Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Culmea nesimtirii
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2, 3
laurentiu
Treaba sta cam asa: azi dimineata am reusit sa scot masina dintre mormanele din parcare si sa merg pana in oras. Cand m-am intors am parcat masina (Beetle-ul) in locul din poza. M-am pus cat mai spre margine ca sa mai fac loc pentru o masina, in conditiile in care nimeni nu are locul lui si parcheaza oriunde vrea (sau conform Pasatului din poza, il "taie capul"). Datorita gestului meu s-a gandit unu' ca am fost prea om si a vrut sa-mi demonstreze ca trebuie sa fiu nesimtit. Dovada? O vedeti si voi. Adica pun masina cat mai in margine ca sa-i fac loc si el vine si o parcheaza de-a lungul, ca el e mai "jmecher". Prietene, sa-ti traiasca Passatul!
Legionaru'
Acolo unde ai lasat tu loc tu de parcare nu e trotuar? confused.gif
mike.omega
Unde a lasat el masina e pe coltul intersectiei, dar in conditiile date eu cred ca nu a avut de ales smile.gif

@Laurentiu: ceea ce ai patit tu se numeste prioritate de smecher. Eu in locul tau as fi lasat totusi ceva loc in spate, for safety biggrin.gif
laurentiu
Este trotuar, insa avea loc destul. Pietonii aveau cel putin un metru de trecere. Daca te uiti atent ai sa vezi ca nici eu nu am tras masina chiar langa bordura (am pus-o cat imi permtea si mormanul ala din spate) tocmai din cauza asta, ca sa mai aiba loc inca o masina langa mine, dar sa aiba loc si pietonii sa treaca.

QUOTE (mike.omega @ Jan 31 2010, 01:47 PM) *
Unde a lasat el masina e pe coltul intersectiei, dar in conditiile date eu cred ca nu a avut de ales smile.gif

@Laurentiu: ceea ce ai patit tu se numeste prioritate de smecher. Eu in locul tau as fi lasat totusi ceva loc in spate, for safety biggrin.gif


Mike, adevarul e ca sunt destul de multe masini in zona, de-asta nimeni nu zice "bah, asta e locul meu!". Si pentru faptul ca inca mai sunt locuri pline de zapada, am zis ca na, hai sa o pun asa, sa nu fiu naspa, ca poate mai are cineva nevoie de loc, chit ca o pune pe coltul intersectiei si o urca putin pe trotuar. Dar cand te intinzi in halul asta... trebuia sa ma fi pus eu azi dimineata in locul lui, in mijloc si blocam doua locuri de parcare. Ca deh, si eu am VW. verymad.gif (si al meu e mai misto decat al lui whistling.gif biggrin.gif )

Off topic: rog sa mi se uneasca cele doua commenturi. In timp ce ii scriam lui Legionaru' a raspuns si Mike si nu a mers edit-ul sa raspund amandurora intr-un singur post. Multumesc!
mike.omega
Nu e vorba ca e locul tau sau al meu dar eu unul ma uit de 5 ori unde parchez in ideea de a iesi usor si de a nu bloca pe nimeni. Data viitoare cand imi gasesc masina blocata in vreo parcare sper sa am aparatul foto la mine smile.gif
Baby Blues
Nici eu nu inteleg pe unde pot trece pietonii dar asta e alta poveste. Oricum daca as face poze la toti nesimtitii de pe strazile Romaniei mi-ass termina 3 randuri de baterii pe zi. Noi sa fim sanatosi. Am renuntat de mult sa-i mai claxonez, sa le mai pun carne in frigider si sa -i injur de arbore. biggrin.gif
Alex-F1
QUOTE (Baby Blues @ Feb 1 2010, 07:14 PM) *
daca as face poze la toti nesimtitii de pe strazile Romaniei mi-ass termina 3 randuri de baterii pe zi. Noi sa fim sanatosi. Am renuntat de mult sa-i mai claxonez, sa le mai pun carne in frigider si sa -i injur de arbore


Amin! arigato.gif
laurentiu
Pietonii aveau cel putin un metru de trecere (din cate stiu asta e conditia ca sa poti sa parchezi pe trotuar). Poza a fost facuta de pe geam si la multi nervi. dar asa cum ati spus, acum il ignor pentru ca imi dau seama ca m-am enervat degeaba. Oricum se poate si mai rau, dupa ce am plecat a venit unu' si a parcat paralel cu Passatul, unde parcasem eu. biggrin.gif
air_wolf
culmea nesimtirii imi apartine... mea culpa. am parcat-o pe rimnicu vilcea sus pe scuar, dupa mol... ce-i drept se uitau oamenii cu invidie da' ce sa-i faci, asta e viata... sint nesimtiti care ocupa cu un corsa 2 locuri de parcare, asa ca in curind o sa ne gasim loc de parcare in copaci, cel putin aia care au trolii.
RD-Woo
.
Mariustom
Vrem poză și cu numărul wink.gif
RD-Woo
.


