Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Si Alpha Bank...ma fura
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
AZAZEL
Suparat ca la toti apropiatii mei(prieteni, rude, colegi de munca) bancile le-au scazut ratele in ultima perioada iar mie Alpha Bank nu, le-am trimis acest mail la sucursala unde am accesat un credit, adica sucursala Unirii:

"Stimati domni,
Pe data de 6 iulie 2007 am luat un credit de nevoi personale garantat cu ipoteca in valoare de 44.500 euro, ce urma sa-l rambursez intr-o perioada de 127 luni. Din acel moment, dodanda/valoarea ratei mi-a fot crescuta de 3 ori ajungand la 585 euro.
Spre uimirea mea, atunci cand alte banci au inceput sa coboare dobanzile si clientii acestor banci au beneficiat de scaderea ratei, rata pe care eu o platesc la Alpha Bank a ramas identica.

Pe aceasta cale va anunt ca imi este din ce in ce mai greu sa va platesc sumele pe care dumneavoastra le pretindeti si cer o rediscutare a contractului, altfel nu voi mai putea plati ratele ce sunt scadente in fiecare luna pe data de 7.
Numele meu este .........., cu seria cartii de identitate ..........., ............ Numarul meu de telefon este .............."


Nici un raspuns.

Ca si o paranteza va spun ca ulterior primirii acelui credit, la aprox 8 luni distanta, sotia mea si-a facut un card de debit la Alpha , card in care firma la care lucreaza ii vireaza salariul.

A luat nevasta-mea salariul pe 7 februarie iar ieri cand se uita pe card ii lipseau 2450 lei din slariu care este echivalentul in lei a ratei noastre.

Deci, puslamalele de la Alpha, au luat mailul in serios, au cotrobait prin sistem , au gasit cardul sotiei(ce este si codebitor la credit) si foarte frumos si-au luat a doua zi de la scadenta banii din acel cont.
Nici macar nu m-au anuntat.

Abuz frate. Ce treaba are acel card cu creditul respectiv ? Cum si-au permis sa-si bage mana in acei bani ?! De ce nu m-au anuntat ?!
sunt oameni care nu-si platesc ratele cu lunile; de ce alpha imediat, a doua zi, au bagat mana in buzunar la mine ? Dupa ce ca in 10 ani si 7 luni le dau inapoi cu 29.000 euro in plus(furt pe fata) pt o suma imprumutata de 44.500 euro, isi permit sa faca chiar ce vor ei ???


ce dracu sa fac?
solmar
1. anuleaza cardul sotiei si deschide un alt cont/card la alta banca. comisioanele de remitere a salariului sa fie in contul ei pt a evita discutiile cu patronii/financiar - oricum vorbim de putini bani la miza asta.
2. reclama la BNR faptul ca Alpha v-a executat, nu stiu dca protectia consumatorului are competente...
3. pune problema pe tapetul unui ziar central - nici o banca nu doreste publicitate negativa
4. in ultima instanta negociaza cu alta banca preluarea/refinantarea creditului - s-ar putea sa scapi chiar mai ieftin daca astia de la alpha sunt catari.
5. solicita o audienta la directorul filialei si ia un prieten avocat cu tine
FAR EASTERN
Solmar, easy...

AZAZEL, am vorbit cu cineva de la banca. Mi-a spus ca:
-exista o clauza in contractul de credit care stipuleaza ca, daca la data scadentei nu s-a inregistrat plata ratei, banca poate debita SI alte conturi ale debitorului SAU codebitorului, deschise la aceeasi banca, daca exista disponibil in cont(mai citeste contractul odata unsure.gif );
-e posibil ca la data contractarii creditului, formula de calcul a dobanzii sa nu coincida cu formula aplicata la creditele cunoscutilor, carora zici ca le-a scazut ratele(verifica asta in contract);
-deasemeni, poate exista precizarea ca, indiferent de evolutia EURIBOR, banca sa ajusteze dobanda in functie de politica proprie.

Si eu am credit din dec. 2007, am mai spus pe undeva pe aici, parca in subiectul despre criza economica, iar ratele mele au scazut la fiecare trei luni, conform formulei din contract (EURIBOR+marja fixa).

E posibil sa nu ai ce face... pentru ceea ce deja s-a intamplat.

BAFTA!
air_wolf
refinanteaza-ti creditul la alta banca.
AZAZEL
m-a sunat o tuta si mi-a bagat sub nas asta:

4.2. Imprumutatul/Co-debitorul este obligat sa asigure in contul curent, in valuta in care s-a efectuat tragerea, sumele necesare acoperirii datoriilor (capital, dobânzi si alte costuri, etc.) scadente conform prevederilor din prezentul Contract, si autorizeaza Banca sa debiteze contul curent cu aceste sume.


