Help - Search - Members - Calendar
Full Version: toyota yaris vs suzuki swift vs honda jazz vs altele
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
minic
Salutare tuturor!

Caut o masina mica care va fi folosita in proportie de 80-90% in oras de mama. Vrem sa fie pe benzina, agila, suficient de bine dotata, bugetul alocat fiind de 13000 euro.
Nu prea stiu ce sa zic de cutia de viteze...automata sau manuala. Cred ca pe unele masini din acest versus ar fi mai indicata una manuala(detalii mai jos).
Masinile luate in calcul la prima vedere sunt urmatoarele: Suzuki Swift 1.3(92 cp) sau 1.5(102 cp), Honda Jazz 1.2(90 cp)---versiunea 1.4 si 100 cp iese din discutie, depasind binisor bugetul, Toyota Yaris 1.33(101 cp), Fiat 500 1.4(100 cp). Ideea este ca mama ma lasa pe mine sa aleg, ea urmand sa-si dea acceptul in privinta designului interior/exterior.
Sunt binevenite si alte propuneri de masini din clasa mica ( mini nu...Fiat 500 este o exceptie rolleyes.gif ), dar cele frantuzesti le-am cam exclus. Nu am nimic cu ele sau cu proprietarii lor ( am avut si noi Peugeot 207 1.4 hdi), dar cele care sunt pe piata acum nu imi plac nici mie, nici mamei.
O sa incerc sa iau fiecare model in parte si sa trec niste plusuri si minusuri la fiecare. Mentionez ca inca nu am facut drive test cu nici una dintre ele pana acum.
Asadar:

Suzuki Swift 1.3 sau 1.5
Plus:- in variantele superioare de echipare au tot ce as vrea de la o masina mica, mai putin ESP, care din ce am vazut pe site nu poate fi comandat ulterior;
- pret foarte bun: varianta de 1.5, manuala, "full-option" este 12000 euro cu TVA;
-ne place designul( atat interior cat si exterior)
-probabil consum decent
-ambele par agile...mai multe dupa drive test

Minus:-portbagaj mic...215 litri daca tin bine minte
-la anul citeam ca urmeaza sa apara modelul nou=>devalorizare mare la revanzare(poate reusesc sa negociez un soi de contract de buy-back cu dealerul)
-spatiul interior mai mic...dar pentru mama nu ar fi o probema...si nici pentru mine

Honda Jazz 1.2
Plus:-design ok exterior
-design excelent la interior(din punctul nostru de vedere)
-spatiu foarte mare pentru o masina din clasa mica...portbagaj de 399 litri( in alte parti am vazut 350 litri dar oricum...mare)
-dotari cuprinzatoare dar nu la fel de multe ca la swift
-are VSA
-probabil consum decent

Minus:-nu am gasit un review bine realizat referitor la varianta cu motorul de 1.2; cel de 1.4 a fost destul de laudat;
-pretul la varianta de 1.4 rolleyes.gif (14256 fata de 12828 la varianta 1.2)

Toyota Yaris 1.33
Plus:-motor reusit(din citite si auzite)
-consum
-sistem start&stop standard pentru motorizarea aceasta
-cutie manuala cu 6 trepte; pe net am citit ca este mult mai "buna" decat cea MultiMode cu 5 trepte;
-dotari suficiente si aici cred
-pretul nu il stiu exact...pe site am gasit varianta Terra la 11.059 euro cu TVA dar nu are prea multe dotari, asa ca Terra iese din discutie
Minus:-designul exterior nu prea ii place mamei;
-cel interior mie mi se pare mai de fete
-posibil sa apara si aici un model nou curand?!

