Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Discutie & Pronosticuri - editia Barcelona 2010
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
Oana
Click to view attachment
Tururi: 66
Lungime circuit: 4.655 km
Lungime cursa: 307.104 km
Record: 1:21.670 - K Raikkonen (2008)

Castigatori precedenti
2009 - J. Button (Brawn)
2008 - K. Raikkonen (Ferrari)
2007 - F. Massa (Ferrari)
2006 - F. Alonso (Renault)
2005 - K. Raikkonen (McLaren)

Rezultate 2009
Pole Position: Jenson Button
Podium
Click to view attachment

Programul etapei:
-vineri 7 mai
antrenamente 11:00-12:30
antrenamente 15:00-16:30
-sambata 8 mai
antrenamente 12:00-13:00
calificari 15:00-16:00
-duminica 9 mai
cursa 15:00

asteptam pronosticurile voastre pana la inceputul sesiunii de calificari. ele vor contine:
- top 10 - 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1 pct
- pole position - 3 pct
- fastest lap - 3 pct
- finish - 3 pct
- ultimul pilot care termina cursa (clasat) - 3 pct
- intrebarea etapei (Ce pilot va efectua prima oprire la boxe? - indiferent ce va schimba, numai abandon sa nu fie) - premiata cu un tricou si o sapca inscriptionate masini.ro. criteriul de departajare va fi, in cazul mai multor raspunsuri corecte, numarul de puncte de la concursul de pronosticuri. (userul cu cele mai multe puncte este declarat castigator)

clasament
Lucian107416
1 vettel
2 webber
3 alonso
4 hamilton
5 msc
6 button
7 massa
8 rosberg
9 kubica
10 barrichello

pole vettel
fastest webber
termina 17
intrebare hamilton
ultimul termina senna
cecyly
1.Button
2. Vettel
3.Hamilton
4.Alonso
5. Webber
6.Massa
7.Kubica
8.Rosberg
9.Schumaher
10.Sutil

pole- Vettel
fastest- Button
finish- 18
ultimul pilot - Glock
intrebare- Massa
roadempire
1.Hamilton
2. Vettel
3.Schumacher
4.Alonso
5. Webber
6.Button
7.Kubica
8.Rosberg
9.Massa
10.Sutil

pole- Hamilton
fastest- Vettel
finish- 18
ultimul pilot - Trulli
intrebare- Chandock
cristsib
1. Vettel
2. Hamilton
3. Webber
4. Alonso
5. Kubica
6. Rosberg
7. Button
8. Massa
9. Schumacher
10. Petrov

pole: Vettel
fastest: Hamilton
finish: 16
ultimul pilot: Barrichello
intrebare: Petrov
klm
1. Alonso
2. Vettel
3. Button
4. Hamilton
5. Schumacher
6. Rosberg
7. Kubica
8. Webber
9. Massa
10. Sutil

poll Vettel
fl Hamilton
termina 18
ultimul Hulkenberg
intrebare Alguersuari
9er
1. Vettel
2. Hamilton
3. Alonso
4. Webber
5. Schumacher
6. Rosberg
7. Button
8. Kubica
9. Massa
10. Sutil

PP: Vettel
FL: Hamilton
F: 17
L: Trulli
Q: Chandhok
Oana
azazel

1 vettel
2 webber
3 hamilton
4 button
5 alonso
6 rosberg
7 massa
8 schumacher
9 barrichello
10 kubica

pole position - vettel
fastest lap - webber
finish - 19
q - alguersuari

eu

1 webber
2 hamilton
3 vettel
4 schumacher
5 alonso
6 buttton
7 rosberg
8 massa
9 kubica
10 buemi

pole position - vettel
fastest lap - hamilton
finish - 18
q - button
Diesel
1 Sebastian Vettel
2 Lewis Hamilton
3 Jenson Button
4 Mark Webber
5 Michael Schumacher
6 Nico Rosberg
7 Fernando Alonso
8 Robert Kubica
9 Felipe Massa
10 Adrian Sutil

pole position - Vettel
- fastest lap - Vettel
- finish - 17
- ultimul pilot care termina cursa (clasat) - K. Kobayashi
- intrebarea etapei - Petrov