QUOTE (Mariustom @ Jun 27 2010, 01:36 PM) *
Vrem poză și cu numărul wink.gif

Mariustom
Așa, ca să vedem cine vrea să verifice ce scrie sub semn wink.gif
krondet
QUOTE (Mariustom @ Jun 27 2010, 07:31 PM) *
Așa, ca să vedem cine vrea să verifice ce scrie sub semn wink.gif


cum adica ce scrie????
parcare pentru handicapatii cu ferrari! banned.gif
Mariustom
La asta mă refeream whistling.gif
HalbaSus
Hai ca aici am si eu cate ceva de zis. Pe langa faptul ca afisul ala cu "mi-ai luat locul ia-mi si handicapul" suna extrem de manelistic, ceva pe principiul "Mi-ai mancat salamul, sa te bata Dumnezeu!" mi se pare ca treaba cu locurile de parcare pentru handicapati e un pic exagerata.

OK, inteleg ca trebuie sa existe, ca daca vine omul in scaun cu rotile la mall cu masina... are nevoie de un loc mai larg, ca sa se poata da jos cu carucior cu tot... Dar chiar trebuie sa fie asa multe ? Am vazut parcari de mall-uri in care primul rand era ocupat cu vreo 40 de locuri pt handicapati si maxim 5 locuri pentru mame cu copii. Statistic vorbind cati handicapati vin la mall si cate mame cu copii ?

Al doilea lucru pe care nu-l inteleg este de ce trebuie sa fie in primul rand ? Stiu ca poate suna sarcastic dar... n-au carucioare ? Si aici ma refer atat la locurile pt handicapati cat si cele pt mame. Eu spre exemplu parchez intentionat in zone mai periferice pentru a gasi locuri mai largi, eventual langa un stalp ceva, ca sa ma asigur ca nu va parca nimeni prea aproape de usa pe unde trebuie sa bag/scot copilul. In zonele alea gasesc astfel de spatii chiar daca nu am locuri rezervate.

OK, si ala cu ferrari-ul a gresit, si nici eu nu parchez in locuri de handicapati... dar e exact ca si incalcarea liniei continue intr-o zona in care nu exista nicio justificare sa pui linie continua. Este ilegal, dar pe de alta parte ai incalcat o regula stupida.

pmhoria
QUOTE (HalbaSus @ Jun 30 2010, 06:56 AM) *
Al doilea lucru pe care nu-l inteleg este de ce trebuie sa fie in primul rand ? Stiu ca poate suna sarcastic dar... n-au carucioare ? Si aici ma refer atat la locurile pt handicapati cat si cele pt mame.

Le baga in prima linie pt ca in general parcarile au borduri, denivelari de incetinire..etc..adica obstacole care te impiedica cu caruciorul respectiv sa te deplasezi onorabil. Si nu in ultimul rand, vizibilitatea. Cum poti sa-l feresti pe unul in carut, care se afla in spatele unul SUV printre randurile de masini si vrea sa treaca si el?
James Kilowatt
Eu iti inteleg punctul de vedere. Daca locul ala de handicapati era in fata unui club de tango sau hip-hop dancing atunci e una biggrin.gif Daca era in fata unei clinici de tratamente cu celule matca sau de reeducare motoare e alta.

Da' eu am dubii ca ala cu Ferrari-ul a stat sa faca analiza asta.

In fata carciumii romanesti din Liege e un loc de parcare pentru handicapati, care intotdeauna e liber desi in zona e criminal sa gasesti un loc. Pana acum cativa ani ca sa ai viza de belgia trebuia sa completezi un formular medical prin care sa se certifice ca ai toate mainile si picioarele, ca nu ai ciuma, turbare, holera, lepra si alte boli medievale. Bine, lepra exista in Ro si in secolul 21... insa asta e offtopic, ideea e ca probabilitatea ca un handicapat sa ajunga la carciuma romaneasca era f redusa.