Fiat 500 1.4
Plus:-design exterior si interior
-motor (cel putin pe hartie, pare potent in oras)
-consum decent
-dotari ok pentru versiunea Lounge care acum cateva zile o gasisem pe siteul Fiat pe la 12500 euro, la promotie; acum nu o mai gasesc dar o sa trec la dealer sa vad ce si cum
Minus:-spatiu mic...desi pentru o masina de oras ar trebui sa fie ok;
-nici versiunea Lounge nu avea proiectoare rolleyes.gif


Cam atat despre fiecare. Am uitat sa spun ca din cand in cand masina va mai face cate un drum Constanta-Bucuresti. Asa ca masina ar trebui sa se descurce onorabil pe autostrada la 120-130 km/h. Dar cred ca o sa fie ok pentru ca si Peugeotul cu 70 cai diesel s-a descurcat.
Ar mai fi de spus ca doar la Suzuki iau in considerare cutia automata, DOAR pentru modelul 1.3(de fapt e semi-automata)(la 1.5 cea automata depaseste bugetul). Personal as alege motorul de 1.5 litri manual fara sa stau pe ganduri, dar ma gandesc ca varianta automata ar fi mai indicata. Nu stiu cat de buna este semi-automata aceasta. Astept pareri daca ati incercat-o. La Honda depaseste bugetul si I-shift este disponibil doar pentru 1.4(si am inteles ca este foarte foarte slaba...din mai multe review-uri de pe net). La Fiat cred ca depaseste bugetul, iar la Toyota am zis mai sus ca cea cu 6 trepte manuala este mai potrivita...dar nu stiu sigur inca...sa vedem niste preturi.

Sper sa aveti rabdare sa cititi un post atat de lung( am vrut sa dau cat mai multe detalii de la bun inceput, sa stiti cat de cat cam ce as vrea).

Va multumesc si astept sfaturile voastre.
StefanVVTi
Dintre masinile prezentate cel mai mult imi place Fiat 500, insa nu stiu nimic despre motoare, dotari etc. Yaris-ul 1.33 echipare Luna costa 13.204 euro TVA inclus, dar cred ca-l poti scoate sub 13.000 e... Yaris-ul are 6 trepte, util la drum lung + 9 airbag-uri pt echiparea Luna. Eu as alege dintre 500 si Yaris smile.gif
Diesel
Pentru ca tot esti la japoneze, vezi si Mitsubishi Colt. Are un design masculin, dar poate cu culoarea potrivita ar merge.
Honda Jazz nu este exact cea mai agila dintre toate, fiind cam inalta. Probabil d-aia vine standard cu VSA.

Eu as alege Fiat 500 (dintre optiunile astea la clasa mica). Motorul de 1.4 si 100cp n-are turbo. Cel mai mic turbo in versiunea Abarth are 135cp si cica e foarte distractiv.

Personal, cu acelasi buget mi-am luat masina din semnatura care e in clasa compacta, dar dotari minime.
minic
Va multumesc mult de raspunsuri.
StefanVVTi ai perfecta dreptate cu plusurile la Yaris. Doar ca mamei nu prea ii place designul exterior. O sa vedem mai multe dupa un drivetest( sper sa fie posibil cu motorul 1.33 litri).
Diesel, Colt-ul nu imi place mai deloc. Nu prea stiu de ce confused.gif . Dar...nu. Fiat-ul recunosc ca ma tenteaza dar sa vad mai multe legat de preturi.
Kia Cee'D este o masina excelenta si as fi luat-o cu siguranta in considerare daca as fi cautat o compacta. Dar asa, este prea mare si prefer sa ma limitez la clasa mica.
La Honda am programat luni un drivetest, dar din pacate au motorul de 1.4 litri si 100 de cai. Nu stiu cat o sa ma ajute...s-ar putea sa ma incurce mai rau.
Sincer sa fiu in momentul de fata inclin spre un Suzuki Swift fie 1.3 MTA ( semi-automat) sau 1.5 manual ambele "full".
Astept si alte sugestii/pareri.
Va multumesc.
T u d o r
Bine ai venit pe forum. smile.gif

Parerea mea:

Strict dintre cele alese m-as orienta catre Swift. Daca trebuie ceva spatiu interior (in principal in spate) m-as duce glont la Jazz, mai mare decat multe compacte la capitolul asta.

