Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noua, economica si 600 de dolari? Desigur.
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
Rebel
Masina de 600 de dolari poate fi disponibila in 2010.

Aceasta va fi cea mai economica masina din lume: Noul VW pentru o persoana.

Respectiva masina nu este o jucarie, este un concept. A fost proiectata pentru un singur pasager iar aerodinamica a fost dusa la extrem pentru a obtine un consum de invidiat.
Gata sa fie pusa in vanzare incepand cu 2010 in Shanghai China masina va avea un pret de 4000 RMB sau mai bine zis 600 USD.

Daca nu v-am captat interesul, poate ar trebui sa va spun ca la o viteza de 100-120 km/h masinuta asta consuma ... 0.99l la o suta de km.

Mai buna ca o masina electrica - 258 miles/gallon: IPO 2010 in Shanghai
Proiectul a durat 3 ani si s-a desfasurat in Hamburg, Germany.
Capacitatea rezervorului = ~ 6.5 l
Speed = 120 km/h
Fuel efficiency = 0.91l/100km
Distanta parecursa cu un plin =~650km
Click to view attachmentClick to view attachment
Click to view attachmentClick to view attachment
Click to view attachmentClick to view attachment
James Kilowatt
Daca s-ar vinde si pe aici, mi-as lua si eu una smile.gif Costa si consuma mai putin decat scuterul meu chinezesc. Probabil mutra mea nu e suficient de aerodinamica.
S-o putea oare face si chiptuning? whistling.gif
bogcot76
Ha ha - stiam prototipul asta. Dar chiar 600 dolari? Uau.

Imi si inchipui ce cool se va merge prin Bucuresti cu ea.
James Kilowatt
Pt Bucuresti si alte capitale i-ar putea face garda reglabila. Nu foloseste numai la gropi, ci si la parcatul pe trotuar.
HalbaSus
Nu cred ca e viabila ideea de 600 de dolari... dar cred ca la vreo 1200 de euro ar fi fezabil. Singura problema e... o singura persoana ??? pana si un scooter poate transporta 2 persoane... trebuie sa mai faca un loc (cat de ingramadit o fi el) si pentru pasager.

P.S: Defapt cel mai bine ar fi sa adopte designul de la McLaren F1 si sa-l faca cu 3 locuri, cu soferul in mijloc wink.gif thumbsup.gif
DRAGOS
ooo da, la banii astia, daca are AC, vreau si eu una smile.gif
Rebel
Am gasit o sursa si se pare ca exista si doua locuri.
Click to view attachment

masinuta e facuta din carbon fiber si nu are nici un strat de vopsea.
Click to view attachment

http://www.seriouswheels.com/cars/top-vw-1-liter-car.htm

The naturally aspirated, direct-injection diesel engine employs high-pressure unit injection technology to generate 8.5 horsepower at 4,000 rpm and maximum torque of 18.4 Newton metres at 2,000 rpm. The crankcase and cylinder head of the 0.3-litre engine are of an aluminium monobloc construction. Two overhead camshafts actuate roller rocker fingers which in turn actuate three valves, two inlet valves and one exhaust outlet valve. These are then fed from the engine through a titanium exhaust system with reduced backpressure.

http://www.canadiandriver.com/2002/06/05/f...1-litre-car.htm


Se pare ca produsul finit va arata cam asa
Click to view attachment

sau deja arata asa
Click to view attachment
Tiberiu61940
Pai Iustin Capra a facut asa ceva acum vreo 15 ani, si s-a plimbat prin tara cu ea, tot 1 litru la suta.
James Kilowatt
@Halba
La mine mai mult de jumate din masini au un singur pasager... mai important cred ca ar fi un miniportbagaj in care sa incapa un laptop, ceva de genul asta. Daca are doua locuri, cu atat mai bine...
HalbaSus
mi se pare mie... sau asta ar fi prima masina cu rwd din istoria vw ?
mike.omega
Halba, si broscuta?! smile.gif Nu e RWD?

Referitor la masinuta asta, pana si eu(adept al vapoarelor) spun ca mi-as lua asa ceva. 90% din timp circul singur, 8% din timp circul cu un pasager, restul cu masina full biggrin.gif
Oricum 2 din astea mici tot nu consuma/polueaza cat o compacta! Daca are 1-2 locuri si loc de un rucsac ar fi ideala. O autonomie de 200km e deja prea mult, ba chiar poti face si naveta pe distanta scurta.

