Help - Search - Members - Calendar
Full Version: care este cel mai bun 4x4
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
pavelmarius
salutare am o mare nelamurire,stie cineva care este diferenta intre suzuky vitara ,samuray si feroza/care ar fi cea mai fiabila si daca se mai gasesc piese
Watcher
Pentru vitara si samurai se gasesc piese.
La feroza nu ma pricep.
Diferentele principale intre vitara si samurai sunt:
1) motorul mai mare la vitara
2) suspensia:
a) vitara are bascule - e mai placuta, mai soft,
samurai are punti - e mai heavy duty si mai putin confortabila
cool.gif vitara are arcuri elicoidale
samurai are arcuri pe foi - mai rigide, solutie mai putin fericita
3) gasesti (considerabil) mai multe modificari de facut la samurai.

Daca vrei sa te dai 'tare' samurai, daca vrei sa te dai cu grija vitara
pavelmarius
QUOTE (Watcher @ Jan 28 2010, 04:52 PM) *
Pentru vitara si samurai se gasesc piese.
La feroza nu ma pricep.
Diferentele principale intre vitara si samurai sunt:
1) motorul mai mare la vitara
2) suspensia:
a) vitara are bascule - e mai placuta, mai soft,
samurai are punti - e mai heavy duty si mai putin confortabila
cool.gif vitara are arcuri elicoidale
samurai are arcuri pe foi - mai rigide, solutie mai putin fericita
3) gasesti (considerabil) mai multe modificari de facut la samurai.

Daca vrei sa te dai 'tare' samurai, daca vrei sa te dai cu grija vitara

.da mi niste informatii si despre feroza ma refer si la fiabilitate suzuky si feroza care e mai tare si inca ceva sti ceva de toyota rav 4 din 1994 e mai buna decit suzu si de ,ce multumesc
DORU
Feroza si Jimny sunt cam acelasi lucru, si cum Jimny este urmasul Vitara...

Titlul ales de tine pt topic este inselator...nu exista cel mai bun 4x4 decat daca ne referim la 3x diff locks...insa masinile alese de tine nu se lauda cu asa ceva wink.gif
Watcher
Cu riscul de a ma repeta, asa cum am mentionat deja in primul post, habar n-am despre feroza.
Si nici nu ma intereseaza :-)

Rav4 ar putea fi mai buna decat samuraiul sau mai proasta.
Depinde ce vrei sa faci cu ea.

In concluzie, te rog sa dai dovada de respect fata de cei care isi iau din timp sa iti citeasca threadul si sa raspunda la el si sa:
- formulezi intrebarea intr-un fel util: descriind ce vrei sa faci cu masina, ce buget de reparatii ai, etc.
- scrii corect in limba romana, cu punctuatie, intonatie, etc.
Seri
Mai intai spune-ne ce vrei sa faci cu masina.
1)Folosit ca masina de zi cu zi (chestii civile), mers mai mult pe sosea si pe drumuri forestiere in excursii cu familia? Aici intra cel mai bine RAV4 sau Vitara/Grand Vitara.
2)Folosit masina in conditii extreme cu noroi pana la genunchi sau la limita de a se rasturna intr-o rapa? Aici intra Vitara in mica masura, iar Samurai e cel mai potrivit.

Daihatsu Foreza sunt foarte rare, nu gasesti piese pentru ele sau oameni care sa se priceapa.
Suzuki Vitara e ceva mai confortabil si mai sportiv decat Samurai. Tehnica lor este destul de simpla, nu sunt scumpe piesele si gasesti destui meseriasi.
Suzuki Samurai este mic, inghesuit, rigid, inconfortabil, extrem de simplu, si se rastoarna destul de usor. Daca vrei o masina in care sa-ti poti baga picioarele si sa vezi cat rezista, e cea mai recomandata varianta. Sunt foarte usor de modificat si majoritatea proprietarilor si le modifica, deci ar fi bine sa stii ce modificari i-au fost aduse masinii inainte sa o cumperi.

Toyota RAV4 este mai mult pentru sosea. Are 4X4 permanent controlat electronic, dar fata de Suzuki-uri nu are reductor.

@Doru: Jimny urmeaza calea Samurai-ului. biggrin.gif
DORU
Da, am observat asta...dar cum numa Grand Vitara a ramas in carti, am dedus ca Jimny este succesorul Vitarei...evident ca cele fara electronica de 4x4.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.