Dar eu am o afinitate pentru frantuzoaice. biggrin.gif Asa ca alegerea mea ar fi Peugeot 207. E o masina foarte fiabila, fara probleme, manevrabila si comoda. Motorizarea recomandata este 1.4 95 cai, conceputa de BMW pentru Mini si Pejo. Am mers cu masina asta si e foarte confortabila, peste Yaris si Swift iar de celelalte nu stiu.
De asemenea pentru o femeie Clio este o masina potrivita, nu prea stiu preturi si dotari dar daca exista interes pentru ea gasim.
DRAGOS
Swfit 1,3 MTA sau jazz. Eu dintre astea as alege, cu un mic plus pt automata, adica swift. thumbsup.gif
minic
Multumesc mult pentru raspunsurile primite smile.gif .
Tudor, daca stau bine si ma gandesc cred ca spatiul nu ar trebui sa fie o problema, fiind vorba de o masina de oras. Iar extraurban, bancheta spate poate fi rabatata la orice masina din clasa mica. Cel putin asa cred.
Peugeot 207 nu prea as vrea pentru ca am avut un 207 1.4 hdi de care am fost destul de multumiti chiar daca era chel, dar unul dotat la fel ca japonezele mentionate depaseste bugetul. Este adevarat ca 207-le este mai mare si mai spatios decat Swift, 500 si Yaris dar...nu prea ma atrage smile.gif . Si oricum...o schimbare e binevenita.
Dragos, asa cum mi-ai spus si tu (si Tudor de altfel), din masinile enumerate spre Swift si Jazz inclin. Cu un mic plus spre Swift automata biggrin.gif . Problema este ca nu am gasit foarte multe detalii legate de Swift 1.3 automata si sper sa pot sa fac un drive-test cu ea.
O sa ma duc maine pe la showroom-urile din oras sa vad mai exact ce si cum.
Va multumesc inca o data pentru raspunsuri si va tin la curent yes.gif .
Legionaru'
Yaris 1.33 pentru dotarile de siguranta, garantia completa!
Lucian107416
Am un Swift 1.5 de 2.5 ani. Nicio problema pana acum la rulaj de 24500km. Daca as fi in "piata" as alege aceeasi masina.
T u d o r
QUOTE
Yaris 1.33 pentru dotarile de siguranta, garantia completa!



Zise stapanul T-urilor. 36182451.gif

Swift vroia sa-si ia un prieten de-al meu. Am fost impreuna la Suzuki si erau 2 modele acolo. Unul cu FWD si unul cu 4x4. Ei bine ala 4x4 era facut in Japonia si se simtea altfel. Se inchideau usile altfel, era parca mai bine construit. Din ce zicea dealerul doar modelul asta e facut in tara de origine, celelalte sunt la unguri. Poate daca asta conteaza sa cauti unul de-ala, daca or mai fi.

Dar daca tot te indrepti spre Suzuki de ce nu Splash? Ca si spatiu interior e mai mare decat Swift, e mai moderna si in opinia mea si mai feminina. O adevarata masina de oras. In plus e si mai ieftin decat Swift si are tot transmisie automata.
StefanVVTi
QUOTE (Lucian107416 @ Jan 22 2010, 07:45 PM) *
Am un Swift 1.5 de 2.5 ani. Nicio problema pana acum la rulaj de 24500km. Daca as fi in "piata" as alege aceeasi masina.

Mi-am adus aminte biggrin.gif Si eu am un Yaris de 1 an si 2 luni, 29.500 km, nici o problema! smile.gif
Seri
Poate te ajuta si discutia de aici.
minic
Chiar nu ma asteptam la atat de multe raspunsuri intr-un timp atat de scurt laugh.gif . Va multumesc!
Yaris 1.33 cred ca este o masina foarte buna dar sa o vedem intai live.
Legat de Swift...stiam de varianta 4x4 facuta in Japonia smile.gif. Dar nu am vazut-o pe nici un site al vreunui dealer din Romania. Daca as mai gasi asa ceva asta ar fi alegerea fara doar si poate. Swiftul "normal", este facut in Ungaria ce-i drept, dar sper sa fie facut cu simt de raspundere. Am vazut oamenii in general multumiti de masina(pe net).
La Splash nu prea m-am gandit pana acum. Reprezinta o optiune viabila, dar sincer...nu prea stiu. Este un soi de micro monovolum. Sa vedem tongue.gif .
Seri, multumesc mult pentru linkul respectiv.
Tot acum mi-am amintit si de Mazda 2, dar stiu ca este cam rigida.
Dupa cum am spus maine o sa incerc sa ajung pe la cateva showroom-uri sa intreb mai multe detalii si sa "pipai" interioarele.
T u d o r
Fiesta nu intra in bani? Polo?
minic
Cred ca ar intra si Fiesta si Polo. Cel putin cu niste motoare ceva mai slabute sau eventual mai putin dotate. Dar la clasa mica in principal sunt fan japoneze smile.gif. Si mama cam la fel smile.gif . De pe la nemti...iubesc Mini-ul. Aaahh...un Cooper S. Aia da masina de oras. Au acum si editia speciala Mayfair sau cum se numeste laugh.gif .
T u d o r
Acum inteleg eu cum e cu pasiunile dar sa stii ca parerea mea e ca francezii fac cele mai bune masini de clasa mica. biggrin.gif In special pentru femei.