Intr-adevar uneori se pun la hoha locurile astea pt handicapati, la fel cum se pun la hoha si liniile continui. Elvetia e toata o linie continua, pe langa astia Romania e un model de civilizatie biggrin.gif
Mariustom
CITAT(HalbaSus @ Jun 30 2010, 08:56 AM) *
...
OK, si ala cu ferrari-ul a gresit, si nici eu nu parchez in locuri de handicapati... dar e exact ca si incalcarea liniei continue intr-o zona in care nu exista nicio justificare sa pui linie continua. Este ilegal, dar pe de alta parte ai incalcat o regula stupida.

Halba, cred că greșești. Nu numai că ce a făcut este ilegal, dar a încălcat și regula bunului-simț, parcând chiar la intrare doar din dorința de a face cât mai puțini pași per-pedes, să nu-și murdărească pantofiorii din piele de ... banned.gif sick.gif
Despre restul, no comment unsure.gif
Lucian107416
QUOTE (HalbaSus @ Jun 30 2010, 08:56 AM) *
Dar chiar trebuie sa fie asa multe ? Am vazut parcari de mall-uri in care primul rand era ocupat cu vreo 40 de locuri pt handicapati si maxim 5 locuri pentru mame cu copii. Statistic vorbind cati handicapati vin la mall si cate mame cu copii ?

Pentru asta sa le multumeasca medicilor, mai ales celor din Bihor biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif S-au consultat probabil listele de pensionari cu handicap atunci cand s-a decis de cate locuri pentru handicapati e nevoie. Noroc ca au facut si locuri normale biggrin.gif
getodac
QUOTE (HalbaSus @ Jun 30 2010, 06:56 AM) *
Dar chiar trebuie sa fie asa multe ? Am vazut parcari de mall-uri in care primul rand era ocupat cu vreo 40 de locuri pt handicapati si maxim 5 locuri pentru mame cu copii. Statistic vorbind cati handicapati vin la mall si cate mame cu copii ?



Unde ai vazut tu asa de multe? Eu mai mult de 3 locuri intr-o parcare de supermarket de ~100 de locuri nu am vazut nicaieri. Ti se pare mult 3% ? Poate sunt cu 5 dar cu 40 nu cred.

Ai draq handicapatii, la intuneric cu ei ca ne sperie copii, ne fura locurile de parcare, ne impiedicam de ei prin malluri si toate astea dupa ce noi astia sanatosi din taxele platite cu bani plini de sange si sudoare le oferim atatea si atatea gratuitati.
Lucian107416
El locuieste in Oradea biggrin.gif
getodac
QUOTE (Lucian107416 @ Jun 30 2010, 08:41 AM) *
El locuieste in Oradea biggrin.gif


Tocmai asta ma surprinde, stiam ca vestici sunt mai open mind, dar dupa ce am citit: "Stiu ca poate suna sarcastic dar... n-au carucioare?" ma gandeam sa imi vand masina.
Mircea104901
Exista cateva reguli empirice:
1.Lipsa de bun simt si civilizatie in trafic e direct proportionala cu valoarea masinii.
2.Distanta dintre usa masinii parcate ilegal si destinatia soferului este invers proportionala cu valoarea masinii, si cu nesimtirea respectivului specimen.
3.Voi nu ati auzit de Handicapati Mintali? Ar trebui aplaudati ca au curajul sa ne arate ca au un handicap. Ar trebui sa-i compatimim saracii, in loc sa-i dezbatem pe forum. thumbsup.gif
Mircea104901
Uite inca unu' pe 2 locuri smile.gifsmile.gif
Click to view attachment
f1anatic
Si retardarea mentala este un handicap. Nu cred ca i-a administrat nimeni aluia cu Ferrari un IQ test.
Apoi, numarul de Cluj explica totul - baiatul a parcat corespunzator.
Lucian107416
@getodac: Eu ma refeream strict la faptul ca in Bihor exista cei mai multi pensionari din cauza unor diagnostice false de handicap. Fusesera scrise articole ca in nu stiu ce sate toti barbatii( mai putin vreo 3 sau ceva de genul asta) sunt pensionari cu handicap. Era doar o gluma. Ma gandeam sa o explic sa nu se supere naibii cineva pe aici, ca poate nu toti stiu de statistica asta.
@f1fanatic si ceilalti. Se poate sa nu observi un indicator, chiar daca parchezi langa el.
Mircea104901
QUOTE (f1anatic @ Jun 30 2010, 08:27 AM) *
Apoi, numarul de Cluj explica totul - baiatul a parcat corespunzator.


