Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Matiz facelift
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
krysty





mai multe detalii aici
V l a d
e hai ca asta e mai mult decat un face-lift. Credeam ca e vorba de face-lift-ul care exista in tarile civilizate de vreo 3 ani la matiz. Dar asta e un model total schimbat... nu e rau, arata ca o masina de ultima generatie, dar cred ca tot va avea probleme de siguranta, stabilitate si putere...
G e o r g e
nu pot sa cred! arata superbine !!!

felicitari chevrolet
Andrei Suzuki
Si mie imi place foarte mult.Presupun ca pozele sunt cu echiparea cea mai..cea mai..tare.Daca o sa ii puna si un motor de 1.4,1.5 va fi un succes,zic eu.Asta cand o sa apara?
krysty
vor fi 2 motorizari: 800cmc de 51cp si 1000cmc de 60cp.
cu tot faceliftul asta parerea mea e ca tot o masina sucks ramane.
Laurentiu_007
in comparatie cu modelul actual arata ff bine.motorizarile mi se par prea slabe.
V l a d
parerea mea e ca 60cp sunt suficienti pentru o masina de dimensiunile astea.
Iulian HondaFan
de acord cu vlad, asta e masina de oras si apoi ei au kalos-ul pt. motoarele de 1.5l.

arata f. bine dar nu poate fi vorba de performante la o masina din clasa mini... uitati-va numai cat e de inalta fata de latime/lungime.

george, eu as felicita designerii italieni care in general concep designul masinilor coreene si pe proiectantii coreeni daca va fi cazul ( ma refer la performante). Chevrolet a pus doar emblema la masina asta.
James Kilowatt
mie-mi place. Daca ar fi fiabila, si ieftina, as cumpara-o.
FESTINA
Da si cand apare STITI CUMVA?
Si cat ar costa?
Iulian HondaFan
SURPRIZA :shock: :shock: :shock:

GM se gandeste sa aduca viitorul Matiz in USA!!!

Jason Stein
Automotive News Europe / October 04, 2004

General Motors may sell its minicar concept, the M3X, in North America to compete with Smart cars.

The GM Daewoo-built M3X represents the next generation of the Daewoo Matiz. A Chevrolet-branded production version will debut in Europe next spring. The Smart brand will be launched in the US in 2006.

Nick Reilly, CEO of GM Daewoo Auto & Technology Co., said: "We've never sold the Matiz in North America, but I see Smart cars in New York and Los Angeles. I'm going to take back the idea (to Korea) for our use."
Nazareno Gabrielli
Io am vazut o alta varianta de Matiz, care se vinde in Germania de cativa ani, sub titulatura Daewoo Matiz. Nu e foarte diferita de asta de la noi dar arata ceva mai bine.
Varianta asta super moderna este facuta de Chevrolet, deci va fi scumpa in Romania.
In tara noastra ar trebui sa se contruiasca in curand varianta intermediara care se gaseste in Germania.
krysty
QUOTE(Mircea33458)
Io am vazut o alta varianta de Matiz, care se vinde in Germania de cativa ani, sub titulatura Daewoo Matiz. Nu e foarte diferita de asta de la noi dar arata ceva mai bine.

respectiva varianta de matiz se vinde doar in occident. nu doar in germania si in toata europa vestica.

Iulian HondaFan
M3X sau noul Matiz nu a aparut inca. Pe piata europeana va apare sub numele Chevrolet, va ramane Dawoo numai in Asia. dar e un produs Daewoo si va fi facut in uzinele GM Daewoo. deocamdata uzine dedicate Chevrolet sunt numai in America de Nord.
Viorel5
Arata bine noul Matiz, design, dotari chiar si noul motor de 1 l,are un lock interesant.
Se va comercializa sub sigla Chevrolet in Europa si nu cred ca se va produce in Romania. De fapt nu stiu daca se va mai produce ceva la Craiova, daca GM "vede" ceva in orasul "banilor". :!:
James Kilowatt
Cat va costa stie cineva?
Iulian HondaFan
pai nu cred ca a aparut pe piata, este numai in faza de prototip din cate inteleg eu..
FESTINA
Intre timp mai are cineva informatii noi. Si revin cu aceleasi inrebari.
Da si cand apare STITI CUMVA?
Si cat ar costa?
krysty
New Chevrolet Matiz to debut at 2005 Geneva Motor Show
QUOTE
The new version of one of the most popular small cars on our roads is ready to take center stage: The new Chevrolet Matiz will debut at this year’s Geneva Motor Show in March. In mid-April, it will begin arriving in Chevrolet showrooms across Europe.

