Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vw polo sau ford fiesta sau fiat punto sau peugeot206 sau ce
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
ioana32945
Vreau sa cumpar o masina sub 10.000EUR, pentru 2 femei, mama (eu) si fiica (studenta). Pentru oras si weekend-uri in Apuseni (drumuri proaste, neasfaltate, dar pante domoale). Nu conducem cu viteza. Nu ne intereseaza confortul locurilor din spate si nici marimea portbagajului. Suntem mai scunde, 160-167 cm (asta pt ca am citit ca la Peugeot 206 ar fi ceva probleme de vizibilitate).
Pt noi e important sa nu se strice, sa nu avem probleme cu datul in gropi pe drumurile proaste, sa se strecoare usor si sa fie parcata usor in oras, sa consume putin (eventual motorina, daca imi recomandati) si sa aiba un design placut (ne place Ford Ka si Peugeot 206). M-am uitat pe la reprezentante la: VW Polo (eventual Golf second hand), Peugeot-206, Ford Fiesta si Ka, Fiat Punto, Skoda Fabia si Logan (daca totusi mi-l recomandati desi, ca design, nu-mi place, as astepta eventual pana apare cel pe motorina).
sandman
pai pot sa-ti dau cateva sfaturi...peugeot 206 e cea mai frumoasa dintre toate si parerea mea cea mai rezistenta. are un prieten si e f multumit de ea. consuma f putin(e pe motorina). Ford Ka are o ruda de-a mea, si a avut mici probleme la ea. Fiat punto am auzit ca nu sunt fiabile deloc. Ar mai ramane si skoda fabia o varianta, mai ales ca a aparut si modelul asta nou. eu totusi ti-as reomanda peugeot.
ioana32945
Sandman, Peugeot-206 nu-i prea joasa pt drumuri de munte, neasfaltate si cu gropi?
V l a d
eu te sfatuiesc sa te uiti la 206, la for fiesta, opel corsa si la Fabia.
Daca ar fii sa iau eu masina as face clasamentul asa:
1. Ford fiesta
2. Peugeot 206
3. opel corsa
4. skoda fabia

Oricum eu te sfatuiesc sa mergi in showroom-uri si sa le vezi pe viu pe toate si apoi sa o alegi pe cea care iti place cel mai tare. Toate sunt destul de fiabile si robuste.
Marius30562
Daca doresti masina numai pentru drumuri in week-end prin Apuseni si frecat prin oras, din punct de vedere al pretului iti recomand sa iei in calcul si un Ford Ka SH. Mai ales ca si design-ul este deosebit.

Are un prieten al meu (de fapt sotia lui) unul din 2002, cu clima, 4xairbag, ABS si m-am dat si eu putin cu el.
Sincer mi-a placut ata ca si confort (cel putin pentru locurile din fata) cat si ca si tinuta de drum. Consumul este de asemenea mai mult decat rezonabil.

Si eu intentionez sa iau unul pentru sotia mea.

In Germania gasesti asemenea masinute cu clima, ABS, eventual si ESP pana in 4000 Euro (in medie 3500 Euro), fabricatie dupa 2000 si in jur de 50.000 - 60.000 km - poate chiar mai putin.

In Cluj si in zona sunt destule persoane/firme care iti aduc masina dorita in cateva zile si eventual poti opta si pentru leasing extern.
Aducerea unei masini din Germania - cu toate taxele de acolo platite (Certificat Eur 1, Carte verde, numere provizorii) si benzina inclusa - te costa cca. 500 Euro.
La astia mai adaugi accizele si TVA-ul in vama ~ 850 Euro si poti avea o masina excelenta la ~ 5000 - 5500 Euro.

Bafta
alex32970
De ce nu iei in calcul si un Seat Ibiza ? Beneficiaza de un pachet promotional cu aer conditionat, mp3 player, inchidere, proiectoare etc.

Pretul CIP este, pentru o versiune cu motor de 1400, de 9700 euro.

Eu mi-am cumparat masinuta asta si sunt foarte incantat de ea smile.gif.
Atar
Parerea mea ca pt. ce vrei tu Fiesta e cea mai OK.
Eu am Polo si e de 2lei. M-am pacalit. Reviziile te rup(10-12 milioane-la fel si la Fabia), la Fiesta am inteles ca e pana in 5-6 mil , masina a fost cu 1.200 euro mai scumpa ca Fiesta, e foarte joasa(unde intra la pescuit prietenul meu cu Fiesta eu nu pot cu Polo-ul), si e mai mica in interior ca Fiesta.
Am cunostinte care au avut 206 si au fost multumite de el in primii 2 ani, dar pe urma au inceput sa aiba probleme.
madalina
Sincer, orice masina ati lua din clasa mini sau din clasa mica, vi se va face mila de ea sa o bagati pe drumuri neasfaltate. Mi imi este mila de masina sa merg si 200 de m pe starda bunicei mele, pe drum in campie, neasfaltat.
Exceptand Solenza.
James Kilowatt
Fiabilitatea pare importanta pentru tine... eu as adauga la lista si Toyota yaris
madalina
Din pacate depaseste 10 000 euro DDP.
ioana32945
Toyota Yaris, modelul de baza e 8400 EUR CIP. Parca am inteles, Madalina, ca modelul de baza contine mai multe decat la alte marci (unde-s trecute imbunatatirile la optionale, bani in plus), n-am verificat inca.
Cum se calculeaza pretul DDP? Pana la urma, chiar daca ar depasi putin 10.000EUR...
Cat costa reviziile la Yaris, va rog? Se pot face in Cluj?...scuzati-mi ignoranta, n-am avut decat dacie si renault18...
Da, fiabilitatea e f. importanta pt mine. Si pretul intretinerii ulterioare (revizii, reparatii). si designul (cu designul ma descurc eu singura smile.gif) .
Cred ca ai dreptate, Madalina, o sa-mi fie mila de ea si-o sa-mi schimb obiceiurile de week-end. Daca alta solutie nu-i...refuz solenza si loganul ma cam indispune. Se tot zvoneste ca se asfalteaza Apusenii smile.gif), poate mai apuc...
Cred ca mi-ar cadea bine sa aflu la care marci reviziile si reparatiile sunt mai omenesti.
G e o r g e
nu ar trebui sa excluzi solenza . loganul e un mare fassss pana acum (deja ploua in portbagaj laugh.gif )