Daca ai vrut sa insinuezi ceva, n-ai nimerit-o biggrin.gif.
HalbaSus
QUOTE (f1anatic @ Jun 30 2010, 03:27 PM) *
Apoi, numarul de Cluj explica totul - baiatul a parcat corespunzator.


Ca tot era vorba de numar, masina apartine lui Arpad Paszkany... la fel si locul de parcare ii apartine tot lui... Adica nu doar locul ala de parcare ci toate celelalte, inclusiv cladirea aia mare langa care a parcat (Polus Center). Adica ii spui tu unde sa parcheze pe proprietatea lui ? Vezi ca imediat ii trimite o scrisoare anonima lu' Basescu si sa vezi dup'aia...
RD-Woo
Numai dintr-astia vad in ultimul timp... no.gif
getodac
Romanii nu s-au obisnuit inca cu faptul ca printre ei exista si altfel de persoane care au probleme si evident alte necesitati si prioritati decat ceilalti, educatia multora dintre noi se face la modul "respecta-l doar pe cel care e mai jmecher de cat tine si incearca sa nu fii ultima gaina". Poate unii considera locurile speciale de parcare un moft dar pentru altii sunt o necesitate, in unele parcari sunt multe dar in acelasi timp in altele lipsesc cu desavarsire, poate sunt amplasate prea la vedere si deranjeaza, iar cei trecuti de prima tinerete sunt obisnuiti sa-i stie bine ascunsi in azilele comuniste. Una peste alta nimeni nu isi doreste sa-si franga coloana ca sa beneficieze de o astfel de facilitate, o asfel de drama i se poate intampla oricui.
laurentiu
CITAT(HalbaSus @ Jun 30 2010, 02:56 AM) *
OK, inteleg ca trebuie sa existe, ca daca vine omul in scaun cu rotile la mall cu masina... are nevoie de un loc mai larg, ca sa se poata da jos cu carucior cu tot... Dar chiar trebuie sa fie asa multe ? Am vazut parcari de mall-uri in care primul rand era ocupat cu vreo 40 de locuri pt handicapati si maxim 5 locuri pentru mame cu copii. Statistic vorbind cati handicapati vin la mall si cate mame cu copii ?

Al doilea lucru pe care nu-l inteleg este de ce trebuie sa fie in primul rand ? Stiu ca poate suna sarcastic dar... n-au carucioare ? Si aici ma refer atat la locurile pt handicapati cat si cele pt mame. Eu spre exemplu parchez intentionat in zone mai periferice pentru a gasi locuri mai largi, eventual langa un stalp ceva, ca sa ma asigur ca nu va parca nimeni prea aproape de usa pe unde trebuie sa bag/scot copilul. In zonele alea gasesc astfel de spatii chiar daca nu am locuri rezervate.


Mie mi se pare normal ca locurile pentru handicapati sa fie mai mari si mai aproape de intrarea in magazin (mall), pentru ca e masi simplu pentru ei sa se dea jos din masina si sa ajunga in magazin. Am vazut un singur handicapat care sa poata conduce. S-a intamplat acum vreo 3 ani in parcarea unui hipermarket din Timisoara si l-a durut un cot de locul pentru el. A oprit masina in fata usii de la intrare, s-a dat jos cu chiu cu vai si a plecat. confused.gif
Faptul ca locurile sunt mai bune, cred ca se datoreaza faptului ca ii e mai usor sa impinga caruciorul 50 de metri sa zicem, decat 200, pana la intrare. Si in plus poate ca e si o chestie de genu' "hai sa ii respectam, ca sunt handicapati".
Sincer uneori mai parchez si eu pe locul pentru handicapati, pentru ca nu am vazut niciun handicapat care sa parcheze acolo. Nu stiu unde o fi astia ca eu nu ii vad in trafic whistling.gif
mohordbx
Imi aduc aminte de un episod din Seinfeld in care George isi parcheaza masina pe un loc dedicat celor cu handicap pe acelasi motiv: oricum handicapatii nu vor sa fie considerati handicapati(diferiti de altii) si oricum nu prea circula cu masina.

