Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Un sfat
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Blast
Salutari tuturor.Dupa mult timp de visat la o masina sport in sfarsit am strans ceva banuti si nu sunt hotarat ce sa aleg.
Am gasit un tt roadster 1.8 132cp '00 si un z3 2.2 170cp '01 amadoua benzina si in jur de 10000 - 11000 euro.audi 85km si z3 120km.
Eu bat mai mult spre z3 dar as vrea sa aud niste pareri intai pro si contra din partea celor care detin sau au o idee.
Masina este pt oras cat si pt drum lung.
Blast
Chiar nu ma poate ajuta nimeni?

Bine,facem altfel.Recomandati-mi o masina sport in 2 locuri,preferabil decapotabila,motor 1.8 - 2.0 sau sa depaseasca f putin,pana in 150cp.Sa fie cat de cat fiabila si sa se incadreze pana in 10 mii euro fara taxe,acte si alte alea.
G e o r g e
din 2001 e greu sa fie fiabila thumbsup.gif
Blast
QUOTE (G e o r g e @ Mar 11 2010, 06:36 PM) *
din 2001 e greu sa fie fiabila thumbsup.gif

In primul post nu m-am referit la fiabilitate,doar in al doilea cand am cerut o recomandare si am spus "cat de cat" dar na',pot sa ma lipsesc de asta la urma urmei smile.gif
G e o r g e
la audi nu stiu daca ai quattro la motorizarea aia . asa ca recomand Z3 ... va fi foarte fun. daca esti incepator atentie cu propulsia thumbsup.gif
Blast
Da sunt incepator,de fapt asta e prima mea masina banana.gif Inca de pe la 20 ani am visat la o masinuta in genu asta.
Si sunt cam afon cu masinile,ce este quattro? unsure.gif
mike.omega
Cauta si o Mazda MX-5, ar trebui sa se incadreze in buget smile.gif
G e o r g e
incepator + propulsie pe un coupe = bad ideea .

propulsie = tractiune spate in romana noastra.

quattro = tractiune integrala de la audi.

pentru inceput o masina cu tractiune fata va fi super mega suficienta sa poti doar sa scoti tu din ea 70-80 % din ce poate ea sa-ti dea.
Diesel
Eu am fost in cautari asemanatoare. Mike imi gasise niste optiuni intersante. La banii aia gasesti MX-5 relativ nou cu motor de 1.8 si LSD.

Singura problema la Z3 este faptul ca are suspensia spate mostenita de la E30, semi-trailing arm. Daca incerci limitele masinii, risti sa pierzi controlul.

Quattro este sistemul de tractiune integrala de la Audi, nimic spectaculos. Barbatii adevarati conduc RWD biggrin.gif
Blast
MX5 pare cam depasita,estetic vorbind si nu prea ma atrage .. cu toate ca am vazut cu ani buni
De un SLK ce parere aveti?
T u d o r
Eu zic la fel ca George. Incearca sa-ti faci mana pe ceva mai usor de controlat. Iti inteleg bucuria de a avea un roadster dar e o masina total nepractica in tara asta, greu de strunit la limita. In plus te va manca de o gramada de bani pentru ca e deja uzata iar piesele si reparatiile la modelele premium costa destul de mult.
Daca tot vrei un roadster sa stii ca Mazda MX5 e o masina foarte respectabila si cu aceiasi bani o poti avea mult mai noua si cu rulaj mai mic. Poate nu e asa de fitze ca un Z3 dar daca asta e tot ce vrei...
Seri
Eu zic sa te uiti si la BMW 318, 320 coupe sau cabrio. Sunt mai spatioase, mai confortabile si ceva mai serioase.
Mie nu-mi prea inspira siguarnta masinile mici precum Z3, MX5, Smart Roadster, Opel Speedster, etc. Oricand se poate urca un SUV peste tine. In trafic bara la bara soferul unui Hummer H2 nici nu te vede de capota.
Blast
QUOTE ( T u d o r @ Mar 11 2010, 10:02 PM) *
Eu zic la fel ca George. Incearca sa-ti faci mana pe ceva mai usor de controlat. Iti inteleg bucuria de a avea un roadster dar e o masina total nepractica in tara asta, greu de strunit la limita. In plus te va manca de o gramada de bani pentru ca e deja uzata iar piesele si reparatiile la modelele premium costa destul de mult.
Daca tot vrei un roadster sa stii ca Mazda MX5 e o masina foarte respectabila si cu aceiasi bani o poti avea mult mai noua si cu rulaj mai mic. Poate nu e asa de fitze ca un Z3 dar daca asta e tot ce vrei...

Nu sunt in tara,in Spania drumurile sunt mult mai bune ca in romania.E si de fitze nu te mint,inca sunt tinerel si daca nu-mi fac poftele acum cand pot .. mai tarziu cine stie.

QUOTE (Seri @ Mar 11 2010, 10:28 PM) *
Eu zic sa te uiti si la BMW 318, 320 coupe sau cabrio. Sunt mai spatioase, mai confortabile si ceva mai serioase.
Mie nu-mi prea inspira siguarnta masinile mici precum Z3, MX5, Smart Roadster, Opel Speedster, etc. Oricand se poate urca un SUV peste tine. In trafic bara la bara soferul unui Hummer H2 nici nu te vede de capota.

Fiecare cu ce il doare thumbsup.gif.Eu de fel sunt o persoana f activa si banuiesc ca de asta ma atrag masinile de genu asta,mai impulsive.
T u d o r
Ok, nefiind in tara situatia se schimba. smile.gif SLK e ok, poate mai ok decat celelalte pentru ca la anii aia daca nu ma insel era singurul model cu hardtop. Dintre cele din lista ta initiala as alege Z3 pentru motorul mai potent. Iar prima generatie de TT fara quattro avea niste probleme cu tinuta de drum. So, mergi pe Z3 sau SLK.
Blast
Am mai facut ceva cercetari si pana la urma am luat slk
O sa postez ceva imagini in cateva minute
Blast
My new love banana.gif Slk200,2001,benzina,2.0,163cp,85km




T u d o r
Felicitari, s-o stapanesti sanatos. Dar repede te-ai mai miscat. thumbsup.gif
solmar
Nice! S-o stapanesti sanatos! Si cum spune un clasic in viata : niciodata nezgariata!
FAR EASTERN
Blast, felicitari! Si schimba-ti avatarul! biggrin.gif
DORU
QUOTE (Diesel @ Mar 11 2010, 07:17 PM) *
Barbatii adevarati conduc RWD biggrin.gif


Sa inteleg ca eu am fost barbat doar intre 1992-1996, cand am condus Lada 1200s ? laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.