care iti faci treaba.

O discutie amsemanatoare am avut cu nevasta-mea acum ceva vreme... ne batea gindul sa luam o masina, da ceva mai maricel... pina la urma am ajuns la 2 variante, Outback si Audi A4 break. Ne placea A4 mai mult, da-i cam scump. Cam exagerat de scump. ~35k vs. 23k modelul de baza la outback. Cind am facut socoteala salariu net minus cheltuieli de baza (chirie, mincare, cheltuieli cu masina gen benzina, intretinere, asigurare etc) si am vazut cite luni de munca intra in Audiul ala, ne-am intors acasa si n-am mai cumparat nici o masina smile.gif.

pmhoria
Eu am votat gandindu-ma la pretul masini raporat la venitul meu lunar. Desi nu asa am luat masina (am picat pe cazul lui Pista cu vanzarea unei masini inainte) dar asa am interpretat eu ideea polului asta.
Si referitor la ce zicea ozz ... am inceput in ultimul an sa gandesc si eu cam asa... de ce sa fiu eu sclavul masinii , cand de fapt ea ar trebui sa fie sclavul meu? Se strica? O repar si gata .. dar nu investesc in chestii inutile care nu-mi aduc un real folos. De banii aia mai bine merg intr-un weekend undeva si is mult mai castigat asa.
Alex-F1
QUOTE (pmhoria @ May 19 2010, 06:33 PM) *
de ce sa fiu eu sclavul masinii , cand de fapt ea ar trebui sa fie sclavul meu? Se strica? O repar si gata .. dar nu investesc in chestii inutile care nu-mi aduc un real folos. De banii aia mai bine merg intr-un weekend undeva si is mult mai castigat asa


offtopic.gif Bre consatene, mie nu prea-mi place ce-am citit mai sus! verymad.gif Pai atunci unde-i bre pasiunea pt. masini? Io credeam ca aici e masini.ro, nu calatorii.ro! tongue.gif Io unu-s de parere ca un pasionat adevarat investeste (sau mai bine zis baga bani, ca nu intotdeauna asta se poate numi investitie) in masina cat poate de mult, cat ii permite bugetul, pt. ca sufletelul lui de pasionat sa fie cat mai multumit! wub.gif Io de exemplu, in 3 ani de cand am Passat-ul, am bagat ~ 2.500 de Euro in el, pt. chestii ce tin exclusiv de hai sa le numin "mofturi".....la care se adauga restul obligatorii (reparatii, consumabile etc), dar care au costat cu muuuult mai putin.....doar turbina a fost ceva mai scumpa, dar in rest maruntisuri.... ninja.gif Tot mai batraneste (ca n-o pot numi intelepciune) gandesti frate.....si inca esti tanar.....si nu-mi place deloc chestia asta.....dar uatever.... tongue.gif
HalbaSus
QUOTE
O sa spuneti ca e normal pentru ca pe medie in Romania se cistiga mai putin ca-n vest. E corect, dar sint masini la toate preturile... adica ce ii opreste pe aia in vest sa-si ia masini de 40 de salarii? chiar la un salariu mare gasesti masini suficient de scumpe smile.gif.