La intoarcere(versiunea scurta) isi gaseste masina facuta praf de un grup de cetateni revoltati ca un handicapat care negasind loc de parcare liber a avut un accident.

Episodul se termina cu replica a lui Kramer: uite un loc de parcare liber langa hidrantul asta..oricum nu poate avea loc un incendiu cat masina e parcata. rolleyes.gif
HalbaSus
Da, si eu mi-am adus aminte de episodul ala biggrin.gif
getodac
QUOTE (laurentiu @ Jul 1 2010, 01:26 AM) *
Nu stiu unde o fi astia ca eu nu ii vad in trafic whistling.gif


teehee.gif Nu esti singuru care nu ii vede in trafic, nici macar politia dupa ce se uita cateva minute in talon si permis nu isi da seama. Am cateva patani haioase cu niste politisti neinformati teehee.gif
Singurul mod de a iti da seama ca la volan in trafic este o persoana cu handicap este colantul aplicat pe luneta si parbriz asa cum am si eu pe masina mea in pozele de mai jos.

P.S. Tipul din poza este un prieten.
laurentiu
Dar din curiozitate, ce trebuie sa aiba o masina ca poata fi condusa de un handicapat? In afara de cutie automata...
getodac
In primul rand handicapul trebuie sa fie locomotor, nici un alt tip de handicap ce afecteaza judecata individului, vederea sau reflexe anormale, intarziate ale bratelor nu va trece in veci examenul medical care este foarte minutios. Pe permisul lor de conducere la pct. 12 (unde la un permis normal este trecut "-") au trecut un cod de numere care le permite sa conduca exclusiv masini adaptate cu comenzi manuale. Plus ca proba practica este un cosmar, nici un politist nu te va trece examenul pana nu este convins 100% ca nu esti un viitor pericol in trafic, toate manevrele obligatori vor fi executate in timpul examenului de cel putin 3 ori chiar daca nu ai gresit prima data, cel putin asa am patit eu, ma frecat examinatorul de ajunsesem in pragul de a renunta singur.

Masina nu trebuie neaparat sa fie cu transmisie automata, eu am facut scoala de soferi pe un cielo cu cutie manuala, dar este mult mai comoda o cutie automata, inchipuiti-va ca la o cutie manuala trebuie cu mana dreapta sa actionezi frana, acceleratia, ambreiajul + schimbatorul de viteze, iar la o cutie automata ai doar doua comenzi acceleratie+frana in timp ce cu stanga manevrezi volanul. Masina persoanei cu handicap trebuie sa aiba montat sistemul de comenzi manuale verificat, agreat si omologat de RAR si doua insemne aplicate pe luneta si parbriz, insemne care nu sunt obligatorii.

Curiozitate satisfacuta Laurentiu? thumbsup.gif
Rebel
QUOTE (laurentiu @ Jul 1 2010, 03:26 AM) *
Sincer uneori mai parchez si eu pe locul pentru handicapati, pentru ca nu am vazut niciun handicapat care sa parcheze acolo.


Si uite de-aia n-are ursul coada. Tu parchezi astazi, Halba e cel care parcheaza "uneori" maine, un altul ieri, si sarmanul handicapat cauta un loc pe unde apuca ca in fiecare zi apare unul care "uneori parcheaza". Dupa aia venim si purtam discutii pe forum, "bah, ce neam de #@^* suntem".
FIECARE DIN NOI FACE DIFERENTA!

Si la modul sincer, ce nu inteleg eu, este cum naiba va bateti sa parcati aproape de magazin. Eu evit sa parchez intre doua masini, iar daca sunt nevoit ma las de cumparaturi ca nu au intrat zilele in sac. Prefer intotdeauna un loc cat mai liber si la mama naibii de magazin, cel mai departe posibil, nu ma intereseaza nici distanta nici vremea. Nu vreau nici urme de usi , nici de carucioare pe masina mea. Voua nu va pasa? Cred ca daca as gasi o urma de usa pe masinile mele de la vreunul, urgent i-as baga piciorul in usa indiferent unde e sau cine e. Eu respect bunul fiecaruia si am grija foarte mare indiferent ca alaturi este o rabla si am acceasi pretentie. Cand eram student, la Metro mi-a bagat unul caruciorul in masina si mi-am gasit aripa din spate distrusa, nu ma deranja reparatia cat faptul ca pentru mine masina a aia a fost lovita, si fara vina mea, nenorocitul nici macar nu a avut curajul sa stea si sa spuna ceva macar! Dar roata se invarte, i-am dorit din suflet sa pateasca la fel, sunt convins ca a platit sau va plati in vreun fel.
Eu nu am parcat niciodata pe un loc de handicapat si nici daca nu as avea deloc unde parca, tot nu as parca pe locul lui.
laurentiu
CITAT(getodac @ Jul 1 2010, 07:00 AM) *
Curiozitate satisfacuta Laurentiu? thumbsup.gif