Cauta la dealeri Suzuki Swift 4x4, tractiunea e destul de rudimentara dar e mai mult decat nimic si in plus masina e (hand)made in Japan. biggrin.gif Si uita-te si la Splash daca tot te duci.
Lucian107416
QUOTE ( T u d o r @ Jan 22 2010, 09:16 PM) *
Acum inteleg eu cum e cu pasiunile dar sa stii ca parerea mea e ca francezii fac cele mai bune masini de clasa mica. biggrin.gif In special pentru femei.

E o parere pe care am auzit-o la multi. Sunt convins ca 207 e mai rafinat la rulare decat Swift-ul. Problema mea cu el e ca e prea greu si, in consecinta, Swift-ul zboara pe langa el. In plus, zicea ca au avut 207 si au fost multumiti. smile.gif
RD-Woo
QUOTE ( T u d o r @ Jan 22 2010, 08:27 PM) *
Fiesta nu intra in bani? Polo?


Dar de Mazda 2 ce zici?
e tot de originine japoneza (precum celelalte din titlu) si in in curand
va fi disponibil la noi modelul facelift, deci se preconizeaza preturi bune la soldurile
ramase in tara...
oricum este de luat in seama (zic eu)
minic
Tudor, sunt de accord ca este posibil ca francezii sa faca cele mai bune masini pentru femei smile.gif. Dar nu si cele mai bune de clasa mica. Nu te contrazic sub nici o forma, doar ca personal, vad masinile japoneze din clasa mica ca fiind cele mai practice.
Dupa cum am spus, spatiul nu este un criteriu important, dar spatiile de depozitare da. Am avut 207 si cu exceptia unui torpedou cu adevarat generos, interiorul cu excela prin nimic ( variabilitate, spatii depozitare, etc). Aveau usile fata niste buzunare generoase dar nu erau compartimentate deloc si orice sticla as fi pus ar fi zdranganit nasol. La Clio cam la fel.
Pe de alta parte, Jazz-ul este plin de locuri si locsoare pentru toate nimicurile si din ce am vazut in poze si Yaris-ul la fel(desi este o masina foarte mica in exterior smile.gif ). Oricum nu vreau sa fac un versus de genul Japan vs France vs Germany vs altii smile.gif.
Vreau o japoneza pentru ca sincer modelele lor de clasa mica imi plac mai mult. Nu am spus ca ar fi mai bune. Daca ar fi dupa mine si mi-as permite, mi-as lua ori un Mini sau viitorul Bmw din clasa mini/mica- cred ca nu i-au dat un nume inca ( ca masina de oras...si de fun).
Este adevarat ca am spus ca am fost destul de multumiti de 207, dar a avut si niste lucruri deranjante. De exemplu, cutie de viteze foarte prost etajata(am incercat sa o descriu mai "dulce" dar nu am gasit un termen potrivit) si aerul conditionat manual care vara efectiv nu facea fata. Fluxul de aer era suficient de puternic, dar nu racea aerul corespunzator. Iar cei de la Peugeot au spus ca asa merge el smile.gif. Aceleasi probleme le-am descoperit si la alti posesori de 207, pe un alt forum. Bineinteles, acestea nu sunt motivele pentru care refuz un 207/clio/c3. Dar incercam altceva.
Cineva spunea pe forum ca nu agreeaza sub nici o forma masinile coreene. Eu nu prea ma impac cu cele frantuzesti. Sunt idei preconcepute/pitici de care nu prea reusesc sa scap.
PS. Pentru ca tot am adus vorba de masinile coreene, Hyundai i20 nu prea imi place cum arata. Alte masini de clasa mica de la ei nu mi-au facut cu ochiul.

