Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tuning motor
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
emilianov
salutare prieteni,

Recent mi-am luat un Passat model 2007 cu un motor 1.9 TDI, 105 CP dar as mai vrea cativa CP insa fara sa fortez prea tare motorul. Mi-as pune un cip de 15 CP si as mai scoate 5 CP din evacuare insa nu stiu de ce am nevoie pt asta. Filtre sport, o noua teava de avacuare, nush....

As dori mai multi CP fara sa scurtez viata motorului dar si un consum mai mic, ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? eventual si ceva nume de piese, am un prieten care face germania saptamanal si mi-ar putea lua de acolo

Acuma trebuie sa fac schimbul de ulei si cu un drum mi-as pune si cipul.

Multumesc anticipat!
DORU
Salut !

La motorul tau exista 3 variante de putere, toate aducandu-ti si o reducere de carburant (mai mica sau mai mare, oricum 10-12% va fi maximul)

1.9 TDI PD 105CP / 250Nm Eco > 121CP 285Nm =175e
Stage 1 > 135CP 300Nm =200e
Stage 2 > 150CP 315Nm =300e

Fiind un motor diesel, o evacuare sport nu-i va aduce un sound pe masura investitiei, asa ca personal i-as monta doar o toba finala (Miltec, Remus, Sebring).

Daca ai nevoie de detalii, mai citeste si aici: http://masini.ro/forum/content-page/21763/...INA-TA/page/40/ (vezi postul #58)
emilianov
1) ce mi-ai recomanda, Chiptuning sau OBD Tuning?

2) preturile includ si manopera? daca nu cat ma costa manopera la varianta cu 135 CP
James Kilowatt
In cazul tau, chiptuning sau obdtuning inseamna exact acelasi lucru, aka obd tuning. Totul se face prin interfata de diagnoza fara a se atinge masina cu surubelnita.
chiptuningul "clasic" in care se schimba epromul e la modele vechi.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.