Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Discutie & Pronosticuri - editia Melbourne 2010
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
Oana
Click to view attachment
Tururi: 58
Lungime circuit: 5.303 km
Lungime cursa: 307.574 km
Record: 1:24.125 - M. Schumacher (2004)

Castigatori precedenti
2009 ? J. Button (Brawn)
2008 ? L. Hamilton (McLaren)
2007 ? K. Raikkonen (Ferrari)
2006 ? F. Alonso (Renault)
2005 ? G. Fisichella (Renault)

Rezultate 2009
Pole Position: Jenson Button
Podium
Click to view attachment

programul etapei:
-vineri 26 martie
antrenamente 1 03:30-05:00
antrenamente 2 07:30-09:00
-sambata 27 martie
antrenamente 3 05:00-06:00
calificari 08:00-09:00
-duminica 28 martie
cursa 09:00

asteptam pronosticurile voastre pana la inceputul sesiunii de calificari. ele vor contine:
- top 10 - 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1 pct
- pole position - 3 pct
- fastest lap - 3 pct
- finish - 3 pct
- ultimul pilot care termina cursa (clasat) - 3 pct
- intrebarea etapei (roadempire) - premiata cu un tricou si o sapca inscriptionate masini.ro. criteriul de departajare va fi, in cazul mai multor raspunsuri corecte, numarul de puncte de la concursul de pronosticuri. (userul cu cele mai multe puncte este declarat castigator)

clasament
roadempire
app> nu a venit premiul nici acuma ! confused.gif
Oana
din motive independente de mine premiul nu a fost inca trimis. urmeaza sa fie trimis zilele acestea.
roadempire
....a sosit azi premiul !

Si intrebarea mea pentru concurs este : Credeti ca, cine va pleca din pole position va si castiga cursa de la Melbourne ?!
Lucian107416
1.Vettel
2.Webber
3 Hamilton
4 Alonso
5 Button
6 Schumacher
7 Massa
8 Rosberg
9 Kubica
10 Sutil

- pole position - Vettel
- fastest lap - Webber
- finish - 17 piloti
- ultimul pilot care termina cursa (clasat) - Grassi
- intrebarea etapei - Da
cristsib
1.Hamilton
2.Alonso
3.Massa
4.Vettel
5.Schumacher
6.Button
7.Rosberg
8.Kubica
9.Barrichello
10.Webber

- pole position: Massa
- fastest lap: Hamilton
- finish: 17 piloti
- ultimul pilot care termina cursa (clasat):Kobayashi
- intrebarea etapei: Nu
cecyly
1. Massa
2. Hamilton
3. Vettel
4. Alonso
5. Schumacher
6. Button
7. Webber
8. Kovalainen
9. Barrichello
10. Rosberg

Pole position: Hamilton
Fastest lap: Vettel
Finish: 19
Ultimul clasat: Petrov
Raspunsul la intrebare: Nu
cecyly
am gresit, acum asa ramane smile.gif
Oana
QUOTE (cecyly @ Mar 26 2010, 02:23 PM) *
am gresit, acum asa ramane smile.gif

poti face orice modificare doresti pana la inceputul sesiunii de calificari. nu vei putea edita postul, dar vino cu modificarile in alt post
AZAZEL
hai mai cecyly,
tu chiar crezi ca pilotul(kovalainen) unei echipe debutante , echipa ce construieste masini cu 5 secunde pe tur mai lente ca red bull ar avea sanse la puncte ?!
roadempire
1.Vettel
2.Alonso
3 Massa
4 Webber
5 Hamilton
6 Schumacher
7 Kubica
8 Rosberg
9 Sutil
10 Button
- pole position - Vettel
- fastest lap - Vettel
- finish - 18
- ultimul pilot care termina cursa (clasat) - Kovaleinen
- intrebarea etapei - Da
klm
1. Alonso
2. Hamilton
3. Button
4. Vettel
5. Rosberg
5. Massa
6. Schumacher
7. Webber
8. Kubica
9. Sutil
10. Barrichello

Pole Hamilton
Fast Vettel
Termina 15
Ultimul clasat Trulli
Raspuns: nu!

Bafta!
Oana
QUOTE (klm @ Mar 27 2010, 12:50 AM) *
5. Rosberg
5. Massa

atat de nehotarat esti? sau e de la ora tarzie la care ai postat?
klm
E ora tarzie, drumul a fost lung si nici nu pot manca mult desi imi chioraie pana si spatele de foame...