Edit: RD-Woo: O sa ma uit si la Mazda 2 sa vad oferta lor. Sincer nu stiam ca apare modelul facelift.
T u d o r
Ok Minic, gusturile sunt sfinte. Eu am spus ce as lua eu. biggrin.gif

Cum trebuie sa ma intorc la lista de la inceput, Jazz sau Swift. Acum nu stiu ce nevoi are mama ta dar incerc sa presupun. Portbagaj pentru "tz" sacose de la supermarket, vizibilitate buna de jur imprejur, cutie corecta care sa intre cand si unde trebuie, motor de oras putin gurmand, pozitie inalta la scaunul soferului care sa faciliteze vizibilitatea, acces usor, modularitate, dotari de confort medii. Ce nu cred ca trebuie sunt: tinuta de drum sport, suspensii ca de kart, pozitie joasa la volan. Desi eu inclin sa trag spre Swift e clar ca mamei tale ii trebuie un "urban cruiser" si nu un "urban racer". Asa ca variantele pe care eu le vad sunt Jazz si Splash. Poate mai e si alt model de clasa asta care sa se preteze cerintelor dar acum nu-mi vine-n cap. In cazul in care iti doresti sa dai si tu o tura cu masina asta din cand in cand (aluziile la Mini biggrin.gif), judecata mea pica.
Am incercat sa fiu rational in detrimentul dorintei. Cred ca asta e alegerea corecta.
Rebel
Salut si bine ai venit pe forum.

Din cele expuse de tine lista mea ar fi urmatoarea:

Suzuki (I love the design),
Honda Jazz
Fiat 500 (e draguta dar cred ca are minusuri la spatiu interior). Nu m-am dat cu ea, s-ar putea sa fie faina si sa o pun inaintea Jazz-ului.
Toyota, imi place exteriorul, e chiar draguta in varianta hatch dar urasc interiorul, nu ma pot impaca cu dash-bord-ulmasinii.

Referitor la transmisie, mai ales daca este pentru mama ta, i-ai cutie automata. Si eu i-am cumparat mamei mele o masina, si spre dezamagirea prietenilor care criticau automata in sus si in jos, am luat-o automata. Eu am trei automate in casa, toate merg ceas. Rezultatul este acela ca de cate ori vorbesc cu mama de masina de atatea ori imi spune cat de bine este cu cutie automata. Nu mai mesteca in benzina, nu mai are ambreiaj, se concentreaza asupra altor lucruri atunci cand conduce, etc.
minic
Tudor:
Ai dreptate cand spui ca este indicat un "urban cruiser". Cand voi merge la Suzuki ma voi uita cu atentie si la Splash.

Rebel:
Multumesc pentru raspuns. Ma bucur si eu ca am intrat pe forum smile.gif.
Sincer sa fiu, in aceeasi ordine am pus si eu candidatele. Dar cred totusi ca Swiftul este cam rigid. Dupa cum am spus, azi o sa incerc sa ajung la cat mai multe showroom-uri, iar mai pe seara o sa va spun la ce concluzie am ajuns ( asta in cazul in care ajung la una smile.gif ).
Referitor la transmisie, spre automata inclin si eu.

Va multumesc si va tin la curent.
minic
Acum apuc sa va raspund.
Ideea este ca nu am rezolvat mai nimic. Azi fiind sambata, mai toti dealerii au inchis pe la orele 13-13.30, iar eu cam atunci am plecat de acasa smile.gif. Ar fi trebuit sa ma uit pe internet sa stiu ce si cum.
Nu este graba insa, pentru ca masina va fi comandata in 1-2 saptamani. Cand aflu noutati, postez pe forum.
Va doresc o seara placuta smile.gif.
DRAGOS
observ ca ai un civic, sa le stapanim santosi laugh.gif

