Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Viitor posesor de c4 coupe - cateva intrebari
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Citroen > C4
crucificatorul
salut. sunt nou pe forum si mai cu chiu cu vai am reusit sa strang si eu niste bani. acum sutn indecis si oscilez intre un opel asta/ vw golf 4 si citroen c4. mentionez ca o sa o cumpar sh. si prima optiune ar fi c4 coupe. saptaman viitoare o sa ma duc si la un drive test ca sa stiu ce cumpar insa am cateva nelamuriri si poate ma lamuriti si pe mine.
1. platforma pe care este construit c4 ( cutie de viteze/ motor/ etc) sunt aceleasi care se pun pe renault si pe peugeot?
2. volanul, mai exact butucul care am observat ca este fix.. este un inconvenient? tin sa mentionez ca uneori obisnuiesc sa conduc cu mainile in interiorul volanului
3. stiu ca este vizibilitatea cam scazuta prin luneta, se intampina dificultati la parcare?
4.cateva cifre de consum daca imi poate cineva da? ( testat ca cele dupa siteuri le pot si eu citi), mar interesa mai mult pe bucuresti ( cred ca o sa achizitionez un 1.6 insa nu sunt sigur)
5. in comparatie cu opel/golf piesele sunt mai scumpe/ se gasesc doar la reprezentanta?
6. ati intampinat ceva probleme majore? defectiuni tehnice?

majoritatea sh sunt cu 2/3 usi.. nu am mai avut pana acum in 2 usi si ma gandeam daca dupa ceva timp devine enervant sa rabatezi scaunul ala de fiecare data cand coboara cineva din spate.

Va multumesc pentru raspunsuri anticipat
Diesel
1. Platforma e aceeasi cu Pejo 307 (n-are treaba cu Renault) iar motoarele HDi sunt aceleasi cu TDCI-urile de pe Focus 2.
2. Abia te inveti sa tii mainile pe volan corect smile.gif in plus, comenzile pe volan sunt mult mai usor de accesat pentru ca stii tot timpul unde e butonul pe care il cauti
3. Oglinzile laterale compenseaza, vizibilitatea e aceeasi ca la orice hatchback.
4. 1.6HDi consuma putin, 7% in traficul din Constanta, intre 5 si 8% extra-urban, in functie de cum te dai la ea. 1.6i consuma ca vaca, 10-12% in oras si probabil 8-9% extra-urban. Cruise-control-ul ajuta. Chiar si in oras e bine sa iti pui limita maxima la 55-60kmh. Pacat ca lipseste treapta a 6-a.
5. din pacate nu stiu, cred ca e destul de populara sa cauti piese scumpe si la dezmembrari.
6. Tata a avut masina de servici un C4 1.6i si a condus-o vreo 20k km. Desi era alergata bine, nu tin minte sa se fi plans de ea. In familie avem C4 1.6HDi care nu are nici o problema dupa 30k km. Ambele versiunile cu 5usi.

In functie de situatie si anturaj, e posibil sa nu fie folosite niciodata locurile din spate, sau sa te umpli de nervi. Avantajele sunt ca poti refuza mai usor sa duci oameni in masina. Dezavantajele sunt ca se murdaresc mai usor pragurile iar cele doua usi sunt mai mari si e posibil sa ai dificultati in locurile stramte. Oricum, la aspect este mult peste Astra sau Golf.
crucificatorul
hm multam. cu masinile frantuzesti nu prea am avut legatura pana acum si sincer ma incanta sa aud ca nu are treaba cu renault pentru ca niciodata nu mi-a placut. eu ma gandeam la ceva pe benzina dar din ce zici tu bea cam mult biggrin.gif. daca mai sunt si alte pareri sunt binevenite.
Diesel
In motorizarea pe benzina, 1.6i 16V stiam ca are 110cp. Asta e o versiune proiectata in anii 90 care e trista la consum.

In variantele noi, de dupa 2008, e o versiune dezvoltata impreuna cu BMW care are 122cp din cauza distributiei variabile. Ar trebuie sa fie un motor mai eficient care sa consume mai putin.

In plus e si motorul THP150, adica 1.6l turbo si injectie directa de 150cp care e laudat de toti, dar nu cred ca il gasesti usor pe piata sh.

Detalii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Prince_engine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.