1. Alonso
2. Hamilton
3. Button
4. Vettel
5. Rosberg
6. Massa
7. Schumacher
8. Webber
9. Kubica
10. Sutil

Multumesc pentru atentionare.
9er
1. Vettel
2. Hamilton
3. Alonso
4. Webber
5. Schumacher
6. Button
7. Massa
8. Rosberg
9. Sutil
10. Liuzzi

PP: Hamilton
FL: Webber
F: 17
L: Alguersuari
Q: nu
Oana
1 massa
2 vettel
3 hamilton
4 alonso
5 schumacher
6 button
7 rosberg
8 webber
9 sutil
10 kubica

pole position - massa
fastest lap - alonso
finish - 18
last - kovalainen
q - da
DRAGOS
1. Vettel
2. Alonso
3. Massa
4. Schumacher
5. Hamilton
6. Button
7. Kubica
8. Rosberg
9. Webber
10. Sutil

PP: Vettel
FL: Massa
F: 18
L: Alguersuari
Q: nu
Diesel
Pe ultima suta de metri

1 F. Alonso
2 F. Massa
3 S. Vettel
4 L. Hamilton
5 M. Schumacher
6 N. Rosberg
7 M. Webber
8 J. Button
9 V. Petrov
10 R. Barrichello

- pole position - S. Vettel
- fastest lap - F. Alonso
- finish - 14
- ultimul pilot care termina cursa (clasat) - Jarno Trulli
- intrebarea etapei (roadempire) - NU
AZAZEL
am dormit mult.
am uitat sa pun si ceasul sa sune.
fuck
pronosticul meu ar fi fost

webber
vettel
hamilton
rosberg
button
massa
alonso
msc
sutil
barichelo

pole webber
fastst lap webber
finish 18
raspuns da
ultimul trulli

nu vreau sa-mi fie luat in calcul pronosticul. am facut-o just for fun.
Lucian107416
QUOTE (AZAZEL @ Mar 27 2010, 08:32 AM) *
nu vreau sa-mi fie luat in calcul pronosticul. am facut-o just for fun.

Eu votez sa fie luat in calcul. Oricum nu se terminase nici Q2 la ora la care l-ai scris si se pot intampla atatea in cursa. Nici pentru noi n-are farmec concursul daca se impiedica unii pe drum smile.gif .
roadempire
Asa este ! Si eu sunt PRO pentru luarea in considerare a pronosticului lui AZAZEL thumbsup.gif
Oana
imi pare rau, dar regulile sunt reguli. ideea este ca din experienta altor concursuri am invatat ca nu e bine sa faci exceptii, pentru ca la un moment dat tot vor incepe niste discutii.
@lucian, stai linistit ca azazel are timp sa recupereze punctele pierdute runda asta. asa a mai uitat el si in anii trecuti si tot a castigat de doua ori concursul asta.
AZAZEL
QUOTE (Oana @ Mar 27 2010, 01:46 PM) *
asa a mai uitat el si in anii trecuti si tot a castigat de doua ori concursul asta.



asta pt ca inteleg modul cum functioneaza acest sport.
AZAZEL
si uite asa a pierdut vettel campionatul in 2009.
a avut o diferenta de 12 puncte fata de button si a pierdut rin greseli proprii peste 20.

in ritmul asta, pierde si campionatul din 2010
Oana
nasol este ca il va pierde pe mana echipei, nu din cauza greselilor lui. dar sunt convinsa ca o sa-i vina si lui randul. de altfel, toate incidentele astea or sa-i prinda bine, ca mai invata si el sa-si stapaneasca nervii in situatii limita. sa nu uitam ca s-au pierdut campionate si din acest motiv...

PS: cand v-am zis ultima data ca il urasc pe alonso?
Alex-F1
Deci meseriasa cursa asta!!!! yes.gif Si din nou ai nostri ca brazii (si daca nu ma insel parca chiar pilotul), au zis ca Vettel a franat aiurea, pe portiunea uda, s-a dus sanie bla bla.....bravo mah....adica vreo 26 de ture a stiut unde si cum sa franeze si deodata s-a pierdut cu firea.....de altfel s-a si vazut din reluare ca a franat pe trasa normala, dar pur si simplu n-au mai tinut franele.....pacat! Dar nu-i bai, ca toate astea il intaresc si-l pregatesc pt. un viitor titlu de campion! Ce sa zic....atatea depasiri, ca nu le mai stiu numarul.....Hamilton din nou a confirmat ca se stie pe ploaie, dar putin s-a cam hazardat....si de Webber imi pare rau....putea sa faca si el o cursa frumoasa la el acasa, dar a gresit copilareste! De admirat si Kubica, cum a reusit el cu Renault-ul lui sa ajunga pe locul 2.....well done!!! Schumi se pare ca inca e "ruginit".....pe ploaie ma asteptam la mai mult de la el.
Oana
ce inseamna putina ploaie, imediat a devenit interesanta cursa. iar schumy o mai fi avand de recuperat, dar sa nu uitam totusi ca in cursa asta el a oprit de 3 ori, in timp ce altii numai o data...