Revenind la subiect...presupun ca mama ta ar vrea o masina diametral opusa ca senzatii, pe langa civic. Gresesc? In cazul asta, swift e o masina destul de tare in suspensii si cu o directie care ofera feedback, dar nu e pe gustul multor doamne. Maicamea de exemplu nu conduce civicul meu, o considera prea dura, ea are un clio. In cazul asta eu m-as uita la splash si jazz...swiftul e mai barbatesc smile.gif
minic
Dragos:
Asa e. Sa le stapanim sanatosi laugh.gif . Este adevarat, cautam o masina nu prea "dura". Probabil batalia se va da intre Jazz, Yaris si Splash. Sau poate doar Yaris si Splash tinand cont ca cel mai probabil o sa fie o automata. Din pacate azi e duminica si nu am cum sa "incerc" masinile. Revin cu mai multe detalii de luni incolo smile.gif.
HalbaSus
Fiat 500 ! thumbsup.gif
Mie mi se pare ca arata demential, da e mica, dar nu cred ca vrea sa care frigidere cu masina asta. Directia e (prea) usoara chiar si in modul normal, iar pe modul city deja poti roti volanul prin puterea gandului biggrin.gif, iar suspensia (cel putin pe sor'sa mai ieftina) este foarte moale. Cu alte cuvinte e o masina ideala pentru mama ta.
Rebel
Nu stiu preturile asa ca intreb: un Clio automat nu merge in banii astia?

Si Fox-ul este frumos si cred ca intra in bani.

minic
HalbaSus:
Fiat-ul 500 imi place mult si mie smile.gif. Este o masina mica cu clasa. O luam si pe asta in considerare.

Rebel:
Sincer sa fiu la Renault nici nu m-am uitat. Este posibil sa intre in bani doar ca...nu prea vrem frantuzeasca confused.gif .
VW Fox este o masina interesanta, dar tinand cont ca face parte din clasa mini(sper sa nu gresesc), mama ar prefera Fiat-ul 500, considerandu-l mai simpatic. La preturi sincer nu m-am uitat.

Ar mai fi o mica problema. Timpul de livrare. Masina o comandam in 1-2 saptamani, dar ar fi ideal daca ar avea modelul dorit pe stoc. Sau daca ar fi onorata comanda intr-o saptamana si nu mai mult. Daca nu gasim asa, ne vom uita si la alte marci si modele ( exp. VW Fox smile.gif ).

James Kilowatt
Eu am mers cu fox o singura data, acum 2 ani. La materiale mi s-a parut Logan, iar la asamblare poate chiar sub logan. Poate intre timp au mai schimbat cate ceva.Si motorizarile jenante, gen 1.4 60CP parca.

500 e o masina f simpatica si se poate individualiza destul de mult, ceea ce pt o femeie mi se pare un plus.

La bani se incadreaza si alfa MiTO, una din motorizarile mici. LA mine se face reclama la MiTo multiair (adica cu supape si fluturasi de aer actionate electro-hidraulic). E un motor cu injectite directa de benzina de 1.4 ( fooarte avansat pt o masina, yesterday's news pt o motocicleta biggrin.gif) si care vine de la 105 la 170CP. Nici dieselul de 1.6 120CP nu e rau, eu l-am incercat pe Delta si am fost placut impresionat.
MiTo 1.4 multiair de 105CP e la promotie cam la 13000€ aici (mai putin decat un Clio). Pretul de catalog e vreo 16000, insa probabil in Ro sunt mai ieftine. Mi se pare f rezonabil si destul de tentanta.
minic
James Kilowatt:
Mito nu este disponibil la noi cu motorul de 1.4 si 100 cp, avand aici doar 78 cp. Cel putin deocamdata. Si modelul asta cu 78 cp, decent echipat sare de 15000 euro smile.gif.