Da. Multumesc! smile.gif

Rebel, nu vreau sa par nesimtit, dar sti cum vad eu asta cu handicapatii? Ei mereu sunt neajutorati, toata lumea ii ignora, sunt considerati un fel de paraziti ai societatii etc. Cel putin asta sunstin ei. In mare masura sunt de inteles, cand rampele pentru carucioare, de exemplu, sunt foarte putine le noi. Oricum sunt sigur ca si handicapatii parcheaza pe locurile normale, din acelasi motiv (sa fie mai aproape de intrarea in magazin) si mai ales daca in jurul locului respectiv nu e nici o masina. Numai ca nu am vazut unu' cu o masina 'normala" care sa se ia de un handicapat ca nu parcheaza pe locul lui (atunci handicapatul ar spune ca e discriminat).
Eu cand merg la hipermarket parchez unde gasesc. Initial caut un loc mai aproape de intrare. Daca nu, parchez unde gasesc. Sau caut un loc unde sa intru cu fata si duc masina pana la locul din urmator, cel din fata, ca sa-mi fie mai usor sa ies (sa nu ies cu spatele, ci mai simplu, cu fata). smile.gif
Rebel
Adica, daca inteleg corect in viziunea ta, handicapatul nu are voie sa parcheze in alte locuri decat cele destinate lui?
De ce? Si daca alea sunt ocupate (de alti handicapati sau unii care parcheaza "uneori") el ca sa faca?
Io zic sa il luam la palme si sa-i dam un sut in fund, eventual ii luam si caruciorul ca sa se invete minte sa mai parcheze unde parcheaza toata lumea...

Te-ai gandit ca daca tu o faci uneori si altul o face uneori, in fapt in fiecare zi exista un "uneori"?

Nene, ai parcat, nu ai legitimatia in geam, amenda si gata! De-aia nu merge treaba in Romania.
getodac
QUOTE (Rebel @ Jul 1 2010, 04:43 PM) *
Nene, ai parcat, nu ai legitimatia in geam, amenda si gata! De-aia nu merge treaba in Romania.


Asa este, legitimatia de parcare libera, eliberata de primarie pentru parcare este obligatorie chiar daca ai semnele aplicate pe luneta si parbriz, altfel si ei risca amenda.
bogcot76
QUOTE (laurentiu @ Jul 1 2010, 07:36 PM) *
QUOTE (getodac @ Jul 1 2010, 07:00 AM) *
Curiozitate satisfacuta Laurentiu? thumbsup.gif


Da. Multumesc! smile.gif

Rebel, nu vreau sa par nesimtit, dar sti cum vad eu asta cu handicapatii? Ei mereu sunt neajutorati, toata lumea ii ignora, sunt considerati un fel de paraziti ai societatii etc. Cel putin asta sunstin ei. In mare masura sunt de inteles, cand rampele pentru carucioare, de exemplu, sunt foarte putine le noi. Oricum sunt sigur ca si handicapatii parcheaza pe locurile normale, din acelasi motiv (sa fie mai aproape de intrarea in magazin) si mai ales daca in jurul locului respectiv nu e nici o masina. Numai ca nu am vazut unu' cu o masina 'normala" care sa se ia de un handicapat ca nu parcheaza pe locul lui (atunci handicapatul ar spune ca e discriminat).
Eu cand merg la hipermarket parchez unde gasesc. Initial caut un loc mai aproape de intrare. Daca nu, parchez unde gasesc. Sau caut un loc unde sa intru cu fata si duc masina pana la locul din urmator, cel din fata, ca sa-mi fie mai usor sa ies (sa nu ies cu spatele, ci mai simplu, cu fata). smile.gif


-1
Las-o moarta. E penibil ce spui. Mai bine las-o asa cum a cazut. Oricine poate fi lovit de o masina si sa raman fara locomotie, de la brau in jos. Eu zic sa te mai gandesti inainte de a posta aberatii ca cele de mai sus.

laurentiu
Rebel, ideea e ca nimeni nu tine cont de locurile pentru handicapati, nici macar handicapatii.