Like the first generation – some 630,000 have so far been sold in Europe – the second generation of the compact city car attracts immediate attention through its modern de-sign, clever use of space, favourable price and solid engineering. The new Chevrolet Matiz is just 3.50 metres long and thus ideal for urban and short-distance traffic, al-though it is equally capable of longer journeys in comfort. It will be available in three trim levels and with a choice of two gasoline engines (0.8 and 1.0 liters) that comply with the Euro 4 emission standard. Fuel consumption is as much as 15% or 0.9 l/100 km lower than that of its predecessor.

Buyers have a choice of two well-proven engines for the smallest member of the Chev-rolet range. Both have been significantly upgraded for the new model: a 796 cm³ three-cylinder gasoline version with 38 kW/52 bhp and a four-cylinder unit with 1.0-litre capacity and 49 kW/66 bhp. The engines have been optimised by various technical improvements such as the use of low-friction valve gears. Combined with the weight reduction and the improvement in the drag coefficient from 0.399 to 0.344, fuel consumption has been cut significantly. Compared with its predecessor, the MVEG av-erage for the 0.8-liter model has gone down by 15% from 6.1 to 5.2 litres per 100 km. The reduction for the four-cylinder version is similar, with consumption dropping from 6.4 to 5.6 liters of regular-grade gasoline.



mike.omega
Si o sa intre si in productie? :angel:
Ce misto arata tico spre deosebire de asta biggrin.gif
stefan_ieu
De ce spui asta? Mie mi se pare ca din spate aduce a Getz, care are un design tare misto. Oricum, arata mai mult mai bine ca actualul Matiz.
mike.omega
Doar spatele e interesant...
Lateralul e 80% la fel, iar fata da impresia de monovolum si masivitate... cand nu e deloc asa blush.gif
stefan_ieu
Cred ca tocmai de-aia l-au si promovat cu marca "micul gigant". Parerea mea e ca au avut o campanie de promovare (si in general un management de produs) foarte reusita. Au stiut exact cui sa se adreseze si ce sa ofere. Daca si viitorul matiz va urma aceiasi linie va fi un succes. Am auzit de multi distribuitori care plang dupa ticouri, dar asta nu inseamna ca matiz e o masina proasta.
mike.omega
Eu n-am spus ca tico sau matiz nu sunt bune blink.gif
Am tico de aproape 7 ani si probleme cu el n-am avut deloc! arigato.gif
Si in general si tico si matiz au fost/sunt masini fiabile, ce spun distribuitorii e altceva... intai sa se gandeasca cum se poarta cu bietele masinute si dupa aia sa se planga bicycle.gif
V l a d u t z
:puke:
eddie
Dragut, dar cand te gandesti ca tot Matiz e si mai ales ca vei plati si taxe ca nu e facut in Europa, cine stie la cati bani te duce DDP -ul ?
lucian14
las-o mey ca merge asa!
sa zica desteptii ca sunt sensibile...
si consuma cat solnitza...
noi ne multumim cu ele
chiar daca nu-s masini ca daciile biggrin.gif
Liviu-98
Mie mi-a placut de cand era in faza de concept. Acum am vazut-o la Geneva si e misto. Poa' sa zica cine ce-o zice, ca e masina mica etc. Sa nu uitam ce clasa este. Am un Matiz de 5 ani si nu l-as da pe 10 Solnitze. Chiar daca de pe la sfarsitul lui mai voi avea si o Octavia 2, la Matiz tot nu renunt.
In plus, revin la ce am mai spus prin alte mesaje, ar trebui sa respectam fiecare parerile celorlalti, chiar daca poate nu suntem de acord cu ele. Fiecare are dreptul la o parere si o opinie.
Anca33882
Arata bine, insa daca am stii si pretul, poate ca ar fi mai fina, dar in fine...cine poate sa stie!!! bicycle.gif
Lucas
e buna de oras dar nu mias luao. e de kkt. precis ca va costa mai mult decat actuala generatie. deci cea mai slaba versiune cu cel mai slab motor va fii in jur de 6000-6500 euro. si consumul va fi ccam de 6-7 litri. deci la banii astia mai bine imi iau un logan. e mai sigur, am loc cat 3 matizuri in el si in portbagaj. bine, ar fii consumul care la logan este in jur de 9 vara si la matiz va fii de 7 (in oras). eu zic ca merita mai mult loganul. Drive safe
lucian14
asta cu e mai sigur... e discutabila!
s-a facut crush test cu loganul?
Andrei Suzuki
Crash Test nu crush.
lucian14
pai la Logan nu cred ca poate fi decat CRUSH :wave:
Andrei Suzuki
Bine.Atunci sper ca stii ce inseamna crush.
eddie
E model nou,nu are crash-test facut,poate nu vor sa stie ce colt de stea are sa obtina !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.