Imi cer scuze de intarziere, nu ma supar daca nu se accepta participarea etapa asta smile.gif
laurentiu
1. Vettel
2. Button
3. Hamilton
4. Alonso
5. Weber
6. Rosberg
7. Massa
8. Schumacher
9. Kubica
10 Barichello

pleaca din pole vettel
fastest lap Hamilton
termina 18
raspuns: Schumi (asa cred io)

Asta in cazul in care mai pot sa particip
AZAZEL
n-am avut oua sa il pun pe webber castigator cu toate ca l-a dominat tot weekendul pe vettel.
a facut-o oana.
practic, cine va intra in prima curba primul dintre cei doi de la red bull, va castiga, asta daca nu intervine ceva nasol in timpul cursei.

ma astept de la msc la o cursa mare tinand cont de imbunatatirile masinei: undeva pe locul 6/7/8 va termina sigur.
Lucian107416
eu l-am pus. il pusesem si in pole position. Dar am editat mesajul smile.gif . Cine stie ce se va intampla? Oricum sper sa castige el, sa se :largeasca baza" de posibili campioni biggrin.gif
roadempire
Felicitari Oana pentru inspiratie ! thumbsup.gif
Oana
QUOTE (AZAZEL @ May 9 2010, 01:49 PM) *
n-am avut oua sa il pun pe webber castigator cu toate ca l-a dominat tot weekendul pe vettel.
a facut-o oana.

in ultima fractiune de secunda am inversat locurile intre cei doi.

cu ocazia asta te anunt oficial ca ai pierdut pariul: schumy s-a calificat in fata lui rosberg, la mai putin de 1.5 sec de pole position si a terminat in primii 5, asa cum ti-am spus ca se va intampla si nu m-ai crezut. cu putin noroc (ghinion din partea lui vettel) ar fi terminat si pe podium. e clar ca masina este mai competitiva, dar e loc si de mai bine. iar faptul ca i-a rezistat lui button inseamna ca nu e chiar atat de mos cum cred unii.
9er
Bravo Oana, foarte tare! Scumpa pana asta a lui Hamilton, m-a costat 43 de puncte.
klm
Am observat de cateva etape ca masinile McLaren sunt extraordinare, Hamilton a demonstrat-o inca o data (facem abstractie de intamplarea cu cauciucul), iar in duelul Schumacher-Button se vedea clar diferenta de material tehnic.
Nu stiu si nu comentez modificarile facute de Mercedes sasiului (informatiile spun ca a fost modificat sa i se potriveasca lui Schumacher) nici nu transform in normalitate clasarea neamtului printre primii piloti ci o sa spun doar ca incepe sa se vada de ce acesta inca mai valoreaza mai mult decat multi altii.
Etapa aceasta nu l-as fi vazut pe Alonso castigator doar ca am pariat pe faptul ca pilota acasa si "ar fi trebuit sa aiba aripi" dar se pare ca Webber si Alguersuari au fost mai inaripati. Legat de masina Ferrari am observat ca dupa incidentul in urma caruia si-a botit botul aripii, Massa a mers mai repede chiar cu 1/2 sec pe tur ceea ce ma face sa cred ca n-a avut cele mai bune setari (sau au avut grija sa nu mearga la maxim pentru a nu aparea probleme la motare dat fiind faptul ca le-au modificat putin).
Cel mai ghinionist in acest sezon ramane Vettel: o cursa dupa alta in care pierde locuri/puncte din cauza problemelor tehnice... (la polul opus se afla Alonso care, fara a beneficia de o masina foarte competitiva, fara a face curse extraordinare, scoate mai multe puncte decat viseaza ca ar putea).
Alt pilot care ne-ar arata mai multe intr-o masina buna ar fi Sutil (de fapt multi ar face curse mai bune cu masinile celor ce se claseaza in mod repetat pe primele 10 locuri).
Cred ca il ajung pe Dragos cu 3 etape in care nu castig niciun punct insa felul in care evolueaza acest sezon nu imi lasa loc de regrete; urmeaza circuite care au facut legenda de-a lungul existentei f1a, nu mai tarziu de 2 zile si cateva ore incepe spectacolul de la Monaco asa ca "ne vedem" acolo wink.gif!

