Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina in jur de 18.000-20.000 CIP
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Catalin32189
Salutare,

as vrea sa imi iau o masina noua la banii astia CIP; deocamdata m-am oprit la Avensis 2.0 benzina versiunea Sol Plus, dar m-as mai gindi si la un 407 2.0 HDI versiunea Sport - si o Mazda 6 mi-ar place...
Voi ce ma sfatuiti?
Andrei Suzuki
Strict d.p.d.v. al designului,eu le-as clasifica astfel:

1.407
2.mazda 6
3.avensis

Dupa parerea mea,mazda 6 merge cel mai bine tunata din astea 3 (daca te intereseaza si asta). Toyota Avensis da bine daca esti un bussiness man,ceva,iar 407 mi se pare o masina perfecta pt o familie relativ mica (2 adulti+2 copii).Depinde acum pt ce vrei masina.
La Honda Accord nu te-ai gandit? Si aia arata foarte bine..zic eu
G e o r g e
avensis inainte de orice frantuzism !

incearca si un vectra sau signum , sau un accord , de ce nu?
Atar
DUPA MINE:
1. DESIGN MAZDA6-407-MONDEO-AVENSIS
2. TINUTA DE DRUM MAZDA6-MONDEO-407
3. SPATIU INTERIOR MONDEO-MAZDA6-AVENSIS-407
4. VALOARE DE REVANZARE MONDEO-407-AVENSIS-MAZDA6
5. MOTOARE DIESEL MONDEO-407-AVENSIS-MAZDA6

DACA NU MI-AR PASA DE VALOAREA DE REVANZARE MI-AS LUA MAZDA6
DACA NU MI-AR PASA DE SPATIUL INTERIOR MI-AS LUA 407
PENTRU MOTOR,SPATIU SI TINUTA MI-AS LUA MONDEO
G e o r g e
te rog nu mai tipa la mine !(i.e. nu mai scrie cu majuscule !!!)

si daca ai vrea calitate ti-ai lua avensis nu ? :shock:
madalina
sau Acord.
Atar
Avensis-ul nu-mi spune nimic ca masina medie, nu m-a impresionat deloc, ca si Vectra de altfel. Daca unele m-au impresionat placut iar altele neplacut(LagunaII), Avensis-ul ...."nimic".
Honda Acord Chiar mi-a placut.
Iar dintre toate (cu exceptia celor din clasa Premium) raman la Mazda6.
calin...
parerea mea este : 407 sau honda accord ( nu mai trebuie tunate - arata super bine) amandoua diesel, atat pt. design cat si pt. calitate. succes in alegere
Iulian HondaFan
Accord e cea mai noua ca proiectare si dieselul nou de 2.2l al Honda pare exceptional:
140CP la 4000rpm, cuplu 340Nm la 2000rpm,
consum extrem de frugal pt. asa un motor: 4.6 in afara si 6.7 in localitate si face 100km/h in 9.3sec. :love10:
si e acum disponibil si in Ro. :wav:


Mazda6 e o masina excelenta de asemenea.

Nu prea imi vine sa cred ca un Mondeo ar avea o valoare reziduala mai buna decat o Mazda6!!!! :scratch:
G e o r g e
da , mondeo se vinde mai bine ca o mazda 6 :evil:

dar de ce trebuie sa o ia ca sa o tuneze ? :shock: nu o poate lua exact cu vrea si sa o lase asa ? :shock:

hai sa va mai dau niste date :
vectra C coeficient aerodinamic cx 0.28 :cheers:
sa vedem cine face mai bine :bounce:
Iulian HondaFan
[quote="G e o r g e"]da , mondeo se vinde mai bine ca o mazda 6 :evil:

si de ce trebuie sa te uiti fioros la mine?! :evil:

am intrebat. o mazda6 e mai nou proiectata ( nu stiu daca cele 2 au aceeasi platforma la baza) e mai fiabila si are aceleasi motorizari tot de provenienta Ford ( dar par a fi diferit tunate, dar desi output-ul este mai mic un pic la mazda6 e la fel de rapida). mie mi se pare ca ar fi o alegere mai buna din aceste motive si e o valoare mai buna.
madalina
In general masinile japoneze au o imagine de marca mai proasta pe piata romaneasca decat cele europene. Chiar daca sunt mai fiabile, au mai multe dotari, tot se vand mai prost la mana a doua decat europenele.

In 2002 canm am luat eu Mazda 626 ma intreba lumea cine produce al carei marci este modelul "Mazda".

De atunci au mai facut progrese, dar multi oameni prefera sa cumpere o marcade care au auzit de 20 de ani si vad multe pe strada, fara sasedocumtenteze, fara sa aiba idee de calitatea actuala a respectivei marci.
G e o r g e
nu ma uit urat la tine , ci sunt suparat pe ignoranta in care traiesc romanii.
florian34527
Din tot ce vrei tu ,tot o Vectra C iti recomand,mai gandestete si la service si pretul pieselor de schimb (bineinteles depinde in ce conditii folosesti masina si cit timp ai de gind sa o pastrezi). Vectra C este foarte comfortabila ,stabila si puternica.Am tetat de la Audi A6 si banalul Passat pina la Fiat Panda.
Iulian HondaFan
avantajul unei Toyota sau Honda este ca merge lejer 150 000 km fara reparatii semnificative laugh.gif ... or fi piesele mai scumpe in Ro, dar daca nu trebuie sa le schimbi iesi mai ieftin. parerea mea.
iuliana34566
din pacate noi inca nu am scos capul din cenusa suparatului smile.gif asa ca ar trebui sa te gandesti bine inainte de a lua o decizie si sa nu te uiti la ce aluat vecinu`.la un pret de 19500 CIP poti sa iti iei o honda typeR si sigur vei fi sigur multunit.
referitor la honda accord motorul diesel e foarte bine facut iar ,in cazul in care esti din craiova ,poti beneficia de un an service gratuit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.