4.4. Imprumutatul/Codebitorul autorizeaza Banca sa incaseze, deindata si fara indeplinirea vreunei proceduri prealabile, orice suma datorata conform prezentului Contract prin debitarea automata a oricarui cont deschis pe numele sau in evidentele Bancii. In acest caz, Banca este autorizata sa efectueze si eventualele operatiuni de schimb valutar necesare, utilizand cotatiile proprii de vinzare-cumparare, astfel incit la data scadentei sa-si poata recupera sumele datorate de catre Imprumutat. In astfel de situatii, operatiunile de schimb valutar vor fi efectuate fara acordul scris al Imprumutatului sau completarea de catre acesta a formularelor tip prevazute de Regulamentul valutar pentru schimburile valutare, in baza imputernicirii date prin prezentul contract. Banca nu raspunde de eventualele datorii survenite ca urmare a lipsei disponibilului in aceste conturi, obligatia alimentarii conturilor curente apartinând in exclusivitate Imprumutatului/Co-debitorului. In virtutea prezentei clauze, Banca dobandeste dreptul si nu obligatia de a debita automat conturile Imprumutatului/Co-debitorului.

deci nu am ce le face.
insa s-a mai intamplat sa mai intarzii cu rambursarea banilor iar oamenii nu au umblat in contul cardului de debit.
acum, probabil din cauza acelui mail, si-au luat rapid banii inapoi.


din pacate la mine formula de calcul a dobanzii este euribor plus o formula interna a bancii. si prin formula aia interna a banii , daca vor, pot sa-mi creasca maine rata. nenorocitii.
FAR EASTERN
Deci se confirma... confused.gif nashpa.
solmar
atunci 1 si 4... si atentie la refinantare ce conditii iti impun.
FAR EASTERN
Solmar, nu stiu daca ai fost atent, creditul lui AZAZEL este din iulie 2007. Practic el a prins cele mai bune conditii de creditare, EVER. Nu cred ca mai prinzi aceleasi conditii, nici in urmatorii ani. Asa ca, pe langa elementul principal, dobanda, trebuie sa fie atent si la costurile de refinantare(comision de rambursare anticipata, alta ipoteca&co., etc.).
Pe aceleasi considerente, ale "momentului", am decis si eu in 2007. Am facut "rost" de beneficul maxim posibil. MAXIM am zis!
solmar
nu zic nu dar merita o incercare... chiar si la o banca din strainatate. ai dreptul sa obtii refinantare de la orice banca din EU. iar din stiinta mea afara sunt conditii mai "umane" de creditare.
klm
Refinantare inseamna sinucidere curata deoarece noua rata va fi, in euro, cu macar 30% mai mare.
Totusi titlul topicului mi se pare fortat pentru ca nu te fura nimeni iar Alpha Bank, or fi ei greci dar sunt unii dintre cei mai corecti operatori de pe piata: mutarea unor conturi de-ale mamei de la BCR la ei inseamna un castig cu vreo 50% mai mare (~37% din dobanzi si restul din lipsa unor speze/comisioane cu care BCR "isi obisnuieste" clientii).
James Kilowatt
Daca ti se pare posibil, incearca si sa iei in strainatate creditul. Anul trecut stiu pe cineva care a luat in Belgia credit pe 10 ani cu 3.8% dobanda efectiva. La 45k€ imprumutati, in 10 ani le-ai da inapoi 56k€ in rate, si ai avea dobanda fixa. Dobanda e aproape la o treime din cat ai tu acuma... ai plati in plus 11k in loc de 29k.
In Franta cica ar fi dobanzi si mai mici.
FAR EASTERN
JK, n-ai vrea sa-ti trimitem vreo dooj'de imputerniciri/procuri???
solmar
QUOTE (FAR EASTERN @ Feb 12 2010, 08:17 AM) *
JK, n-ai vrea sa-ti trimitem vreo dooj'de imputerniciri/procuri???


ai putea demara o mica afacere din asta!
AZAZEL
si fostul meu sef a luat in 2007 imprumut vreo 0,25 milioane euro cu 3,5% dobanda. tot in belgia.
James Kilowatt
Daca termenul e mai scurt, dobanzile sunt si mai mici. Eu de ex am cu 4.4 insa pe 15 ani, luat inaintea crizei. Daca mai asteptam probabil puteam lua cu dobanda mai mica.... insa piederam casa, dupa care am umblat ca dupa butelie vre-un an biggrin.gif