PS: m-am uitat pe clasament si am castigat 3 puncți frumosi; felicitari, Oana smile.gif!
Oana
multumesc tuturor. am avut o zi buna doar, ceea ce poate avea oricine. roadempire a facut cu un punct mai putin decat mine in prima etapa, deci se poate. ce am inteles eu week-endul asta e ca, fiind atat de multe puncte in joc, oricine poate prelua conducerea in orice moment. eu de pe ultimele pozitii am ajuns pe locul 2...

asadar, dupa cum bine ati vazut, runda asta eu am adunat cele mai multe puncte, 55, urmata de cecyly, cu 8 pct. clasamentul general il conduce tot 9er, cu 114 pct, urmat de mine, cu 112.
la intrebarea etapei nimeni nu a raspuns corect. buemi a intrat primul la boxe, in primul tur.

observ ca button a inceput sa se planga ca o fata mare. ba ca nu a fost o manevra corecta din partea lui schumy atunci cand l-a depasit, ba ca erau sa se pupe daca nu ar fi incetit si tot asa. ceea ce e de inteles tinand cont ca a fost batut de un mos cu o masina mai proasta decat a lui... dar in final a zis si un adevar: "It's tough to overtake here and Michael's not silly. He knows where to put his car so, on a track like this, you're not going to overtake him; he was putting it on the inside and I couldn't pass on the outside because he just pushed me wide every time - he didn't make a mistake, so it was very frustrating."
AZAZEL
mai oana hai sa nu ne minunam de nimic. chiar ai vrea ca msc sa fie proasta targului in orice circumstanta, in orice etapa? dupa cum spune toata lumea, depasirile la barcelona sunt aproape imposibile.

p.s. vad ca incepeti sa va obrazniciti cu concursul asta. trebuie sa ma pun un pic pe treaba.
Oana
lasa ca altii au putut sa depaseasca, asa imposibile cum sunt depasirile la barcelona.

ps: iar tu nu incepe sa te obraznicesti cu limbajul. ai mai facut-o si etapa trecuta si m-am facut ca nu vad.
Lucian107416
toata lumea (din presa )are senzatia ca Michael l-a zdrobit pe Rosberg weekend-ul asta. Realitatea e ca a fost mai rapid cu 0.114s in calificari, ceea ce nu e deloc mult. Restul au fost doar chestii de circumstanta. Cum zicea si Rosberg, problema lui e ca in China era cu 0.4s in urma lui Red Bull, iar in Spania cu 1.5 s.
Tocmai am revazut de catea ori depasirea Michael-Button. A fost 100% fair.
Pacat de Hamilton. Chiar ar fi meritat locul 2. Iar norocul lui Alonso ma innebuneste.
20krpm
QUOTE (Oana @ May 10 2010, 12:28 PM) *
observ ca button a inceput sa se planga ca o fata mare. ba ca nu a fost o manevra corecta din partea lui schumy atunci cand l-a depasit, ba ca erau sa se pupe daca nu ar fi incetit si tot asa. ceea ce e de inteles tinand cont ca a fost batut de un mos cu o masina mai proasta decat a lui...

nu stiu ce-ai citit tu.
QUOTE (Good Ol Jens)
We had a problem with the clutch dragging, so the pit stop took a lot longer, and that was it really

cu alte cuvinte, rotile de la masina lui button, cind l-au ridicat pe jack, inca se invirteau in timp ce mecanicii le desurubau. nu vad semn de miorlaiala aici, si nici in restul interviului. iarasi, nu stiu la ce cursa te-ai uitat, dar parerea mea e ca schumacher a fost ca un bolovan miscator in fata lui button si-a lui massa. "get the f* out of there and let the people race". sigur, sa conduci in asa fel incit sa nu fii depasit, asta stie orice chinezoaica de 70 de ani dotata cu un ford crown victoria, dar asta nu se numeste racing. hai sa stabilim ca obiectiv sa ne bucuram cind schumacher o sa faca o depasire. si io astept momentu ala.