eu presimt un mic razboi intre button-hamilton si massa-alonso. si cand 4 se bat, al cincilea castiga.
AZAZEL
la cine te referi cand spui al 5-lea? sper ca nu la msc.
oare cand va accepta lumea ca deocamdata msc joaca intr-o alta liga, liga in care trebuie sa-i invinga intai pe liuzzi, barichello, kubica, sutil ?!

daca lucrurile decurgeau normal in cursa asta, msc termina pe 8 adica ultimul din cei 8.
Oana
iar incepi cu "daca"?

si ce inseamna normal in viziunea ta?
Alex-F1
De iesit banuiesc ca va iesi el in curand din liga aia, dar de acolo si pana la podiumuri mai e cale lunga.... whistling.gif Nu stiu daca a declarat sau nu ca a revenit in F1 pt. alt(e) titlu(ri) mondial(e), dar daca a facut-o, a cam gresit.....mai bine-ar fi spus simplu ca revine din pasiune, just for fun, fiindca nu poate {deocamdata} sta departe de iubirea lui - racing-ul - si era mult mai credibil si mai modest (si mai adevarat)! In fine....spectacol sa fie, lupte stranse, asa cum a fost azi si restul nici nu mai conteaza! biggrin.gif
klm
Comparativ cu editia trecuta, Australia a fost plina de neprevazut, situatii frumoase, depasiri si cam tot ce-i trebuie unei curse de masini-viteza.
O sa incep cu aspectele negative (ca sa termin cu lucrurile frumoase):

- Miki si alalalt: bah TVR, voi chiar nu va dati seama ca aia 2 sunt praf?!
"Miki: eu ma refeream la McLaren.
Alalalt: eu ziceam de RedBull.
M: era vorba de frane.
A: ba de centrul de greutate!
...
gunoi
..."
- Massa: felicitari pentru locul obtinut, pentru refacere, pentru orice mai putin pentru pilotaj; din cauza lui, Alonso a pierdut macar de 2 ori pozitia avuta si a trebuit sa o recupereze;
- Webber: imi pare rau pentru el insa nu prea are voie sa greseasca asa cum a facut-o in conditiile in care nu este un puriu...

Plusuri:
1. PLOAIA (o scriu cu litere mari pentru ca merita);
2. Hamilton, desi mi-am exprimat in trecut parerea negativa despre el, mi-a placut mai mult decat Button si chiar decat Alonso; a aratat dedicatie, talent si dorinta de a castiga; bravo lui.
3. Alonso, pilotul care sper sa castige campionatul a facut o cursa fenomenala in genul lui MS al anilor trecuti: a plecat prost, a fost ultimul si doar nesansa de a fi in postura de a-l proteja pe Massa l-a impiedicat sa obtina un loc pe podium; ori Ferrari care ne obisnuisera cu ordinele de echipa nu s-a dezis nici acum, ori Alonso nu a mai incercat sa treaca de Massa ca sa-i apere curu' sau sa evite un accident.
3. (de data asta nu am gresit, ma refer tot la locul 3). Kubica, bv bv bv, nu cred ca putea mai mult.

MS nu cred ca va sta mult in afara bataliei pentru primele locuri; stim cat de repede si de bine isi poate face masina deci eu cred ca numai testele limitate il impiedica sa fie competitiv intr-un timp mai scurt.

Au mai ramas 3 zile si 18h pana la Malaezia.
Oana
dupa cum probabil ati vazut deja aici, in acest week-end cele mai multe puncte le-a adunat dragos, 20, urmat de lucian si roadempire cu cate 18 pct. tot dragos a castigat si premiul etapei, fiind cel care a adunat cele mai multe puncte dintre toti cei care au raspuns corect la intrebarea lui roadempire.
felicitari dragos si sa te gandesti repede la o intrebare pentru saptamana asta.

clasamentul general il conduce roadempire, cu 72 pct, urmat de 9er, cu 46 pct.

si sa nu uitam de cel care stie cum functioneaza acest sport, ce ar fi strans 3 pct etapa asta daca i-am fi luat in calcul pronosticul tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.