Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Garantzia la masini
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
f1anatic
Sint surprins sa aflu ce garantzii sint oferite in Romania la masini; cu mult mai mici decit aici. Un anume gentleman mentiona 1.5 ani garantzie la noua Logan si 3 ani la Fiat Aleba Star intr-un alt subiect de discutzii.

Aici tipic intilnesti garantzie de 5 ani / 60,000 de mile (100,000 km) sau mai nou anumitzi producatori am vazut ca exind la 7 ani sau 100,000 mile (160,000 km). Eu intzeleg ca sint altfel de conditii de exploatare a masinii aici fatza de acolo...dar gindeam ca macar motorul si transmisia sa fie garantate mai mult de 1-3 ani. Ca gropi sint si aici. Dar parca n-as zice ca tzi se gripeaza un piston daca dai intr-o groapa si nici nu ar trebui sa se sparga radiatorul daca e ger de - 20 C.

Intrebarea mea este: de ce sint garantziile asa de mici ? Potzi cumpara garantzie extra ?
madalina
Garantiile sunt mici datorita unor factori tehnici:drumuri proaste, carburant prost, dar si deoarece dealerii sunt interesati sa scoata cat mai multi bani de pe urma masinilor vandute.

Multi dealeri ai unor producatori seriosi incearca sa ascunda cat pot de mult defectiunile in garantie, iar la prima revizie dupa iesirea din garantie, brusc, se apar o gramada de defectiuni.


Exista 5ani garantie la Hyundai, dar am inteles ca nu acopera decat motorul si cutia.

Garantii extinse eu nu am vazut decat la citroen (de la 18 luni la 36 de luni) si la Logan (dintre producatorii la care am fost eu atunci cand am vrut sa-mi cumpar masina)
HalbaSus
Producatorii germani ofera in principiu garantie pe viata pentru motor (desigur doar daca faci inspectiile tehnice regulat si doar la reprezentantele firmei), pentru germania chestia asta functioneaza foarte bine si nimeni nu iese in pierdere (tu dai cam 200 euro pe an pe o revizie tehnica, daca o data la 5 ani tzi se strica masina si ai nevoie de o piesa de 500 de euro... firma tot a facut un profit de 500 de euro smile.gif)

In Romania in schimb ramane clasicul 3 ani sau 100.000 km... degeaba ne luam noi in disperare masini germane... ca norocul sunt destul de fiabile si nici nu prea au nevoie de reparatii.
sofer
intre garantia extinsa de la logan este diferenta fata de cea standard de 18 luni?
sofer
intre garantia extinsa de la logan este diferenta fata de cea standard de 18 luni?
James Kilowatt
In Franta la fiat de exemplu poti negocia garantie de 5 ani si 250.000 km la Punto 1.3 Multijet... mie mi-a fost facuta oferta asta concret. 11.001€ aveam masina cu toate optionalele, un scuter piaggio de 49cm cubi si pentru faptul ca am facut-o pe nebunul imi dadea si extensia de garantie. Era o chestie cu ocazia unui salon auto...
Insa cam toti marii producatori ofera extensii de garatie pentru cateva sute de euro.
Iulian HondaFan
de ce nu ai "go for it"! cand te hotarasti ce masina iti iei?
James Kilowatt
Pentru ca aveam o restrictie bugetara laugh.gif Ma bag dupa ce-mi gasesc un job stabil... daca asta se va intampla in Franta
Scuze, e cam off topic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.