Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Datimi un sfat
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
rosculet25
Am cumparat un renault megane si am o problema
- Aseara cand am parcat masina cu spatele am auzit un zgomot ca o bataie la motor
- Dimineata am vazut o pata de ulet sub masina si scutul murdar de ulei prelinganduse ulei jos
- Cand dau drumul la AC sau Clima se aude un zgomot mare la motor si trepidea toata masina
- Daca opresc AC sau Clima motorul merge normal si nu mai este nici un zgomot

Sa-mi spuna cineva daca a patit la fel cu AC sau Clima
nimsoc
Stai linistit ca motorul masinii nu a patit absolut nimic.Ce t-i s-a intamplat tie este doar un singur lucru,adica la compresorul de A\C t-i s-a stricat ambreiajul care se afla i interiorul fulieie compresoruli.Asta este si cauza scurgerii uleiului pe scutul masinii si jos.Mai exact s-a scurs freonul impreuna cu uleiul din comresor si toata instalatia de A\C,mentionez ca nu are legatura cu uleiul din motor sau cutia de viteze,asa ca nu te speria.
Pana ai banii necesari sa repari compresorul trebui sa nu-i mai dai drumul deloc altfel se poate rupe si cureaua care-l antreneaza(e o curea lata cu 6 canale,sau 5)si asta la randul ei poate sa distruga alte componente.
Oricum iti urez multa bafta si daca mai ai probleme posteaza in continuare.Succes!!! thumbsup.gif
rosculet25
Multumesc mult de mesaj si sfat.
-Dar este posibil sa fi cazut si carcasa de plastic de la electo ventilator sa atinga paleti de la fulie ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.