Help - Search - Members - Calendar
Full Version: James esti OK ?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
f1anatic
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8515955.stm

Belgian passenger trains in head-on collision in Halle

Reports from Belgium say at least 20 people have been killed in a head-on collision between two trains outside the capital, Brussels.

Railway officials said the two trains collided during the morning rush hour at Halle, south-west of Brussels.




mike.omega
James lucreaza in oras, merge cu masina wink.gif

Pacat insa de incident sad.gif
FAR EASTERN
QUOTE
Cel putin 20 de persoane au murit luni dimineata, dupa ce doua trenuri s-au ciocnit in Belgia. Coliziunea a avut loc in apropierea garii Hal, o suburbie din sud-vestul Bruxelles-ului, informeaza AFP. "Sunt cel putin 20 de morti", a declarat primarul din Hal, Dirk Pieters.

"Doua trenuri s-au ciocnit cu putin timp inainte de ora 8:30, la iesirea din gara Hal, pe rutele care fac legatura cu Bruxelles. Exista persoane grav ranite", a declarat pentru Le Figaro purtatorul de cuvant al companiei nationale de cai ferate, Anne Woygnet, care nu a putut confirmat insa bilantul victimelor.

"Ar putea fi vorba despre o coliziune frontala intre trenuri care transportau persoane care mergeau la lucru in Bruxelles sau care se intorceau de la munca", a precizat oficialul.

Accidentul a avut loc la o ora de varf, pe linia Mons-Bruxelles. Traficul trenurilor internationale de mare viteza Thalys si Eurostar este intrerupt la Bruxelles, au anuntat cele doua companii feroviare.
Planul de urgenta a fost declansat, persoanele usor ranite au fost transferate intr-un centru sportiv din Hal. Potrivit publicatiei belgiene
La Libre, patru persoane sunt inca blocate in tren.



Si eu tot la JK m-am gandit cand am aflat, sper ca e ok!
f1anatic
E bine...am luat eu legatura cu el...

QUOTE
EUi: SP, esti bine ? Ai fost afectat de accidentul feroviar ?
sp: salutare
sp: nu, din fericire nu mai sunt navetist
s p: am inteles totusi ca nu e f grav
sp: e al doilea incident in mai putin de o saptamana
sp: acum cateva zile au bagat din greseala un tren electric pe o linie neelectrificata... calculatorul credea ca e, si realitatea era mai complexa de atat
sp: acuma cica-s 20 morti...
sp: dimineata era cam haotic la radio, nu prea stiau ce se intampla
mike.omega
Bun, atunci inchidem topicul! Speram sa nu se transmita si la CFR boala accidentelor feroviare smile.gif
James Kilowatt
Vineri noapte la mine in cartier a fost o explozie tapana, se pare datorita unor scurgeri de gaze. 3 morti, 17 raniti, si 3 case daramante si inca vreo cateva subrezite....
M-am uitat pe harta, sunt pana acolo 2.8km in linie dreapta. Insa am auzit explozia bine, insa fiind sarbatoarea comunitatii franceze am zis ca sunt artificii...

Uneori ma intreb daca nu e mai bine in Romania unde ca sa atingi o teava de gaze ai nevoie de aprobare. La noi tot ce e dupa contoar te priveste, poti face orice prostie... si eu am umblat la instalatie fara nici o jena. Mi-am pus insa cu ocazia asta si un detector de metan si de monoxid de carbon care piuie si comanda si o electrovana care sa taie circuitul daca miroase ceva.

In plus sunt foarte multe case vechi... cele de pe la 1900-1910 sunt considerate aur curat. Sunt mult mai bine cotate decat cele 1950-1960 de ex, despre care se stie ca au fost facute dupa razboi din saracie, cam ca reno-urile. biggrin.gif
Insa cine naiba stie cat au instalatiile... sau cum au fost renovate la "gri"...
HalbaSus
Sau si mai bine e in Oradea, unde majoritatea strazilor inca nu au acces la gaz metan... iar daca face boom o butelie d-aia eventual iti strica o camera, nu demoleaza o casa biggrin.gif

Revenind la o nota mai serioasa, si in Romania au mai facut boom uneori chiar apartamente la bloc (ceea ce ma gandesc ca poate periclita siguranta intregului bloc, nu doar a unui apartament).
Mircea104901
QUOTE (HalbaSus @ Sep 27 2010, 05:42 AM) *
Sau si mai bine e in Oradea, unde majoritatea strazilor inca nu au acces la gaz metan... iar daca face boom o butelie d-aia eventual iti strica o camera, nu demoleaza o casa biggrin.gif

Revenind la o nota mai serioasa, si in Romania au mai facut boom uneori chiar apartamente la bloc (ceea ce ma gandesc ca poate periclita siguranta intregului bloc, nu doar a unui apartament).
c

Halba, eu am vazut ce poate face o butelie cand face boom smile.gif si iti spun ca "rade" mai mult decat o camera.
Am vazut una care a explodat intr-un bloc "comunist"(facut din blocuri de ciment prefabricate). A fisurat toata casa scarii, apartamentul distrus total+ vecinii au trebuit sa-si repare toate usile+geamurile.
James Kilowatt
Cu butelia cred ca sunt doua feluri de explozie...Cand bubuie butelia in sine, ceea ce nu cred ca e foarte grav... sau cand se scurge gaz, se umple camera/apartamentul si apoi bubuie... ceea ce probabil darama blocu'.

La mine in cartier astia de la gaz zic ca nu de la gaze a fost bubuiala.... cica nu au detectat nici o pierdere si nici nu au facut recent interventii. Acum cauta astia alte ipoteze.
klm
Asigurare la casa si rugati-va sa fiti la serviciu cand/daca bubuie.
James Kilowatt
Asigurarea e obligatorie, cel putin cat timp platesti creditul... Si oricum costa simbolic fata de dobanzi, taxe, impozite si alte alea. Adica fraier sa fii sa nu iti faci.

Sunt insa curios ce se intampla daca bubuie la vecinu', si iti darama si casa ta... si betivanul ala drogat ala nu e asigurat...

Ca sa revin ontopic, dupa bubuiala, acum sunt 100 case evacuate considerate prea periculoase dupa zgaltaiala. Initial au fost doar ceva peste 30. Sunt curios cate dintre ele erau periculoase si inainte de bubuiala.
AZAZEL
imediat cum a explodat o conducta de gaz in zalau acum cativa ani de au trebuit aia sa darame tot blocul ca nu se mai putea locui acolo, am mers intins si mi-am facut asigurare.
Otto73
QUOTE (James Kilowatt @ Sep 27 2010, 05:35 AM) *
La mine in cartier astia de la gaz zic ca nu de la gaze a fost bubuiala.... cica nu au detectat nici o pierdere si nici nu au facut recent interventii. Acum cauta astia alte ipoteze.


poate au fost niste talibani care se pregateau de un atentat si nu prea le-a iesit.
RUE
Ahmad! Ahmad!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.