Si se pot negocia mai strans daca valoarea chestiei cu care garantezi e mai mare decat valoarea creditului... adica daca vrei sa cumperi un apartament de 60k€ si imprumuti numai 45 de la ei poti negocia o dobanda buna. Daca tu deja ai platit o parte din el, si faci credit doar pt ce ramane, poti avea conditii interesante.

mike.omega
Bre, e vineri! Nu strica weekend-ul economistilor de pe forum! banned.gif
AZAZEL
nenorocitilor de la alpha bank le-am returnat in 31 de luni contravaloarea unei masini iar din suma respectiva 10950 euro reprezinta dobanzi si abia 6850 reprezinta suma returnata de mine in contul datoriei pe care o aveam la ei.
JohnSA
1. Fa plangere atat la BNR ( au un departament de supraveghere) cat si la ANPC. De fapt sa faca sotia plangere, ca din contul ei au fost sustrasi banii. Lasa-i pe ei , ca au niste amenzi de o sa rupa in doua si chiar se duc peste ei.
2. formularea "fara alte forme" se refera la neimplicarea justitiei in executare, faptul ca au luat pur si simplu banii se datoreaza interpretarii gresite (asa inteleg ei cu nivelul lor de cultura juridica) care, in cazul tau, au dus la o actiune ce poate fi usor incadrata pe Penal.

Deci, nu sta, ca-i arzi sigur. Poate ca va dura cateva luni, dar si-o iau.
AZAZEL
stie cineva care este banca de la care pot imprumuta bani cu dobanda cea mai mica ?
vreau un credit pt achizitia unui imobil.

esti vreun broker de credite pe aici?
vio
bre , in ziua de azi cel mai bine iei cu banu jos, strans la ciorap biggrin.gif acolo ai dobanda ce mai mica wink.gif).. daca vrei iti pot imprumuta ciorapu biggrin.gif
klm
conso.ro are informatii foarte bine actualizate; fa o simulare pe ceea ce vrei apoi contacteaza bancile care crezi ca au cea mai buna oferta.
James Kilowatt
Ai incercat sa iei din strainatate? Acum creditele sunt cu dobanzi in jur de 3,5-4 fixe sau 2.5% variabile (insa 2.5 variabil in formula "1+1+1" inseamna ca nu poate depasi 4.5 in nici o situatie, iar marirea de dobanda trebuie sa fie justificata de marirea "dobanzii de referinta" europeana). Teoretic e posibil, practic stiu ca e dificil. Am o colega care a incercat pentru un apartament in Bucuresti si a fost refuzata insa nu a insistat foarte tare.

Am atasat un calculator de rata cu dobanda fixa care da rezultate identice cu cele ale bancilor. E in franceza, nu e facut de mine, e gasit pe net insa e corect. Cred ca e util pentru comparatii, pentru ca in Romania am vazut acum cativa ani ca un credit cu o dobanda declarata de 6% de fapt platesti cam 9%. Asa ca e bine sa verifici calculul bancii si sa vezi care e dobanda reala care corespunde la rata data de ei... evident, daca mergi pe ideea de dobanda fixa. Cu mici inginerii poate fi modificat sa poata simula si dobanzi variabile.
AZAZEL
@james
dureaza prea mult si mi-e frica sa nu pierd timpul cu bancile de afara.
am prins o oportunitate si vreau sa ma misc repede sa fac rost de bani.

@klm
am facut o simulare pe conso , mi-a reiesit ca alpha si rbs au dobanzi mici si dupa ce am vorbit cu cei de la banci a reiesit un dezastru.
Lucian107416
In caz ca nu reusesti acum sa rezolvi problema consoleaza-te cu gandul ca e sezon de oportunitati din pacate. Cu siguranta vor mai fi si altele. Ai grija ca atunci sa fi pregatit. Bafta.
Eu as merge la banci, as cere cate o simulare de credit si cate un contract tipizat. Nu sunt chiar atat de multe.
James Kilowatt
Ai rezolvat ceva? CA sunt curios...
AZAZEL
sunt multe necunoscute.
intai trebuie sa fac rost de niste bani sa lichidez un credit mai vechi.
apoi trebuie sa fac rost de altii pt a plati repede avansul la noul apartament.
depind si de vanzarea actualului insa azi am avut telefonul inchis pana dupa amiaza pt ca am uitat sa mi-l incarc.
trebuie sa mi se aprobe creditul nou la banca. nici nu m-am apucat de strans actele pt ca trebuie sa ma milogesc la niste oameni sa primesc ceva marunti imprumut sa ma apuc de treaba(vezi punctele 1 si 2)
apoi trebuie sa ma rog ca, pana ma scarpin eu, individa sa nu vanda apartamentul ce vreau eu sa-l cumpar.

e foarte complicat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.