"Io zic sa il luam la palme si sa-i dam un sut in fund, eventual ii luam si caruciorul ca sa se invete minte sa mai parcheze unde parcheaza toata lumea..."
Nu asta era ideea, ci faptul ca oricum nu parcheaza (tot timpul) pe locul lor, pentru ca (uneori), pentru ca au un handicap se considera mai privilegiati si considera ca trebuie intelesi. Nu zic ca e placut sa ai un handicap, nici vorba de asa ceva. Si asa cum am mai zis si in cazul ala pe care l-am vazut, tipul a parcat in fata intrarii in magazin fara nici o problema. Iar daca il intreba unu' de ce si-a pus masina acolo si nu in locul special pentru el, fii sigur ca facea "gat", se simtea discriminat si credea ca cineva are ceva cu el.
Alex-F1
QUOTE (getodac @ Jul 1 2010, 03:38 AM) *
pe masina mea in pozele de mai jos


offtopic.gif O mica observatie, daca-mi permiti: vezi ca stergatorul din stanga e pus invers.....deflectorul ala de aer de pe stergator trebuie sa fie jos, nu sus! biggrin.gif E primul lucru care mi-a sarit in ochi cand am deschis poza.... ninja.gif
getodac
QUOTE (laurentiu @ Jul 1 2010, 05:36 PM) *
Rebel, nu vreau sa par nesimtit, dar sti cum vad eu asta cu handicapatii? Ei mereu sunt neajutorati, toata lumea ii ignora, sunt considerati un fel de paraziti ai societatii etc. Cel putin asta sunstin ei. In mare masura sunt de inteles, cand rampele pentru carucioare, de exemplu, sunt foarte putine le noi. Oricum sunt sigur ca si handicapatii parcheaza pe locurile normale, din acelasi motiv (sa fie mai aproape de intrarea in magazin) si mai ales daca in jurul locului respectiv nu e nici o masina. Numai ca nu am vazut unu' cu o masina 'normala" care sa se ia de un handicapat ca nu parcheaza pe locul lui (atunci handicapatul ar spune ca e discriminat).



QUOTE (laurentiu @ Jul 1 2010, 07:15 PM) *
Nu asta era ideea, ci faptul ca oricum nu parcheaza (tot timpul) pe locul lor, pentru ca (uneori), pentru ca au un handicap se considera mai privilegiati si considera ca trebuie intelesi. Nu zic ca e placut sa ai un handicap, nici vorba de asa ceva. Si asa cum am mai zis si in cazul ala pe care l-am vazut, tipul a parcat in fata intrarii in magazin fara nici o problema. Iar daca il intreba unu' de ce si-a pus masina acolo si nu in locul special pentru el, fii sigur ca facea "gat", se simtea discriminat si credea ca cineva are ceva cu el.


Departe de mine gandul de a intra in conflict cu cineva aici pe forum, dar am si eu o curiozitate pentru ca ai spus in cateva randuri ca handicapati se simt discriminati, ti s-a intamplat vreodata sa fi acuzat de vreun handicapat ca l-ai discriminat? Cunosti pe cineva caruia i s-a intamplat?

Eu din cauza accidentului pe care l-am avut am cunoscut multe persoane cu handicap dintre care unul mi-a devenit cel mai bun prieten si iti spun sincer ca pe nici unul dintre cei pe care i-am cunoscut nu s-au plans vreodata ca sunt discriminati, singurele lucruri de care se plang sunt lipsa rampelor de acces in institutii si bordurile prea inalte, majoritatea sunt cu studii superioare, conduc masinile personale si au renuntat la pensia de handicap pentru un salariu mai mare, sunt casatoriti cu parteneri normali si au copii normali.

