Help - Search - Members - Calendar
Full Version: stereograme
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Distractii
Oana
sunt persoane care le vad din prima, dar nu este si cazul meu. eu de vreo 10 ani ma chinui si de abia azi am reusit...

prima mea stereograma
Click to view attachment

care se mai pricepe?
T u d o r
Superb. Am reusit s-o "vad" in cca 30 secunde. Trebuie sa-ti fortezi putin privirea sa vada altfel decat e obisnuita.
DRAGOS
eu am o dilema. ce anume e de vazut? nu o vad probabil, de aici si dilema laugh.gif
Oana
un fluture...
G e o r g e
mie nu-mi iese la poza asta. am incercat alta si pentru o fractiune am vazut chestia de trebuia si dupa a disparut .... mai incercam maine .
de la ce distanta apare fluturele asta ?
Oana
eu il vad cam de la 2 palme lungime. nu stiu sa apreciez cu alta "unitate" de masura smile.gif
G e o r g e
si cam cat are o palma de'a ta in cm ? biggrin.gif:

deci problema e la mine ca nu pot sa mentin focusul pe imagine. o prind pentru o fractiune de secunda si apoi dispare.
Oana
aveam rigla pe birou, dar nu o vedeam de nas. deci cam de la 30 cm...
ia incearca sa pui un deget in fata ochilor, in asa fel incat sa incepi sa te uiti crucis. la mine asa a functionat. si cand incepe sa se vada, urmareste-i conturul, pana iti iese toata imaginea. sau misca incet din cap, stanga dreapta
G e o r g e
deja imi crapa ochii de durere ...
Oana
un tutorial
http://www.starosta.com/3dshowcase/ihelp.html
solmar
Sotia a vazut indieni si pasari din prima. Eu vad sus niste siluete barbatesti garbovite, la mijloc ceva care ar aduce cu indienii de-i vede sotia si jos niste barbati prinsi intr-o hora. Fluturii s-ar putea sa fie penele indienilor... 36182451.gif
G e o r g e
eu ma chinui de 3 ani sa-mi indrept un ochi ca e stramb si acum trebuie sa-i stramb pe amandoi ? laugh.gif

Oana
cu cat va concentrati mai mult cu atat nu o sa vedeti nimic. uitati-va in gol, ca si cum v-ati uita la ceva in spatele monitorului...
James Kilowatt
Eu cred ca sunteti obsedati sexual laugh.gif
DRAGOS
Neah, am incercat si de aproape si de departe si crucis si normal si stanga-dreapta si dreapta-stanga. Tot ce va e o insiruire de aripi de fluturi si alte chestiuni, niciun fluture intreg!

Ah da..si ma dor ochii ca la balamuc! biggrin.gif
FAR EASTERN
Ai nevoie de vedere perfecta...., stereoscopica. Nici eu nu le-am vazut...
Diesel
Mie imi e foarte simplu sa vad imaginile, cu conditia sa fie pe tot ecranul. Spre exemplu fluturele a aparut in cateva secunde. Sunt unele dificile si pentru mine, dar sunt putine.

Ce-i drept, pot schimba alinierea ochilor foarte usor pentru a suprapune imaginile.

Cat despre alte probleme stereo, am ochelari 3D d-aia de cinema si placa video stie sa adapteze jocurile pentru ochelari. Dupa 15-30min de 3D imi lacrimeaza ochii, dar e interesant.
Rebel
Trebuie sa 'distribui vederea", sa pierzi focalizarea si sa privesti cu ochii "separat" cum ar veni.

Deschideti poza la marimea originala. Imaginati-va ca trebuie sa vedeti in 3D si veti putea observa.

Daca nu puteti, atunci e naspa... smile.gif

In fapt Oana, ai un fluture foarte frumos. Superb!

daca nu te concentrezi suficient poti vedea si doi sau cu ceva erori. interesant...

T u d o r
Sa continuam cu ceva specific, cu dedicatie pentru Oana si ceilalti colegi care populeaza aria F1. smile.gif


Oana
cat de bine ii distingi forma? ca eu am observat la unele poze, ca si la asta de exemplu, ca desi reusesc sa vad imaginea 3d, nu-mi dau seama ce este. aici vad foarte bine rotile din fata si botul, insa restul parca e un cartof
solmar
@Tudor
sigur nu e un colt dintr-un covor sau o carpeta??
T u d o r
laugh.gif V-am prins!
Rebel
QUOTE (Oana @ Mar 16 2010, 05:58 PM) *
cat de bine ii distingi forma? ca eu am observat la unele poze, ca si la asta de exemplu, ca desi reusesc sa vad imaginea 3d, nu-mi dau seama ce este. aici vad foarte bine rotile din fata si botul, insa restul parca e un cartof



eu vad toata masina, inclusiv axele de la roti, deflectoarele de aer. E foarte cool.

solmar, e o masina de formula 1
Diesel
Mi-a luat vreo 10-15secunde asta cu F1.