Pai daca vine vorba strict de masini, nu e chiar asa... adica vrei sa cumperi o masina, noua, pentru ca vrei si garantie (sa nu iti asumi riscuri financiare). Cea mai ieftina masina (atat in Romania cat si in UE) este Loganul... care costa cam 7.000 de euro. Si la noi si in vest. Salariul nu e la fel.
Da, si un neamt (cu salar mic/mediu) poate ca vrea sa isi cumpere masina de 40 de salarii... probabil ceva intre serie 3/A4/C/IS si serie5/A6/E/GS... pe cand daca un roman (tot cu salar mic/mediu) isi ia masina de 40 de salarii isi va lua ceva intre kia ceed si VW passat. Deci e normal ca romanii sa dea in medie mai multe salarii pe masina decat occidentalii.
Si acum nu vorbim de aia care stau la garsoniera dar si-au luat A6 sau Q7 sa moara dusmanii.
vio
daca nu e luata din salar ?! io de ex nu am luat-o din salar ... ce sa votez ..
solmar
Prima masina a fost cca 1.5 salarii. A doua e luata pe firma, a treia va fi luata tot pe firma. Asa cum spuneam, e nerelevant...in cazul meu.
HalbaSus
Am adaugat si optiunea "Nu am luat masina din salariu" ca sa poata vota toata lumea biggrin.gif
Lucian107416
Gandurile mele sunt in totalitate reflectate de ce a scris deja Ozz. Eu zic ca vor invata si romanii pe propria piele ce inseamna sa n-ai bani cand ai nevoie mai mare de ei. Deocamdata multi sunt fericiti sa traiasca pe credit, ba cunosc si cazuri in care mizeaza pe o crestere salariala in conditiile actuale. Partea proasta e ca daca se duce dracului sistemul financiar s-ar putea ca cei care au economisit sa primeasca o grea lovitura sub centura(nu discut aici de beneficiile deprinderii traiului minimal), iar cei ce se desfata azi pe datorie maine vor iesi in strada, dupa cum au demonstrat grecii.
mihaimilk
Unii au inteles ideea acestui sondaj, totusi cateva precizari:

1. Nu ma intereseaza valorile absolute ale veniturilor sau ale preturilor masinilor, si nu vreau sa fac aprecieri calitative doar pe baza multiplicatorului - daca cineva si-a luat masina cu 20 de venituri lunare, nu este mai bun/mai rau/ decat unul care si-a luat masina cu 4/15/36 de venituri.

2. Proportiile din venituri pe care le aloca lumea cumpararii de masini a fost ideea centrala.

3. cei care au venituri in salturi, intr-o luna castiga la loto si fac 10k euro, apoi cate 100euro pe luna pt restul anului, sugerez insumarea veniturilor pe an si impartirea la 12.

4. Nu m-am gandit la situatia in care cineva are o masina veche la schimb, si trebuie sa plateasca doar balanta...
ramane la aprecierea fiecaruia cum sa voteze in cazul asta smile.gif

Pe undeva am vrut sa vad cate venituri lunare aloca altii pt o masina, si punand multiplicatorul lor pe langa veniturile mele, sa vad ce masini imi pot lua eu in aceste conditii smile.gif dar inca n-am facut exercitiul...
vio
asa bene ... nu am luat-o din salariu.
ozz86651
QUOTE
Bre consatene, mie nu prea-mi place ce-am citit mai sus! verymad.gif Pai atunci unde-i bre pasiunea pt. masini?


Pai la mine as putea sa zic asa:

1. Nu mai este ca pe vremuri. Motivul principal e ca nu mai ai domle unde sa conduci. Unde ma intorc poltie, limite, aglomeratie, autostrazi drepte. Not fun. Kia sau Clasa S, cam tot aia. Condusul modern ucide pasiunea.
2. Mai am si alte pasiuni si bani nu asa multi, trebuie impartiti intre pasiuni.
3. Am si obligatii, planuri etc din pacate, tot din acelasi salariu.

PS: oprima mea masina a fost un Hyunday cadou... n-aveti voi baaa optiuni acolo cit pot eu biggrin.gif.
f1anatic
Daca o furi, tot la categoria "Nu am luat-o din salariu" o inscrii ? Nu de alta, dar sint situatii cind masina furata este salariul ?
danutv
In 2007 cand am cumparat masina era echivalentul a 17 salarii nete la cursul de atunci, daca iau in calcul ca am vandut masina veche atunci valoarea se injumatateste.

Cunosc multi care veneau din strainatate cu masini cumparate din toti banii adunati acolo sa demonstreze ce bine le merge si ca e mai tare decat a vecinului, in cateva luni nu mai aveau bani nici de benzina.

Am prieteni care conduc masini modeste in comparatie cu a vecinilor desi au venituri asemanatoare, le intretin din pasiune renuntand la alte cheltuieli si sunt intr-o stare excelenta, se pot duce in concediu sau alte calatorii la orice ora fara emotii.
klm
Cred ca ar fi fost mai interesant procentul din venitul anual care se duce pe intretinerea/imbunatatirea masinii (benzina, revizii, autocolante roz etc).
Lucian107416
deschide topic wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.