Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum sa facem ca sa nu ne mai dispara oglinzile de la BMW
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW
FESTINA
Dati-mi si mie o solutie, sa io dau unui prieten de al meu, care care un BMW 325 xi, de o luna si jumatate si pana acum i-au furat de 3 ori oglinzile la masina si e disperat, e adevarat ca e asigurat dar e inebunit, tot la 2 saptamani dimineata cand se urca in ea vede ca nu mai area oglinzi.
De fapt geanurile de la oglinzi, si tot cotizeaza cate 8.000.000 lei de fiecare data.
G e o r g e
CASCO !!! :idea:
FESTINA
Asta o stia si el dar, ma refeream la o solutie de prindere de blocare a geamurilor de la oglinzi pentru a nu mai putea fi furate, un fel de antifurturi cumparate sau improvizate.

Asta cu CASCO e destul de anevoiasa, tinand cont ca trebuie sa treci din doua in doua saptamani pe la politie, asigurari si sevice. Si stii cum e ti se intampla taman atunci cand, nu ai timp te grabesti etc.
Mircea5
la Mercedesu` meu am pus 2 spite de bicicleta...si nici k le-au mai luat
nu prea se vad si poti sa misti so oglinda...
M i h a i
inscriptioneaza nr masinii pe gemurile oglinzii www.autoident.ro
FESTINA
Mihai multumesc pentru adresa, e o ideie buna pe care chiar am pus-o in aplicatie de fapt colegul meu, si e destul de simpla in trei sferturi de ora a fost gata.

Insa are si ea un dezavantaj, ca noaptea nu prea se vede inscriptionarea, si i-mi inchipui ca noaptea nu prea sta nici un hot sa stea sa citeasca inscrisurile de pe oglinzi.
E perfect adevarat ca dupaia nu are ce face cu ele, dar cu paguba tot ramai.
Asta e nu prea poti sa le impaci pe toate.
Rai
Cand ai o masina buna si valoroasa mai gasesti si o curte si un garaj caci altfel nu dormi linistit.
FESTINA
Asta cam asai, dar ce sa-i faci daca unii isi cumpara masini destepte si valoroase si dupaia se gandesc la casa cu curte.
M i h a i
eu zic totusi ca n-are cum sa nu vada hotul inscriptia atunci cand le scoate....poate numai daca unde tii masina e bezna bezna...insa macar vede ca n-are ce face cu ele si apoi nu mai vine...deci o sa le mai fure maxim odata si gata.... laugh.gif


Chiar sunt curios daca o sa mai ramaneti fara oglinzi
BMW34294
Nu va inceta niciodata pana in momentul in care nu va mai cumpara nimeni oglinzile furate...
FESTINA
mai chestia aia cu inscriptionatul oglinzilor chiar a mers, si vad ca pana acuma tine, le are neatinse de ceva timp, sa speram ca chiar functioneaza pe o perioada mai lunga, su poate chiar definitive.
FESTINA
A mai trecut ceva vreme, si vreau sa va spun ca chestia cu inscriptionatul oglinzilor a fost o ideii chiar buna, de atunci pana acum nu s-a intamplat absolut nimic, se pare chiar ca functioneaza.

Si mi se pare mult mai estetica, decat varianta cu spite de bicicleta sau diferite cleme si nici nu imobilizeaza geamul de la oglinda.

E brici.
FESTINA
Dezamagire totala nu tine nici cu sablarea oglinzilor, ieri i-au disparut, e adevarat ca au durat mai mult dar au avut aceiasi soarta.
Cred ca singura solutie e cea cu sipite, desi cam inestetica, dar mult mai sigura.

Asta e...
FESTINA
Pana la urma s-a mers pentru spite, si cu speranta ca nu se mai poate intampla numic , dar a fost doar o speranta fiinca de curand au incercat din nou sa le fure bineinteles ca nu au mai reusit, dar de ciuda ca nu le au mai putut scoate le-au spart.

Adica oricum o dai tot nu e bine.
G e o r g e
am vazut azi un bmw seria 5 penultimul model ce avea inscripitonat pe oglinzi literele din numarul de inmatriculare cu ceva ascutit cred.

arata naspa rau de tot . prima data am crezut ca i-a vandalizat careva masina pe urma mi-am dat seama ca este propriul numar. literele erau cam cat jumatate de oglinda.
FESTINA
Inscriptionarea pe oglinzi nu se face prin zgaraierea geanului, ci prin sablare, cu o pasta speciala si se produce o reactie chimica de corodare (matizare) a geamului pe suprafata unde acea solutie intra in contact cu sticla.

Scrierea pe geam prin zgraierea gemului nu o stiu dar vorba ta cred ca nu arata prea bine.
Leo40035
Hai ca asta este prea de tot.De ce nu isi monteaza un webcam si pan la urma tot o sa vada cine il fura.Adica sa iti fure de 5-6 ori sau chiar mai mult oglinzile si sa nu faci nimic?Eu as sta o luna langa geam si cand l-as vedea pe ala sa il prind sa-l snopesc in bataie si dupa aceea la politie. :minigun: :boxing:
FESTINA
Stai linistit ca nu le-a furat din acelasi loc, odata de la mall, o data dintr-o parcare din centrul bucurestiului, si o data in fata blocului asa ca camera de luat vederi nu cred ca ar da rezultate.

