Help - Search - Members - Calendar
Full Version: oglinda retrovizoare "autodimming"
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
Iulian HondaFan
nu stiu cum s-ar zice pe romaneste la "autodimming".

stie cineva daca Golfurile din Europa au aceasta dotare? se poate adapta si la Golf4?

asta e o chestie care nu o am pe masina dar care vreau sa o pun. chestia este ca e nevoie cred sa ii pui o sursa de curent pt. instalare si oglinda mea e prinsa de parbriz, deci vor trebui trase fire, etc.

am condus 2 sapt. in iulie un Buick cu o oglinda de-asta, si e f. utila, plus ca avea si busola.
Andrei Suzuki
Ne zici si noua,sau mie, ce face oglinda asta?
Iulian HondaFan
autodimming inseamna ca estompeaza luminozitatea excessiva.

cand ai pe unul in spate noaptea cu faruri aiurea ( sau cum sunt aici multi cu SUV-uri care au farurile la 1m de sol) noaptea esti orbit si nici nu vezi altceva in oglinda. oglinzile astea au ceva electronic ( nu stiu exact ce) si imaginea farurilor din spate este automat estompata. chestia functioneaza f. bine si e un mare ajutor pe vreme de noapte.

ziua oglinda functioneaza normal.
Andrei Suzuki
A,gata,stiu la ce te referi.Are si un prieten de-al meu pe un Mercedes E oglinda dasta si chiar ca e folositoare.Aia a lui are o tenta verde-albastruie.Foarte misto.La noi nu am vazut pe Golfuri, nici macar la optionale.
Iulian HondaFan
aici sunt de cumparat pe la 190$ dar nu stiu cum si daca se pot monta, aia de le vand zic sa verifici cu dealerul/producatorul, am sunat dar era unul care nu stia nici cum il cheama la dealerul meu din Indie... VW le are pe Passat aici si cred ca si in Europa.
Dragos1
DaCa merge pun si eu pe octavia!
Eu am asa ceva pe o lancia k 2.0T
din
Echo
Cred ca li se zice cu autoreflexie. Sunt disponibile si pe Bora si pe Golf ca echipament optional si cu senzor de ploaie
f1anatic
Nu crezi ca niste "window tints" are rezolva problema mai elegant si mai util ? Si probabil si mai ieftin ? Nu mai zic de timp pierdut ?
Iulian HondaFan
merci, eco sa mai intreb pe la alti dealeri sau sa mai sun odata la aia poate nu e tot hipotiroidianul ala...

cu alea nu mai vezi nimic nici ziua pe innorate, nu sunt un fan al tinted windows... ar fi excelent ceva de genul lentilelor de ochelari heliomate care sunt deschise la luminozitati mici si devin mai opace la luminozitati mari. dar cred ca ar fi infiorator de scump la ora asta.
f1anatic
QUOTE(Marius-Iulian)
merci, eco sa mai intreb pe la alti dealeri sau sa mai sun odata la aia poate nu e tot hipotiroidianul ala...

cu alea nu mai vezi nimic nici ziua pe innorate, nu sunt un fan al tinted windows... ar fi excelent ceva de genul lentilelor de ochelari heliomate care sunt deschise la luminozitati mici si devin mai opace la luminozitati mari. dar cred ca ar fi infiorator de scump la ora asta.
]


Ai incercat www.jcwhitney.com ? (USA and CAN only)
Rai
In tote masinile germane se poate comanda autodumming e o chestie f f buna dar f greu de pus dupa ce masina a fost livrata.Todeauna trebuie sa fie cu PDC caci altfel cum sa functioneze cine cumpara o masina noua ar fii bine sa o puna e la fix.
Iulian HondaFan
multam de link, Bogdane... daca renunt la busola iese doar100$. sa vad daca dealerul mi-o poate monta.
f1anatic
Private message Iulian
Dany_s
in romana se numeste oglinda Electrocromatica (sau ceva de gen) si da se poate monta optional pe Golf V din cate stiu eu. In Europa pe masini compacte se pot monta chiar si oglinzi laterale electrochromatice, optiune care la noi e doar pe modele de lux.
Baby Blues
In carte la Audi scrie ceva de chestia asta. Oricum oglinzile retrovizoare , atat cea de pe mijloc cat si cele doua exterioare, nu ma deranjeaza cand vine masina din spate cu luminile aprinsenoaptea. blush.gif
Stiu ca si geamurile au o chestie din asta pentru ca nu prea ma deranjeaza soarele si nici nu prea am nevoie de ochelari de soare decat atunci cand imi bate direct din fata si mai de jos.
M A R I A N
La Corolla este o chestie electrica, in sensul ca oglinda are un buton de la care pot dezactiva aceasta functie.
Stefan-Adrian, nu cred ca si geamurile tale au autodimming. Cred ca sunt tratate impotriva razelor ultraviolete si au o tenta verzuie. De aceea nu te deranjeaza soarele foarte tare. biggrin.gif
drabisan
La Toyota este la toate modele noi oglinda cu autodimming, la Avensis era si pe modelul pre-2006. Stiu ca si la A6 e tot aia centrala.
La Lexus sint si cele laterale, by default, dar, personal, alea nu conteaza asa mult daca sint reglate bine.
La Passat stiu ca e oglinda centrala in lista de optiuni.
La cel vechi nu stiu sa fi fost si nu am vazut niciodata la vreunul.

E abolut de mare senzatie oglinda aia. Daca oglinzile laterale sint reglate bine nici nu simti daca cel pe care l-ai depasit are faza lunga. Este probabil fita de care nu m-as mai lipsi la nici o masina de acum incolo si nici nu m-as gindi sa cumpar ceva daca nu ar avea. Cea mai alba bila pentru ala de a inventat asta!
Eugen60134
După ce am schimbat parbrizul mi-a căzut oglinda retrovizoare și am pus-o pe șifonier. M-am obișnuit numai cu lateralele și mi-a crescut simțitor vizibilitatea în față. Nimic nu mă mai orbește în oglindă, nici măcar flashurile. Autodimming perfect. smile.gif
Daniel82791
Iulian, imi cer scuze daca pun o intrebare prosteasca:

De ce nu folosesti butonul ala mecanic care schimba pozitia oglinzii intr-un alt unghi si o face mult mai intunecata? Nu e auto, dar sigur e dimming. Merita sa cheltui bani si timp ca sa scutesti un mic exercitiu la muschii degetului aratator de la mana dreapta, probabil nu mai des de 2-3 ori pe noapte, si asta daca mergi mult noaptea?

Sunt doar curios...
Iulian HondaFan
ai dreptate, exista un buton la oglinda dar nu stiam la ce foloseste... blink.gif blush.gif oricum problema s-a rezolvat ca am schimbat masina... :angel:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.