Help - Search - Members - Calendar
Full Version: C'est un rendes vous
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Filme si Teatru
HalbaSus
Filmul l-am vazut prima data acum cativa ani, si cred ca e cel mai tare film cu masini din istoria cinematografiei. Are mai putin de 9 minute si e facut de un baiat pe nume Claude Lelouch in 1976.

Aici puteti vedea filmul integral.

Ca idee, filmul pare a fi facut "pe bune" (nu e traficul oprit, nu sunt trucaje, nu nimic...). Mai multe informatii pe wikipedia..

Ahhh... si daca vreti sa vedeti o incercare moderna de a recreea filmarea la 5th gear.

Oare s-ar putea face asa ceva prin Bucuresti ? 36182451.gif
solmar
Acest "baiat" Claude Lelouch.... a castigat un Palme d'Or, doua Oscaruri si a fost arestat pentru filmul de care spui. Printre altele a facut si filmul meu preferat (Itineraire d'un enfant gate) pentru care Jean-Paul Belmondo a luat un Cesar.

+++
He was arrested after his 1976 film, C'était un rendez-vous, featuring a Mercedes-Benz 450SEL 6.9 being illegally driven at high speed through the streets of Paris, was first shown publicly.

Recent claims made by the director himself, however, suggest he drove his own Mercedes-Benz 450SEL 6.9 in the film and dubbed the sound effects of a Ferrari 275GTB.
+++
G e o r g e
doar daca se astupa gropile smile.gif
solmar
Meserias filmul. thumbsup.gif
Acum n-ar mai fi posibila realizarea. Sunt prea multe masini. S-ar termina brusc la al 3-lea semafor pe rosu....
T u d o r
In 1976 puteai si in Bucuresti. biggrin.gif

In 2010 nu mai poti nici in Paris.
marius68582
Cétait un rendez-vous ar face bine sa ramana acolo, in istorie. smile.gif
Eu personal ma incapatanez sa cred ca masina este un Ferrari, nimic nu a fost regizat, viata era mai linistita si mai frumoasa atunci,fetele mai blonde, etc etc.
Astea cu Mercedes si coloana sonora editata sunt doar teorii conspirationiste. whistling.gif
klm
Foarte misto filmuletul, foarte misto Parisul!
Mie mi-a amintit de NFS, in orice versiune jucata am ales camera din "botul masinii".
Daca e sa faci istoria aia prin Bucuresti cred ca o reusesti vara in mijlocul saptamanii pe la orele 4-5 dimineata, ore la care nu cred sa fie trafic foarte intens (doar ca trebuie sa ai grija la gropi).
FAR EASTERN
Ba era Merc, se vede atunci cand ajusteaza camera...
air_wolf
actiunea filmului se petrece tot dimineata. nu depaseste 120kph ceea ce e ok.
ce este impresionant: cursivitatea filmului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.