Dar hai sa va povestesc mai departe, pana la urma si-a scris pe oglinzi (a sblat oglinda cu numarul de la masina) au durat mai mult e adevarat dar pana la urma tot au disparut intr-o seara asa ca si-a gaurit oglinzile mai bine spus rama de la oglinzi si a bagar spite de bicicleta cromate, arata ca dracu dar de atunci si pana acu sunt la locul lor.

Se pare a fi singura solutie viabila dar total inestetica.
daniel47253
poveste cineva pe un forum ca si-a crapat intentionat una din oglinzi intr-un colt astfel incat sa nu-l incomodeze. si de atunci nu a mai avut probleme. urat dar a dat rezultate.
cu spitele poate risca sa-i ia dobitocul oglinda cu totu'...

mie de exemplu mi-a furat acum 2 zile capacele de roti de la masina de serviciu. erau legate cu fasete, dar degeaba. le-a taiat frumos si le-a lasat laga roti...:smile.gif))
FESTINA
La BMW nu are cum sa ia oglida cu totul ca se rupe si nu mai au cum sa o vanda.
daniel47253
o rupe cu totu si vinde sticla. crezi ca il intereseaza daca iti face paguba mai mare...? eu sunt sigur ca nu...
Valentin52311
Da zii ma sa le ia cu el si sa le puna doar cand pleaca cu ea!!! biggrin.gif
Mentiro
Am vazut azi prin trafic un 325 e46, cu o tipa la volan, care mergea nestingherit in zig-zag de pe-o banda pe alta. Eh lucrul asta m-a facut sa oberv ca la ambele oglinzi avea 2 placute, una in dreapta sus iar alta in stanga jos. O alta modalitate de protectie se pare.
T37112
De ce nu-si duce geamurile de la oglinzi in casa? Daca tot se desfac repede! Si poate ii gaseste intr-o zi la hot falca langa masina... cazuta, ca nu a avut ce fura!
blink.gif
CruiSeR
Cea mai sigura solutie este aceea de a gasi un garaj sau un loc ingradit unde sa-si lase masina noaptea, iar ca o ultima varianta ar putea sa o tina intr-un loc cat mai aglomerat si foarte bine iluminat pe timp de noapte. Eu am masina de aprox 3-4 luni si n-am avut nici un fel de probleme cu hotzii si sper sa ma evite in continuare. Prefer sa las masina intr-un loc public cat mai frecventat chiar daca este un pic mai departe de locul unde am treaba. Acum depinde si de norocul fiecaruia.. blink.gif
Antifurt71458
http*******.ro -- SISTEMUL AUTOIDENT -sistem antifurt de protectie a oglinzilor , care consta in marcarea chimica a numarului masinii (sau sasiului) pe geamurile oglinzilor retrovizoare ale masinii.

De asemenea iti poti asigura masina, inscriptionand toate geamurile masinii prin sistemul mai sus mentionat. Nici un hot nu fura o masina in care trebuie sa investeasca cateva mii de euro pentru a schimba toate geamurile.

Operatiunea dureaza 10 minute si se face la locatia clientului. Marcajul chimic este definitiv,nu afecteza structura geamului, nefiind pericol de spargere. Pretul este de****Euro pentru doua oglinzi.

Suna pentru o programare la******sau 0 ********. Poti sa ne contactezi si pe mail la sales********.ro Orice comanda este onorata in maxim 3 ore de la primirea ei.

Directia Generala de Politie a Municipiului Bucuresti, serviciul Prevenire, recomanda sistemul nostru!

Reclama e interzisa pe forum. Citeste regulamentul V l a d[/b]
xx46564
Mda.. insa daca ai oglinzi heliomat am eu o vaga impresie ca au aplicate o folie deasupra oglinzii, iar acea folie se va duce dracu cu sablarea... si oglinzile heliomat de la X3 banguia dealerul ca sunt 70 mil.
florin55503
la un bmw-ul 525 d de la serv al unui sef de departament oglinda e prinsain niste nituri iar geamul oglinzii avea niste table subtiri sus si jos care blocau oglinda in ccaz de incercare de furt. dar nu prea se observa si din pacate cineva a incercat sa le fure si nu au reusit decat sa sparga geamul . asa ca cea mai buna soluti tot cu spite. or fi ele urate dar sunt mai sigure
TLS-09
Acum o saptamana am vazut un BMW cu oglinzi inscriptionate. Nu m-as fi uitat dar era o tipa draguta in el. Ei bine numarul de pe oglinda pe care am vazut-o nu era acelasi cu al masinii. In concluzie se si fura se si cumpara chiar si inscriptionate.
FESTINA
Varianta cea mai sigura e intradevar un garaj o curte sau o parcare pazita, nici una din cele 2 variante inscriptionate chimic sau cu pite, tablite, nituri nu sunt garantate 100%

a) in varianta inscriptionare chimica se iau fara nici o problema, probabilitatea sa vezi sau sa le gasesti la altul e foarte mica, probabilitatea ca un politist sa vada ca nr. inscriptionat pe oglinzi nu e acelasi cu cel al masinii e la fel de mica, asa ca platesti bani aiurea.
cool.gif in varianta cu spite, nituri si tablite si aici ai sansa sa traga de ele si sa le sparga
alex79903
si mie mi-au furat oglinda de la bmw la mare in ultima zii cand trebuia sa plec ce oamneiii romania e o tara plina de hotii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.