Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Martor Ulei Aprins
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 1
kenwoodline
In timpul mersului se aprinde martorul la ulei. daca doar trag de maneta de la capota (fara sa o ridic) se stinge si iar merg 200 400 km si iar se aprinde si iar fac acelasi lucru. am fost la un mecanic si a zis ca sunt din twin peaks smile.gif , am 3000 km de cand am schimbat uleiul. mobil 1, singura mea nelamurile e ca am pus 5/30 ( masina mea este octavia 1 alh 2004). va rog sa-mi spune-ti ce parere aveti ! multumesc frumos.
DORU
De obicei acest simptom atrage atentia soferului SA VERIFICE si la nevoie SA COMPLETEZE cu ulei !
Ridicatul capotei anuleaza martorul din bord pt 1-200km, dar daca nu se completeaza uleiul, se aprinde iar.
Verifica asadar uleiul si vezi daca nu cumva nu e la minim pe joja, caz in care completeaza cam cu 500ml. Dupa 30 min verifica nivelul sa fie OK.

Daca nivelul pe joja este bun, posibil ca senzorul sa fie putin defect, o diagnoza ti-ar da indicii in acest sens. Bafta !
kenwoodline
QUOTE (DORU @ Apr 2 2010, 11:05 AM) *
De obicei acest simptom atrage atentia soferului SA VERIFICE si la nevoie SA COMPLETEZE cu ulei !
Ridicatul capotei anuleaza martorul din bord pt 1-200km, dar daca nu se completeaza uleiul, se aprinde iar.
Verifica asadar uleiul si vezi daca nu cumva nu e la minim pe joja, caz in care completeaza cam cu 500ml. Dupa 30 min verifica nivelul sa fie OK.

Daca nivelul pe joja este bun, posibil ca senzorul sa fie putin defect, o diagnoza ti-ar da indicii in acest sens. Bafta !



uleiul este la nivel !
DORU
QUOTE (DORU @ Apr 2 2010, 11:05 AM) *
Daca nivelul pe joja este bun, posibil ca senzorul sa fie putin defect, o diagnoza ti-ar da indicii in acest sens. Bafta !


Atunci aplica pasul 2 thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.