Imi plac foarte mult astea cu detalii multe.
solmar
QUOTE (Rebel @ Mar 16 2010, 11:02 PM) *
QUOTE (Oana @ Mar 16 2010, 05:58 PM) *
cat de bine ii distingi forma? ca eu am observat la unele poze, ca si la asta de exemplu, ca desi reusesc sa vad imaginea 3d, nu-mi dau seama ce este. aici vad foarte bine rotile din fata si botul, insa restul parca e un cartof



eu vad toata masina, inclusiv axele de la roti, deflectoarele de aer. E foarte cool.

solmar, e o masina de formula 1


ai dreptate, prima data am batut campii 36182451.gif da aia vedeam eu, a doua oara am vazut amprenta (adica negativul ei) si intr-un tarziu am vazut si masina in relief. apoi am vazut si fluturele...
la mine a functionat dupa ce-am atins ecranul cu nasul, fara ochelari, si m-am retras la cativa cm distanta, am observat-o pana la cca 40-50 cm distanta de monitor. la distanta normala 30-40 cm dispare imaginea 3d.
Oana
axele de la roti le vad si eu, dar numai de la cele din fata. eu de ce nu vad toate detaliile?
solmar
QUOTE (Oana @ Mar 16 2010, 11:41 PM) *
axele de la roti le vad si eu, dar numai de la cele din fata. eu de ce nu vad toate detaliile?


pai nu se vad pe spate. se vede roata din dreapta care acopera axul, intre roata si caroserie e o un fel de aparatoare. imi plac cele 2 retrovizoare mititele...
Oana
de exemplu, eu caii astia nu-i vad... vad doar portiuni din ei.
Click to view attachment
solmar
QUOTE (Oana @ Mar 17 2010, 12:09 AM) *
de exemplu, eu caii astia nu-i vad... vad doar portiuni din ei.


se vad. e cam mare, posibil daca ajustezi marimea la jumatate sa cuprinzi imaginea mai usor. in fundal se vade ceva ca un cofraj.. ciudat.
mike.omega
Pe asta cu caii am vazut-o si eu biggrin.gif
La restul, nu pot sa-mi imprastii ochii pe ecran, imi stau focusati 36182451.gif
Diesel
2 cai frumosi 36182451.gif
Oana, ar trebui sa vezi calaretul de pe calul din stanga.
Potzocul
waw foarte interesant! prima data cand m-am uitat la poze nu vedeam nimic smile.gif
in seara asta am descifrat tainele stereogramelor biggrin.gif eu reusesc usor sa le vad acum ca am prins miscarea, ma uit in gol, "dincolo" de monitor si revin usor cu focalizarea pana se distinge clar, apoi cu greu pierd imaginea 3d smile.gif
uite si o animatie:
Oana
un rechin sau doar un peste?

cu defocalizarea am si eu probleme. chiar m-am speriat prima data...
solmar
un rechin in plan indepartat si un peste mai mic in plan apropiat, care se cam agita smile.gif
solmar
QUOTE (solmar @ Mar 17 2010, 11:25 PM) *
un rechin in plan indepartat si un peste mai mic in plan apropiat, care se cam agita smile.gif


E ceva curios, eu vad doua chestii total diferite. Si m-am uitat de cateva ori sa fiu sigur:
1. asa cum am spus anterior - un rechin in plan indepartat (cu 3 aripioare dorsale) si un peste fara aripioare in plan apropiat, cel din plan apropiat se onduleaza. Rechinul din plan indepartat de doua ori mai mare decat cel din plan apropiat.
2. un singur peste cu o singura dorsala si o laterala care se misca/onduleaza.

Mai vede cineva doua chestii diferite?
Mircea104901
Tare.

Imi place mai mult anaglyph-ul totusi.
Pentru cine are ochelari red-cyan, un filmulet bestial (pe youtube e chiar la 1080p):
Diesel
Se pare ca exista iutub3d adica http://www.youtube.com/profile?v=jJjJeYfAw...mp;user=G02yt3D sunt niste optiuni acolo pentru alte tipuri de ochelari decat Red/Cyan.

Eu ori am niste ochelari prosti, ori trebuie calibrat monitorul, pentru ca imi da dureri de cap si imi lacrimeaza ochii daca ma uit prea mult. In plus, nu prea sunt multumit de calitatea imaginii. Se pierde prea mult din culoare.

Intr-o zi ma plictiseam rau de tot si m-am interesat de autostereograme, adica orice imagine cu informatie 3D transformata in stereograma. Am ajuns sa imi instalez Quake2, versiunea demo, cu stereo. Detalii aici http://www.leweyg.com/download/SIRD/q2/index.html
Cert este ca n-am reusit sa trec de prima camera, dar macar am incercat smile.gif

Cu nVidia 3D vision, cam orice joc merge in anaglyph, insa rezultatele variaza.
Mircea104901
QUOTE (Diesel @ Mar 18 2010, 12:04 PM) *
Eu ori am niste ochelari prosti, ori trebuie calibrat monitorul, pentru ca imi da dureri de cap si imi lacrimeaza ochii daca ma uit prea mult. In plus, nu prea sunt multumit de calitatea imaginii. Se pierde prea mult din culoare.

Asa e. Sunt ochelari mai buni si mai prosti. Eu am mai multe perechi (cumparate de pe ebay) si mai scumpe (cu rame de plastic), si mai ieftine (carton).
Cel mai bine filtreaza cei mai ieftini (din carton) made in China biggrin.gif
Problema apare la lentila de cyan. Daca nu e buna, se vede cu dublaj si e foarte obositor. Cu cat e mai inchisa si mai apropiata de cyan pur, cu atat e mai bine.
Mai exista ochelari verzi-violet (ca pentru filmul "Journey to the center of the Earth").

Eu m-am jucat putin si cu fotografia 3D. Unele chiar au iesit bine.

Exemple din Paris:
Click to view attachment
Click to view attachment
Click to view attachment
Click to view attachment
Click to view attachment
Click to view attachment
Click to view attachment
Click to view attachment
Mircea104901
Viitorul suna bine teehee.gif

http://www.9am.ro/top/Business/IT-C/149117...ga-batalia.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.