la 6000 E iti iei o solenza cu directie asistata si ac. reviziile sunt super ieftine , piesele idem , nu te doare inima sa o omori pe drumuri nasoale si dintre toate cele enumerate mai sus are cea mai mare garda la sol !
madalina
Pretul DDP se calculeaza adaugand valoarea tVA-ului (19%) si accizele (1 sau 1, 5 % parca).De la pretul CIP de 9.690 ajunge la 11.531 euro DDP, varianta Terra (medie). www.toyota-autoshop.ro pentru detalii.

Ti-as recomanda si Opel Corsa 1.2 75 CP in 3 usi din moment ce nu va intereseaza locurile din spate.
stefan_ieu
Nu am deschis alt topic pentru ca nu cred ca era cazul. As vrea totusi sa va stiu parerea in comparatia : Fabia 1.2HTP 64CP vs Fiesta 1.3 70CP. Ma refer la :
- fiabilitate
- costuri de intretinere
- devalorizarea la revanzare
Marius30562
Nu stiu exact care este diferenta de pret dintre cele doua modele, dar, in mod cert, motorul de pe Fabia este foarte slab pentru relativ la grutatea masinii.
Nu am condus asa ceva, dar, am prieteni care au la firma o fabia si se roaga de ea la o depasire !
Cu modelul nou de Fiesta "m-am dat", dar era diesel si sincer mi-a placut !

Referitor la fiabilitate, despre Fiesta (modelul nou) este prea devereme sa discutam - in orice caz, modelul anterior s-a prezentat foarte bine la acest capitol !

Cat despre Fabia, nu am auzit pe nimeni sa se planga de probleme majore.

Costul pieselor de schimb/reviziilor nu il stiu - poti intreba la reprezentantele respective.

Despre devalorizarea la ravanzare, este o discutie mai aparte - in general, ca si marca, Skoda "tine" mai bine la pret decat Ford, DAR:
- trebuie analizat in cifre absolute: (pret de achizitie + costuri de intretinere pentru perioada data) - pret de revanzare;
- Fiesta este un model mult mai nou decat Fabia si este posibil ca in acest caz particular, peste 3 ani sa zicem, sa iei un pret mai bun pentru Fiesta (este posibil ca la acel moment Fabia sa fie scoasa din fabricatie ...).

Pana la urma tine si de bafta.

Asadar, BAFTA !

Toate cele bune !
stefan_ieu
Pana la urma m-am decis pe Fabia HTP. In primul rand imi place mult mai mult ca aspect (si exeterior si mai ales interior) iar parerile posesorilor, cu tot subiectivismul lor, erau destul de bune.
O observatie : firmele isi iau de obicei Fabia Junior care are motorul de 55CP. Ala chiar e bataie de joc. Eu am luat cu motor de 64 care e mic, dar optiunea a fost facut din motive financiare.
Marius30562
S-o stapanesti sanatos !

Drum bun si fara incidente!

Toate cele bune.
stefan_ieu
Merci mult. Da' sa vina intai, ca m-am saturat sa tot calculez AMR-ul. :bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce:
Johnny_Bravo
Eu am ales Peugeot 206 1.4 HDI X-design. :bounce: :bounce: :bounce:
James Kilowatt
Dupa unele comentarii, trebuie evitata Fabia 1.4TDI 75CP
Johnny_Bravo
De ce? Ce probleme sunt?
James Kilowatt
Nu stiu exact, insa in toate revistele masinile de la VAG cu motorul asta sunt considerate nefiabile, indiferent ca e Polo, Fabia sau Ibiza
Bogdan38111
opel astra 2 sedan !!!
bebe36477
nicu, am vazut ca ti-ai luat peugeot 206 hdi x design.as vrea sa-mi spui cum se comporta, pt ca acum 10 zile am facut o comanda pt o masina identica.m-am hotarat pt ea ca urmare a consumului mic si dotarilor standard, nu multe, dar destul de avantajoase (a.c., cd, comanda la volan etc).de asemenea, familia mea este "usoara" si putin numeroasa, iar spatiu avem suficient.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.