Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Octavia Scout
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 2
omul vesel
Salut!
Ce parere aveti despre Octavia Scout TDI 140 CP, vechiul? Modelul mai vechi (SH) ma intereseaza deoarece cel nou e cam scump chiar si la mana a doua. Este diferenta mare fata de Octavia 4x4? Care este garda la sol? Sau mai bine zis cu cat este mai mare decat la O 4x4? Care e consumul mediu la un mers normal ( max 120 in afara localitatii)? Exista O Scout TDI cu putere mai mica de 140?.
Se poate gasi in Romania sau trebuie sa merg in Germania?

Multumesc
RUE
hm! un scout fara piele dar cu celelalte dotari costa 36 000 euro parca si in germania. e o masina scumpa. ce nu ai spus tu este pretul pe care vrei sa l dai pe masina ca sa stie lumea cu ce sa te sfatuiasca.
nu stiu care ar fi diferenta majora intre o octavia combi 4x4 si un scout, dar consumul la motorizari similare ar fi apropiat.
poate suspensia ridicata default, scuturi, chestiile specifice de plastic de la crossovere...
DORU
SCOUT exista doar in varianta 150CP (2.0 FSI) sau 140CP (2.0TDI-PD).
Fata de Octavia 2 Combi 4x4, detine un pachet optic exterior de protectie al caroseriei, un maner de sustinere in fata pasagerului fata, suspensie inaltata (180 fata de 164mm), jante 17" Proteus exclusive pt acest model si praguri interioare de protectie pt praguri inscriptionate Scout.
Consumul este cu pana la 0,2l/100km mai mare ca la varianta Combi 4x4 si se poate datora greutatii usor mai mari.
omul vesel
Vreau sa dau maxim 10 000 euro pentru un SH primul model, varianta TDI. Ma intereseaza o masina polivalenta. Merg deseori pe camp ( sunt fermier). Momentan am o O1 dar e cam joasa si daca ploua putin mai tare nu se mai poate intra. De aceea m-am orientat la varianta Scout. Acum va intreb o O2 4x4 se mai poate inalta putin sa ajunga cu garda la sol la 180mm? Ma gandesc ca O2 4x4 e mai ieftina ca O2 Scout
G e o r g e
de ce nu iei un SUV ? de ce musai o2 4x4 ?

mai degraba un pick up pentru tine ar fi recomandat.
DORU
Atat Octavia 2 4x4 cat si Scout au suspensie inaltata si rigida, gen drum greu. Doar prin schimbarea arcurilor aftermarket poti ridica garda lor la sol.
T u d o r
Sustin ce zice George. Daca ai de mers pe camp prin noroaie iti trebuie o garda la sol mai mare decat iti poate oferi O2 fie ea si Scout. Daca n-ai nimic impotriva modelului te poti orienta catre un pick-up, o masina utilitara foarte buna. Sau un SUV daca ideea de bena iti repugna.
DORU
OT: o utilitara cu bena are avantaje cu mersul pe camp, in schimb confortul e zero, deci daca iei familia cu tine, uita de asta.
Un SUV este o masina pe care eu personal nu o vad utila, mai bine un off-roader micut wink.gif
omul vesel
SUV-ul e prea mare, pick-up-ul nu e masina de familie. De ce prefer Scout sau O2 4x4? Pentru ca e o masina germana (ceheasca), este mai ieftina decat Subaru Forester sau Outback, pot gasi piese mult mai repede decat la Subaru de exemplu. Ca si motor il cunoaste mai toata lumea, TDI de la Volskwagen, este break si este totusi o masina de familie. Nu ma intereseaza varianta full option ci mai degraba cu un minim de dotari.
Nu am vazut alte topic-uri despre Scout, nu stiu mare lucru despre el. I se poate strica tractiunea 4x4? Adica sa numai cupleze fata sau spatele?
Seri
La 10.000 euro nu ai sanse sa gasesti un Scout, este prea nou modelul. Mai bine cauti Octavia 4X4 1.9 TDI 105 cp.
Lucian107416
QUOTE (omul vesel @ Mar 23 2010, 05:50 PM) *
SUV-ul e prea mare, pick-up-ul nu e masina de familie. De ce prefer Scout sau O2 4x4? Pentru ca e o masina germana (ceheasca),

E ceheasca si e mai buna decat germana!!!! thumbsup.gif . E mult mai potrivita pentru drumurile noastre decat una germana( divizia de lux inclusa)
DORU
QUOTE (omul vesel @ Mar 23 2010, 05:50 PM) *
I se poate strica tractiunea 4x4? Adica sa numai cupleze fata sau spatele?


