Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mazda Tribute
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
Nicolae30758
Se vinde Mazda Tribute in Romania ? Am vazut-o numai pe sit-urile americane (i.e. consumerguide.com). Totusi ce parere aveti de asemenea SUV. Am inteles ca este o copie imbunatatita a lui Ford Escape.
G e o r g e
da , se vinde.

modelul de 2.0 si cutie manuala si 3.0 si cutie automata. este modelul pentru SUA ce se vinde aici .
madalina
vezi o oferta orientativa de preturi la www.mazda.com.ro. De evitat serviceul Romcar.
Iulian HondaFan
din cate stiu Mazda Tribute si Ford Escape pt. US sunt facute la uzina Ford din Kansas City,MO si sunt quasi identice exceptand aparenta si interiorul, unde mie imiplace mai mult Tribute. Nu stiu daca mazda mai construieste acest vehicul si prin alte parti, dar daca George spune ca sunt versiune pt. US s-ar putea sa provina de la uzina de mai sus.

nu sunt de fruntea plutonului si ai fi mai bine servit de un Forester, RAV4 sau CR-V, doar daca gasesti Tribute la un pret mult mai jos.

crash-testingul e mediocru si este unul din modelele cu rollover test nasoliu ( deci are tendinta sa se rastoarne usor, si mai usor si decat alte SUV-uri).

Tribute/Escape sunt crossovere=carbased SUV si au capacitati offroad modeste.

fiabilitatea este medie dar sub cele 3 oferte japoneze de mai sus.

avantaje: e mai mare si spatios decat cele de mai sus, V6 de 200CP care duce la 10sec suta e disponibil.

la fel de spatios insa mai reusit in general este Hyundai SantaFe.

daca te intereseaza offroad Nissan Terrano sau Jeep Cherokee ar fi mai indicate.
Nicolae30758
Eu doresc sa cumpar un SUV din astea mai mititele. Dupa toate cercetarile m-am oprit la CR-V (cineva o sa spuna sigur Subaru Forester laugh.gif ). Am cercetat si Jeep Cherokee, RAV4, Subaru, etc. m-am uitat la zeci de reviews. Concluzia a fost ca probabil pentru ce imi trebuie mie (un SUV mediu, mai maricel in ceea ce priveste capacitatea cu un consum acceptabil si sa nu fiu cu el toata ziua in service) care nici nu fac mult off-road, CR-V intruneste conditiile. jeep-ul, consuma cam mult. nu ca nu as avea bani de benzina (sunt bine situat), dar de ce sa arunc cu ei. In acest sens prima optiune a fost VW Touareg, dar parca nu merita totusi banii ???!!! Altele-Lexus, BMW-ies din calcul (nu din cauza pretului), dar parca sunt prea luxoase pentru ce imi trebuie mie. Si nici nu imi place sa epatez gratuit. Am masina de companie (VW passat 1,8t) de care sunt multumit, ceea ce imi trebuie este o masina de familie, in care sa incapa bine 4 persoane, cu care sa fac putin off-road si foarte buna in termeni de reability. Din cate am vazut din rating-urile oferite de sit-urile specializate CR-V intruneste cele mai mari punctaje. Chiar daca nu este asa aratoasa ca infatisare in comparatie cu altele. Doar nu o cumpar ca sa plec la agatat. laugh.gif Ma oprisem la MAZDA Tribute pentru ca era singura pentru care nu gasisem opinii pe acest site si imi trebuie parerile unor oameni mai experimentati decat mine, care sunt un novice.

Va multumesc tuturor pentru sprijin si daca mai aveti opinii va rog nu ma lasati in ceata.
G e o r g e
eu ti-as spune forester 2.5 XT 210 cp 6.4 demaraj 25500E CIP.

dar asta as fi doar eu . tribute este un pic cam depasit ca solutii tehnice si nu in ultimul rand este cam uzat moral.
Iulian HondaFan
dezavantaje CR-V:
este cam inalta si are manevrabilitate mai proasta, s-ar putea sa fie mai buna daca-i pui niste roti mai mari cu cauciucuri mai late, dar oricum este sub Forester.
Zgomotul interior e mai mare.
mai incet decat Forester 2.0l turbo cu 1.5sec pana la 100km/h.

Avantaje:
considerabil mai spatioasa
AWD este angajat numai la nevoie ( e FWD in cele mai multe cazuri, daca ai nevoie de tractiune AWD intra in functiune). asta permite ceva economie de carburant =consumul un pic mai bun decat Forester 2.0turbo la aprox aceeasi greutate.
Iulian HondaFan
QUOTE(G e o r g e)
eu ti-as spune forester 2.5 XT 210 cp 6.4 demaraj 25500E CIP.


eu as spune daca e vorba de masina de familie:

1)CRV 2.0iVTEC sau mai bine 2.4iVTEC(asta e aici, consuma la fel dar ai putere si cuplu mai mare).

2)Forester 2.0turbo sau 2.5normal aspirat (ar fi nr.1 daca nu sunteti mari si nu aveti 2 sau mai multi copii).

Forester sta mai bine si la crash testing ( egal la offset cu CRV dar mai bun la impactul lateral).
Nicolae30758
nu am 2 copii, am unul singur, dar am uitat sa va spun ca sunt inalt (1,96m). Am fost si am incercat pe rand nissan x-trail, terrano II, chiar patrol, toyota rav4, dar finalmente cel mai bine m-am simtit -ca loc pt. picioare si inaltime- in cr-v si in lexus smile.gif . Intr-adevar nu am incercat subaru, dar am vazut ca este cu mult mai joasa decat cr-v si atunci nu m-am mai deranjat considerand ca nu am loc suficient in inaltime. poate ca ar fi trebuit sa merg si la subaru. nu este bine sa ai idei preconcepute.
Iulian HondaFan
daca te simti bine in Passat ( care nu e chiar f. spatios) o sa fie OK si in Forester care e cam aceeasi marime, poate passatul e un pic mai generos la locurile din spate. persoana care va sta pe locul din spatele tau in forester va fi clar inghesuita. dar trebuie sa incercati voi insiva...
Nicolae30758
noroc cu nevasta-mea care este micuta. totdeauna ea este cea care incearca locurile din spate.

Multumesc tuturor pentru sugestiile si argumentele extrem de calificate. Va fi greu sa ma hotarasc, dar trebuie sa o fac saptamana aceasta. Am sa va dau de stire ce am cumparat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.