All:
Am fost azi la Suzuki, Mazda, Opel, Chevrolet, Fiat si VW. Asta cred ca a fost ordinea.
La Suzuki aveau un Swift 1.3 GLX (adica slab dotat) 4x4 smile.gif. Ultimul 4x4 de altfel, dupa spusele dealer-ului. Masina draguta, dar putine dotari si o culoare care nu-mi placea deloc(gri). Putin off topic, l-am intrebat pe domnul de acolo cum functioneaza sistemul de tractiune integrala si mai ca s-a simtit ofensat. Prima lui reactie a fost cam asa: "Cum sa functioneze. E un sistem 4x4!!". Apoi am reusit sa aflu ca in mod normal distribuie 60% din putere pe puntea fata, 40% spate, putand varia pana la 80% fata. Cam atat...mai multe nu cred ca stia.
Mi-a spus ca un Swift 1.3 automat, full vine cam intr-o luna. I-am cerut si un pliant (o oferta) cu aceasta masina si din pacate abia acasa am vazut ca era de SX4 laugh.gif . E si vina mea nu zic nu...

La Mazda era acolo o Mazda 2 cum nu credeam sa vad vreodata. Era atat de cheala masina aia ca nu avea nici radio. Oricum dealer-ul a parut interesat sa-si vanda marfa...asta dupa ce a vorbit vreo 5 minute la telefon(era singur in mini-showroom-ul acela). Versiunea cu motor de 1.3, 86 cai, bine echipata este vreo 12.500 euro.

La Opel am vazut vechiul Astra, echiparea Enjoy( cred ca asa se numeste), 1.4 benzina, 90cp, fara dotari, 13000 euro cu TVA. La Corsa nu m-am uitat.

La Chevrolet am intrat pentru ca am vrut sa vad noul Cruze. Arata bine masina zic eu. Dar nu m-am uitat la preturi.

La Fiat vreo 6-7 minute cat m-am uitat la un 500 1.2, 69 cp , nu ne-a bagat(pe mine si pe tata) nimeni in seama biggrin.gif . Era vreo 13000 euro, bine dotat. Chiar mi s-a parut simpatica masina, iar portbagajul neasteptat de mare( mult mai mare fata de un portbagaj de Mini din vechea generatie).

La VW nu aveam nici un chef sa merg, dar totusi am facut-o si ma bucur smile.gif. Interiorul de la Polo chiar m-a impresionat. Este un interior poate prea sobru si elegant pentru aceasta clasa. Dar arata chiar bine. O gramada de butoane aveau contur cromat(adica aratau chiar elegant), plastice moi, etc. Nu prea stiu ce sa zic de motoare. Pe benzina sunt disponobile doar 2: 1.2 si 75 cp si 1.4 si 85 cp. Evident m-as orienta catre cea de-a doua varianta. Dar inca nu stiu prea multe de motor. Echipat bine ar ajunge pe la 13000 euro.

Mentionez ca toate preturile sunt cu TVA si cu toate reducerile aplicate.

La Honda si la Toyota cred ca ma duc maine.

De condus nu condus nici un model pentru ca e zapada multa pe strazi, iar unii nu aveau masini pentru drive test(cel putin asa mi-au spus).
James Kilowatt
Atunci clar ca Mito sare. Ala de care spui e motorul vechi, "clasic".
Azi m-am dat cu Mito 1.4 multiair 135CP (cea de 170 nu e inca venita in showroom) si e f faina. MAi demult incercasem motorul 1.4 tb clasic de 155CP, care e ceva mai brutala, insa la asta noua pe care am testat-o azi au umblat la suspensii ca e sensibil mai precisa. Lag inexistent. Varianta de 170 e probabil super... insa e offtopic ...
Rebel
Daca nu iei Suzuki (ce cool e masinuta asta la design), atunci daca as fi in locul tau m-as orienta catre un Corsa automat pentru ca sunt si bune si dragute foc, fie catre Polo de 1.4 (si asta imi place). Trebuie sa vezi care iti place si cat costa automata.
James Kilowatt
Eu am facut aprox 600km cu corsa 1.2 benzina, 85CP parca. Am fost f placut impresionat de consum, media a fost in jur de 6, si asta fara sa fi mers vreodata la modul economic, adica in linie dreapta cu 90km/h. Am mers fie in oras, fie pe serpentine la peste 4000rpm, fie pe autostrada la 130km/h. Pentru o masina de oras cred ca e o alegere buna.

Apropo, ce optiuni te intereseaza cu adevarat? Sau mai bine spus, o intereseaza pe mama ta? Ar fi bine sa faci o lista cu ce e si ce nu cu adevarat important pt tine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.