ce nu s-a vazut foarte clar in cursa asta au fost cele 15 ture facute de vettel fara frine. dupa mine, asta e o performanta care rivalizeaza binishor cu cea din 94 (95?), in care mai-sus-hulitul a alergat 1/3 din distanta cu cutia de viteze blocata intr-a 5-a. vettel nu numa c-a condus fara frine, dar a reusit sa nu piarda mai mult de 1s pe tur. mai putea sa mearga inca 10 ture asa, si sa nu fie ajuns din urma.

si inca ceva, la capitolul aripioare, copanele si pipote. felipe massa a alergat cu juma de aripa zdrobita din turul 32 parca, si a tinut pasul bine-mersi cu cei din fata lui. lui vettel nu i-au mers flapsurile din fata nici o clipa. citi bani s-au investit in aripioarele alea, cite discutii au fost cu renault acum 4 ani apropo de ele, si cit de mult isi dovedesc ele eficienta? uite mod de a face formula 1 mai economica: eliminati toate porcarelele astea aerodinamice, si faceti o competitie care sa ofere inspiratie producatorilor de masini, nu de avioane rasturnate.
Oana
QUOTE (20krpm @ May 11 2010, 03:00 AM) *
QUOTE (Oana @ May 10 2010, 12:28 PM) *
observ ca button a inceput sa se planga ca o fata mare. ba ca nu a fost o manevra corecta din partea lui schumy atunci cand l-a depasit, ba ca erau sa se pupe daca nu ar fi incetit si tot asa. ceea ce e de inteles tinand cont ca a fost batut de un mos cu o masina mai proasta decat a lui...

nu stiu ce-ai citit tu.

"I didn't really know where Michael was when he was on the outside of me," the Frome man explained. "He turned in and if I hadn't backed out of it we would've crashed - he didn't really give me a lot of room there…there you go - you'd think, with his experience, he would know. It wasn't really the right move."
sursa

QUOTE (20krpm @ May 11 2010, 03:00 AM) *
hai sa stabilim ca obiectiv sa ne bucuram cind schumacher o sa faca o depasire. si io astept momentu ala.

eu ma bucur cand vreau, iar ce a facut el cursa trecuta a fost un motiv de bucurie pentru mine. daca voua nu vi se pare ca aia a fost o dovada ca inca mai are ceva de zis, e parerea voastra. nu prea stie oricine cum sa nu se lase depasit, iar el depasiri o sa inceapa sa faca atunci cand va avea si cu ce. altii au cu ce, sunt tot campioni si tot nu depasesc.

QUOTE (20krpm @ May 11 2010, 03:00 AM) *
mai putea sa mearga inca 10 ture asa, si sa nu fie ajuns din urma.

sa nu exageram. cand a inceput sa aibe probleme intre el si schumy erau peste 20 de secunde, iar la final ramasesera 10. eu nu zic ca vettel nu era capabil sa o tina tot asa, dar nu cred ca l-ar mai fi tinut franele inca 10 ture. mergea din ce in ce mai greu si nu degeaba echipa era din ce in ce mai disperata.

AZAZEL
lasa oana, ca msc va fi exceptional in monaco peste cateva zile si le vei arata tu obrazul la necredinciosi.
Lucian107416
pai schumi a facut o depasire - BUTTON. Si a fost fair. Asta zic eu, care "tin" cu Button.
Oana
QUOTE (AZAZEL @ May 11 2010, 11:45 AM) *
lasa oana...

nu te mai obosi ca nu ma mai ating de mult comentariile tale.
klm
CITAT(20krpm @ May 11 2010, 03:00 AM) *
"get the f* out of there and let the people race". sigur, sa conduci in asa fel incit sa nu fii depasit, asta stie orice chinezoaica de 70 de ani dotata cu un ford crown victoria, dar asta nu se numeste racing.

Why?!
Ce-ai fi vrut, sa traga pe dreapta ca sa poata fi depasit?
Daca tin bine minte Button l-a depasit cand conducea Honda deci cu masina din anul asta (despre care am spus ca mi se pare cea mai buna) ar fi trebuit sa poata zbura pe langa neamt.
AZAZEL
hai sa nu mai vorbim prostii si sa lasam regula de 3 simpla pt altceva.
poti sa ai o masina mai rapida si cu 3-4-5 secunde pe tur si sa nu poti depasi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.