Desigur, insa avand in vedere ca vascocuplajul Haldex este totusi fiabil...iar tractiunea 4x4 se distribuie electronic intre punti prin 2 diff locks de tip "open", sansele sa pice tin de ghinion sau de un sofer caruia nu-i pasa ce face cu masina lui. Eu il folosesc de 4 ani jumatate si merge bine rolleyes.gif
omul vesel
Sunt putine discutii despre Scout. Nici pe clubskoda nu am gasit ceva. Probabil nu au multi un asemenea model. Din ce mi-ati spus nu prea am sanse sa gasesc unul SH cu 10 000 euro. Ar trebui sa mai astept sa se mai invecheasca sau sa iau totusi un SUV mai mic gen Kia Sportage sau Hyundai Tucson, sau sa merg in continuare cu O1 o masina excelenta de altfel.
RUE
la 10000 euro gasesti rav4 din 2004 maxim si grand vitara.
omul vesel
RAV 4 are portbagajul mic, iar Grand Vitara e Suzuki. Cati mecanici din Romania cunosc modelele Suzuki? Eu as fi vrut o masina germana (ceheasca) adica Skoda. Daca nu se gaseste Scout cu 10 000 euro nici chiar modelul vechi mai strangem ceva si o luam cu 12-13 000.
DORU
Nu stiu ce ai gasit pe clubskoda, dar poti incerca cu noroc poate si pe skoda-club.ro wink.gif
omul vesel
CITAT(DORU @ Mar 26 2010, 08:11 PM) *
Nu stiu ce ai gasit pe clubskoda, dar poti incerca cu noroc poate si pe skoda-club.ro wink.gif



Nu am gasit nimic pe clubskoda ci doar am deschis acelasi topic ca aici. Jurasikman de acolo zice ca gasesc destule SH in Romania. Curios e ca nu am gasit niciuna. Poate nu stiu unde sa caut.
DORU
Incearca pe site-urile auto dedicate vanzarilor SH...varianteauto, auto, depozitulauto, bestauto, autovit, etc
omul vesel
CITAT(DORU @ Mar 27 2010, 09:53 PM) *
Incearca pe site-urile auto dedicate vanzarilor SH...varianteauto, auto, depozitulauto, bestauto, autovit, etc


Doru, sa stii ca am cautat. Scout-uri nu prea sunt, mai deloc. Gasesc doar 4x4. Dar stai linistit ca m-a convins cineva de pe clubskoda ca nu merita pt agricultura. Tot impotmolit raman, pentru camp imi trebuie un Nissan Patrol sau Mitsubishi Pajero, Terrano, Land Cruiser in 3 usi. M-am lamurit.
DORU
Pt mers pe camp, cu siguranta ai nevoie de un off-roader clasic, cu reductor si macar cu un diferential blocabil.
Totusi, Skoda ta din prezent te ajuta la ce ai nevoie, atentie sa nu-ti iei ceva ce nu iti trebuie anume...
Seri
Ar trebui mutat la versus topicul.

Daca vrei in continuare o masina confortabila de familie, dar care sa fie mai capabila in offroad decat Octavia 4x4, te poti uita la Audi Allroad Quattro 2.5 TDI modelul precedent. La 10.000 de euro au aproape 10 ani, dar sunt echipate cu suspensie pneumatica reglabila, reductor si diferentiale autoblocante electronic la ambele punti. Teoretic nu ar trebui sa ramai impotmolit daca esti atent. Ar fi cea mai buna varianta daca nu vrei un SUV mare si greu, singura problema o reprezinta varsta inaintata.
lultilocco
QUOTE (DORU @ Mar 22 2010, 06:31 PM) *
Atat Octavia 2 4x4 cat si Scout au suspensie inaltata si rigida, gen drum greu. Doar prin schimbarea arcurilor aftermarket poti ridica garda lor la sol.


Salut Doru. Am o Octavia 2 4x4, mi-ar placea sa pot sa o mai inalt putin. Oare stii de unde se pot achizitiona aceste arcuri aftermarket de cate ai zis?
Multumesc. Ovidiu
DORU
Buna Ovidiu,

Sugerez pe cele de pe Scout, intrucat diferenta probabil iti va fi de-ajuns (Scout are garda la sol de 18cm, O2 4x4 doar de 16cm).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.