In alta ordine de idei: eu n-as depasi 80kmph(nu mi se pare safe) si cum am zis, problema sigurantei rutiere e destul de mare, zic eu...
Rebel
BMW lucra acum cativa ani la noua Isetta.
Oare nu apar cu ea?
Click to view attachment
Click to view attachment
Click to view attachment

Fiat-ul a scos noul 500
Click to view attachment

Aston Martin au scos si ei Cygnet
Click to view attachment

deci? incotro ne indreptam?
mike.omega
Fiat 500 si Aston ala micu si piticu sunt deja mari smile.gif In sensul ca poti ocupa lejer 2 locuri de parcare biggrin.gif Ideea e sa te strecori prin trafic eco si repede. Iar cele doua nu prea reusesc!

Nu zic ca nu sunt bune sau ca nu au un scop bun dar fie vorba-ntre noi, cand stai la semafor nu prea conteaza daca esti in Fiat500 sau o berlina medie. Problema apare la costuri si parcare wink.gif

PS: da una extensibila nu exista? De luni pana vineri sa fie scurta iar sambata si duminica sa tragi de ea si sa o lungesti, masina mai! teehee.gif
ozz86651
Cum adica carbon fiber la 600$... e clar ca e aberatie, o capota de fibra de carbon costa mai mult. daca iei cel mai ieftin scuter chinezesc si-l acoperi cu o coaja de plastic o sa coste mai mult, desi cred ca asta e ideea.
Rebel
Desigur sunt doar supozitii in ceea ce priveste pretul.
Am citit si de 600 de US si de 40.000 de euro ceea ce mi se pare deplasat.
Nici 600 de Us nu cred ca o sa fie. Cine stie, daca e facuta in China si are carbon-fiber de bambus poate...

As banui mai degraba un pret intre 2000 si 5000 de euro, altfel apare Loganul si alte Tata, moment in care nu isi mai justifica pretul.
Sa treaca de 5000 de euro ar fi o nebunie sa o cumperi, mai ales ca este un fel de kamikaze, vorba lui Mike.

Om vedea. Se spune ca VW ar fi aprobat o editie limitata.

http://www.rense.com/general85/car.htm
Diesel
QUOTE (mike.omega @ Feb 16 2010, 11:39 PM) *
PS: da una extensibila nu exista? De luni pana vineri sa fie scurta iar sambata si duminica sa tragi de ea si sa o lungesti, masina mai! teehee.gif


Era un cabrio concept-car facut de ... niste elvetieni cred... care se lungea un pic pentru a permite si locuri in spate.

Ideea pentru bomba asta e sa fie catalogata ca scuter, dar cu climatizare smile.gif
klm
CITAT(Rebel @ Feb 16 2010, 10:13 PM) *
Se pare ca produsul finit va arata cam asa

In cazul in care produsul finit va arata asa va fi in alta clasa, la preturi de minim 15-20k euro.
[quote name='Rebel' date='Feb 17 2010, 01:51 AM' post='351456']
Am citit si de 600 de US si de 40.000 de euro ceea ce mi se pare deplasat.
Nici 600 de Us nu cred ca o sa fie. Cine stie, daca e facuta in China si are carbon-fiber de bambus poate...[quote]
La un pret de 3 iPhone-uri (libere de contract), dotata cu un mic spatiu pentru a cara un HTC devine o optiune perfecta; la pret de 3 iPhone cu contract pretul creste cu 50% deci nu mai renteaza.
HalbaSus
QUOTE (mike.omega @ Feb 16 2010, 11:11 PM) *
Halba, si broscuta?! smile.gif Nu e RWD?


Da mai, am uitat de broscuta si de VW Caravele (sau cum se chema autobuzul ala flower-power).
Seri
Masina extensibila la care va ganditi este conceptul Rinspeed Presto din 2002.

http://www.netcarshow.com/rinspeed/2002-presto_concept/

Eu nu m-as aventura sa merg cu asa ceva printre TIR-uri in centrul clujului.
mike.omega
Las ca voua va face autostrada si o sa ocoleasca tirurile centrul orasului ninja.gif

Mie mi-ar fi frica sa nu ma calce Tundra, Escalade sau in cel mai bun caz un Q7 biggrin.gif
yeotamara97
There's only so far new money goes bakersfield private detective
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.