Daca sugerezi cumva ca ar exista un conflict mocnit intre aceasta categorie sociala si restul lumii te inseli amarnic.

offtopic.gif @Alex, stergatoarele vor fi schimbate in curand, la ultima ploaie sanatoasa nu au facut fata.
klm
Poate ne spune Rebel cat este amenda in SUA daca parchezi in loc de persoana cu handicap fara chestia aia in geam (chiar daca ai avea handicap).
vio
bre asta e o boala a romanilor , sa parchezi daca se poate chiar in casa de marcat cand te duci la Hypermarkt, nush de unde pata asta pe creieru romanilor , io unu parchez cat mai departe si sa fie cat mai liber imprejur. nu imi place aglomertia , si numai la vedearea semnului de handicap ma zbarlesc, nush imi creeaza o stare naspa... parerea mea e ca tre sa fi mult pre nesi sau cenusiul individului sa fie decolorat in alb.
James Kilowatt
@klm
Iti zic io cum e in Belgoizia si Francia. Nu e doar amenda, e masina ridicata, cand o vede politaiul suna si in 10 minute apare masina de ridicari si la revedere. Daca o recuperezi in aceeasi zi costa in jur de 100€, iar daca o lasi mai mult se mai adauga cateva zeci de euro/zi.
In Francia e posibil sa pierzi si niste puncte, insa nu stiu sigur, iar in belgia inca nu cred ca e operational sistemul cu punctele.

Personal, consider ca locurile rezervate pentru handicapati e singura chestie de discriminare pozitiva cu care sunt de acord.

In rest ma calca pe nervi discriminarile pozitive pentru tot felul de minoritati (etnice, sexuale, etc). Hai sa dau doua exemple de chestii care mi se par aberante din institutia publica unde cu onoare activez:
Pentru gay si lesbiene, fertilizarea in vitro este acoperita de asigurarea medicala in orice situatie. Pentru cei hetero doar daca e prescrisa de un medic, adica daca sarcina este imposibila prin alte metode;
Pentru un concurs pentru post anume, in avizul de concurs scrie negru pe alb ca in caz de egalitate intre doi candidati, alegerea va fi facuta pe baza reprezentarii egale a sexelor... adica daca pe postul respectiv sunt mai multi barbati decat femei vor alege o femeie, si invers. Nu tu 11 metri, gol de aur, etc...

Daca de exemplu se dau avantaje fiscale pentru companiile aeriene care angajeaza piloti femei... cand vezi una in cockpit nu te intrebi imediat daca a fost angajata pentru ca e a fost cea mai buna dintre toti canditatii, sau datorita politicii de egalitate in sanse?

Nu spun ca nu exista si nedreptati sau discriminari reale, insa nu cred ca indrepti o nedreptate printr-o alta nedreptate, si nici nu indrepti o discriminare negativa cu o discriminare pozitiva.
klm
CITAT(James Kilowatt @ Jul 2 2010, 03:52 PM) *
@klm
Iti zic io cum e in Belgoizia si Francia. Nu e doar amenda, e masina ridicata, cand o vede politaiul suna si in 10 minute apare masina de ridicari si la revedere. Daca o recuperezi in aceeasi zi costa in jur de 100€, iar daca o lasi mai mult se mai adauga cateva zeci de euro/zi.
[...]
Personal, consider ca locurile rezervate pentru handicapati e singura chestie de discriminare pozitiva cu care sunt de acord.

Mi-a spus cineva cat ar fi amenda in New York si daca e adevarat in Franta iti poti lasa cateva saptamani masina ca sa ajungi la acea suma (n-as vrea sa spun cat stiu eu pentru ca poate nu tin bine minte asa ca astept sa confirme Rebel sau ozz).
Iar in privinta discriminarilor pozitive si eu sunt in acord cu tine, thei sac big taim.
Rebel
QUOTE (klm @ Jul 2 2010, 01:30 PM) *
Poate ne spune Rebel cat este amenda in SUA daca parchezi in loc de persoana cu handicap fara chestia aia in geam (chiar daca ai avea handicap).


Amenda parcarii unui autoturism in locul destinat persoanelor cu handicap fara a avea permis este de $450. PLUS, masina iti este ridicata din locul cu pricina in maxim 10 minute. De obicei le ia cam 3-4 minute. In anumite circumstante se poate acorda un minimum este de $300. Binenteles, platesti si tractarea si deranjul serviciului respectiv.
Cu toate acestea, amenda poate varia in functie de gradul de ofensa si locul respectiv intre $300 so $5000.
The fines range from $300 to $5000.00 for various offences involving these permits.

http://fightyourtickets.ca/disabled-parkin...arking-permits/

Sa nu credeti ca civilizatia vine de la oameni, multi sunt niste mizerabili notorii. Dar se aplica legea. Ai incalcat-o, scoti banul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.